Οι φίλοι σας διαβάζουν;

Οι φίλοι σας διαβάζουν;

• Ναι, συστηματικά

Votes: 7 7,7%
  • Όχι, καθόλου

Votes: 20 22,0%
  • Περιστασιακά

Votes: 21 23,1%
  • Άλλοι ναι, άλλοι όχι

Votes: 43 47,3%

• Total voters
    91

Ιαβερης

Well-known member
Ενταξει, για τους εαυτους μας ξερουμε οτι ειμαστε βιβλιοποντικες, αλλωστε η παρουσια μας σ' αυτο το φορουμ το δειχνει ξεκαθαρα. Με τους φιλους σας ομως τι γινεται; Τα ατομα της παρεας σας διαβαζουν καθολου, εχουν την ιδια εμμονη με σας, δειχνουν εστω και ελαχιστο ενδιαφερον για τον γραπτο λογο;

Ας ξεκινησω εγω λοιπον. Σε ολη τη ζωη μου εκανα δυο φιλους- βιβλιοφρικια. Μια κοπελα με την οποια μεγαλωσαμε στην ιδια γειτονια, γυρνουσαμε μαζι τα βιβλιοπωλεια της πολης μου, δανειζαμε βιβλια ο ενας στον αλλον, μαλιστα αρκετες φορες διαβαζαμε ταυτοχρονα ενα βιβλιο κι οι δυο και καναμε κοντρα ποιος θα το τελειωσει πρωτος. Αυτα μεχρι τα 15 μου, οταν ηρθα στην Ελλαδα και αναγκαστικα οι δρομοι μας χωρισαν αν και που και που μιλαμε μεσω ιντερνετ και συζηταμε για τις παλιες ενδοξες μερες. Υστερα εδω, καπου στην πρωτη Λυκειου γνωρισα ενα παιδι απο το σχολειο που ηταν ιδια περιπτωση με μενα και το καλυτερο ειχε ιδια γουστα με τα δικα μου, λατρης της ρωσικης πεζογραφιας κι ιδιαιτερα του Ντοστογιεβσκι ( αυτος με εκανε να εκτιμησω ακομα περισσοτερο τον Ντοστο) . Το παιδι ομως τωρα σπουδαζει στη Θεσσαλονικη και οι δρομοι μας χωρισαν.

Αυτες ηταν οι δυο μοναδικες περιπτωσεις φιλων μου που ειχαν το ιδιο αν οχι μεγαλυτερο παθος με τα βιβλια. Περα απ' αυτους η απολυτη αδιαφορια, η απολυτη αγνοια, το απολυτο τιποτα! Οι κολλητοι μου, τα παιδια με τα οποια κανω παρεα οχι απλα δεν εχουν μυρισει βιβλιο στη ζωη τους αλλα ωρες- ωρες με κανουν να αμφιβαλλω εαν ξερουν γραφη αναγνωση.

Να σας πω μια αστεια ιστορια.Πηγαινουμε με τον κολλητο μου που λετε προς το κεντρο για καφε και περναμε διπλα απο ενα περιπτερο. Εγω εννοειται σταματησα αυτοματα μπας και δω καμια καινουρια προσφορα κι ηταν ρηγμενα κατω στο πεζοδρομιο καμια δεκαρια βιβλια απο τη σειρα '' Αρχαια Ελληνικη Λογοτεχνια''. Ε, τα ανακατευω εγω να δω μηπως εχει τιποτα που θελω να παρω κι αναμεσα στους τιτλους ηταν και το '' Βιοι Παραλληλοι'' του Πλουταρχου. Και πεταγεται απο πισω ο κολλητος μου με ματια γουρλωμενα σαν κρεπες : '' Σωπα, ρε μαλακα, εβγαλε βιβλιο ο Πλουταρχος;! '' . Εννοουσε τον Γιαννη Πλουταρχο βεβαια. Ενταξει τι να τον ελεγα εκεινη την στιγμη, απλα εριξα το γελιο της ζωης μου. :μουάχαχα:

Καθε τρεις και λιγο τους αναλυω τους λογους που μου αρεσει το διαβασμα, οτι με γεμιζει ψυχικα, οτι ανοιγει τους οριζοντες μου, πως μαθαινω πολλα καινουρια πραγματα και μπλα μπλα μπλα. Τιποτα! Δωσ' τους ΠΑΟΚ, Τρανσφορμερς και Βερτη, τιποτα αλλο. Βεβαια δεν σημαινει οτι δεν τους αγαπαω, περναμε καλα, κανουμε το χαβαλε μας, κανουμε πολλα πραγματα μαζι. Απλα ως προς το διαβασμα οι αποψεις μας διιστανται.

