Νίκος Καζαντζάκης: "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά"

Τίτλος: Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Συγγραφέας: Νίκος Καζαντζάκης
Γλώσσα: Ελληνικά
Εκδόσεις: Καζαντζάκη
Πρώτη Έκδοση: 1946
Τελευταία έκδοση/ανατύπωση: 2010
Σελίδες: 320
ISBN: 978-960-7948-13-7

Σήμερα αποφάσισα να αφήσω στην άκρη τα βιβλία που είχα ξεκινήσει και να πιάσω στα χέρια μου και πάλι τον αγαπημένο Ζορμπά.
Ήδη από τις πρώτες σελίδες, η ζεστή γραφή του Καζαντζάκη με βύθισε σε έναν κόσμο γεμάτο θάλασσα, βροχή, φύση και κάθε λογής καθημερινές απολαύσεις.

Ο Αλέξης Ζορμπάς είναι ένας άνθρωπος απλός, λαϊκός, φιλήδονος, με πολλές εμπειρίες στην πλάτη του.
Χαίρεται που ζει, και που ζει «έτσι». Καθημερινά απολαμβάνει τον κόσμο γύρω του, σαν να τον αντικρίζει για πρώτη φορά και σαν να είναι η τελευταία ταυτόχρονα.
Σοφός από τις εμπειρίες του, συναντάει τον αφηγητή, έναν λόγιο ή «καλαμαρά» όπως τον αποκαλεί και ο Ζορμπάς, δηλαδή έναν άνθρωπο πολύ διαφορετικό από τον ίδιο, αφοσιωμένο σε πνευματικές δραστηριότητες και στο κυνήγι της γνώσης, μένοντας μακριά από την πραγματική ζωή.
Μαζί θα περάσουνε μερικούς μήνες, οπού αυτές οι δύο αντίθετες κοσμοθεωρίες σμίγουν.

Πέρα από τις εκπληκτικές εικόνες και τα πλούσια συναισθήματα που αναβλύζουν από την πένα του Καζαντζάκη, το βιβλίο προσφέρει απαντήσεις σε πολλά σημαντικά ερωτήματα, δίνει τροφή για σκέψη και ίσως να αναθεωρήσουμε λίγο το πώς βλέπουμε την ζωή, ίσως να μπορέσουμε να αφομοιώσουμε λίγη από την σοφία του Ζορμπά.

Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. :)

Last edited by a moderator:
Το διάβασα στα 18-19. Ενα μόνο θα πω. Με βοήθησε πολύ ο χαρακτήρας του Ζορμπά στη μετέπειτα ζωή μου.

Τα μηνύματα που περνάει για τη χαρά της ζωής αυτό το βιβλίο είναι μοναδικά. Γι' αυτό και η κινηματογραφική μεταφορά του είναι ανούσια, τέτοια βιβλία δεν μεταφέρονται στο πανί.

Πρέπει κάποια στιγμή να το ξαναδιαβάσω.

Αφεντικό σε συμπαθώ πάρα πολύ. Έχεις τα πάντα εκτός από λίγη τρέλα και όλοι οι άνθρωποι χρειάζονται λίγη τρέλα... Αλλιώς δεν μπορεί να σπάσει το σκοινί και να ελευθερωθεί. :προσκυνώ:

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Νίκο.

Το συγκεκριμένο βιβλίο αποτελεί ένα από τα πολυαγαπημένα μου.
Σε κάθε σελίδα του, σχεδόν, έχει πολλά να σου μεταδώσει, να σε βοηθήσει, να σε απεγκλωβίσει.

Περιεκτική παρουσίαση, μου άρεσε.

Ιαβερης

Active member
O Ζορμπας με εκανε να δω με αλλο ματι τον Καζαντζακη κι εν τελει να τον καταταξω στους αγαπημενους μου συγγραφεις. :) Ωραιο, αστειο και ταυτοχρονα βαθυστοχαστο βιβλιο που εχει πολλα να μαθει στον αναγνωστη. :)

ΔάφνηΜ

New member
Ωραίο βιβλίο, το διάβασα πέρσι.. ο τρόπος γραφής του Καζατζάκη φοβερός...

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Staff member
Από τα καλύτερα βιβλία του Καζαντζάκη κατά την γνώμη μου (μαζί με το Ο Χριστός ξανασταυρώνεται)

Είναι το ιδανικό βιβλίο για κάποιον που δεν έχει ξανά διαβάσει Καζαντζάκη.
Εύκολο στην ανάγνωση με βαθιά, γεμάτα αισιοδοξία μηνύματα!

