Οι παλιές μας αλλαξιές!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μία Οκτωβρίου σήμερα και καλό μήνα σε όλους. Ψυχολογικά μπήκαμε στην τελική ευθεία για τα γενέθλια τα οποία επίσημα είναι στις 17 Οκτ. και θα γιορταστούν στην Θεσσαλονίκη το Σάββατο στις 15 Οκτ. και πολύ πιθανό και στην Αθήνα την ίδια μέρα.

Για να σας βάλω στην εορταστική ψυχολογία είπα να αναρτήσω εδώ κάτι από την ιστορία τού φόρουμ.

Η εμφάνιση, λοιπόν, που έχουμε τώρα είναι η τρίτη κατά σειρά. Όταν ξεκινήσαμε πριν τρία χρόνια είχαμε και πάλι πράσινη εμφάνιση (δέρμα) σε ένα κάπως ανατολίτικο μοτίβο και αργότερα φορέσαμε ένα πιο σκούρο δέρμα όπου ψηλά στην κεφαλίδα φιγούραραν τέσσερις μεγάλοι συγγραφείς.

Έτσι, παραθέτω εδώ σε εικόνα τις δυο παλιές μας αυτές εμφανίσεις για να θυμούνται νοσταλγικά οι παλιότεροι και να μαθαίνουν τα όμορφα νιάτα.
:))))

Η πρώτη μας εμφάνιση:

Και η δεύτερη:

Θα πρέπει να ψάξω για να πω με βεβαιότητα από πότε μέχρι πότε κρατήσαμε κάθε αλλαξιά.

( Εδώ, οι δύο αυτές εικόνες απεικονίζουν το φόρουμ την ίδια χρονική στιγμή με φορεμένες τις δύο διαφορετικές αλλαξιές, για τις ανάγκες τής... φωτογράφισης)

Ευπρόσδεκτα τα σχόλιά σας.
:ναι:

Και ένα κουίζ για τα νέα μέλη, που δεν πρόλαβαν το σκούρο δέρμα: Ποιοι είναι οι σκοτεινοί συγγραφείς που βλέπουμε πάνω, στο σκούρο δέρμα;
:χμ:

(αν δεν χωράνε οι εικόνες, στα δεξιά, μπορείτε να μικρύνετε την προβολή της σελίδας με Ctrl και πλην)

Πολυξενη

Κοινωνός
καλό μήνα κι από μένα. :) Ωραίες ήταν και η παλιές εμφανίσεις αλλά μου αρέσει περισσότερο η τωρινή :μπράβο:

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Αααα! Τί ωραία να βλέπεις την ιστορία ενός αγαπημένου μέρους...

Το ανατολίτικο δέρμα μ'άρεσε πάρα πολύ, μου θυμίζει μαγικές τοποθεσίες, βγαλμένες από παραμύθια..
Στο δεύτερο, οι συγγραφείς είναι εύκολοι, και η Άντζελα τους βρήκε ήδη! (ωραία και η γραφή κάτω από τη "Λέσχη του βιβλίου")! ;)

Αυτό το λουκ που έχουμε τώρα, είναι πιο σύγχρονο, πιο μοντέρνο, αν και πάλι πράσινο! (κάποιος έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο χρώμα μάλλον)... :φιρουλί:

Ωραίο ταξίδι στο παρελθόν... Ελπίζω να παλιώσω πολύ εδώ μέσα ώστε να βιώσω και εγώ παρόμοιες αλλαγές...

Καλή συνέχεια στο φόρουμ μας λοιπόν και καλό μήνα σε όλους με πολλές αναρτήσεις και ακόμη περισσότερες ενδιαφέρουσες συζητήσεις! :ναι:

Αλίκη

Κοινωνός
καλό μήνα :)
με μια γρήγορη μαντεψιά (!) θα πω: καφκα, μπορχες, ντοστογιεφσκι και.. τον τελευταίο δεν τον ξέρω..

Ωρείθυια Χάμιλτον

Όμορφο Νιάτο
:))))Καλό μήνα! Για τον πρώτο δεν είμαι σίγουρη, οι επόμενοι είναι: Μπόρχες, Ντοστογιέφσκι, Καζαντζάκης νομίζω. ειδικά για το Μπόρχες είμαι σίγουρη όμως!είναι τόσες μέρες στην αρχική!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Καλό μήνα! Το πρώτο δέρμα ήταν κάπως εξωτικό, ενώ το δεύτερο είναι πιο λογοτεχνικό. Δεν ξέρω αν είναι η δύναμη της συνήθειας, πάντως μου αρέσει πιο πολύ η τωρινή μας φορεσιά. Μες την σκοτεινιά, εκεί στην άκρη υπάρχει ένας φάρος, που μας καθοδηγεί στις πνευματικές αναζητήσεις και συζητήσεις μας. :))

Ρεγινόρα

Όμορφο Νιάτο
Ο φάρος ήταν πανταχού παρών... Δεν γίνεται χωρίς φάρο η πορεία στο δρόμο της αναζήτησης! :))))

Χρυσηίδα

Όμορφο Νιάτο
Όμορφη αυτή η... ιστορική αναδρομή :)

Εμένα μου άρεσε πολύ η πρώτη εμφάνιση της λέσχης, ίσως βέβαια να είναι καθαρά συναισθηματικό αυτό, αφού έτσι την πρωτογνώρισα. Η δεύτερη εμφάνιση ήταν κάπως βαριά κι ασήκωτη και σκοτεινή. Η τωρινή είναι σίγουρα πιο ευχάριστη.

Καλό μήνα κι από μένα :)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Ναι, πανταχού παρών ο φάρος! :))

Στην πρώτη ήταν σε ένα γαλαζωπό φόντο, ενώ στην δεύτερη σε μια ξεκομμένη φωτογραφία. Μόνο σε αυτή την φορεσιά, νομίζω, φαίνεται πιο ξεκάθαρα ο ρόλος του. Αν το φόντο ήταν και σε ένα σκούρο μπλε - μαύρο, ίσως να μου άρεσε ακόμα πιο πολύ.. :))))

Βουλάκι

Όμορφο Νιάτο
Καλό μήνα και απο μένα!!! Και οι τρεις αλλαγές ήταν πολύ ωραίες, αλλά θα προτιμήσω αυτη που έχουμε τωρα..Μου αρέσει καλύτερα, είναι πιο σύγχρονη :))

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
εμενα πιο πολυ μου αρεσει η φορεσια που εχει τωρα γιατι ετσι γνωρισα τη λεσχη,βαλε και τη δυναμη της συνηθειας...ομως και η 2 εκδοχη καθολου δεν θα με χαλουσε!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Γενικώς, συμφωνώ μαζί σας, η πρώτη μού αρέσει πολύ γιατί έτσι ξεκινήσαμε.. για την δεύτερη πάντα είχα την έγνοια πως ήταν πολύ μουντή και σκοτεινή. Αυτή εδώ μού αρέσει πολύ.

( Ρεγινόρα, το δικό μου αγαπημένο χρώμα, πάντως, είναι το μπλε. )

Φένια

Όμορφο Νιάτο
Λοιπόν, δεν είμαι παρατηρητική και δεν ενδιαφέρομαι για την εικόνα. Επηρεάζομαι από το συναίσθημα που η εικόνα προκαλεί, οπότε η τωρινή εμφάνιση είναι πάρα πολύ κατάλληλη, εφόσον με προσέλκυσε και με οδήγησε στο φόρουμ. Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι οι φωτογραφίες των συγγραφέων ταιριάζουν πολύ με το κεντρικό θέμα. Μου άρεσαν!

Πιούζυ

Κοινωνός
Χαχα ε λοιπον θα κανω τη διαφορα λεγοντας οτι χαρηκα πολυ βλεποντας το δευτερο "δερμα". Ετσι γνωρισα εγω τη λεσχη και θυμαμαι αυτη την αισθηση του αγνωστου και λογω χρωματων σκοτεινου μερους. Ωραια πραματα.