Περίεργες συνήθειες στην ανάγνωση βιβλίων

Εγώ ένα έχω να παρατηρήσω... Ξεκίνησα να λέω την μάνα μου ανώμαλη που διαβάζει τα περιοδικά ανάποδα, και μαζευτήκατε τελικά πολλοί... :))))
Μπας και η ανώμαλη είμαι εγώ που πάω με τον συνηθισμένο, λέμε τώρα, τρόπο?!?! :ρ

Α, ρε μάνα, πάλι σε αδίκησα... :κατάρα!:

Γκρεμίζονται οι σταθερές μας σ αυτό το νημάτιο! Εγώ μέχρι τώρα πίστευα πως αυτός είναι ο σωστός τρόπος να διαβάζονται τα περιοδικά και κάτι έκαναν λάθος οι εκδότες γι αυτό ήταν λίγο άβολος.:ωιμέ:

Εχω σκεφτεί και κάτι ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη πριν εκφέρω άποψη.... Αναμείνατε:χαχα::χαχα:

εγω νομιζω κανω τα κλασσικα που κανουν ολοι,τα μυριζω,τα χαιδευω (η μανουλα μου με κοροιδευει χιχιχιιχχι).κανω και κατι ακομα αλλα δεν ειναι κατα την διαρκεια της αναγνωσης,οταν ειμαι σε ενα βιβλιοπωλειο και δω βιβλια με σκονη τα καθαριζω.....(το αγορι μου με λεει τρελη μα εγω τα λυπαμαι να ειναι μεσα στη σκονη:χαχα::χαχα::χαχα:)

Μου αρέσει να βρέχει κατά τη διάρκεια του διαβάσματος, όλα τα άλλα πολύ πιο νορμάλ από σας :ρ :))))
Νορμάλ μου φαίνεται να σου αρέσει να βρέχει ενω διαβάζεις, εκτος άν
[video=youtube;R44ZrDBCyoE]http://www.youtube.com/watch?v=R44ZrDBCyoE[/video]

χαχα, Ειφφελ, τελικά βλέπεις κι εσύ τηλεόραση, σαν κοινός θνητός? Ομολογώ πάντως ότι κι εμένα μου αρέσει πολύ η εν λόγω τηλεοπτική σειρά, είναι μία από τις ελάχιστες χάριν της οποίας εγκαταλείπω το βιβλίο ή τον υπολογιστή μου.

Χμμμ...Τα κλασικά κι εγώ. Γράφω το όνομά μου και την ημερομηνία που το αγόρασα(αν έχω πολλα του ίδιου συγγραφέα τα τακτοποιώ στη βιβλιοθήκη βάση των ημερομηνιών) και πριν ξεκινήσω να το διαβάζω,το ανοίγω περίπου στη μέση και το μυρίζω. Σε δύο περιπτώσεις ελέγχω πόσες σελίδες απομένουν για να τελείωσω το κεφάλαιο: ή γιατί μου αρέσει πάρα πολύ και θέλω να δω αν θα το χορτάσω ή αν πρέπει να σταματήσω την ανάγνωση και θέλω να υπολογίσω αν προλαβαίνω πρώτα να τελειώσω το κεφάλαιο.
Δεν ξέρω αν είναι και αυτό μέσα στο θέμα αλλά μου αρέσει όταν μου δωρίζουν βιβλίο να έχει γράψει ο δωρητής. όχι απαραίτητα αφιέρωση, αλλά έστω ημερομηνία και το όνομα του.
Μικρότερη είχα την κακιά συνήθεια να διαβάζω την τελευταία πρόταση του βιβλίου. Απορώ γιατί το έκανα!

Καταρχάς, γειά σε όλους! Προσωπικά, μπορώ να πω πως έχω αρκετές περίεργες συνήθειες σε ότι αφορά τα βιβλία. Για παράδειγμα, γράφω κι εγώ πάντα την ημερομηνία που αγόρασα το βιβλίο και κοιτάω -δυστυχώς-ΠΑΝΤΑ την τελευταία σελίδα. Επίσης, όταν θέλω να ξαναδιαβάσω ένα παλιό βιβλίο δεν το ξεκινάω πότε απο την αρχή, αλλά πηγαίνω κατευθείαν στα πιο ενδιαφέροντα σημεία. Α, και σιχαίνομαι να βλέπω τσακισμένες σελίδες.

