Παραλίας αναγνώσματα

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Ενώ έχω πάει ήδη αρκετές φορές στην θάλασσα δεν είδα κανέναν να διαβάζει παρά μόνο ένα ζευγάρι τουριστών πριν λίγο καιρό. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό το πράγμα! Φυσικά δεν μιλάω για αθλητικές εφημερίδες τις οποίες διαβάζουν πραγματικά πολλοί άντρες ούτε και περιοδικά τύπου cosmopolitan και lucky απο τα οποία είδα επίσης πολλά. Προσωπικά κουβαλάω την λογοτεχνία μου και φέτος διαβάζω με πολλή όρεξη στην παραλία. Διαβάζω την Τριλογία της Μασσαλίας του Ζαν-Κλωντ Ιζζό το οποίο είναι ένα ογκώδες βιβλίο των 780 σελίδων (δύσκολα το κρατάς ψηλά ούσα ξαπλωμένη στην αμμουδιά) αλλά έφτασα κιόλας στα τελειώματα! Επίσης, το βιβλίο υπέστη κάποιες μικροφθορές, οι οποίες άλλοτε θα με στεναχωρούσαν, αλλά τώρα τις βρίσκω ωραίες, για πρώτη φορά! Είναι σαν να σημάδεψαν το καλοκαίρι του 2012, κατά κάποιον τρόπο. :ναι:

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Χεχε...ενημερώνομαι απο τα πρωτοσέλιδα για τα φλέγοντα αυτά ζητήματα, Λευτέρη, ενώ διαβάζουν άλλοι. :φρύδια:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Που να ξερε οτι μετα θα κουβαλαω τους Αθλιους, που νταξει, τοσο τουβλο δεν ειναι, αλλα κ μικρο δεν το λες...
Αυτό είχα πάρει στο πρόσφατο μπάνιο μου (που το διαβάζω αυτό το διάστημα) και ήταν μία από τις ελάχιστες φορές που δεν διάβασα καθόλου. Πολύ ζέστη και την περισσότερη ώρα την έβγαλα μέσα στο νερό. :)))

Επίσης, το βιβλίο υπέστη κάποιες μικροφθορές, οι οποίες άλλοτε θα με στεναχωρούσαν, αλλά τώρα τις βρίσκω ωραίες, για πρώτη φορά! Είναι σαν να σημάδεψαν το καλοκαίρι του 2012, κατά κάποιον τρόπο. :ναι:
Αυτο σκεφτομαι κι εγω :) σκεφτηκα μαλιστα να γραψω στην πρωτη σελιδα οτι το διαβαζα τον Ιουλιο του 2012. Καπως ετσι θυμαμαι κ καποια αλλα βιβλια που διαβαζα στη θαλασσα κ μου φερνουν στο μυαλο πολυ ομορφες αναμνησεις. Οπως το "Σιλμαριλιον" του Τολκιν που το διαβαζα κ εκεινο αποκλειστικα στην παραλια πριν απο αρκετα χρονια, κ καποιο κομιξ που διαβαζα στο καμπινγκ στη Σκοτινα οταν ημουν μικρη. Κατα καποιον τροπο συνδεονται οι ιστοριες με το περιβαλλον κ αποκτουν αλλη αξια μετα :ναι:

Και εγώ είμαι λίγο τραγικός γιατί για την παραλία έχω το Αγκάθα Κρίστι - Το κλειδί του μυστηρίου που ξεκινάει με...χριστουγεννιάτικη ιστορία.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δια εσυ το επελεξες το χριστουγεννιατικο στην παραλια ή δεν το ξερες;

Περιεργη αισθηση παντως..

Μέχρι να υπάρξει βιβλιοθήκη με θερμαινόμενη πισίνα με θαλασσινό ιωδιούχο και χείλη από άμμο, δεν διαβάζω παραλία ούτε το χαρτάκι του σούπερ μάρκετ.

Δεν το ξερα ήταν το τελευταίο που είχα από Αγκάθα και είπα να το πάρω μαζί μου παραλία.

Σημερα μια διαβαζε τις "Τρεις υποσχεσεις" της Δημουλιδου, φυσικα μολις εντοπισα βιβλιο τεντωσα τις κεραιες μου κ τις δικες μου κ της μαμας μου για να μαθουμε τον τιτλο να σας τον πω :χαχαχα::χαχαχα: Αλλα νταξει, δε χρειαστηκε πολυ προσπαθεια γτ το χω δει πολυ τωρα τελευταια που διαφημιζεται κ το καταλαβα αμεσως!

