Ποια η γνώμη σας για τα παλαιοβιβλιοπωλεία;

Πετάγομαι ως σφήνα να δηλώσω ότι για την περίπτωση δωρεάς και μόνο, σκεφτείτε κάποια δημόσια/δημοτική βιβλιοθήκη, βιβλιοθήκη σχολείου, νοσοκομείου ή και σωφρονιστικού καταστήματος.

Αααααααα παρα πολυ σωστο αυτο Παρωνυμιε...Θα παω αυτες τις μερες να δω αν θα τα αγορασουν αλλιως θα τα δωρησω στην βιβλιοθηκη!!!!!!!!!!!

Σόφκι στον άγιο Δημήτριο στο εμπορικό κέντρο μπορείς να τα προσφέρεις εκεί όπου πηγαίνουν για κάποια σχολική βιβλιοθήκη!ψαξε στο διαδίκτυο για πληροφορίες γιατί δεν γνωρίζω μέχρι πότε θα είναι..Ίσως μέχρι να τελειώσει και το bazaar βιβλίων που έχει!

μπαζάαρ βιβλίων? που είναι αυτό το εμπορικό κέντρο;(Άγιος Δημήτριος; ). Δώσε λίγες επιπλέον πληροφορίες Μπίλο :)

Θα είναι μέχρι τις 4 Απριλίου στο mall athens στον Άγιο Δημητριο!Θα υπάρχουν γύρω στους 100 εκδότες!Ίδια περίπου έκθεση με αυτή που ήταν στην πλατεία κλαυθμώνος στα τέλη φλεβάρη!Ανοικτά από τις 10 το πρωί μέχρι 10 το βράδυ!

Ωχ, με ξενέρωσες Μπίλο, βλέπω ότι μιλάς για Αθήνα! Νόμιζα ήταν Θεσσαλονίκη.:)))
Στην Κλαυθμώνος είχα πάει περσι τον Ιανουάριο, πολύ καλό παζάρι τιμές εξευτελιστικές, από 1-6 ευρώ, είχα βγει από εκείνο το τεράστιο αντίσκηνο (έτσι το θυμάμαι) φορτωμένος σακούλες!!

Ναι για Αθήνα μιλάω Μπάμπη!Οι τιμές εκεί είναι και τώρα απο 1 έως 6 ευρώ!Εγώ κανα δύο βιβλία που δεν τα πήρα στην κλαυθμώνος τα πηρα προχθές στο εμπορικό!συγνωμη για το ξενέρωμα!:))

Λοιπόν σήμερα έκανα την βόλτα μου στην παλιοβιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης (και εννοώ εκείνο δίπλα στο σινεμά "Φαργκάνη" ) λοιπόν εντάξει είπαμε είναι ωραίο να βλέπεις ένα μέρος γεμάτο παλιά βιβλία σκόνη κλπ αλλά όχι κι έτσι.Καταρχήν δεν υπήρχε γωνία χωρίς βιβλίο (και σκόνη) είχε τόσα πολλά που καθώς κατέβαινα την σκάλα έλεγα "τώρα θα πέσει ένα στο κεφάλι μου μετά θα πέσει..." και κατά δεύτερον το μέρος είναι λιγάκι....τρομαχτικό:μπρ:. Τέλος πάντως ο λόγος που βρέθηκα εκεί ήταν για να βρω τον Χάρι Πότερ και την κάμαρα με τα μυστικά πιο φθηνά και το είχε στα 10 ευρώ τσαλακωμένο και λερωμένο και φυσικά δεύτερο χέρι,ενώ το έχω βρει αλλού μεταχειρισμένο μεν αλλα σε άριστη κατάσταση λες και δεν έχει διαβαστεί.Φυσικά δεν το πήρα απο εκεί αλλά αγόρασα εκείνο που το βρήκα σε καλή κατάσταση με τα ίδια χρήματα.Δεν ξέρω αν αυτό το μέρος είχε στα τόσα πολλά βιβλία (μιλάμε για πάρα πολλα) είχε και κάποιους θησαυρούς πάντως έτσι όπως ήταν δεν μπόρεσα να προσέξω τίποτα και έφυγα γρήγορα ίσως αν πάω με παρέα κάποια στιγμή το εξερευνήσω και αλλάξω γνώμη..

Ναι για Αθήνα μιλάω Μπάμπη!Οι τιμές εκεί είναι και τώρα απο 1 έως 6 ευρώ!Εγώ κανα δύο βιβλία που δεν τα πήρα στην κλαυθμώνος τα πηρα προχθές στο εμπορικό!συγνωμη για το ξενέρωμα!:))
Δε φταις βέβαια εσύ φίλε Μπίλο, αλλά εγώ που μόλις ακούσω για παζάρια κι ευκαιρίες ανεβαίνει η αδρεναλίνη μου στα ύψη!!