Το παραξενο παντως ειναι οτι οσους βιβλιοφιλους γνωρισα μεχρι τωρα δεν μπορεσα να τους κανω φιλους μου, αναφερομαι σε live περιπτωσεις, οχι μεσω ιντερνετ κλπ. Οσο συμφωνουσαμε για το διαβασμα αλλα τοσο διαφωνουσαμε σε ολα τα υπολοιπα. Τους βρηκα ξενερωτους. :))))

Με σας λοιπον τι γινεται; Αισθανεστε κι εσεις το μαυρο προβατο της παρεας, ο τελευταιος των Μοικανων; :χαχα:

Οι δικοί μου φίλοι διαβάζουν ελάχιστα έως καθόλου. Παλιότερα στη σχολή αντάλλαζα βιβλία με φίλους αλλά τίποτα ιδιαίτερα "βαρύ". Κυρίως το πρόβλημα είναι ότι βαριούνται να κάτσουν τόση ώρα να ασχοληθούν με μια ιστορία, όταν υπάρxουν οι ταινίες ή τα videogames. Οπότε ναι...νιώθω κάπως μαύρο πρόβατο στην παρέα. Διαβάζει όμως η κοπέλα μου, οπότε :).

Εγώ έχω δυο φίλες που διαβάζουν απλά τα γούστα μας είναι λίγο διαφορετικά, όχι πάντα βέβαια. Στη μια από αυτές ( και μου έκανε πάντα εντύπωση αυτό ) δεν της αρέσει καθόλου να αγοράζει βιβλία :αργκ:. Προτιμά να δανειστεί από μια βιβλιοθήκη ή από εμένα ή από όποιον βρει και της δανείσει. Έτσι λοιπόν, διαβάζει πάνω κάτω τα γούστα των άλλων :μαναι:. Εγώ πάντως της έχω πάρει και θα της ξαναπάρω δώρο βιβλίο!! :))

Σαν μαύρο πρόβατο αισθάνομαι σε σχέση με τους υπόλοιπους φίλους και γνωστούς που δεν τους ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου το διάβασμα και κάθε φορά που προσπάθησα να ανοίξω σχετική συζήτηση δεν βρήκα καμία απολύτως ανταπόκριση! :ωιμέ:

Φαίη

Active member
Ο σύντροφος μου δεν διαβάζει πάντως. Δεν μπορεί, λέει, να συγκεντρωθεί :ουχ:
Όσον αφορά στους φίλους τα πράγματα είναι μοιρασμένα. Υπάρχουν εκείνοι που κάνουμε το χαβαλέ μας κάνοντας διάφορα άλλα. Ωστόσο, έχω παρατηρήσει πως νιώθω πιο όμορφα και επιδιώκω συνήθως την παρέα ατόμων που διαβάζουν ή γενικότερα... ψάχνονται. Δεν μπορώ να είμαι συνέχεια π.χ. με κάποια που μιλάει όλη την ώρα για εξόδους, ψώνια και νύχια. Εάν δεν κάτσεις, εκτός από το χαχα και χουχου, να πιάσεις και μια κουβέντα πιο φιλοσοφική, βρε αδερφέ, ε δεν γίνεται. :)

Διας

New member
Εμένα μια φίλη διαβάζει Μαντά κτλπ και μια άλλη Μπουκάι. Από άνδρες κανείς. Καλά εδώ που τα λέμε και μένα τώρα τελευταία μου βγήκε η φανατίκλα. Συνήθως 2-3 το χρόνο διάβαζα.

Σε καταλαβαίνω Ιαβέρη!!Κανείς δεν διαβάζει στο κοντινό μου περιβάλλον εκτός απο την μαμά μου που έχουμε εντελώς διαφορετικά γούστα στο διάβασμα.Η κολλητή μου διαβάζει μια στο τόσο βιβλία που δεν τα ξέρω (και όταν λέω μια στο τόσο εννοώ δύο άντε τρεις φορές το χρόνο) το αγόρι μου έχει διαβάσει 2 (!) βιβλία στη ζωή του και οι υπόλοιποι φίλοι μου στα ίδια.Κανείς δεν διαβάζει και μάλιστα μερικοί βρίσκουν περίεργο το δικό μου κόλλημα όσο κι αν τους εξηγώ ...Βέβαια όπως λες κι εσύ αυτό δεν σημαίνει και κάτι γιατί μπορεί να μη διαβάζουν αλλά περνάμε καλά στα υπόλοιπα που κάνουμε σαν παρέα κι έτσι μικρό το κακό.Απλά δεν έχω κάποιον να μοιραστώ τη βόλτα μου στα βιβλιοπωλεία και να τραβήξουμε μαζί μια γερή τζούρα απο τη μυρωδιά του βιβλιοπωλείου μόλις ανοίξουμε την πόρτα,ή να μιλήσουμε για το τελευταίο βιβλίο που διαβάσαμε...

