Πέρασα τόσο όμορφα όταν το διάβασα!!

Υπάρχουν βιβλία που τα διαβάσατε και περάσατε πολύ πολύ όμορφα;;Σίγουρα με το διάβασμα γενικά περνάμε καλά αφού μας αρέσει , όμως κάποιες ιστορίες μας πρόσφεραν μια έξτρα διασκέδαση και οταν κοιτάμε τα βιβλία στολισμένα στη βιβλιοθήκη μας αναπολούμε τις ωραίες στιγμές που περάσαμε μαζί τους και μας λείπουν πολύ.

Όσες φορές διάβασα Περηφάνια και Προκατάληψη πέρασα τόσο καλά...Κι αν δεν ήταν η μίνι σειρά και η ταινία να παίρνω τη δόση μου θα το είχα διαβάσει σίγουρα περισσότερες φορές.Μόλις ανοίγω την πρώτη σελίδα είναι λες και το βιβλίο με ρουφάει και είμαι από μια γωνία και τα ζω κι εγώ όλα αυτά.Χορεύω στους χορούς με τις αδελφές Μπένετ , κάνω περιπάτους στα καταπράσινα λιβάδια της Αγγλίας , γελάω με τις ατάκες των ηρώων..:γιούπι:

Χάρι Πότερ...Καλά εδώ δεν μιλάμε για απλή διασκέδαση ,μιλάμε για 7 βιβλία και 4.000 σελίδες διασκέδασης .Παρέα με τον Χάρι , τον Ρον , την Ερμιόνη , διαβάζοντας μια καταπληκτική ιστορία που πέρασα τόσο καλά όταν τα διάβαζα που 7 βιβλία δεν μου φτάνουν.Παρακαλάω να γίνει κάποιο θαύμα να γραφτεί έστω ακόμα ένα μικρούλι , επίσης είμαι σίγουρη πως θα τα διαβάσω ξανά και ξανά ...

Όταν διάβασα και τα τέσσερα βιβλία της σειράς Λυκόφως (και τα τέσσερα σχεδόν σε ένα μήνα , τέτοιο κόλλημα και τέτοια διασκέδαση :)))) ) είχα πωρωθεί πάρα πολύ.Και μπορεί να μην ξοδέψω χρόνο να τα διαβάσω ξανά όπως θα κάνω (και έχω κάνει ) με κάποια άλλα βιβλία που μου πρόσφεραν διασκέδαση (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια), όμως ποτέ δεν θα ξεχάσω πόσο καλά πέρασα όσο τα διάβαζα .Τα είχα παντού μαζί μου, στο αστικό , στη δουλειά , στις βόλτες...Όποτε έβρισκα χρόνο διάβαζα .Γυρνούσα σπίτι από τη δουλειά έκανα μπάνιο και έτρωγα γρήγορα για να διαβάσω τη συνέχεια της ιστορίας της Μπέλα και του Έντουαρτ γρήγορα και να μη χάσω ούτε λεπτό .

Χόμπιτ.... Απλά υπέροχο !!Ένα βιβλίο που σε κάνει να γελάς φωναχτά , ακόμα κι αν είναι νύχτα και όλοι στο σπίτι σου κοιμούνται..Μια τέτοια ιστορία σε συνδιασμό με τη γραφή του Τόλκιν μόνο διασκεδαστική μπορεί να είναι.

Η ζωή δεν είναι ρουτίνα , ένα απλό βιβλίο που με κέρδισε για άγνωστους λόγους .Το έχω διαβάσει καμιά δεκαριά φορές ( είναι μικρό) με διασκεδάζει και με ξεκουράζει πάρα πολύ.Είναι το βιβλίο που θα διαβάσω σε μια μέρα παρέα με τον καφέ όταν έχω τις μαύρες μου και θέλω να ξεχαστώ , αυτό που θα πιάσω μετά από πολλές αποτυχίες με διάφορα βιβλία ...Η ιστορία είναι απλή υπερβολικά απλή και όμως μου αρέσει να τη διαβάζω συχνά.

Παιδικά διασκεδαστικά αναγνώσματα έχω αρκετά και δεν θα τα πω όλα , διάλεξα να βάλω στη λίστα τη Ματίλντα .Ένα βιβλίο που αγάπησα πολύ σαν παιδί, δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου και θυμάμαι να κλείνω τα παιδικά στην τηλεόραση για τα το διαβάσω.

Αυτά για την ώρα από μένα.Λοιπόν εσείς με ποια βιβλία περάσατε όμορφα και διασκεδαστικά;;
(Υπάρχει ίδιο νήμα μήπως;;Τόσα πολλά νήματα που υπάρχουν στο περί βιβλιανέμων και αναγνωσυδάτων ποτέ δεν ξέρεις .. Αν ναι πείτε μου να διαγράψω το συγκεκριμένο :ντροπή: )

Last edited:
Γενικά το χω για νόμο να διαβάζω βιβλία που με κάνουν να περνάω όμορφα, οπότε δεν συμφέρει να γράψω την τεράστια λίστα μου :ρ

Κι εγώ έχω αγαπημένα τα Χάρι Πότερ που με κάνουν να περνάω πάρα πολύ όμορφα!! Η σκέψη ότι βρίσκομαι στο κάστρο κι έχω κάποιο μαγικό μάθημα σε λίγο ενώ παράλληλα κάτι μυστήριο γίνεται, γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις, ότι είσαι μέρος της ιστορίας, όλο αυτό είναι τέλειο!!!!

