Παύλος Νιρβάνας : "Το αγριολούλουδο"

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός

Τίτλος: Το αγριολουλουδο
Συγγραφέας: Παυλος Νιρβάνας
Εκδόσεις: Ειδικη εκδοση για την εφημεριδα τα ΝΕΑ
Έτος έκδοσης: 2011
Έτος πρώτης έκδοσης: 1924
ISBN: 978-960-469-929-2

Την ελληνικη λογοτεχνια δυστυχως δεν την εχω τιμησει αρκετα. Ετσι ανακαλυπτω, αριστουργηματα σαν αυτο εδω το βιβλιο, και σκεφτομαι, πως αρκετοι ελληνες συγγραφεις δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τους ξενους. Το συγκεκριμενο βιβλιο, το αγορασα τυχαια απο το περιπτερο. Η σειρα που το εδινε ("Αριστουργηματα Νεοελληνικης Λογοτεχνιας" απο τα Νεα) δεν την ειχα προσεξει (κακως), και σκεφτομαι ποσα αλλα τετοια θα εχω χασει :(

Η ιστορια σχετικα απλη : Ο νεαρός γιατρός Αλκης, κάτω από την πίεση της θειας του, αναγκάζεται να χωρίσει την κοπέλα που αγαπά, και στέλνεται "εξορία" σε ένα βουνό για να παρακολουθεί την υγεία μιας φυματικής κοπέλας, που περνά τα καλοκαιριά της εκεί, μαζί με τον πατερά της. Στην διάρκεια της διαμονής του, θα γνωρίσει και θα αγαπήσει ένα αγνό κορίτσι της φύσης, πανέμορφο και αθώο, ίδιο.. αγριολούλουδο. Όταν όμως αποφασίζει να φέρει το κορίτσι στην Αθήνα, διαπιστώνει ποσό λάθος έκανε που την ξερίζωσε από τον τόπο της.

Με φοντο αυτη την ιστορια, ο συγγραφεας εισχωρει στις κρυφες σκεψεις και επιθυμιες των ανθρωπων. Απο τους χωριατες μεχρι τα κοσμικα σαλονια, και παντου.. η υποκρισια περισσευει.

Μου εκαναν εντυπωση δυο περιστατικα απο οσα διαβασα απο την αρχη του βιβλιου (τα αναφερω περιληπτικα)

Στο πρωτο.. ο αγωγιατης που ανεβαζει τον Αλκη με το μουλαρι στο βουνο και λιγο πριν το χαραμα, καθονται για μια στιγμη να θαυμασουν την ανατολη του ηλιου στην πλαση που ξυπνα. Ο αγωγιατης λεει στον Αλκη "χαρα θεου". Και υπογραμμιζει ο συγγραφεας : περισσοτερο το ειπε για να παινεψει τον τοπο του στον Αλκη, παρα γιατι πραγματι του φανηκε οτι ηταν χαρα θεου, ολογυρα.

Το επομενο ειναι το προσκυνημα σε ενα μοναστηρι που βρηκαν στον δρομο τους. Εκει μια γρια καλογρια ειχε σκεπασμενο το στομα της με τα χερια. Οπως εξηγησε ο αγωγιατης η γρια αυτη, καποτε ηταν η ομορφοτερη της περιοχης, μεχρι που την γελασε ο αγαπημενος της και κλειστηκε στο μοναστηρι. Ειχε τα ομορφοτερα δοντια, σωστα μαργαριταρια. Ενα βραδυ η ηγουμενη την καλεσε στο κελι της, και της ειπε οτι ο χριστος θελει ταπεινοτητα και τα δοντια της προκαλουν. Και με ενα μαρμαρινο γουδοχερι της τα εσπασε. Ο ιδιος ο αγωγιατης, παραδεχθηκε οτι ισως και να το εκανε απο ζηλεια η ηγουμενη, παρα για τον χριστο που επικαλεστηκε.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

[ προσθήκη: 8 Δεκ. 2014 ]

Και για οσους θελουν να το διαβασουν, υπαρχει και σε δωρεάν ηλ. έκδοση, από την δική μας Λέσχη του Βιβλίου:

Τίτλος: Το αγριολουλουδο
Συγγραφέας: Παυλος Νιρβάνας
Πρώτη δημοσίευση: Εφημερίδα "Πατρίς" — 1922-1923
Αυτή η έκδοση: Λέσχη του Βιβλίου — 8 Δεκ. 2014
Επιμέλεια κειμένου: Ασημενια
Κείμενο για τον Παύλο Νιρβάνα: Κόρτο Μαλτέζε
Μορφοποίηση, εξώφυλλο: Φαροφύλακας
Αριθμός σελίδων: 230 (pdf)

κατέβασέ το δωρεάν εδώ

Last edited by a moderator:
Φαίνεται ωραίο βιβλίο Λορένα, μπήκε ήδη στα "προσεχώς". Δεν έχω διαβάσει ποτέ Νιρβάνα αν και κάπου στη βιβλιοθήκη μου με περιμένει το "Έγκλημα του Ψυχικού".

