Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Για τη διατηρηση του μανικιουρ σε απαιτητικες καταστασεις η λυση ειναι το θαυμα , που λεγεται ημιμονιμο!:αγαπώ:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως εκφράζω το 93% των απανταχού ανδρών αν πω πως δεν μας αρέσουν τα επιπρόσθετα νύχια, μόνιμα, ημιμόνιμα, εξωμόνιμα ή και διαμόνιμα. Προσωπικά, όχι απλά δεν μου αρέσουν, αλλά συχνά με απωθούν (από την στιγμή που θα απέχουν έστω και μισό χιλιοστό από την φυσική ρίζα). Πάντως, οι ίδιες οι γυναίκες μοιάζουν πολύ χαρούμενες με δαύτα.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Το ημιμονιμο ειναι βερνικι με διαρκεια περισσοτερο απο το απλο. Δεν ειναι τεχνητο νυχι, ουτε τζελ, ουτε ακρυλικό. Ειναι απλα ενα πιο χάρντκορ μανό με φυσικό αποτελεσμα και μας εχει λυσει τα χερια. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι!:φρύδια:
Στην εφηβεια μου καθε μερα ξεβαφα και εβαφα τα νυχια μου,
(ναι τα εβαφα και στο σχολειο:))))), ενω τωρα με το ημιμονιμο για ενα δεκαημερο ειναι στην πένα! ❤

Last edited:
Εμένα μου χτυπάει ασχημα αν τα δω στο πλάι (τα ψεύτικα), αυτό το αφύσικο πάχος είναι καπως, πέρα από τα "μοδατα" μυτερά σχήματα που τα βρίσκω άθλια.
(ναι τα εβαφα και στο σχολειο:)))))
1η γυμνασίου πήγαινα σχολείο με μπλε τούφες (ξεβαφαν με το λούσιμο). Τα νύχια εννοείται καρντι μπι (στο μάκρος, όχι στο σχήμα). Το ίδιο καλοκαίρι πήρα ντεκαπαζ και εμφανίστηκα στον αγιασμό με ξανθιά φράντζα (είχε βγει και η ρίζα). Το αποτέλεσμα ήταν χάλια, αλλά μου φαίνεται περίεργο που είχα όλες τις πρωτιές από τις συνομηλικες μου, κάνοντας εξαντρίκ, για την ηλικία μου, πράγματα. Αυτή η φάση με βαψιματα κτλ κράτησε 2 χρόνια περίπου, και οι δικοί μου, υποθέτω, το επέτρεπαν γιατί δεν ήμουν ατίθασος χαρακτήρας. Στην τρίτη γυμνασίου: πίσω Γιάννη τα καράβια. Πολύ περίεργο.

το ημιμόνιμο ειναι ημι.
Νομίζω πως εκφράζω το 93% των απανταχού ανδρών αν πω πως δεν μας αρέσουν τα επιπρόσθετα νύχια, μόνιμα, ημιμόνιμα, εξωμόνιμα ή και διαμόνιμα. Προσωπικά, όχι απλά δεν μου αρέσουν, αλλά συχνά με απωθούν (από την στιγμή που θα απέχουν έστω και μισό χιλιοστό από την φυσική ρίζα.
θες να τα φτιάσουμε; :))))

@ΚρίτωνΓ ντιβανιάζω η ίδια τον εαυτό μου με κάθε ευκαιρία, όπως πιο πάνω. Τις αντιθέσεις του μέσα και του έξω που κουβαλάω δεν καταλαβαίνω, ούτε μου αρέσουν. Να βάφω τα μαλλιά μου μαύρο μπλε, και το μυαλό μου να είναι στο κουτσό. Δεν. Κάτι δεν.
@Έλλη Μ γιατί να μην τα φτιάσεις μαζί μου; Επειδή ο Φαροφύλακας είναι πιο όμορφος από εμένα; 😭

Μεταξύ σας ή τα νύχια σας;
Δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω!
Δυσκολευεσαι να μας παρακολουθησεις γιατι εισαι νιατο:
Ο Φαροφύλακας παίζει χρόνια κιθάρα
Εγώ,παιζω χρόνια με τα νευρα του, ο.ε.δ (άλλως, qed)
Φαρε, κανε πως καταλαβες, θα σου εξηγησω μετα, τον μπερδεψαμε
@Έλλη Μ γιατί να μην τα φτιάσεις μαζί μου; Επειδή ο Φαροφύλακας είναι πιο όμορφος από εμένα; 😭
Εχω ενα συναισθηματικο αποτετοιο και δεν μπορώ ν ανταγωνιστώ κανεναν Θοδωρή. Αλλά πάντα εισαι μάη νάμπερ ουάν.

(Ημέρα γέλιου σήμερα, να 'στε όλοι καλά)
Η Έλλη μίλησε. Άλλη μια ανάρτηση έφυγε για καδράρισμα :αγαπώ:Αυτή θα είναι η πιο καμαρωτή 'αποσύνδεση' που έχω κάνει.

πέρα από τα "μοδατα" μυτερά σχήματα που τα βρίσκω άθλια.
Εγώ απορώ πως έγινε μόδα αυτό το απωθητικό πράγμα; Ας με συγχωρέσουν οι κοπέλες που τα προτιμάνε αλλά δεν μου αρεσουν καθόλου, τα βρισκω απαίσια. :όχισουλέω:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Κι εμένα δεν μου αρέσουν και γενικά τα τεχνητά κι όσον αφορά το μυτερό σχήμα, δεν μου άρεσαν ούτε τα μυτερά, στο μπροστινό μέρος, παπούτσια που ήταν κάποτε στην μόδα.

