Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σχετικοασχετο με τα παραπανω. Στην αμερικανικη κουλτουρα πριν απο καποια χρονια θεωρουταν στερεοτυπικο οι αστυνομικοι να ειναι Ιρλανδοι. Ενα παραδειγμα αυτου ειναι ο "Επιθεωρητης Ο'Χαρα" στην παλια σειρα του Μπατμαν, καθως και ενας αλλος Ο'Χαρα στα κομικς του Μικυ Μαους. Σε ενα αλλο κομικ θυμαμαι εναν αστυνομικο Ο'Ραιλλυ (Ο'Χαρα και Ο'Ραιλλυ ειναι ιρλανδικα ονοματα βεβαιως). Εχω υποψη μου και καποια αλλα βιντεοπαιχνιδια, επεισοδια κλπ εμφανιζεται ιρλανδος αστυνομικος για κωμικο εφε.

Φαινεται οτι πριν 100-200 χρονια πολλοι ιρλανδοαμερικανοι της Νεας Υορκης για καποιο λογο επελεγαν να γινουν αστυνομικοι, και οι συγγενεις τους να επιλεγουν το ιδιο επαγγελμα ("Γιε μου παρε το υπερωκεανιο για την Αμερικη που ο Πατρικ ο γιος της θειας σου της Ντειρντρε εγινε αρχηγος της αστυνομιας της Νεας Υορκης και προκοψε να σε κανει και σενα"). Ακομα και αν στατιστικα ο αριθμος των ιρλανδων αστυνομικων ισως δεν ηταν πολυ μεγαλος, ισως ηταν πολυ παρατηρησιμος λογω πχ. καποιων bias η προκαταληψεων, με αποτελεσμα να θεωρειται οτι αστυνομικος = ιρλανδός.

Last edited:

Βιστέρια

Κοινωνός
Υπάρχει λόγος που υπάρχουν τα στερεότυπα.
Ο άνθρωπος τα δημιουργεί, για να κατανοήσει τι συμβαίνει στον κόσμο, σε αυτή την πολυσύνθετη πραγματικότητα. Τα στερεότυπα άλλες φορές έχουν αρνητικό πρόσημο και άλλες θετικό. Είναι υπεραπλουστευμένες αντιλήψεις όμως.
Τα ανέφερα, γιατί το σχόλιο της Χρυσένιας περί επαγγελματισμού κλπ ήταν γενίκευση και μπορεί να οδηγήσει στην δημιουργία αρνητικού στερεοτύπου.

όμως ο ρόλος της κομμώτριας ενέχει μια έξτρα κοινωνικότητα και συμμετοχή στο αδιάκοπο σμωλ τωκ και κουτσομπολιό
Εδώ θα μπορούσες να σταματήσεις στο "κοινωνικότητα".

Τσίου

Μύστης
οι συμπεριφορες δεν επιβαλλονται σε κανεναν. Θες και γινεσαιΕτσι νιωθω.
You hit the nail on the head.
Τις φορές που δούλεψα στο δημόσιο, μας έδιναν μια συγκεκριμενη γραμμή, από την οποία ξεφευγα, (ευτυχώς κι άλλα άτομα, νουμπάδες—κι από τους 10 παλιούς, οι 3). Δεν τηρουσαμε τους "κανόνες". Δίναμε εξηγήσεις στο κοινό που εξυπηρετούσαμε, κι έτσι εκείνοι έμεναν ευχαριστημένοι, η δουλειά μας γινόταν πιο γρήγορα, και το κυριότερο; κοιμόμασταν ήσυχοι τα βράδια. Το κάναμε εκ του ασφαλούς. Τι θα μας κάνεις; θα μας διώξεις; χα. χα. χα ή τι; θα μας φορτώσεις τη δουλειά σου; Αυτό το κάνουμε ήδη. Στον ιδιωτικό τομέα, πάλι ξεφευγα, αλλά εκεί δεν υπάρχει δίχτυ ασφαλείας. Προκειμένου οι πελάτες να μη φάνε σαπουναδες, εγώ καθυστερούσα. Δεν έκανα τα πράγματα όπως μου είχαν δείξει. Κάπου εκεί αρχίζουν τα παράπονα, τα παράπονα εξελίσσονται σε λάιτ ταπείνωση, και μετά δεν έχεις άλλη επιλογη. Είτε ειδοποιείς τα παιδιά τα καλά ή παραιτεισαι.
Αντιστοίχως, αστυνομικός από το οικογενειακό μου περιβάλλον, αρνούταν να γίνει καλός αστυνομικός και να ρίχνει πρόστιμα δεξιά κι αριστερά.
Να τολμήσω να αναφέρω τον Αιχμαν και τη δικαιολογία του ή θα το βαρύνω;