Πάντως θα ήταν ωραία να κάναν αυτά τα παζάρια οι εκδότες και στην επαρχία. Αν έρχονταν με το στοκ τους σε μικρές επαρχιακές πόλεις και με αυτές τις τιμές, θεωρώ στάνταρ ότι θα ξεπουλούσαν πολύ γρήγορα.

από το FB

Καλήσπερα. Άλλα 2.500 σπάνια και εξαντλημένα βιβλία που καταλογραφήσαμε προστέθηκαν στο bibliopolio.gr
& palaiobibliopolio.gr
Συνολικά 23.000 βιβλία έχουν καταλογραφηθεί ως τώρα.
Σας ευχαριστούμε πολύ.

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Λοιπόν, φίλοι απο την Θεσσαλονίκη, έχω ανακαλύψει ένα μαγαζί το οποίο ίσως σας ενδιαφέρει. Βρίσκεται επι της Ίωνος Δραγούμη λίγο πριν την Ολύμπου. Όνομα δεν θυμάμαι και βασικά δεν είναι κατάστημα, αλλά ένα τεράστιο υπόγειο που έχει μέσα κάθε είδους παλιατζούρι (μιλάμε για σκουπιδαριό) -χμμ...δεν το διαφήμισα καλά μέχρι εδώ- το οποίο ΟΜΩΣ έχει μέσα άπειρα βιβλία, πολλά, πάρα πολλά, τα οποία κοστίζουν απ΄ό,τι κατάλαβα απο 1 εως 3 ευρώ. Περιμένετε, ξέρω οτι είστε έτοιμοι να βάλετε τα παπούτσια σας και να τρέξετε όμως πρέπει να σας προειδοποιήσω. Εγώ ξόδεψα μια ώρα εκεί κάτω, παλεύοντας με την σκόνη και τη βρωμιά και με άλλους 2 φίλους μου για βοηθούς ψάχνοντας επι μια ώρα να βρω έστω ένα βιβλίο που να άξιζε να αγοραστεί. Τα βιβλία ήταν όλα άγνωστα σε μένα (αλλά και στους υπόλοιπους) και μετά απο πολύ κόπο, και μη θέλοντας να φύγω απο το υπόγειο με άδεια χέρια (γιατί στο μεταξύ είχαμε ρίξει απίστευτο γέλιο με όλα τα ευρήματα εκεί κάτω, αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ γέλιο) αγόρασα το Κομμουνιστικό Μανιφέστο του Μαρξ για 3 γιούροουζ. :ωιμέ: Ο παπούλης που έχει το υπόγειο είναι τέλειος, γραφικότατος και creepy και χρειάζεται κάποιον χρόνο μέχρι να τον εντοπίσεις ανάμεσα στα παλιοπράγματα! Οπότε, αν έχετε καλή παρεούλα και διάθεση να λερώσετε τα χέρια σας, μπορείτε να πάτε στο υπόγειο. Η πιθανότητα να βρείτε κάποιο βιβλίο της προκοπής είναι απειροελάχιστη αλλά θα περάσετε καλά ξεφυλλίζοντας τα σοφτ πορν περιοδικά του '70 και άλλα πολλά :))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
αν θέλετε κανονίζουμε μια συνάντηση μέσα στην εβδομάδα που να την συνδυάσουμε με μια τέτοια επίσκεψη! :ναι:

Κριμα να μην εχουνε και στην επαρχια τετοια μαγαζια...
Καλα δεν μιλαω για τα νησια...
Ειναι τοσο πισω σε κατι τετοια θεματα που νιωθεις οτι ζεις σε αλλη χωρα...
Και δεν ειναι οτι πορεις να πας σε μια αθηνα η θεσσαλονικη...
Για να φυγω απο εδω και να παω σε μια μεγαλη πολη ειναι σαν να μεταναστευω με ολες τις δυσκολιες που υπαρχουν..

Επειδή μένω στο κέντρο και έχω ψάξει αρκετά τα παλαιοβιβλιοπωλεία, ψηφίζω ανεπιφύλακτα Μικρό Μοναστηράκι. Εχει πολύ καλές τιμές,εξυπηρετικότατες οι κυρίες εκεί,στο υπόγειο όπου είναι τα μεταχειρισμένα, ψάχνεις με την ησυχία σου γιατί και είναι πρακτικά τοποθετημένα και καθαρά! Για παράδειγμα , έψαχνα την βιογραφία του Βισμαρκ, εκδόσεις Γκοβόστη και θέλοντας συνήθως να υποστηρίζω τα καταστήματα της γειτονιάς μου πήγα πρώτα στην Ιπποκράτους και το βρήκα 18 ευρώ και με έκπτωση υποτίθεται για μένα (απο 23). Στο ΜΙκρό Μοναστηράκι το ίδιο ακριβώς βιβλίο και μπορώ να πω και σε καλύτερη λίγο κατάσταση το βρήκα 7 ευρω!