Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η απάτη ως τέχνη ή η τέχνη ως απάτη;
Τον αγοραστή θα ήθελα να ξέρω! Πάντως δεν είναι καινούριο το φαινόμενο. Σας παραπέμπω στον αγαπημένο (και φρικαλέο) Χανς Κριστιαν Άντερσεν - τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα. Και αυτά αόρατα ήταν, όχι ανύπαρκτα. Σαν το άγαλμα του Ιταλού! Πάντως αν κανεις σας έλεγε την πληροφορία χωρίς να αναφέρει την εθνικότητα του δημιουργού και σας ζητούσε να την εικάσετε, τι θα σας ερχόταν στο μυαλό; (προσωπικά θα έλεγα Ιταλός ή Έλληνας). Μήπως τα στερεότυπα έχουν κάποια λογική βάση; Μήπως;
@Ιαβερης μη λες μεγάλες κουβέντες διότι δεν αργεί να εμφανιστούν τα συγκεκριμένα ακίνητα. Με τα κοινόχρτηστα μπορει να έχεις ένα θέμα!
Ειναι επισης και το 'δημιουργημα' του συνθετη john cage με τιτλο 4'33'' που το περιεγραψε ως 'απουσια επιτηδευμενων ηχων' και στην πραξη ειναι να μη παιζει τιποτα η ορχηστρα για 4:33 λεπτα

Επισης πιο προσφατα και πιο κοντα, η εταιρεια greek oxygen που πουλαει αδεια κουτακια σε τουριστες, μαρκεταρισμενο σαν 'αερας απο Ελλαδα'

Επισης πιο προσφατα και πιο κοντα, η εταιρεια greek oxygen που πουλαει αδεια κουτακια σε τουριστες, μαρκεταρισμενο σαν 'αερας απο Ελλαδα'
Αυτό το κάνει εδώ και ΠΟΛΛΑΑΑ χρόνια εταιρία στο Βερολίνο. Berliner Luft το λέει. Πάντως το συγκεκριμένο, δεν μπορείς να το πεις απάτη, διότι αγοράζεις το κονσερβάκι - αυτό είναι το σουβενίρ.

Εσεις μπορεί να χλευαζετε όλα αυτά τα σπουδαία έργα τεχνης αλλά απο την κουβεντα σας εμένα μου ηρθε μια εξαιρετική ιδέα. Θα τυπωσω λοιπόν ένα βιβλίο με 400 λευκες σελίδες και θα το λανσάρω σαν το "μυθιστορημα χωρις λέξεις" ή για να αντιγραψω λίγο τον συνθετη που ανεφερε ο Αντερωτας σαν "απουσια επιτηδευμενων λέξεων". Εχει και το ασυγκριτο πλεονέκτημα οτι μπορεί να κυκλοφορησει σε όλο τον κόσμο (γιατι σιγουρα θα κυκλοφορησει παγκοσμιως) χωρις να χρειάζεται μετάφραση.

@Χρυσόστομος εάν δεν είσαι ήδη ευκατάστατος, σίγουρα θα πετύχεις στο μέλλον. Έχεις λαμπρές εμπορικές ιδέες! Μάλιστα να σου προτείνω να βγάλεις και δεύτερο και τρίτο τόμο (και για να μην λένε ότι είναι το ίδιο, να αλλάξεις το εξώφυλλο και ίσως και την απόχρωση των σελίδων).
@Έλλη Μ μηδέν από μηδέν, μηδέν (όπως έλεγαν κάποτε). Για μηδέν λέξεις μηδέν θα πληρωθείς. Μήπως να ξανασκεφτείς την πρόταση;
Όσον αφορά στα μαγνητάκια, νομίζω ότι το άδειο κονσερβάκι είναι μια καλή εναλλακτική για να μην έχει υπερβάσεις βάρους στις αεροπορικές αποσκευές και πληρώνεις τζερεμέδες στην Ράιαν Αίρ.