Θα το ελαφρυνω λέγοντας για τα στερεότυπα. Σε μια ψυχή όταν πήγε να δουλέψει σε κομμωτήριο, έζησε σκηνικό μαντάμ Πελαζύ-Χρονη. Η κομμώτρια του είπε να κάνει ανταύγειες στα μαλλιά και να φορέσει κανα κολιέ. Επειδή δεν είναι αυτό το στυλ του, δεν δέχθηκε τη θέση. Κάποια στιγμή να θυμηθώ να σας πω για την 5ωρη εμπειρία που είχα ως πωλήτρια παπουτσιών. (όσοι με ξέρετε, κάντε με εικόνα :)))))

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Διαφωνω στο οτι τα επαγγελματα διαμορφωνουν χαρακτηρα. Δε συμμεριζομαι την αποψη οτι συγκεκριμενα επαγγελματα ελκουν συγκεκριμενους χαρακτηρες.
...
Τελος, τι να σου πω, οι συμπεριφορες δεν επιβαλλονται σε κανεναν. Θες και γινεσαιΕτσι νιωθω. Κρινω εξ ιδιων.
Νομιζω οτι τα παραπανω παρουσιαζουν μια ισχυρη προσωπικότητα, που ειναι συμβατη με τη γνωμη που εχω για την Ελλη ως τωρα απο τα γραφομενα της, και οπως λεει, κρινει εξ ιδιων.

Νομιζω δηλ. οτι αν η Ελλη βρισκοταν σε ενα περιβαλλον που ακολουθουσε καποια γραμμη με την οποια διαφωνει, θα ειχε την ισχυρη προσωπικότητα να αντιδρασει, θετικά ή αρνητικά. Το θεμα ομως ειναι οτι δε μιλαμε για το what would Jesus do ή what would Superman do, αλλα για το γεγονος οτι μαλλον πολλοι μεσοι ανθρωποι ισως (οπως πιστευω) αλλαζουν τη νοοτροπια/τη συμπεριφορα τους, ειτε επειδη εχουν την προδιαθεση, ειτε επειδη "θες και γινεσαι" οπως λεει η Ελλη, ειτε επειδη δεν εχουν ισχυρη θεληση και παθαινουν κατι σαν πλυση εγκεφαλου ή κοινωνικη πιεση, χωρις να το ξερουν.

Επομενως, διαφορετικη προδιαθεση ή αντισταση εχει στην οποια εκπαιδευση, ή πιεση η Ελλη ή η Τσίου απο καποιον άλλο ανθρωπο. Αλλωστε ολοι πιστευω εχουμε ακουσει για κοινωνικα πειραματα που αποδεικνυουν οτι ενας ανθρωπος εθελοντης-πειραματοζωο χωρις να το καταλαβει, αλλαζει την συμπεριφορα του, ανταποκρινομενος σε καποια πιεση ή επιρροη (βλ. το χαρακτηριστικο πειραμα "Stanford prison"). Δε νομιζω οτι αλλαζουν επειδη το θέλουν, νομιζω οτι παιζουν αλλοι μηχανισμοι που παρακαμπτουν τη θεληση ή τη συνείδηση. Δεν ξερω η Ελλη ή η Τσιου ή εγω τι θα εκανα σε ενα τετοιο πειραμα, αλλα στην Ψυχολογια αυτο αποδεικνυεται

Οπως θα ελεγε ο @Νικόλας Δε Κιντ , προσωπικες ανεκδοτες εμπειριες οπως "εγω και καποιοι φιλοι μου ημασταν καλοι δημοσιοι υπαλληλοι" δεν αποδεικνυει κατι περι επαγγελματικής κουλτούρας. Τα ιδια τα λεγομενα της Τσιου λενε οτι ηταν η εξαιρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Σαφως υπαρχουν ατομα με πιο ισχυρη συνειδηση, καθως και αντιδραστικα ατομα. Σαφως και υπαρχουν ατομα που δεν ειναι.

Και να τονισω οτι (απο οσο ξερω) κανενας απο μας δεν ειναι ψυχολογος, ουτε αυτοι που υποστηριζουμε το μεν ούτε οι αλλοι, οποτε πιθανοτατα αμφοτεροι λεμε μπαρουφες, ή η αληθεια ειναι καπου στη μεση :Ρ

Last edited:

Έλλη Μ

Μύστης
Ακόμα και το dress code ή ο συγκεκριμένος τρόπος συμπεριφοράς που επιβάλλεται σε χώρο εργασίας (δεν το επιλέγεις εσύ - δεν έχεις περιθώριο να πας κόντρα). Δεν μπορεί να είσαι εργαζόμενος στην τράπεζα ή και σε μεγάλες εταιρίες και να αγνοείς συγκεκριμένους κανόνες ένδυσης, οι οποίοι φυσικά δεν είναι στη διακριτική σου ευχέρεια
ΕΧμ, ναι, εδω πραγματικά θα διαφωνήσω (παλι) πάλι κρινοντας εξ ιδιων. Κι όσοι εδω μέσα με ξερουν, με έχουν δει, εχουν και εικόνα για το επαγγελματικό μου προφίλ που ήταν σχεδον ιδιο.
Το αυτό και για τη συμπεριφορά. Παντα υπάρχουν περιθώρια να φερεις τα πράγματα κόντα στα μέτρα σου εξακολουθώντας να εισαι επαγγελματίας, χωρις να καταπιεζεσαι και να κάνεις αυτό που πρεπει, με καλυτερο τρόπο. Ειναι μεγαλη κουβέντα και θα πάει ταξιδι η βαλιτσα, αλλα αυτό που σου λέω ειναι ακριβως ετσι. (όσο με αφορα, φυσικά).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ο άνθρωπος τα δημιουργεί, για να κατανοήσει τι συμβαίνει στον κόσμο, σε αυτή την πολυσύνθετη πραγματικότητα. Τα στερεότυπα άλλες φορές έχουν αρνητικό πρόσημο και άλλες θετικό. Είναι υπεραπλουστευμένες αντιλήψεις όμως.
Δεν νομίζω. Περισσότερο αφαιρέσεις, μάλλον. Τώρα, η χρήση τους, δηλ. αν χρησιμοποιήσει κάποιος ένα στερεότυπο για να ταπεινώσει κάποιον ή για να διευκολυνθεί η δουλειά του, αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Εδώ θα μπορούσες να σταματήσεις στο "κοινωνικότητα".
Θα μπορούσα να μην είχα γράψει και τίποτα. Ομοίως κι εσύ, άλλωστε.

Από εκεί και πέρα, και σμωλ τωκ υπάρχει και κουτσομπολιό υπάρχει. Το παραδέχεται και η κομμώτρια μου, παρεμπιπτόντως. :))))

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
@Έλλη Μ , αφού συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε δεν χρειάζεται να διαφωνούμε άλλο. Άλλωστε τα πλαίυμομπίλ πολύ τα αγαπώ, με αυτά μεγάλωσα. Με γεια το κούρεμα!
Ο @Ιαβερης φταίει για όλο αυτό με το δικό του κούρεμα. Για να μην κάνει small talk με τον κουρέα, άνοιξε κουβέντα τεράστια!

Αντίβαρο

Κοινωνός
καπως κοντα, καπως πολυ κοντα, καπως πλέημομπίλ.
Ο Willy Wonka θα είναι πάντα στη μόδα!

(Και εγώ μακρύ καρέ τα τελευταία δύο χρόνια.
Με γειά το κούρεμα!!)
---
Σε άλλα νέα
Ευχαριστώ @ΚρίτωνΓ και @Φαροφύλακας για τα παραδείγματα σας.

Ακόμα το επεξεργάζομαι. Αν δυσκολευτώ θα ξανά πάρω τη βοήθεια του κοινού!

Τσίου

Μύστης
Τωρα που λεμε για τριχες, μου μπηκε η ιδεα να παω κι εγω κομμωτηριο. Αλλα επειδη τσιγκουνευομαι να δωσω λεφτα για κατι που κανω μονη μου, εχω την αισθηση πως η ιδεα οπως μπηκε, θα βγει :γρμβ:

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Θα ηθελα και εγω να μαθω να τα κοβω μονη μου, γιατι το κομμωτηριο το βλεπω σαν ρωσικη ρουλετα! :πανικός::χαχα:

Τσίου

Μύστης
@Χρυσένια το λες για τον γνωστό λόγο "θέλω να μου τα κόψεις τόσο" και στα κόβουν άλλο τόσο (κι άλλο x 10 τόσο). Ναι, είναι θέμα.
@Αντέρωτας αυτο το χωρίς καθρέφτη, με εστειλε :αργκ:

Εντωμεταξύ τώρα με τα επαγγελματικά, θυμήθηκα την καλύτερη δουλειά που είχα στο δημόσιο (και οι μόνιμοι ήταν αστέρια), και επειδή τη βλέπω συχνά στον ύπνο μου, και επειδή υπάρχει η κλισεδια "είδα τον (ναρκισσιστη) πρώην μου στον ύπνο, και ξύπνησα με κλάματα γιατί μου λειπει". Είμαι πρόθυμη να ανταλλάξω με οποία έχει Daddy issues, τα δικά μου επαγγελματικά issues :γκρμφ:

Έλλη Μ

Μύστης
Παιδια σας ευχαριστω για τις ευχές κι ανταποδιδω. Δεν απαντω σε εναν εναν χωριστά :)))), και στα δικά σας.
@Αντέρωτας , αυτό το μαλλι, της ΤζενηΣ, είναι μακρύ, θα το παταγα και θα μπουρδουκλωνομουν, θα επεφτα, θα χτυπαγα, ΚΑΤ μια βδομαδα κλπ. :))))