Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Ναι, ναι. Το διάβασα και εγώ αυτό. Το Άστρα έχει θρόμβωση σαν παρενέργεια, και τον Πφάιζερ νευρικό γέλιο. Καλορίζικος @Ιαβερης
Παρεπιτπόντως το @Τσίου τι είναι; το άλτερ έγκο της @Τσίου ; Το πνεύμα της; Με τα ζώδια έχει σχέση;

Έλλη Μ

Μύστης
Ναι, ναι. Το διάβασα και εγώ αυτό. Το Άστρα έχει θρόμβωση σαν παρενέργεια, και τον Πφάιζερ νευρικό γέλιο
ΠΑρα πολύ ωραια, εγώ εκανα το αζ αλλά εχω παρενεργειες Πφάιζερ. (μόνιμα) (και πριν τον εμβολιαζμό)
Που είναι ο μπάτλερ να μου αδειάζει τα τασάκια, που τόσα χρόνια περνάει ο Τσίου από το γραφείο μου και κάνει τον καμαρώτο.
Αν μιλάμε για μόνιμη, οκτάωρη, καλοπληρωμένη και με ασφαλιση απασχόληση, μην ψαχνεις άλλο. Με βρήκες. Άργησες, αλλα!!! :))))

Last edited:

Τσίου

Μύστης
@Ιαβερης Με γεια, με γεια! Με το καλό και η δεύτερη δόση.!
@ΚρίτωνΓ Το Τσίου θα ήθελα να είναι πνεύμα, θα ήθελα να είναι mood, αλλά είναι υποκοριστικό (νομίζω).
@Έλλη Μ Good things come to those who wait, Έλλη! Όλα αυτά, και το κυριότερο; Ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον. (Θα 'χει και ο Τσίου παρέα στο τρολάρισμά μου :)))))

εδιτ:
Λίγους μήνες έλλειψα, πότε κατέληξε το(;) Τσίου να μιλάει για τον ευατό του στον τρίτο ενικό;
Το ντισοσιέσο (dissociation) σε μικρές δόσεις και για λίγο διάστημα βοηθά.

Last edited:

Ιαβερης

Μύστης
Έκατσα τις προάλλες, μη ξέροντας πια τι άλλο να χαζέψω στο κινητό, και είδα 2-3 βιντεάκια στο YouTube με ασκήσεις για κοιλιακούς και τώρα το Facebook με βομβαρδίζει με προτεινόμενες σελίδες σχετικές με γυμναστική. Αθώα πλάσματα, πόσο λίγο με ξέρουν. :χαχα:

Τσίου

Μύστης
Ήξερα και έκλαιγα όποιον πήγαινε να δουλέψει σε ιδιωτικό νοσοκομείο-"πρότυπα θεραπευτήρια", τώρα είναι για να κλαίω και όποιον πάει να νοσηλευτεί εκεί.
Προσοχή, παιδιά. Ο Θεός (;), δεν ξέρω, ο Μαχαβίρα (;) το πνεύμα του Γκουρτζίεφ (;) η τύχη (;) η κοινή λογική (;) Να μας προστατεύει από τα επιταγμένα.

Έλλη Μ

Μύστης
Έχω κάτσει να ασχοληθώ με μια εργασία κι ακούω από την τηλεόραση την Καγια να λέει: νιωσε ξεχωριστή με Mix&match.
Αυτό ειναι το αντίστοιχο "συνδυάζει βουνο με θάλασσα";
Γιατι, την τελευταία φορά που προσπάθησα να συνδυάσω ρίγα κάτω, λουλουδια πάνω ήταν σαν να φοράω την Αρτα με τα Γιάννενα, αν και χρωματικά, ταιριαζαν σούπερ. Να φταιει που αυτές οι πόλεις ειναι σχετικά κοντα;; :))))
(Καλά, θα κλείσω την τηλεοραση).

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Μάλιστα, το διάβασα κι αυτό : ΑΟΡΑΤΟ άγαλμα ενός Ιταλού αρτίστα πουλήθηκε για 15 000 ευρώ. :ζντόινγκ:
Τα νοίκια στον Άρη πώς πάνε; Ψάχνω για γκαρσονιέρα χωρίς κοινόχρηστα. :χμ:
Σε περίπτωση που δεν με πιστεύετε
Η απάτη ως τέχνη ή η τέχνη ως απάτη;
Τον αγοραστή θα ήθελα να ξέρω! Πάντως δεν είναι καινούριο το φαινόμενο. Σας παραπέμπω στον αγαπημένο (και φρικαλέο) Χανς Κριστιαν Άντερσεν - τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα. Και αυτά αόρατα ήταν, όχι ανύπαρκτα. Σαν το άγαλμα του Ιταλού! Πάντως αν κανεις σας έλεγε την πληροφορία χωρίς να αναφέρει την εθνικότητα του δημιουργού και σας ζητούσε να την εικάσετε, τι θα σας ερχόταν στο μυαλό; (προσωπικά θα έλεγα Ιταλός ή Έλληνας). Μήπως τα στερεότυπα έχουν κάποια λογική βάση; Μήπως;
@Ιαβερης μη λες μεγάλες κουβέντες διότι δεν αργεί να εμφανιστούν τα συγκεκριμένα ακίνητα. Με τα κοινόχρτηστα μπορει να έχεις ένα θέμα!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αν είχα εκατομμύρια με την σέσουλα, παίζει να το αγόραζα όπως ο μέσος πλούσιος. Γιατί να κάνω κάποια αγαθοεργία, που θα κάνει βοηθήσει κάποιους ανθρώπους που είναι στα δύσκολα, και να μην δώσω ένα κάρο χρήματα για να αποκτήσω ένα υπερτιμημένο εξτραβαγκάντ αντικείμενο; Στην τελική, το πιο σημαντικό πράγμα που έχουμε, μάλλον είναι ο εαυτός μας. Ο Ιάπωνας επιχειρηματίας Τερακάζου Φουτζισάβα αγόρασε την κάμερα που είχαν στην αποστολή Apollo15, στο φεγγάρι, για $900.000 και νομίζω πως κάτι τέτοιο δεν μας μοιάζει παντελώς παράλογο.