Και της Όστεν οι ιστορίες μου αρέσουν πλέον πολύ, γιατί μπορεί να μην είναι τόσο αγωνιώδεις και μαγικές όσο ο Χάρι, είναι όμως συναρπαστικές και παραμυθένιες :γιούπι:

Μου αρέσει πολύ να διαβάζω Ντον Ρόσα, οτιδήποτε δικό του γιατί είναι εγγύηση ο άνθρωπος!!!

Πέρασα πολύ ωραία όταν διάβαζα το "Βιβλίο του Νεκροταφείου" του Νιλ Γκάιμαν

Με τη σειρά της Μια, της πριγκίπισσας της Τζενόβια

Με ότι έχω διαβάσει από Μπρέντα Τζόυς

Με το "Νησί των Θησαυρών" πέρασα ΤΕΛΕΙΑ και πιστεύω εξίσου θα μου αρέσουν κι άλλες ιστορίες με πειρατές

Και θα σταματήσω εδώ γιατί πολλά είπα...:μαναι:

Είναι σειρά ολόκληρη!!!!!!! Αν και στα ελληνικά δεν πρέπει να έχουν μεταφραστεί όλα... Γενικά ότι έχει γράψει η Μεγκ Κάμποτ είναι πολύ διασκεδαστικό :ναι:

Με τα "Λογική και Ευαισθησία", "Περηφάνια και Προκατάληψη" και "Τζέιν Έϋρ"! :γιούπι:
Με τα πρώτο κι εγώ πέρασα τέλεια :γιούπι: αλλά με τα άλλα δύο που λες , αν και το ένα το λάτρεψα γιατί είναι και της Όστεν και η Τζέιν Έυρ είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία γενικότερα, δεν θα έλεγα ότι διασκέδασα :μαναι: Στη λογική και ευαισθησία μόνο η κλάψα της Μαριάν φτάνει για να με στεναχωρήσει :)))) και στην Τζέιν Έυρ...πολλά βάσανα και μυστήριο , πολλές κακοτυχίες για να είναι διασκεδαστικές τουλάχιστον για μένα .

Για τα αγαπημένα μας βιβλία γενικά υπάρχει άλλο νήμα , εγώ στο συγκεκριμένο μιλάω για βιβλία που μας έκαναν να περάσουμε πολύ πολύ όμορφα , να διασκεδάσουμε λιγάκι και να ξεχαστούμε.Όχι να στεναχωρηθούμε :ναι: Το αν στεναχωριόμαστε που τελειώνουν βέβαια είναι άλλο θέμα :))))

Αυτα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι:
1. Εγκω μιλήσει καλα καποια μέρα ,Sedaris (γέλασα πολύ, ίσως γιατί το διάβασα όταν ήμουν και εγώ εκτός Ελλαδάς και προσπαθούσα να μάθω τη γλώσσα)
2. Αυτοι οι θεοι δεν έχουν το θεό τους, Φιλιπς (οι 12 θεοί του Ολύμπου στις μέρες μας, κάνοντας δουλείες ανάλογες των ... ικανοτήτων τους)
3. ΟΛΑ απο Το ημερολόγιο ενος σπασίκλα

Α ναι πως το ξέχασα;;Είχα δανειστεί από την αδελφή μου το πρώτο βιβλίο από τη σειρά "Το ημερολόγιο μιας ξενέρωτης" , ένα βιβλίο που είχε πάρα πολύ γέλιο !Φυσικά και είναι μέσα στα διαβάσματα που με διασκέδασαν και υπήρχαν φορές που γελούσα φωναχτά.Ότι πρέπει αν δεν ξέρεις τι να διαβάσεις και δεν έχει όρεξη για κάτι μεγαλίστικο.

Κι εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό :γιούπι: Η Ξενέρωτη μου άρεσε πιο πολύ από τον Σπασίκλα :μαναι: Αλλά μωρέ 10 ευρώ το κάθε βιβλίο; είναι πάρα πολλά!!!!

Ακόμα και τα μεταχειρισμένα είναι ακριβά!!! Θα κοιτάξω μήπως τα έχει η βιβλιοθήκη μας να τα πάρω να τα διαβάσω!

Στο " Η υπόθεση Τζέην Ευρ",ένα περίπλοκο αστείο "αστυνομικό" μυθιστόρημα φαντασίας,ο δαιμονικός Αχέρων Αδης απαγάγει την Τζεην Ευρ απο το πρωτότυπο χειρόγραφο της Μπροντέ και το βιβλίο εξαφανίζεται μυστηριωδώς!Επόμενα πιθανα θύματα: Η αλικη στην χωρα των θαυμάτων,ο όλιβερ Τουιστ και άλλοι."Μόνο μια γυναίκα μπορεί να σώσει τον κόσμο απο την λογοτεχνική καταστροφή.Η ατρόμητη πολυμήχανη και βιβλιοφάγος ντετέκτιβ Επόμενη Πέμπτη.Ειδικότητά της,η εξιχνίαση λογοτεχνικών εγκλημάτων" ....Το βιβλίο είναι απόλαυση και σ'αυτό θα συναντήσετε λογοτεχνικούς χρονοφύλακες,τον Τζακ τον σκατιά ,την Τζεην και τον Κο Ροτσεστερ,και γίνεται το σώσε.

Ο Αρτέμης Φάουλ του Όουεν Κόλφερ μου χάρησε υπέροχες στιγμές και στα έξι βιβλία του. Ξωτικά και τεχνολογία αποτελούν μέρος της ζωης ενός παιδιού ιδιοφυία... που αποκλίνει από τα πρότυπα του κλασικού ήρωα!

Αυτοί που μου έρχονται πρώτοι στο μυαλό:
Από Τσιφόρο: Οι Σταυροφορίες (το καλύτερό του για εμένα) αλλά και το Εμείς και οι Φράγκοι και (λιγότερο) τα Βιβλικά χαμόγελα
Από Γήση Παπαγεωργίου Τα Ελλάς Χάρηκα και Ελλάς Χάσαμε (σε στυλ Τσιφόρου οι ιστορίες του Όθωνα και του Γεωργίου Α')
Από Τζόμπε Κοβάτα: Η Βίβλος για αθεόφοβους και Σεξ: Καν' το μόνος σου (αλλά και το Φεγγαράκι μου λαμπρό φέξε μου και γλίστρησα και το Πνήξον κύριε το λαό σου που όμως είναι λίγο κατώτερα)
Από Φίλιπ Άρνερ η τριλογία του Έντι Ντίκενς

Και φυσικά Αστερίξ, Λούκυ Λούκ Τεν-Τεν, Ιζνογκούντ, Λεονάρντο, Αχιλλέας Ταλόν, Μπλέικ και Μόρτιμερ, Το Ίνκαλ και πολλά άλλα. Όχι όλα τα άλμπουμ αλλά πολλά από αυτά.

Εχω περασει καλα με ολα τα βιβλια του Λενου Χρηστιδη.Ατακες,ατακες και παλι ατακες.Απολαυστικος!

Ο Αρτέμης Φάουλ του Όουεν Κόλφερ μου χάρησε υπέροχες στιγμές και στα έξι βιβλία του. Ξωτικά και τεχνολογία αποτελούν μέρος της ζωης ενός παιδιού ιδιοφυία... που αποκλίνει από τα πρότυπα του κλασικού ήρωα!
Πώς το ξέχασα αυτό; ΛΑΤΡΕΥΩ Αρτέμη Φάουλ!!!! Περνάω πάρα πολύ ωραία όταν τα διαβάζω!!!! Φέτος έχω σκοπό να διαβάσω το 4ο της σειράς του νομίζω. Το πάω αργά αργά για να κρατήσει περισσότερο η απόλαυση. Επίσης πέρασα πολύ όμορφα όταν διάβασα το πρώτο της Ναρνια, και πιστεύω ότι έτσι κάπως θα νιώσω και για τα υπόλλοιπα.

Στο " Η υπόθεση Τζέην Ευρ",ένα περίπλοκο αστείο "αστυνομικό" μυθιστόρημα φαντασίας,ο δαιμονικός Αχέρων Αδης απαγάγει την Τζεην Ευρ απο το πρωτότυπο χειρόγραφο της Μπροντέ και το βιβλίο εξαφανίζεται μυστηριωδώς!Επόμενα πιθανα θύματα: Η αλικη στην χωρα των θαυμάτων,ο όλιβερ Τουιστ και άλλοι."Μόνο μια γυναίκα μπορεί να σώσει τον κόσμο απο την λογοτεχνική καταστροφή.Η ατρόμητη πολυμήχανη και βιβλιοφάγος ντετέκτιβ Επόμενη Πέμπτη.Ειδικότητά της,η εξιχνίαση λογοτεχνικών εγκλημάτων" ....Το βιβλίο είναι απόλαυση και σ'αυτό θα συναντήσετε λογοτεχνικούς χρονοφύλακες,τον Τζακ τον σκατιά ,την Τζεην και τον Κο Ροτσεστερ,και γίνεται το σώσε.
Αυτό το είδα τις προάλλες στα public και μου έκανε πολύ εντύπωση!!!! Το έχω βάλει και στο πρόγραμμα φυσικά, χαίρομαι που το έχει διαβάσει και κάποιος άλλος :)

Από τον Τζόμπε Κοβάτα έχω διαβάσει την βίβλο για αθεόφοβους - πολύ πλάκα. :χαχαχα: Απ' το γυμνάσιο που το βρήκα στο σπίτι είναι ένα απ' τα κλασικά βιβλία που διαβάζω το βράδυ πριν κοιμηθώ, αλλά ποτέ δεν είχα ψάξει κάτι παραπάνω γι' αυτόν, πολύ χαίρομαι πού'χει γράψει κι άλλα. :))))