Παλιά έκδοση του άρχοντα των δαχτυλιδιών στα αγγλικά

Καλημέρα σε όλους τους φίλους , έπεσε στα χέρια μου μια παλιά έκδοση του άρχοντα των δαχτυλιδιών στα αγγλικά . Είναι 3η έκδοση του 1968 , σε 3 σκληρόδετους τόμους με το κουτί τους .
Γνωρίζει κάποιος την συλλεκτική και οικονομική αξία του έργου ? θα προσπαθήσω να ανεβάσω εικόνες , γιατί έχω καιρό να ξεκινήσω νήμα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Δεν γνωρίζω για την συλλεκτική αλλά τουλάχιστον για την οικονομική αξία μιας και είναι στα αγγλικά στη θέση σου θα κοιτούσα στα ebay/ abebooks κλπ.

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ιπποπόταμε , κοίταξα στο ebay αλλά υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές , μια έκδοση κάνει 450 μία 1400 και μια άλλη 100. Νομίζω ότι θέλει πολύ ψάξιμο και ίσως την συμβουλή κάποιου ειδικού.
Μήπως γνωρίζεις πώς ανεβάζω φωτογραφίες στο νήμα , για να διευκολύνω τους φίλους που θέλουν να βοηθήσουν.

Σε ευχαριστώ πολύ φάρε. Όποιος φίλος - φίλη μπορεί να μοιραστεί πληροφορίες μαζί μου , ας απαντήσει στο νήμα ή ας μου στείλει πμ.

Ιαβερης

Κοινωνός
Βιβλίοεκτιμητή, ακριβώς την ίδια έκδοση την έχω πετύχει σε παλαιοπωλείο στην Αγγλία, στο Έξετερ συγκεκριμένα, στην τιμή των 120 λιρών. Το θυμάμαι πολύ καλά γιατί ήθελα να την πάρω όμως για ευνόητους λόγους δεν έκανα την αγορά τελικά. :)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Μια ερωτηση, και ελπιζω να μη σε βαζω σε κοπο: διαβασε λιγο απο το Appendix F και δες αν σε μια φραση λεει House of Finarfin Ή House of Finarphir. Εχει σημασια ποια απο τις δυο ορθογραφιες ειναι.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Ενδιαφερον! αυτο σημαινει οτι ειναι απο τις πρωτες εκδοσεις, οι οποιες περιεχουν καποια λαθη και λοιπες λεπτομερειες/περιγραφες που εχουν αλλαξει σε ολες τις επομενες εκδοσεις. Αυτο το καθιστα καπως σπανιο κατα τη γνωμη μου. Ισως αυτη η πληροφορια σου δωσει μια ιδεα για την αξια του.