χαχα, Ειφφελ, τελικά βλέπεις κι εσύ τηλεόραση, σαν κοινός θνητός? Ομολογώ πάντως ότι κι εμένα μου αρέσει πολύ η εν λόγω τηλεοπτική σειρά, είναι μία από τις ελάχιστες χάριν της οποίας εγκαταλείπω το βιβλίο ή τον υπολογιστή μου.
Ναι το ομολογώ, χρησιμοποιώ και γώ οθόνη(υπολογιστή), αλλά μόνο για να δείξει ο,τι θέλω εγώ. Απολαμβανω αυτα που έχει να μου προσφέρει.
Ειμαι αντίθετος στα κανάλια τα οποία μποϋκοτάρω ενεργά ;)

-Διαβάζω συχνά στη τουαλέτα.
-Δεν διαβάζω νέους συγγραφείς.
-Γράφω την ημερομηνία στην πρώτη σελίδα ,πλην των βιβλίων που έχω αγοράσει από παλαιοπωλείο.
-Όταν διαβάζω μέσα σε τραίνο κρύβω το εξώφυλλο.

Κοιτάω συνεχώς πόσες σελίδες μου έχουν απομείνει και (αν και προσπαθώ να το αποφεύγω!), ρίχνω και μια ματιά στην τελευταία πρόταση του βιβλίου :ωιμέ:

Τα δικαιώματα του αναγνώστη απαράβατα και ιερά!

Τελικά δεν είμαι μόνη μου στις παραξενιές της ανάγνωσης! Σόφκι μαζί σου! Το κάνω κι εγώ συχνά, παλιότερα συνέχεια, να πηγαίνω να διαβάσω την τελευταία σελίδα, όταν όμως έχω φτάσει περίπου στη μέση του βιβλίου. Επίσης, τα περιοδικά από το τέλος προς την αρχή, σαν τη μαμά της Κικίτσας! Άλλη παραξενιά, μετά τις 10 περίπου πρώτες σελίδες, έχω ξεχάσει εντελώς τι λέει στο οπισθόφυλλο για την παρουσίαση του βιβλίου και γυρίζω ΠΑΝΤΑ και το ξαναδιαβάζω. Το οπισθόφυλλο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για μένα στην επιλογή του βιβλίου, ακόμα κι αν πρόκειται για γνωστό και αγαπημένο συγγραφέα. Με καθοδηγεί πολύ πιστά το ένστικτό μου, διαβάζοντας την περίληψη πίσω, στο να αποφασίσω αν τελικά είναι αυτό το βιβλίο που θέλω να διαβάσω τη δεδομένη στιγμή. Νιώθετε εσείς ποτέ ότι τα βιβλία σας διαλέγουν, δεν τα διαλέγετε;

Δεν νομίζω να υπάρχει αναγνώστρια-ης που να μην ταυτιστεί με κάποια από τις αναγνωστικές συνήθειες όπως τις περιγράφει ο Ίταλο Καλβίνο στο "Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης".

Last edited:
Δεν ξέρω αν το έχει γράψει κάποιος, αλλά σήμερα το σκέφτηκα: πολλές φορές, όταν πλησιάζω στο τέλος ενός κεφαλαίου, έχω μια ακαταμάχητη εμμονή να διαβάσω την τελευταία πρόταση.

Να σας πω κατι...Εχω σοβαρα προβληματα απο την μερα που μπηκα στην λεσχη...Καταρχην η μαμα μου κοντευει να με αποκληρωσει γιατι αγοραζω συνεχεια βιβλια...Δευτερον αρχισα να υπογραμμιζω και εγω τα βιβλια μου οταν βλεπω κατι που μου αρεσει πολυ..Τριτον σταματησα να τσαλακωνω τις σελιδες...Και γενικα αρχισα να εχω συνηθειες που πριν δεν ειχα...Με εχετε επηρεασει παρα πολυ...:τρέλα::τρέλα:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Να μετονομαστει το νηματιο σε 'Οδηγίες και προτάσεις για την ανάγνωση βιβλίων' :ρ

Συχνά, την στιγμή που διαβάζω την αριστερή σελίδα ξεφυλλίζω με το δεξί χέρι τις επόμενες σελίδες και ενώ συνεχίζω να διαβάζω, παράλληλα κοιτάζω κι εκεί ώστε να δω πόσες σελίδες έχω ακόμα για να τελειώσω το κεφάλαιο.
:ανέκφραστος:
ααα αυτο το κανω κι εγω και δεν το ειχα για περιεργο νομιζα το κανουν αρκετοι και να μονο εδω τελικα 3 το κανουμε!!!!

Δεν ξέρω αν θεωρείται περίεργη συνήθεια. Δεν μπορώ να αρχίσω ένα βιβλίο και να μην το τελειώσω την ίδια μέρα. Δεν αντέχω να περιμένω με τίποτα, θα το τελειώσω ο κόσμος να χαλάσει, ακόμα κι αν χρειαστεί να ξενυχτήσω όλη νύχτα. Τώρα με τα μωρά έχω περιοριστεί κάπως, ας πούμε διαβάζω δίπλα από τα κρεβατάκια τους, με μοναδικό φως το φωτάκι του δωματίου τους :) (κοντεύω να χάσω τα μάτια μου δηλαδή...).