Last edited:
Θα αρχίσω να πουλάω αναμνηστικά μαγνητάκια, αντίγραφα από το αόρατο άγαλμα.
Εισαι χαζό. Γελάω. :))))
Ομως, κράτησέ μου ένα, σε μπεζάκι.
Μήπως να ξανασκεφτείς την πρόταση;
Την οποία πρόταση απηυθυνα στο Χριστοψωμο, ο οποιος ξερει οτι someday, and that day may never come, I will call upon him to do a service for me.
-V.C
πείτε οτι οτι δε δαγκωνω, μονο γαΒγιζω.

Last edited:
0,05ευρώ η λέξη θα σου στοιχίσει, πάλι με κλεβεις.
Λίγα λες @Έλλη Μ . Μπορω να σου δώσω και 10 λεπτα την λέξη. Μην σου πω και δεκαπεντε.

@ΚρίτωνΓ όραμα έχω, λεφτα για την επενδυση δεν υπάρχουν. Ηδη ανοιχτηκα πολύ στην Ελλη. Θες να βαλεις το χρημα και τα κέρδη απο τις πώλησεις μισα- μισα; Μην το σκεφτεσαι καθόλου δώρο σου κάνω.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εσεις μπορεί να χλευαζετε όλα αυτά τα σπουδαία έργα τεχνης αλλά απο την κουβεντα σας εμένα μου ηρθε μια εξαιρετική ιδέα. Θα τυπωσω λοιπόν ένα βιβλίο με 400 λευκες σελίδες και θα το λανσάρω σαν το "μυθιστορημα χωρις λέξεις" ή για να αντιγραψω λίγο τον συνθετη που ανεφερε ο Αντερωτας σαν "απουσια επιτηδευμενων λέξεων". Εχει και το ασυγκριτο πλεονέκτημα οτι μπορεί να κυκλοφορησει σε όλο τον κόσμο (γιατι σιγουρα θα κυκλοφορησει παγκοσμιως) χωρις να χρειάζεται μετάφραση.
Εχω δει ενα τετοιο βιβλιο στο ινσταγκραμ. Εχει τιτλο 'η πολιτικη του Τραμπ' η κατι παρομοιο

Λίγα λες @Έλλη Μ . Μπορω να σου δώσω και 10 λεπτα την λέξη. Μην σου πω και δεκαπεντε.
αν μιλάμε για 0,15/λέξη σου προσφέρω δωρεαν διαφημιση και τον γιο μου ως γαμβρο, μιας κι ειναι σουπερ παρα πολυ όμορφος. Μου έμοιασε, Ντόινγκ!
Μονο μην αρχισουν οι αντιπαλοτητες περι κρητικου και μανιατικου λαδιου, θα σας δειρω όλους. Δηλαδή, λάδι ειναι. Α, και να τον προικισετε γιατι ειναι πτωχος. :μουάχαχα:

@Χρυσόστομος Αν θυμάμαι καλά κάποιος Έλληνας συγγραφέας ή τηλεπερσόνα τέλος πάντων, είχε βγάλει βιβλίο με τίτλο " Τι ξέρουμε για τους αρχαίους Έλληνες", ή κάτι παρόμοιο, όπου όλες οι σελίδες μεσα ήταν λευκές. Τρίτος ήρθες λοιπόν. :χαχα:

@Έλλη Μ τον γιο σου θα τον πάρω για την κόρη μου. Και θα του δωσω προικα δυο τενεκεδες λάδι... Κρητικό, όχι αυτο το σαπάκι το μανιατικο.. :))))
νταξ, τωρα πραγματικα;
ακομη κι εγω που δεν συμπαθω το λαδι, εχω άποψη. Να ξερεις οτι ο γιος μου ειναι ακριβοθωρητος, τονε ζηταν καν και καν, και λυπαμαι πυ θα το πω, αλλα οι παραλιες της Μανης 9/10 ειναι λαδι (χαχαχαχα), σε αντιθεση με τους αερηδες που βαρανε εσας κει κάτω.
ειναι οτι εγω ειμαι Αθηναια, ψιλοσκασιλα μου και για τη Μανη

ειναι οτι εγω ειμαι Αθηναια, ψιλοσκασιλα μου και για τη Μανη
χαχαχα..καλα μην νομιζεις και εγω απο την Αθηνα ειμαι, λιγα χρονια ειναι που ζω εδω, καρφακι δεν μου καιγεται για το λαδι της Κρητης και αν είναι καλό..