Παράξενα ονόματα καταστημάτων

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κι εμείς με μια παρέα το κάνουμε κάμποσο αυτό. Ψευδογερμανικά τα λέω. :)

Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι το "Γυρο γυρο ολοι" . Ενα αλλο σουβλατζιδικο εχει ονομασια "Φερε κι αλλο".
Και το 5Φ δηλ. Φιλε-Φερε-Φιλους-Φαε-Φυγε.
Μικρη περνουσα συχνα εξω απο ενα μαγαζακι που εγραφε ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και δε μπορουσα να καταλαβω γιατι δωσαν σε μαγαζι ονομα ημερας...Τελικα ειχε χειροποιητα κοσμηματα οποτε ηταν εκ του παρασκευη κοσμηματων. Δεν ηταν και τοσο πετυχημενο νομιζω.
γυρο γυρο ολοι ξερω ενα μαγαζι στις Σερρες και το εχει ο θειος μιας φιλης λεμε το ιδιο;;και το 5Φ μου ειχε πει οτι πηγαινε ο μπαμπας μου οταν ηταν στην σχολη εδω στην Θεσσαλονικη

"Η Αλικη Βρηκε Λαθος Αγορι"
καφε-μπαρ στην Καβαλα. Νομιζω οτι μονο για το ονομα θα πηγαινα.

αυτο που θα σας πω εγω δεν ειναι καταστημα αλλα καντινα με το ονομα "καυλωτικ" στην Κατερινη την ειδα και ειχε πολυ νοστιμα σουβλακια (και οταν λεω σουβλακια εννοω "καλαμακια"για οσους δεν ειναι απ τον Βορρα :χαχα:) πολυ γελιο μολις το ειδαμε :χαχαχα:
Καυλωτικ, η πιο διασημη καντινα της Κατερινης ειναι!!! Πηγε και ο Αρναουτογλου απ'οτι ακουσα, αν ξαναπας να δοκιμασεις φιλετακι χοιρινο ή κοτοπουλο, και εχει και το αλλο που δεν το εχω δοκιμασει ποτε, ολα μεσα νομιζω λεγεται ή κατι τετοιο, βαζει διαφορα κρεατα μεσα σε ενα σαντουιτς. Εχουμε μυησει πολλους πιστους σε αυτη την καντινα.

Στη Θεσσαλονικη θυμαμαι ενα σαντουιτσαδικο-σουβλατιδικο κοντα στον Λευκο Πυργο που λεγεται "το Έτση", και εχει μια σος με ανιθο που λεγεται "ανιθικη" και ωραια τραπεζακια με τον Αρκα που μπορεις να καθεσαι και να διαβαζεις την ωρα που τρως :)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ένα άλλο γυράδικο στην Θεσσαλονίκη λέγεται "Γυρίσματα".. Τελικά, πολύ ευφάνταστα ονόματα τα γυράδικα..!
:ναι:

και εχει μια σος με ανιθο που λεγεται "ανιθικη"
σος άνηθου;!! :μπρ: να ένας δικός μου γαστρονομικός εφιάλτης...

Κορυφαία η Αλίκη, καθώς και οι ερμηνείες της.

Από την Τζια: μπαρ "Τζιαμάικα".
Μεζεδοπωλείο μικράκι, κρυμμένο "Στη ζούλα", δυστυχώς πια κλειστό.

Κι από Αθήνα, συνοικιακό pet shop "Τετραποδοτροφές".
Κουρείο στη Σίφνο: " Άψε-Σβήσε".

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Και καθαριστήριο στο ίδιο μέρος με την ίδια ονομασία...
Μα, έλα τώρα.. είναι δυνατόν διαφορετικά μαγαζιά σε μια πόλη να λέγονται έπρεπε;

Φαντάζομαι πάντως τώρα, μια πόλη όπου τα μαγαζιά έχουν για τίτλο σκόρπιες λέξεις και φράσεις, κομμάτια που όλα μαζί φτιάχνουν ένα ποίημα.

Λοιπόν, snack-bar " Α! Καλό Ε! " στην Καλαμάτα

και χασαποταβέρνα " Η φτήνια και η ειλικρίνεια " :)))

Στη Σύρο, στην περιοχή Αζόλιμνος, υπάρχει εστιατόριο με το λογοτεχνικότατο όνομα "Η Στρίγγλα που έφαγε αρνάκι" :))))

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Σουβλατζίδικο σε προάστιο του Πειραιά, με όνομα εμπνευσμένο από την πολιτική επικαιρότητα: "Μαζί τα φάγαμε;" :))))