Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Πχ ΜΠΟΪ ΤΖΏΡΤΖ ή έστω ΤΖΩΡΤΖ ΜΆΙΚΛ, αλλά δεν έχω τον μαρκαδόρο...

@Διχασμένη Σας ζητουσαν να κανετε αναλυση; Σε μας αυτο γινοταν, νομιζω, στο γυμνασιο, και στο Λυκειο μονο στο μαθημα επιλογης (ευρωπαικη λογοτεχνια). Στα αλλα (της κατευθυνσης) οι καθηγητριες μας εβαζαν μπρος το μοτερακι, και κρατουσαμε σημειωσεις.

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Καταρχάς @Τσίου είχα την εντύπωση, πως στο σχολείο ήσουν ένα γλυκό φυτουκλάκι.:αγαπώ::θρρρ::αγκαλιά:.

Αυτό, που με είχε σοκάρει, ήταν η διαφορά στη διδασκαλία, στις απαιτήσεις και στην εξέταση της λογοτεχνίας στην Β΄ Λυκείου, απο εκεινη στη Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης. Είχε κλονιστεί ο κόσμος μου, όταν στο φροντιστήριο, που πήγαινα το καλοκαίρι προς την Γ' Λυκείου, είχα γραψει στο διαγώνισμα προσομοίωσης 82 με το ζόρι!! Ήταν για μένα το πιο δύσκολο μάθημα.:πανικός: Πιο δύσκολο και απο τα αρχαια, που άμα διάβαζες, έγραφες, πιο δύσκολο και απο την Εκθεση, που ήδη απο την Α' Λυκείου είχε αρχίσει να γίνεται απαιτητική στην εξέτασή της. Οσον αφορά τη λογοτεχνια αισθανομουν, πως έπρεπε να κάνω μέσα σε ένα καλοκαίρι ένα τεράστιο άλμα, για να προσαρμοστώ στις απαιτήσεις ενός μαθήματος, που μεχρι πριν από ενα έτος ηταν απο τα "ευκολάκια". Το σοκ ήταν μεγάλο!:αργκ:

Ρε συ, εδώ στην Αθήνα έχει οδο ΤΖΩΡΤΖ / GEORGE. Δηλαδή έτσι, σκέτο. Και νιώθω μια ισχυρή παρόρμηση να συμπληρώσω κάτι. Πχ ΜΠΟΪ ΤΖΏΡΤΖ ή έστω ΤΖΩΡΤΖ ΜΆΙΚΛ, αλλά δεν έχω τον μαρκαδόρο...
Μήπως είναι Τσορτς (ο Άγγλος αρχιστράτηγος) και όχι Τζόρτζ?

(Αχ! :αγαπώ: αληθεια λες; απο τα πιο ωραια κομπλιμεντα που μου εχουν κανει. Αλλα δεν. Ουτε καν μετρια. 1η μερα γνωριμιας με την καινουρια φιλολογο, και λεει: "εχω δει τους βαθμους της προηγουμενης χρονιας και ξερω οτι οι πατοι της ταξης ειναι, ο Π. Η Τσιου, και ο Φ." Επειτα μου εριξε και ωριαια αποβολη, γιατι ειπα οτι στην αρνηση του Σεφερη τα διψασαμε, γραψαμε κτλ μπορει να ειναι απο παρεα φιλων, και οχι απο ζευγαρι, οπως ισχυριζοταν εκεινη, και μετα, οχι να το παινευτω, αλλα της εδειξα τι θα πει πατος.
Δεν μου το βγαζετε απο το μυαλο, αυτη στην ασυμβιβαστη γενια δεν καταλαβε τιποτα (φαινοταν το προβλημα με την αντιληψη της) και η αλλη που μοιραζε σhοκολατακια στους μαθητες που ειχαν γραψει λατινικα απο 18 και πανω, την πηρε ο υπνος οσο επαιζε η ταινια.)
είχα γραψει στο διαγώνισμα προσομοίωσης 82 με το ζόρι!!
Ωπα, ωπα, ωπα 82 στα 100; Αν ναι, και απογοητευτηκες με το σκορ: Καποιος να με κρατησει, λιποθυμω! :πανικός:

@ΚρίτωνΓ νομιζω υπαρχει οδος Τζωρτζ στο κεντρο, την εχει παρει το ματι μου, για κακη τυχη του Costanza (μαχαιρια στην καρδια, @Φαροφύλακας )

Ιδού η λύση του μυστηρίου της οδού Τζώρτζ!!!
Η πόλη των Αθηνών τίμησε τον Τσωρτς, δίνοντας το όνομά του στην οδό «Τζωρτζ», κάθετη στην πλατεία Κάνιγγος. Σημειώνεται η λανθασμένη ορθογραφία του ονόματος της οδού.[45]

Χρυσένια

Αρχαιολόγος του Φόρουμ
Kαλά, η καθηγήτρια εδινε σοκολατακια στα παιδια, που είχαν γράψει άριστα, και οι υπολοιποι μαθητες τους κοιτούσατε να τρώνε;:ζντόινγκ:
Πόσο αντιπαιδαγωγικό :αργκ: (και αστεία παράλογο :χαχα:), ρε φίλε! :μουάχαχα:
Είμαι απο εκείνους, που θα διάβαζαν νυχθημερον μονο και μονο για να φάνε το σοκολατακι:αγαπώ::τρέλα:

Last edited:

@Διχασμένη Σας ζητουσαν να κανετε αναλυση; Σε μας αυτο γινοταν, νομιζω, στο γυμνασιο, και στο Λυκειο μονο στο μαθημα επιλογης (ευρωπαικη λογοτεχνια). Στα αλλα (της κατευθυνσης) οι καθηγητριες μας εβαζαν μπρος το μοτερακι, και κρατουσαμε σημειωσεις.
Τι να σου πω, δεν θυμάμαι ακριβώς. Ο καθηγητής μιλούσε κυρίως. Για λογοτεχνία γενικής παιδείας μιλάω, ήμουν θετική κατεύθυνση.

Θετικη; :πανικός: ζορικη κατευθυνση.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι σε φρικαριζε στο μαθημα της λογοτεχνιας; Δεν σου αρεσαν τα κειμενα; Φοβοσουν τις αναλυσεις;

Ρε συ, εδώ στην Αθήνα έχει οδο ΤΖΩΡΤΖ / GEORGE. Δηλαδή έτσι, σκέτο. Και νιώθω μια ισχυρή παρόρμηση να συμπληρώσω κάτι. Πχ ΜΠΟΪ ΤΖΏΡΤΖ ή έστω ΤΖΩΡΤΖ ΜΆΙΚΛ, αλλά δεν έχω τον μαρκαδόρο...
Ολοκληρη λέσχη βιβλιου και σου διεφυγε το "Τζωρτζ Ελλιοτ"; (Ντόινγκ!)
Σημειώνεται η λανθασμένη ορθογραφία του ονόματος της οδού.
Τουλάχιστον προκειται για εναν πραγματικά όμορφο δρόμο. #not

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ιδού η λύση του μυστηρίου της οδού Τζώρτζ!!!
Η πόλη των Αθηνών τίμησε τον Τσωρτς, δίνοντας το όνομά του στην οδό «Τζωρτζ», κάθετη στην πλατεία Κάνιγγος. Σημειώνεται η λανθασμένη ορθογραφία του ονόματος της οδού.[45]
Φαντασου ο ηθοποιος Μελετης Ηλιας να γινει σπουδαιος και τρανος και μετα απο χρονια να τον τιμησουνε με μια "Οδος Ηλία". Και οι επομενες γενεες θα αναρωτιουνται "ποιον Ηλια ρε παιδια; ΤΟ Μαμαλακη; Του 16ου;"

Βέβαια, αν το καλοσκεφτείς, και το "οδός Μελέτη" μπορεί να δημιουργούσε λάθος συνειρμούς...
Ας έχουμε δρόμους με ονοματεπώνυμο τέλος πάντως (εκτός αν πρόκειται για αρχαίους).

Απέναντι σε γκλοπ, ασπίδες και χημικά δεν μπορείς να πας με χαρτοπόλεμο και τριαντάφυλλα. Το ρόπαλο και το μαχαίρι είναι μάλλον πιο κατάλληλα απέναντι στην αστυνομική βία.
Ο κύριος Εισαγγελέας που ακριβώς να επέμβει; Απαγορεύεται να φτιάχνεις αφίσες που να έχουν επάνω τους ρόπαλο και μαχαίρι; Υπάρχουν και άλλες που έχουν σφυρί και δρεπάνι. Να επέμπβει και γι αυτές;
Ποιες βαρβαρότητες ακριβώς ανεχόμαστε σαν κοινωνία; Και τι προτείνεις; Να βάλουμε ΜΑτ και εισαγγελείς να τους δείρουν όλους και να τους κλεισουν όλους μέσα - όλους όσους έχουν πεποιθήσεις που δεν ταιριάζουν ακριβώς στα γούστα μας; Που θεωρείς ότι πρέπει να σταματάει η ελευθερία του ανθρώπου;
Όταν συνέλθεις από το σοκ πες μας.
Δε στοχοποιούσαν τους αστυφύλακες,αυτή τη φορά.
Οι βαρβαρότητες που ανεχόμαστε σαν κοινωνία και που θα έπρεπε να επέμβει Εισαγγελέας είναι η προτροπή σε βία.
Την άποψή μου για τα απολυταρχικά συστήματα την έχω εκφράσει με 1000 λέξεις
φυλακίσθηκε σήμερα ο Γιάννης Λαγός της Χρυσής Αύγης και μένει να συλληφθεί ο Χρήστος Παππάς
και ξεμπερδεύουμε με δαύτους.

άντε σιγά σιγά να παίρνουν σειρά και οι επόμενοι

όμως στην προκειμένη περίπτωση συγκρίνεις ανόμοια πράγματα - δεν είναι το σήμα που είχαν πάνω οι αφίσες το επικίνδυνο αλλά το μήνυμα που περνούσαν-
Η ελευθερία του ατόμου καθορίζεται από το Σύνταγμα,δεν επαφίεται στον καθένα να αποφασίζει πόση ελευθερία θα έχει ο διπλανός του