Ποια βιβλία του Ίρβιν Γιάλομ ξεχωρίζετε;

παιδιά , το καλοκαίρι διάβασα το "ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΠΙΝΟΖΑ" του Ιρβιν Γιαλομ και μαγεύτηκα!!!Έπειτα διαβασα κι άλλα βιβλία του Γιάλομ.Πείτε μου τη γνώμη σας,ποιό ή ποιά βιβλια του ξεχωρίζετε εσεις?Ευχαριστώ!:))))

Μόνο 2 διάβασα, "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" & "Στο κήπο του Επίκουρου"
Το πρώτο του δίνω ένα 8/10, και το δεύτερο 6/10...ευχαριστώ :)

Μαριλού, το "Πρόβλημα Σπινόζα" είναι ένα απ'τα βιβλία που θέλω πολύ να διαβάσω. Γενικά, ο Γιάλομ είναι ένας απ'τους συγγραφείς που μου αρέσουν ιδιαίτερα, κυρίως γι'αυτό το "πάντρεμα" ψυχολογίας και λογοτεχνίας. Δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του που να μην μου άρεσε.

Το αγαπημένο μου είναι το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε", ενώ πάρα πολύ καλό βρήκα και το, "Η θεραπεία του Σοπενάουερ". Τρίτο σε σειρά προτίμησης βάζω τον "Δήμιο του έρωτα", μια συλλογή διηγημάτων, το οποίο είναι και το πρώτο βιβλίο του Γιάλομ που διάβασα.

Και τέλος, το διήγημα με τίτλο "Θα φωνάξω την αστυνομία", που αν και το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον, θεωρώ απαράδεκτο μια ιστοριούλα 55 σελίδων να πωλείται 12,5 ευρώ.

Αυτά.:)

Μαριλού, το "Πρόβλημα Σπινόζα" είναι ένα απ'τα βιβλία που θέλω πολύ να διαβάσω. Γενικά, ο Γιάλομ είναι ένας απ'τους συγγραφείς που μου αρέσουν ιδιαίτερα, κυρίως γι'αυτό το "πάντρεμα" ψυχολογίας και λογοτεχνίας. Δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του που να μην μου άρεσε.

Το αγαπημένο μου είναι το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε", ενώ πάρα πολύ καλό βρήκα και το, "Η θεραπεία του Σοπενάουερ". Τρίτο σε σειρά προτίμησης βάζω τον "Δήμιο του έρωτα", μια συλλογή διηγημάτων, το οποίο είναι και το πρώτο βιβλίο του Γιάλομ που διάβασα.

Και τέλος, το διήγημα με τίτλο "Θα φωνάξω την αστυνομία", που αν και το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον, θεωρώ απαράδεκτο μια ιστοριούλα 55 σελίδων να πωλείται 12,5 ευρώ.

Αυτά.:)
Πόσο? 12,5 ευρώπουλα? Σκεφτόμουν σε κάποια στιγμή να το αγοράσω, αλλά τώρα ΠΟΤΕ!

Πόσο? 12,5 ευρώπουλα? Σκεφτόμουν σε κάποια στιγμή να το αγοράσω, αλλά τώρα ΠΟΤΕ!
Νομίζω πως τώρα τελευταία το έχουν βγάλει σε προσφορά, 5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Η τιμή όμως που είχε για χρόνια και στην οποία το αγόρασα κι εγώ, ήταν 12 και κάτι ευρώ.

Εντάξει μωρέ, ήθελα να το διαβάσω.:συγνώμη:

Χρήστο, θα μπορούσες να δώσεις λίγα στοιχεία σχετικά με το τι πραγματεύεται το βιβλίο (Θα φωνάξω την αστυνομία); Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο δεν κατάλαβα πολλά.. Είναι ενδιαφέρον από ψυχοθεραπευτική σκοπιά ή πρόκειται για εξιστόρηση προσωπικών βιωμάτων από το ολοκαύτωμα;; (Ρωτάω επειδή στην πρώτη περίπτωση μάλλον με ενδιαφέρει).

Last edited:
Έχω ακούσει τόσα γι αυτόν αλλά το η μάνα και το νόημα της ζωής δεν μου άρεσε (εκτός της 1ης ιστορίας).Ελπίζω τ΄άλλα του βιβλία να είναι καλύτερα.

Χρήστο, θα μπορούσες να δώσεις λίγα στοιχεία σχετικά με το τι πραγματεύεται το βιβλίο (Θα φωνάξω την αστυνομία); Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο δεν κατάλαβα πολλά.. Είναι ενδιαφέρον από ψυχοθεραπευτική σκοπιά ή πρόκειται για εξιστόρηση προσωπικών βιωμάτων από το ολοκαύτωμα;; (Ρωτάω επειδή στην πρώτη περίπτωση μάλλον με ενδιαφέρει).
Νομίζω και τα δύο. Κάπου γράφει, πως είναι μια ιστορία απώθησης και ανάκτησης. Γι'αυτό ακριβώς πρόκειται. Ένας άνθρωπος απωθεί στο υποσυνείδητο του ένα επίπονο και δυσάρεστο γεγονός που του συνέβη όταν ήταν παιδί, και στα γεράματα, ανακτά τη θαμένη αυτή ανάμνηση, (φαινομενικά) απ'το πουθενά. Επειδή όμως το συγκεκριμένο περιστατικό σχετίζεται άμεσα με την περίοδο του Ολοκαυτώματος, δυσκολεύομαι να απαντήσω με ακρίβεια σ'αυτό που με ρωτάς.:ουχ:

Last edited:
Κι όμως απάντησες διαφωτιστικά!! Σε ευχαριστώ :) (Δεν είχα καταλάβει αν η θαμμένη ανάμνηση 'αφυπνίστηκε' φαινομενικά από μόνη της ή αν μεσολάβησε ψυχοθεραπεία που οδήγησε σε αυτή την ανάκτηση).

Μονο ενα βιβλιο του Γιαλομ εχω διαβασει και αυτο ειναι ''Η θεραπεια του Σουπεναουερ'' το βαθμολογησα 7/10 γιατι ηταν λιγο βαρετο για τα γουστα μου μια και μιλαει για την ψυχαναλυση!Κατα αλλα περναγε ευχαριστα η ωρα!Παντως ευχαριστως θα διαβαζα κιαλλα βιβλια του Γιακομ επειδη πιστευω πως ειναι ενας αξιολογος συγγραφεας!

Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Γιάλομ, αυτό που ξεχωρίσα είναι το "όταν έκλαψε ο Νίτσε" . Ξεφεύγει από την καθαρά ψυχοθεραπευτική προσέγγιση και έδωσε την ανθρώπινη πλευρά ενός ανθρώπου, τις αδυναμίες του, τις προσδοκίες του, τα θέλω του. Το έχω διαβάσει δύο φορές και ευχαρίστως το ξαναδιάβαζα. Τα υπόλοιπα βιβλία του,θεωρώ, ότι απαιτούν ψυχική ισορροπία, είναι δύσκολο να μην ταυτιστείς με τους ήρωές του, να μην σε επηρεάσουν ψυχικά (για να δανειστώ την έκφραση της αγαπημένης μου Ιωάννας Καρυστιάνη) αν κουβαλάς τα δικά σου δυσβάσταχτα σακιά.