Υπέροχη δουλειά, χίλια μπράβο σε όλους, (ευκαιρία να το διαβάσω, δεν το ήξερα το βιβλίο).
Μία ερώτηση: βλέπω καλά, κρατήθηκε η ορθογραφία απ' το πρωτότυπο;

Υπέροχη δουλειά, χίλια μπράβο σε όλους, (ευκαιρία να το διαβάσω, δεν το ήξερα το βιβλίο).
προσπαθήσαμε να κρατήσουμε την ορθογραφία των πρωτοτύπων. (Εντάξει μπορεί να μας έχει ξεφύγει και κανένα λαθάκι από συνήθεια- ουδείς άσφαλτος που είπε και η Άντζελα). Όλα κρατήθηκαν όπως ήταν στην έκδοση με την οποία δουλεύαμε. Οι μόνες αλλαγές στην γραφή και στην ορθογραφία είναι στην ουσία αυτές που επέβαλε το μονοτονικό.

Η ιστορία, κατά ένα μεγάλο μέρος της, διαδραματίζεται σε ένα από τα αγαπημένα μου νησιά, την Κεφαλλονιά.

Ούτε που τον είχα ξανακούσει τον συγγραφέα :ντροπή: αλλά θα το διαβάσω οπωσδήποτε γιατί φαίνεται ενδιαφέρον!

ωραία επιλογή γιατί τα άλλα 2 τα είχα διαβάσει!!!!!
Ούτε που τον είχα ξανακούσει τον συγγραφέα :ντροπή: αλλά θα το διαβάσω οπωσδήποτε γιατί φαίνεται ενδιαφέρον!

Ενδιαφέρουσες και χρήσιμες παρατηρήσεις...

@Ασημένια, καλησπέρα. Υπέροχη δουλειά για άλλη μια φορά!
Δύσκολη προσπάθεια και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό· την ερώτηση την έκανα μόνο και μόνο για να είναι κατανοητό αυτό το δύσκολο αποτέλεσμα.
Σας ζηλεύω, είστε όλοι υπέροχοι.

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!...Φαροφύλακα...ας πω κι εγώ κάτι έτσι για να τρώσω την τελειότητά σας...ήθελα λίγο παχύτερο το περίγραμμα του άνθους...( :))) :))) :))) )

Πολύ καλή δουλειά παιδιά!!! Βλέπω πως οι επιλογές των έργων συνεχίζουν ποιοτικότατες!!

Το συγκεκριμένο βιβλίο είχε γίνει σίριαλ στην ελληνική τηλεόραση με τον τίτλο "Κλειστοί Δρόμοι" στην ΕΤ-2 το 1988.Παρακάτω το 1ο επεισόδιο

[video=youtube;dJVRa9HBZ8U]https://www.youtube.com/watch?v=dJVRa9HBZ8U[/video]

Διασκευή σεναρίου/σκηνοθεσία : Γιώργος Μιχαηλίδης, πρωταγωνιστές : Αντώνης Θεοδωρακόπουλος, Κατερίνα Μαραγκού, Τζένη Ρουσσέα, Γιώργος Μοσχίδης, μουσική:Ελένη Καραίνδρου

Μπράβο βρε παιδιά! Πως προλαβαίνετε κι έχετε έτοιμα δύο βιβλία κάθε βδομάδα;:ααργκ:
Ούτε εγώ το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο και χαίρομαι πολύ που τώρα θα έχω την ευκαιρία!!:)))

Όμορφη δουλειά κι όπως είδα την παρουσίαση πρέπει να είναι κι ένα όμορφο βιβλίο!
Ευχαριστώ τη λέσχη που μου γνωρίζει βιβλία που δεν ήξερα και μου δίνει την δυνατότητα να τα διαβάσω δωρεάν παρόλο τον κόπο στον οποιο μπήκαν κάποια μέλη!!