Φαίη

Active member
(Ίσως λείπει η επιλογή "άλλοι ναι και άλλοι όχι" :) )
Θα συμφωνήσω. Κι εμένα η μητέρα μου είναι βιβλιοφάγα. Διάβαζε από πολύ μικρή και συνεχίζει να διαβάζει. Επίσης, έχω και κάποιες ξαδέρφες που διαβάζουν πολύ και χαίρομαι να βρίσκομαι μαζί τους γιατί έχουμε πολλά να μοιράσουμε. Ειδικά για τη μια λυπάμαι πολύ που πλέον ξενιτεύτηκε (ενώ προηγουμένως ήμασταν συνέχεια μαζί). Από κει που είχα έναν άνθρωπο να ανταλλάζουμε βιβλία και απόψεις, να τρέχουμε σε διαλέξεις και σεμινάρια, ξαφνικά βρέθηκα μόνη μου και δεν έχω κάποιον που να καταλαβαίνει τα....κουλτουριάρικα κολλήματα μου :(

Η αδελφή μου διαβάζει αρκετά, αλλά βιβλία τύπου Μαντά.Το ίδιο ισχύει και για την κοπέλα μου με μικρότερη συχνότητα.Τώρα από τους φίλους μου ελάχιστοι διαβάζουν,και αυτοί περιστασιακά.Πάντως τα τελευταία χρόνια έχω πείσει τον έναν από τους κολλητούς μου να ξεκινήσει το διάβασμα.Την σπίθα του την άναψα μέσα από την αγάπη που έχει για την ιστορία.Έτσι του σύστησα τα ιστορικά μυθιστορήματα όπου έχει πλέον διαβάσει αρκετά και συνεχίζει,αλλά μέχρι εκεί.
Παρεμπιπτόντως υπάρχουν φίλοι μου που όχι μόνο δεν διαβάζουν αλλά και κοροϊδεύουν την συνήθεια μου να διαβάζω ή ότι στις βόλτες μου θα ασχοληθώ και με την αγορά βιβλίων.

Last edited:
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι γιατί κάποιος κοροϊδεύει κάποιον που του αρέσει και που ασχολείται με το διάβασμα Ο καθένας έχει τις συνήθειες και τα χόμπι του. Τι αν είναι διάβασμα, κινηματογράφος, ένα άθλημα ή οτιδήποτε άλλο!

Δυστυχώς ούτε εγώ έχω απάντηση σε αυτό,πέραν του ότι στην Ελλάδα ανέκαθεν το διάβασμα ήταν και είναι για κάποιους εντελώς ξένο και παρεξηγημένο.

Φαίη

Active member
Ίσως γιατί οι περισσότεροι θεωρούν πως το διάβασμα είναι για τους σπασίκλες...! Είναι κι άλλοι που βγάζουν ένα είδος κόμπλεξ προς αυτούς που διαβάζουν γιατί οι ίδιοι το θεωρούν πως είναι κάτι κουραστικό και άρα δεν μπορούν να ανταπεξέρθουν σε αυτό.

Αλίκη

Active member
Κι εγω το βλεπω σαν μοναχικη υποθεση το διαβασμα, το προσωπικο μου χομπι που το ξερουν οι δικοι μου οτι το χω, αλλα δεν τους πολυαπασχολω με αυτο. Στη μαμα μου συνηθως περιγραφω το βιβλιο που διαβαζω αλλα ειναι ανθρωπος γενικα που ακουει ο,τι κ αν της πω κ δεν δειχνει οτι βαριεται ή κουραζεται. Απο τις φιλες μου η μια διαβαζει αλλα νομιζω οχι τοσο πολυ οσο εγω, κ λιγο πιο βαρια βιβλια απο αυτα που αρεσουν σε μενα. Η αλλη επισης διαβαζει, αλλα δεν αγοραζει ευκολα βιβλια, κ θα διαβασει 1-2 βιβλια το χρονο. Η παλια μου παρεα που διαβαζαν πολυ κ παρομοια βιβλια με αυτα που αρεσουν κ σε μενα, τελευταια φορα που μιλησαμε μου ειπαν οτι σταματησαν να διαβαζουν κ οτι βαριουνται γενικα τωρα.

Η μονη με την οποια μιλαω για βιβλια κ εχουμε αρκετα κοινα γουστα ειναι η Μαργαριτα κ την γνωρισα απο δω μεσα!