Όπως και να χει, ένα όχι αμελητέο πλεονέκτημα ενός αόρατου έργου τέχνης είναι πως μπορείς να το στήσεις οπουδήποτε μέσα στο σπίτι, π.χ. ακόμη και μπροστά στην τηλεόραση, πράγμα που δεν το έχεις με τα ορατά. Τα ορατά τα στριμώχνεις σε κάποια γωνία ή πάνω στον τοίχο.

Last edited:
Μήπως τα στερεότυπα έχουν κάποια λογική βάση; Μήπως;
Μα σίγουρα τα στερεοτυπα εχουν λογική βάση. Στον πυρήνα τους και ως ένα σημειο ισχύουν και είναι αληθή. Δεν θεωρω οτι η δημιουργία στερεοτυπων είναι απαραιτητα προβληματική. Τα στερεοτυπα είναι μια εσωτερική διεργασία που γίνεται ώστε να απλοποιηθει και να κατηγοριοποιηθει όλη αυτή η πολυπλοκοτητα και ο καταιγισμος των πληροφοριων που δεχόμαστε. Να μπει ηρεμια, αρμονία και μια τάξη σε όλο αυτό το χαος της πληροφορίας. Επίσης μας διευκολυνουν στο να κάνουμε οικονομία χρόνου και κόπου αφου έχουμε ετοιμες ανα πάσα στιγμη καποιες πρωτες πληροφορίες που μπορούμε να ανασυρουμε.
Εκει ομως που μπορουν να γίνουν δυσλειτουργικα είναι οτι δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ποτέ δεν είναι απόλυτα και να μην μας οδηγουν σε προκατειλημμενες συμπεριφορες. Χρησιμα ως ένα σημείο για την εσωτερική μας γαληνη και για να αντλουμε καποιες αρχικές πληροφοριες, αλλά και ανοιχτα μυαλα για να μπορουμε για να τα γκρεμιζουμε κατα περιπτωση. Θεωρητικά βεβαια όλα αυτα, στην πράξη πιο δυσκολο να γίνουν.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μπράβο, ρε συ Χρυσόστομε. Αυτά λέω κι εγώ για τα στερεότυπα στα οποία βλέπω κόσμο να καταφέρεται κάπως... στερεοτυπικά. :))))

Τα στερεότυπα έχουν βάση και μπορούν να έχουν εργαλειακό χαρακτήρα. Τα έγραψα τελευταία και κάπου αλλού.

Από εκεί και πέρα, βέβαια, κάποιος μπορεί να θίγεται διότι ανήκει σε μια ομάδα που φέρει κάποιο στερεότυπο, και κάποιος μπορεί να χρησιμοποιεί ένα στερεότυπο για να προσβάλει κάποιον.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Διαβάζοντας την παρουσίαση του Κρίτων για το βιβλίο με την τεχνητή νοημοσύνη , συνειρμικά μέσα σε άλλα μου ήρθε στο νου μια ταινία που είχα δει παλιά αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια είναι, αν τυχόν την ξέρει κανείς θα χαρώ πολύ!
Αφορά μια γυναικεία τεχνητή νοημοσύνη, μια "περσόνα" που "ζει" μέσα σε υπολογιστή, αν θυμάμαι καλά ο κόσμος νομίζει ότι είναι υπαρκτό πρόσωπο, γνωρίζει μόνο μια ωραία φωνή και φωτογραφίες με μια όμορφη παρουσία και για κάποιο λόγο πρέπει να τερματιστεί η ύπαρξή της.
Δεν το λέω με σιγουριά, αλλά νομίζω ότι ο τίτλος είναι το όνομα της περσόνας που αρχίζει από Μ ή Κ. Αυτά. :))))

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
@Πεταλούδα αυτό είναι που λες (Το Simone, με τον Al Pacino):

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το σκεφτόμουν και πρόσφατα με άλλη αφορμή και δεν μπορούσα να την θυμηθώ και τώρα πάλι με το βιβλίο!! Σε ευχαριστώ πολύ!! :αγαπώ: