Ντετέκτιβ Βιβλίων!

Τριγυρνάς στις σελίδες της λέσχης ψάχνοντας το επόμενο διαμαντάκι που θα ανακαλύψεις και ας σε κοιτάζουν θλιμμένα τα αδιάβαστα βιβλία που πήρες με ενθουσιασμό τον προηγούμενο μήνα, για να μην μιλήσουμε για την εξαγριωμένη Άννα Καρένινα που έχει ξεμείνει στο ράφι εδώ και 3 χρόνια ("Εγώ πότε θα γινω διαβασμένη;" ). Δεν πτοείσαι όμως και συνεχίζεις την εξερεύνηση.

Μμμμ το χω διαβάσει αυτό, από αυτόν διάβασα ένα άλλο και δεν μου άρεσε, πφφφ μα καλά πως είναι δυνατόν να του άρεσε αυτό... Ωπ αυτό φαίνεται ενδιαφέρον και για να λέει και η XXX πως το βρήκε εξαιρετικό θα αξίζει.


Γρήγορα αναζήτηση για διαθεσιμότητα σε γνωστό βιβλιοπωλείο.... ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ!

Ο χειρότερος βιβλιοεφιάλτης σου γίνεται πραγματικότητα. Η χαρά της ανεύρεσης ενός -πιθανόν- εκλπηκτικού βιβλίου γίνεται θυμός.

Μα καλά τι το προτείνει αφού ειναι εξαντλημένο, για να ζηλέψουμε;;;;
Πώς να της το κρατήσεις μανιάτικο όμως αφού χάρη σε αυτή βρήκες το τελευταίο καλό βιβλίο που διάβασες. Ο θυμός μετατρέπεται σε θλίψη.
Μπαίνεις στο θέμα της αναζήτησης εξαντλημένων να γράψεις τον καημό σου μπας και σε παρηγορήσει κανένας ενώ στα αυτιά σου ηχεί το χαιρέκακο γέλιο της Καρένινας (καλά θα δεί αυτή, τουλάχιστον ένα ακόμα χρόνο θα κάτσει στο ράφι αδιάβαστη...)

Α δεν θα το αφήσω έτσι! Θα ψάξω και θα το βρώ!
Η αναλαμπή αποφασιστηκότητας και αισιοδοξίας δίνει την θέση της στην μελαγχολία. Αφού δεν το έχουν εκεί δεν θα υπάρχει πουθενά, βυθίζεσαι σε απόγνωση.

Ας μπω να ακούσω ένα τραγουδάκι στο ¨Ράδιο Φάρος" μπας και μου φτιάξει τη διάθεση.

Και εκεί που έχεις αρχίσει να κουνάς το κεφάλι σου στο ρυθμό του τραγουδιιού κοκαλώνεις! Διαβάζεις "Μυστικό υπερ-εργαλείο ντετέκτιβ βιβλίων!" Τι είναι αυτό; Ένας από μηχανής θεός ή μήπως ένα καμουφλαρισμένο παιχνιδάκι της Καρένινα;

Ο χρόνος θα δείξει, τι έχεις να χάσεις εξάλλου...


"Μυστικό υπερ-εργαλείο των ντετέκτιβ βιβλίων"


Για να μην σας μπερδεύω δεν θα αναλύσω τις τεχνικές λεπτομέρειες αυτού του πολύπλοκου, υπερσύγχρονου μηχανισμού (...) αλλά θα το παρουσιάσω με απλά λόγια :ρ

(προκαταβολικά -και αφού έχετε χάσει 3 λεπτά από τη ζωή σας διαβάζοντας την άσχετη μακροσκελή εισαγωγή- σας λέω να μην ενθουσιαστείτε γιατί δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά ίσως βοηθήσει κάποιους. Έγω έτσι βρήκα 1 που έψαχνα και άλλα 3 που έψαχναν συμφορουμίτες αλλά για ακόμα περισσότερα έμεινα ρέστος...)

Έφτιαξα μια προσαρμοσμένη μηχανή αναζήτησης βασισμένη στο google που κάνοντας αναζήτηση μέσω αυτής σας βγάζει τα αποτελέσματα από τα ακόλουθα βιβλιοπωλεία-εκδοτικούς οίκους:
"ΑΘΗΝΑ" ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ
Αιολος
Αλφειός
Βιβλιοανιχνευτής
Γκοβοστη
Διοπτρα
Ελευθερουδάκης
Ευριπίδης
Ιανός
Ινδίκτος
Καστανιώτης
Κέδρος
Κλειδάριθμος
Λεμόνι
Λιβάνης
Μεταίχμιο
Μίνωας
Ορίζοντες
ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΡΑΣ
ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ Λ. Βουγιούκας
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΓΚΕΖΕΡΛΗΣ
Παλαιοβιβλιοπωλείο Δημήτρη Ρέτσα
(Παλαιο)Βιβλιοπωλείο Ίστωρ
Παλαιοβιβλιοπωλείο Χρυσός
Παλαιοβιβλιοπωλείο Πελαργός
Παλαιοβιβλιοπωλείο Σπανός
Παλαιοβιβλιοπωλείο Ερατώ
Παλαιοβιβλιοπωλείο Λαβύρινθος
Πατάκης
Παπαδόπουλος
Ποθητός
Πολιτεία
Πρωτοπορία
Ψυχογιός
Anubis
Best seller
Bibliopolio.gr
Books-in-greek
Book Station
Captain book
Cosmotebooks
e-bibliomania
Greek books
Gutenberg
Public
Διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα στο skroutz
Χρυσή ευκαιρία
Αγγελιόπολις
Αγγελίες του Insomnia

(Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα τα χωρίσω σε κατηγορίες για να είναι πιο ευανάγνωστα)

Αυτή είναι μια αρχική λίστα και σίγουρα έχω ξεχάσει αρκετά οπότε αν θέλετε πείτε μου κι άλλα εδώ ή με πμ για να τα προσθέσω. Ιδιαίτερα αν πρόκειται για τοπικά βιβλιοπωλεία πιστεύω πως θα είναι πολυ χρήσιμο να προστεθούν γιατί εκεί συνήθως ειναι κρυμμένοι πολλοί θησαυροί αλλά και για την στήριξη τους (εφόσον βέβαια δεν είναι πολύ ακριβότερα από τα γνωστά...).

Αυτό μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους γιατί δεν χρειάζεται να πηγαίνετε σε κάθε σελίδα και να ψάχνετε ή δεν χρειαζεται να βλέπετε άλλα άσχετα αποτελέσματα. Απο την άλλη προφανώς και έχει τον περιόρισμο (όχι μόνο αυτό αλλά και γενικότερα η αναζήτηση του google) ότι στηρίζεται στο πως είναι φτιαγμένες οι σελίδες οπότε υπάρχει και το ενδεχόμενο σε μερικά η αναζήτηση κατ' ευθείαν στη σελίδα τους να δώσει καλύτερα αποτελέσματα.

Ένα άλλο παρόμοιο πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει όταν κάνετε αναζητήσεις ηλεκτρονικά είναι το πως είναι περασμένο στην εκάστοτε σελίδα το βιβλίο. Για παράδειγμα σε μια σελίδα μπορεί να είναι έτσι:
"Το κουτσό Χούλιο Κορτασάρ" και σε κάποια άλλη
"ΤΟ ΚΟΥΤΣΟ Cortazar"

Οπότε βάζοντας εσείς στο πεδίο της αναζήτησης "Κορτασάρ" να σας βγάλει μόνο το πρώτο. Από την δική μου εμπειρία ίσως ο καλύτερος τρόπος είναι να βάζετε μονο τον τίτλο χωρίς τόνους και κυρίως χωρίς τον συγγραφέα όπου όταν πρόκειται για ξένο μπορει να είναι γραμμένο με πολλούς τρόπους. Εννοείται, βέβαια, πως αν τα αποτελέσματα δεν σας ικανοποιούν ή αν ψάχνετε κάποια συγκεκριμένη έκδοση βάζετε παραπάνω στοιχεία. Χρησιμοποιώντας την παραπάνω πιο "εξειδικευμένη" μηχανή αναζήτησης γλιτώνετε από κάποια -οχι από όλα- άσχετα αποτελέσματα (πχ βάζοντας "κουτσό" δεν θα σας βγάλει πως παίζεται το κουτσό) . Δεν γλιτώνετε βέβαια από την πίκρα που θα φάτε για πολλοστή φορά μη βρίσκοντας διαθέσιμο το "Το κουτσό" (ααααααα!).