Ίσως γιατί οι περισσότεροι θεωρούν πως το διάβασμα είναι για τους σπασίκλες...!
Μου εχει πει παλια αγορι οταν το ρωτησα αν του αρεσει να διαβαζει βιβλια: "Οχι βεβαια! Τι ειμαι; Κανας φλωρος;" Τι να πεις μετα απο αυτο...

Last edited:
Η μονη με την οποια μιλαω για βιβλια κ εχουμε αρκετα κοινα γουστα ειναι η Μαργαριτα κ την γνωρισα απο δω μεσα!
Ω ναι είσαι η παρηγοριά μου σε αυτό το θέμα ατελείωτες ώρες συζήτησης για Χάρυ Πότερ και Όστεν :χαχα:

Μου εχει πει παλια αγορι οταν το ρωτησα αν του αρεσει να διαβαζει βιβλια: "Οχι βεβαια! Τι ειμαι; Κανας φλωρος;" Τι να πεις μετα απο αυτο...
Δεν ξέρω τι...αγόρι ήταν αυτό, αλλά αν ήμουν εγώ κοπέλα δεν θα ήθελα κανένα πάρε δώσε με άτομο που σκέφτεται με αυτόν τον αχαρακτήριστο τρόπο. :ρ

Ένας φίλος μου μόνο διαβάζει συστηματικά, ό,τι καλύτερο -κατ' εμέ- κυκλοφορεί στον χώρο της λογοτεχνίας και συζητάμε αρκετά. Και, φυσικά, διαβάζει και η κοπέλα μου.

Νομίζω είναι μεγάλη δυστυχία να μην μπορείς να μοιραστείς με κάποιον τη χαρά της ανάγνωσης, ενός βιβλίου που διάβασες και βίωσες.

Last edited:
Όντως τι να πεις μετά απο αυτό. Εντάξει δεν το αντιμετωπίζουν όλοι έτσι απλά το βρίσκω γενικά απαράδεκτο να κοροϊδεύεις κάποιον για οτιδήποτε και αν κάνει μόνο και μόνο επειδή δεν είναι του δικού σου γούστου. Ισχύει πιστεύω και αυτό που είπε ο Μπίλος οτι γενικά στην Ελλάδα το διάβασμα είναι κάτι τελείως ξένο και παρεξηγημένο!

Φαίη

Active member
γενικά στην Ελλάδα το διάβασμα είναι κάτι τελείως ξένο και παρεξηγημένο!
Είναι αστείο το γεγονός εάν αναλογιστεί κανείς πως όλοι οι γονείς θέλουν τα παιδιά τους μορφωμένα και με πτυχία αλλά στην πράξη δεν ενδιαφέρονται για την πνευματική τους καλλιέργεια. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να καταξιωθούν επαγγελματικά και κοινωνικά και τα υπόλοιπα περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Εν ολίγοις, έχουμε στη χώρα μαςτους περισσότερους πτυχιούχους και ταυτόχρονα τους περισσότερους απαίδευτους.

Εμένα το αγόρι μου με το που του λέω για τα βιβλία που διαβάζω και του λέω να τα διαβάσει αυτός μου λέει ακριβώς αυτό
Βέβαια ίσως φταίω κι εγώ που του προτείνω να διαβάσει Περηφάνια και Προκατάληψη και Τζέιν Έυρ που δεν τα λες και αντρική λογοτεχνία :χαχα:

Φαίη

Active member
Βέβαια ίσως φταίω κι εγώ που του προτείνω να διαβάσει Περηφάνια και Προκατάληψη και Τζέιν Έυρ που δεν τα λες και αντρική λογοτεχνία :χαχα:
Εδώ που τα λέμε, φταις κι εσύ λίγο :χαχα:

Αυτό ξαναπές το! Να γίνει το παιδί καθηγητής, γιατρός, δικηγόρος ( ή να παντρευτεί έναν!!! ) και απο κει και πέρα τι; Το αν αυτό το παιδί έχει παιδεία ή όχι ποιον απασχολεί;

και εμενα αυτη τη στιγμη ενας φιλος μου μονο διαβαζει αλλα οχι πολυ συχνα και ενας αλλος διαβαζει μονο τον αρχοντα πολλες πολλες φορες :ρ
Ο πατερας μου που και που θα διαβασει κανενα βιβλιο που θα βρει στην βιβλιοθηκη μου ενω η μαμα μου μονο Μαντα κτλ και αυτο σπανιοτατα...Κατα τ'αλλα δεν εχω φιλους που να κοροιδευουν το διαβασμα και ολο και καποιο βιβλιο εχουν πιασει στην ζωη τους αλλα ως εκει...
Ο αντρας μου απ τηναλλη καμια σχεση με το αθλημα....Ολο φυτουκλακι με φωναζει :ρ