Φέτος πέφτει πολύ διάβασμα στην παραλία (τουλάχιστον απο όσο έχω δει εγώ)αλλά ποτέ δεν μπορώ να δω τον τίτλο έτσι όπως τα κρατάνε :κατάρα!:

Σ ενα καμπινγκ το προηγουμενο σαββατοκυριακο, υπηρχαν αρκετοι μ ενα βιβλιο στο χερι. Θυμαμαι 2 τιτλους. Ενα παλικαρι διαβαζε το "1984" του Οργουελ και μια γυναικα διαβαζε το "Κερατωνε τον αντρα σου και μαγια μην του κανεις" της Δημουλιδου (εντελως απωθητικος τιτλος κατα τη γνωμη μου).

Χτες στην παραλία που πήγα δεν διάβαζε ούτε ένας κάποιο βιβλίο...
Μόνο εφημερίδες είδα και κανα δυο περιοδικά...
Αφού αισθανόμουν λίγο "περίεργα" με το Φώκνερ αγκαλιά :ρ

Σημερα διαβαζε ολο το οπτικο μου πεδιο στην παραλια!! Μια γυναικα πιο μπροστα μας, ενα ζευγαρι στα αριστερα κ εγω, ολοι διαβαζαμε πυρετωδως, ουτε εξετασεις να διναμε! Ηθελα να βγαλω καμια φωτογραφια αλλα δεν ειχα το κινητο. Δυστυχως δεν επιασα κανεναν τιτλο, γιατι παλι δεν φορουσα γυαλια, κ γιατι την περισσοτερη ωρα τα βιβλια τους ηταν ανοιχτα κ τα εξωφυλλα κοιτουσαν θαλασσα...:ωραίος:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Φέτος πέφτει πολύ διάβασμα στην παραλία (τουλάχιστον απο όσο έχω δει εγώ)αλλά ποτέ δεν μπορώ να δω τον τίτλο έτσι όπως τα κρατάνε :κατάρα!:
Εγω παω και ρωταω βρε :)))

Χαμογελω οσο το δυνατον πιο πλατια, και συνηθως ρωταω " επειδη βλεπω πως το διαβαζετε με μεγαλο ενδιαφερον, με εφαγε η περιεργεια πιο βιβλιο ειναι". Ειναι προθυμοι να μου απαντησουν παντα ;)

Την παραλία δε την μπορώ καθόλου. Όλος αυτός ο ήλιος, το τσουρίφλισμα, ο κόσμος, η μάναδες να φωνάζουν τον Γιαννάκη και ο Γιαννάκης πηγαίνοντας προς τη μάνα να πετάει την άμμο του στη γωνία που νόμιζα πως είναι η πιο απόμακρη. Γενικά προτιμώ τις πιο απομονωμένες/απόκρυμνες ή να τις αποφεύγω γενικά. Φέτος λοιπόν τις ελάχιστες φορές που έσυρα μέχρι εκεί την ύπαρξή μου, είδα:
Τουρίστες να διαβάζουν (Τσβάιχ, Κίνγκ, διάφορα γενικά). Έλληνες δεν είδα να διαβάζουν βιβλία αλλά περιοδικά (ούτε καν τα Δημουλιδομαντοδικα). Οι τουρίστες πάντως διαβάζουν οικογενειακά. Πάνε να βουτήξουν και βλέπεις 3 βιβλία αφημένα πάνω στις πετσέτες, το ένα δίπλα στο άλλο.

Εγώ παιδιά προτιμώ ήσυχες παραλίες. Το θαλάσσιο μπάνιο το θεωρώ ως επαφή με την φύση και όχι ευκαιρία για συνωστισμό(πάλι... λες και στην πόλη από το πρωί ως το βράδυ δεν μπουχτίσαμε). Οπότε δεν βλέπω και πολύ κόσμο. Από τον λίγο, όμως, που έχω δει ως τώρα δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποιο βιβλίο(εκτός βέβαια από τα δικά μου:) ).

ΛΟΡΕΝΑ ΜΟΥ,Τί σου απαντάνε δηλ τι βιβλία διαβάζουν?
ΔΡΟΥΓΓΑΡΙΕ, νομίζεις ότι οι τουρίστες διαβάζουν αξιόλογα βιβλία? Μάλλον του τύπου Δημουλιδο....
ΜΑΥΡΟ ΒΕΛΟΣ Πες μου καμμιά ήσυχη παραλία στην περιοχή της Αττικής που υποθέτω ότι υπαινίσσεσαι! Ισως πρωί 7 - 9...

"Inheritence" του Paolini.. αφου δε το καταφεραμε μεσα στη χρονια, ας νικησουμε την Αυτοκρατορια στην παραλια..

Μ' αρεσει η ιδεα.. θα στειλω αναφορα εν ευθετω χρονω :)

Last edited by a moderator:
Ολεθρε διαβαζεις την Κληρονομια;;;; :πανικός: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Εγω ειμαι καπου στη σελ 850+ :( τελειωνει....

Σημερα μια στη θαλασσα διαβαζε του Κοελο το 11 λεπτα (ή 12 θα σας γελασω)