Η προσαρμοσμένη μηχανή αναζήτησης είναι βασισμένη στο google επομένως τα πρώτα αποτελέσματα θα είναι από τα "γνωστά βιβλιοπωλεία" για αυτό μην απογοητευτείτε αμέσως αν δεν είναι διαθέσιμο εκεί αλλά ψάξτε σε λιγότερο δημοφιλείς σελίδες. Ένα άλλο χρήσιμο στοιχείο που έχει είναι οτι όντας βασισμένο στο google search engine μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τα διάφορα search tricks που ισχύουν γενικότερα στη google.

Επιπλέον θέλω να αναφέρω πως κάποια από τα βιβλιοπωλεία/ ιστοσελίδες που έχω συμπεριλάβει δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ/ δεν τα γνωρίζω οπότε αν τυχόν πρόκείται να κάνετε κάποια ηλεκτρονική αγορά από κάποιο λιγότερο γνωστό site καλό είναι να προσέξετε λίγο παραπάνω και να βεβαιωθείτε πως είναι αξιόπιστο! Προτιμήστε πληρωμή με αντικαταβολή ή και παραλαβή από το κατάστημα αν είναι δυνατόν.

Τέλος να έχετε υπ' οψιν σας πως ειδικά κάποια μικρότερα site αργούν να ενημερώσουν τις σελίδες τους οπότε πάρτε τους και ένα τηλέφωνο για να δείτε αν όντως έχουν διαθέσιμο κάτι που ψάχνετε, μην πάτε -σαν εμένα- όλο χαρά στο μαγαζί και σας πουν πως δεν υπάρχει τελικά.

"Μυστικό υπερ-εργαλείο των ντετέκτιβ βιβλίων"



Επειδή όμως πολλές φορές σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός ένα μεγάλο κομμάτι της αναζήτησης του βιβλίου αποτελεί πέρα από την εύρεση το ταξίδι της αναζήτησης (εντάξει κάποιοι το λένε και "παρηγορία στον άρρωστο" :ρ ). Γι αυτό το ταξίδι γεμάτο μυρωδιές παλιών βιβλίων, συντρόφων βιβλιοανιχνευτών και αναπάντεχων βιβλιοανακαλύψεων έφτιαξα μια λίστα με μερικά από τα παλαιοβιβλιοπωλεία του κέντρου των Αθηνών για να σας βοηθήσουν στην εξερεύνηση σας. (Προφανώς και εδώ αν έχετε κάποια πρόταση πείτε την για να την προσθέσω)

"ΑΘΗΝΑ" ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΤΡΙΚΟΥΠΗ 38
ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ Λ. Βουγιούκας ΤΖΑΒΕΛΛΑ 3, ΕΞΑΡΧΕΙΑ
Παλαιοβιβλιοπωλείο Δημήτρη Ρέτσα. Άστιγγος 6, Μοναστηράκι, Αθήνα 10555
ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΡΑΣ Κιάφας 4, Κέντρο Αθήνας
ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΓΚΕΖΕΡΛΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟ: ΣΟΛΩΝΟΣ 99 ΥΠΟΚ/ΜΑ: ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 23-25,ΑΘΗΝΑ
Βιβλιοπωλείο Ίστωρ - Ιπποκράτους 157
Βιβλιοπωλείο Αλφειός - Χαριλάου Τρικούπη 22
Βιβλιοπωλείο Ορίζοντες - Ακαδημίας 57 (Στοά Όπερα)
ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΧΡΥΣΟΣ ΝΙΚΟΣ, Χαριλάου Τρικούπη 63 & Δερβενίων
Παλαιοβιβλιοπωλείο ΠΕΛΑΡΓΟΣ- Ιπποκράτους 75
Σπάνια Βιβλία- Ευριπίδου 28 Αθήνα ΤΚ 105 51
Παλαιοβιβλιοπωλείο Ερατώ- Θησείου 9, Μοναστηράκι
(ειδικά στο Μοναστηράκι σίγουρα υπάρχουν και άλλα αλλά τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου ποιο είναι ποιο :))) )


(Δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη κατηγορία αυτή, ίσως να ταιριάζει καλύτερα στο φόρουμ των Αναζητήσεων. Επίσης αν τυχόν θεωρηθεί διαφήμιση για βιβλιοπωλεία -που δεν το νομίζω- ζήτω συγγνώμη για την αναστάτωση προκαταβολικά)
 
Last edited:
Μπράβο, Ιπποπόταμε, για τον κόπο σου. Δεν ξέρω πόσο εύχρηστο και αποτελεσματικό θα αποδειχθει, αλλά μπράβο που μπήκες στον κόπο. Αν θες, μπορείς να πρσθέσεις τον Ευριπίδη, το discoverbooks και φυσικά το Perizitito.
Με ενα site απο αυτά που εχεις ήδη συμπεριλάβει, είχα κακή εμπειρία, γι' αυτό, όπως λες κι εσύ, οπωσδηποτε τηλεφωνικη επιβεβαιωση ή παραλαβή απο το κατάστημα.
 
Ούτε εγώ είμαι σίγουρος αν θα αποδειχθεί αποτελεσματικό αλλά στη χειρότερη θα μείνει η λίστα με τις σελίδες των βιβλιοπωλείων που μπορεί να βοηθήσουν μερικούς.
Τον ευρυπίδη τον είχα βάλει ήδη αλλά πρόσθεσα τα άλλα δύο.

Όσο για την κακή εμπειρία δεν ξέρω αν θα άξιζε να ανοιχθεί ένα άλλο θέμα με κακές εμπειρίες από σελίδες/βιβλιοπωλεία μιας και όλο και περισσότερα e-βιβλιοπωλεία ξεπετάγονται καθημερινά.
Από την άλλη βέβαια ίσως να κατέληγε σε κυνήγι μαγισσών και να θάβονταν άδικα βιβλιοπωλεία επειδή καποιο μέλος -μεμονωμένα- ατύχησε (συμβαίνουν και αυτά).
 
τα Public υποτίθεται πως έχουν μια υπηρεσία που βρίσκει σπάνια βιβλία!

Ένα φίλος μου έψαχνε το Σάλεμς Λοτ του Κινγκ.
Τους στέλνει σχετικό μέηλ και μετά από μια εβδομάδα παίρνει ως απάντηση πως το βιβλίο είναι εξαντλημένο από τον εκδότη!!:χαχαχα:

Τους απαντάει ως εξής" Αυτό το ήξερα κι εγώ, αλλιώς γιατί να κάνω τον κόπο να σας ζητήσω να το βρείτε"!!!!!!
Εν τέλει τον πήραν τηλέφωνο και του είπαν ότι εξαντλημένα δεν μπορούν να βρουν....:ε;:wtf;;
 
Νικόλα, στο χω ξαναπει. Στα Public, "εξαντλούν" και βιβλια που κυκλοφορουν κανονικά. Βλέπουν μπροστά, μάλλον. :))))
 
Τι τυχεροι, ρε Νικόλα; Για να φτάσω εκει (με αεροπλάνα και βαπορια), θα χρειαστώ καμια ώρα, απο το σημείο που μένω. Δηλαδη, σα να ξεκινησεις εσύ τώρα απο κει και να πάς 1 ωρα δρόμο :)))).
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Οντως πολυ ωραιο βιβλιοπωλειο ο Ευριπας εχει και καφεδακι αν θες να ξαπλωσεις να διαβασεις το βιβλιο σου εκει και αν εισαι μελος εχεις εκπτωσεις δωρα κτλ.
 
Τα συγχαρητηρια μου Ιπποποταμε. Μπραβο σου για τον κοπο και τον χρονο που διεθεσες. Ελπιζω να φανεί χρήσιμο.
 
Μπράβο σου Ιπποπόταμε, πολύ καλή δουλειά και χρήσιμη. Δυστυχώς το βιβλίο που ψάχνω εγώ δεν το βρήκα (Το μαντείο της Κάθριν Φίσερ) :(

Τους στέλνει σχετικό μέηλ και μετά από μια εβδομάδα παίρνει ως απάντηση πως το βιβλίο είναι εξαντλημένο από τον εκδότη!!:χαχαχα:
Μου το χουν κάνει και μένα αυτό :) τρομεροί
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά αλλά δεν είναι τίποτα τρομερό. Δουλειά και χρόνο θα απαιτούσε αν ήταν κάτι που θα έδειχνε την διαθεσιμότητα αλλά και άλλες παραμέτρους (πχ σαν το skroutz.)

Όπως και να έχει, καλή τύχη στις αναζητήσεις σας!
 
Top