Καταρχάς, είναι επικίνδυνα. Εδώ με τα κανονικά νυχια και φιλεταρεσαι. Υποθέτω βολεύουν στο φαγητο. Κανείς μια έτσι με το δάχτυλο και έχεις καμακωσει ελιές απο βάζο, μέχρι μπιφτέκι.
Πω πω, πεταλουδα ήταν όντως κακογουστα, και καθόλου κολακευτικά αν έχεις μεγάλο, για το ύψος σου, πόδι. Φοράς 39-40 και φαίνεται ότι φοράς 42.

@Πεταλούδα ποια λες;
Είχα κάποια στιγμή τύπου μοκασίνια, τύπου oxford μαύρα (πάλαι ποτέ- δεν μπορώ να ξεχωρίσω τη διαφορά) με μύτη μπροστά, όχι υπερβολικά έντονη.
Ζήτημα να τα είχα βάλει 5 φορές. Με βαρούσαν άσχημα.
(Παίζει επίσης και αυτό που λέει η Τσίου σχετικά με το νούμερο... σημαντικό. Όταν τα βλέπεις στον εαυτό σου, σού φαίνονται σα βατραχοπέδιλα)

Γενικότερα νομίζω τα αντρικά παπούτσια διατηρούν την κομψότητα τους.

Μου έχει τύχει να πάμε να χαζεψουμε βιτρίνα με την μάνα μου, εγώ να πηγαίνω στα αντρικά, η μάνα μου στα γυναικεία και να μου λέει
-συγγνωμη που πας; Εδώ είναι τα γυναικεία.

Last edited:
Νομιζω λεει γι αυτες
Δεν εβρισκα καταλληλη φωτογραφια, δεν υπαρχουν πλεον (?). Ευκαιρια να καταργησουν τα μαμαδιστικα τζιν, τα μποιφρεντ, και τις φορμες με λαστιχο στον αστραγαλο. Τα φοραει η μεση ελληνιδα (εγω) και ειναι λες και την εχουν ταξει στην αγια ειρηνη χρυσοβαλαντου.

Μου έχει τύχει να πάμε να χαζεψουμε βιτρίνα με την μάνα μου, εγώ να πηγαίνω στα αντρικά
Δεν θες να ξερεις ποσο ταυτιστηκα. (και η μητερα μου, αν κρυφοκοιταζε τη λεσχη)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Είμαι λίγο περίεργη με τα παπούτσια. :μαναι: Μια χρονιά που ήταν της μόδας οι μύτες και ήθελα να πάρω, ρώταγα σε μαγαζιά αν τους είχει μείνει στοκαρισμένο κανα περσινής εσοδείας, τελικά κάτι βρήκα. :))))
Ναι, με πιο έντονη μύτη από αυτά της φωτογραφίας μου φαίνονται αντιαισθητικά, αλλά ούτε αυτά της φωτογραφίας θα φόραγα, ενώ θα μου άρεσε να τα βλέπω φορεμένα σε άλλους, ιδανικά μου αρέσει να στρογγυλεύουν μπροστά τα παπούτσια μου.
Ωραία τα μοκασίνια, αλλά πιο πολύ την βρίσκω με μποτάκια με τακουνάκι ή πιο μαλακά, χειμερινά, ανοιξιάτικα κτλ. Και ναι στα τζινάκια σε ίσια γραμμή.
Εσείς οι δύο πιθανόν να με νιώσετε: δεν φοράω καθόλου γόβα και ότι γοβο-φέρνει. :ντροπή: Ενώ μου αρέσουν πολύ τα πέδιλα, να 'χω σχέδια και χρώματα πολλά να διαλέξω.

Σε επόμενη συνάντηση, μας βλέπω όλως τυχαίως να ανταλλάσουμε παπούτσια, αντί για βιβλία. :χαχα:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
ιδανικά μου αρέσει να στρογγυλεύουν μπροστά τα παπούτσια μου.

Ωραία τα μοκασίνια, αλλά πιο πολύ την βρίσκω με μποτάκια με τακουνάκι ή πιο μαλακά, χειμερινά, ανοιξιάτικα
Τα ιδια και εγω! Σε μποτακια μου αρεσουν και μενα να ειναι μπροστα στρογγυλα και με λιγο τακουνακι (για πρωι) , ωστε να δινει χαρη στο περπατημα.
Στις γοβες θελω να φαινεται ελαχιστα η βαση των δαχτυλων για να δινει μια αισθησιακη νοτα , αλλιως δεν φοραω. Και παλι πρεπει να ειναι εξαιρετικα επισημη περισταση για να τις φορεσω πια.
Φοιτητρια τις φορουσα συνεχεια στις εξοδους. Θυμαμαι συχνα πυκνα εβγαινα στις 12 , ξενυχτουσα και πηγαινα κατευθειαν στη σχολη. 8μιση το πρωι ημουν στο πανεπιστημιο σαν αλλη Balir Waldrof με στενο φορεμα με παγιετα (ημουν εξτρα), ψηλες γοβες, γουνα, ενα κλατς και βαρυ μακιγιαζ. Περιμενα στη σειρα στο κυλικειο να παρω εναν ρημαδοκαφε να ανοιξει το ματι μου και ακουγα καθς φορα τον καφετζη να λεει "Βλεπω εριξες παλι κατι προχειρο πανω σου και ηρθες:))))". Μια φορα μια καθηγητρια ειχε πει μεσα στο αμφιθεατρο" η Χρυσενια ειναι υποδειγμα φοιτητριας. Μπουζουκια-σχολη, σχολη-μπουζουκια και δεν παρεκκλινει καθολου! (:μουάχαχα::μουάχαχα::μουάχαχα:)