Αν κάποιος ξεκινούσε με τον τελευταίο πειρασμό ας πούμε πιθανότατα δεν θα έφτανε ποτέ στον Ζορμπά. :ναι:

Αλίκη

Active member
Εχω διαβασει τον Χριστό και τον λατρεψα!!! Τωρα σκεφτομαι μηπως πιασω τον Ζορμπα, μια και θα παω για λιγες μερες στο Καταφυγι Κοζανης οπου βρεθηκε καποτε ο Ζορμπας και υπαρχει και το σπιτι του. Να ρωτησω εσας που το εχετε διαβασει, αναφερεται καθολου σε αυτο το χωριο; θα μου αρεσε να ειμαι εκει και να διαβαζω γι'αυτο, εστω και μια παραγραφο.

Φαροφύλακας

Δάσκαλος της Ξιφασκίας
Staff member
από οσο θυμάμαι διαδραματίζεται στην Κρήτη αλλά είναι κι αυτο υπέροχο βιβλίο. θα σου αρέσουν όλες οι παραγραφοι... ;-)

Αλίκη

Active member
Ναι το διάβασα αυτό, είπα μήπως θυμάται καθόλου κάτι από τα νιάτα του ο Ζορμπάς :ρ Διάβασα πάντως πως πρόκειται για το πιο διάσημο βιβλίο του Καζαντζάκη στον κόσμο και το πιο πολυμεταφρασμένο, παρόλο που για εμάς στην Ελλάδα φαίνεται να είναι ο Χριστός το πιο αγαπημένο..

Να ρωτησω εσας που το εχετε διαβασει, αναφερεται καθολου σε αυτο το χωριο;
Η ιστορία επικεντρώνεται στην Κρήτη και στα όσα διαδραματίστηκαν εκεί.
Αυτό που ζητάς ίσως αναφέρεται στο κείμενο στο τέλος του βιβλίου αλλά και στο "Αναφορά στο Γκρέκο".

Όπως και να έχει θα το απολαύσεις είμαι σίγουρος :ναι:

Το τελειωσα..
Πρωτη μου αποπειρα να διαβασω Καζαντζακη και δεν το μετανιωσα καθολου...
Ενα βιβλιο γεματο αρωματα, γευσεις, εικονες της Κρητικης γης..
Ο Ζορμπας μεσα στην απλοτητα του δινει σαρκα και οστα στην ελληνικη λεβεντια, αλλα και στον ανθρωπο που εχει ρουφηξει την ζωη μεχρι το μεδουλι και ξερει να ζει την καθε της στιγμη σαν αιωνιοτητα οπως γραφει και ο ιδιος ο συγγραφεας.
Ο Καζαντζακης θετει θεμελιωδη ζητηματα γυρω απο την ζωη, τον θανατο, την αγαπη, καθως επισης ακροβατει αναμεσα στις εννοιες Θεος-ανθρωπος και την σχεση-συνυπαρξη αυτων...
Ενα σπουδαιο βιβλιο, ενα απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.

Πράγματι είναι ένα σπουδαίο βιβλίο. Δεν έχει όμως το μεγαλείο άλλων βιβλίων του Καζαντζάκη όπως "Αναφορά στον Γκρέκο" 'Ο τελευταίος πειρασμός' "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται". Θυμάμαι μια καταπληκτική περιγραφή για το πως μπήκε το φως της αυγής στο καφενεδάκι που ξενύχτησαν, γιατί το πλοίο για την Κρήτη δεν έφευγε λόγω κακοκαιρίας από τον Πειραιά. Πρώτα, λέει, το φως πιάστηκε από τα γυαλικά που είχε ο καφετζής στο ράφι, μετά από τις μύτες και τα πηγούνια... Αλλού υπάρχει ο διάλογος: -Υπάρχει κόλαση Ζορμπά;τι λες; -Για κάτι καλαμαράδες σαν κι εσένα, αφεντικό, υπάρχει.
https://www.youtube.com/watch?v=IGRRmQRKpSo
Το τραγούδι της χήρας από το Ζορμπά. Μουσική: Κ. Μουντάκης, τραγούδι: Χάρις Αλεξίου

https://www.youtube.com/watch?v=krTwsPGPjos
Συναντηθήκανε δυο φίλοι. Μουσική: Κ. Μουντάκης, τραγούδι: Μ. Μουντάκης

Γι' αυτό και η κινηματογραφική μεταφορά του είναι ανούσια, τέτοια βιβλία δεν μεταφέρονται στο πανί.
Συμφωνώ. Είχε όμως καταπληκτικές ερμηνείες των ρόλων: Ειρήνη Παππά, Τάκης Εμμανουήλ και κυρίως ο Σωτήρης Μουστάκας στο ρόλο του τρελού. Νομίζω είχε πάρει βραβείο για το ρόλο αυτό.

Last edited by a moderator:
Με διαφορά το πιο ωραίο βιβλίο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής . Ο Καζαντζάκης δημιουργεί απίστευτες εικόνες και ειδικά αυτές που περιγράφουν θάλασσα με γοήτευσαν. Επίσης να πω την αλήθεια ταυτίστηκα αρκετά με τον αφηγητή και για ορισμένες ενέργειές του αγάπησα το Ζορμπά.