Ποιες είναι οι αγαπημένες σας εκδόσεις και γιατί;

Αγαπημένος Εκδοτικός Οίκος

• Total voters
    15
  • Poll closed .
Λατρεμένος ο ΕΞΑΝΤΑΣ, ακολουθούν Printa - Ροές. Για 'μενα προέχει η θεματολογία κι η μετάφραση, ακολουθούν η επιμελεια και το χαρτί.

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο
Τα βιβλία των Εκδόσεων Καστανιώτη είναι, στην πλειονότητά τους, εξαιρετικά. Μόνο πλην οι τιμές, που είναι κάπως τσιμπημένες, αν κι όχι πάντα.

Οι Εκδόσεις Bell εκδίδουν βιβλία σε καλές τιμές και με περιεχόμενο που με τραβάει. Μετά από 15-20 χρόνια το βιβλίο΄ίσως αρχίσει να μαδάει, αλλά ποιος νοιάζεται.

Οι Εκδόσεις Μεταίχμιο έχουν πολύ καλά βιβλία σε νορμάλ τιμές.

Ο αγαπημένος μου εκδοτικός οίκος είναι η Άγρα! Τα περισσότερα αγαπημένα μου βιβλία είναι από αυτόν τον εκδοτικό οίκο. Μου αρέσει η γραμματοσειρά, τα εξώφυλλα και η ποιότητα του χαρτιού...
Μου αρέσουν επίσης οι οίκοι "Opera" και "Πατάκης" διότι έχουν εκδώσει τα βιβλία του αγαπημένου μου Κασάρες . Τα βιβλία της "Οpera" είναι επίσης πολύ καλαίσθητα!

Και σίγουρα ο χειρότερος εκδοτικός οίκος για μένα είναι ο Ψυχογιός...
Με την εκνευριστική γραμματοσειρά του, την αλλοπρόσαλλη θεματολογία του, τα "φανταζί" και κιτς εξώφυλλα του..
Διαβάζω τώρα το Χειρόγραφο της Σαραγόσα και αισθάνομαι ότι διαβάζω ροζ λογοτεχνία...

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Απο τους αγαπημενους μου εκδοτικους οικους ειναι οι εκδόσεις Πολις. Και απο αποψη τιτλων (εχει και πολλη γαλλικη λογοτεχνια που αγαπαω) αλλα και σαν ποιοτητα με το σαγρε εξωφυλλο, η γραματοσειρα, η φροντισμενη εκδοση με σημειωσεις κ.λ.
Επισης μου αρεσουν τα βιβλια του Καστανιωτη και αρκετα καλα ειναι και το Μεταιχμιο με πολυ καλους τιτλους κυριως στα αστυνομικα και πιο οικονομικά.

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα για την Άγρα. Τα περισσότερα βιβλία μου είναι των εκδόσεων "Καστανιώτη" καθώς οι αγαπημένοι μου συγγραφεις Σαραμάγκου, Μπανβιλ, Μακ Γιουαν έχουν βρεί εκεί την ¨στέγη¨ τους. Πολύ ωραίος και προσεγμένες εκδόσεις έχει η "Κίχλη" οπού εκδίδει έργα αξιόλογων Ελλήνων νέων συγγραφέων.

Καλός και ο Καστανιώτης, έχεις δίκιο Γ. Αγιάννη!

Να μην ξεχάσω και τiς εκδόσεις Gutenberg, που εκδίδουν μόνο τούβλα και αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.
Προσεγμένες μεταφράσεις, όμορφα εξώφυλλα ΑΛΛΑ, οι ποιότητα του χαρτιού που χρησιμοποιούν είναι ελεεινή! Ειδικά αυτό στα εξώφυλλα! Κατσαρώνει και φθείρεται σε χρόνο dt..:γκρμφ:
Στην επιλογή συγγραφέων όμως είναι αχτύπητοι! Μέλβιλ, Κόλινς, Μαν, Ουναμουνο, Τζέιμς κλπ κλπ...

Ιαβερης

Κοινωνός
+1 για τις εκδόσεις Gutenberg κι από μένα! Έχουν πολύ προσεγμένες μεταφράσεις, είναι ίσως ο μοναδικός εκδοτικός οίκος με τον οποίο δεν φοβάμαι ότι θα διαβάσω πετσοκομμένη ή γενικά κακή μετάφραση. Επίσης στους δύσκολους αυτούς καιρούς τολμάνε να εκδόσουν βιβλία σπουδαίων συγγραφέων που δεν τα λες και εύκολα για ανάγνωση (π.χ Ο Ιωσήφ και οι Αδελφοί Αυτού του Τόμας Μαν) συνήθως πολυσέλιδα και με απαιτητική γραφή. Μου αρέσει που δεν ποντάρουν σε " σιγουράκια" όπως για παράδειγμα με τον Ντίκενς όπου αντί να εκδόσουν για 123 456 789η φορά τις Μεγάλες Προσδοκίες προτίμησαν να συστήσουν στους αναγνώστες τον Ζοφερό Οίκο. Λατρεύω τη σειράOrbis Literae, έχω περίπου 15 τίτλους μέχρι τώρα, ευελπιστώ κάποια στιγμή να μαζέψω καί τα υπόλοιπα. Για τη ποιότητα του χαρτιού και των εξωφύλλων δεν έχω να πω κάτι, προσωπικά με καλύπτουν απόλυτα. Ένα αρνητικό που τους βρίσκω ίσως είναι οι λίγο τσιμπημένες τους τιμές όμως η αλήθεια είναι ότι για τη δουλειά που κάνουν μάλλον τα αξίζουν και με το παραπάνω. :)

Ιαβέρη σε αυτούς έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου για την μετάφραση (αμήν και πότε) στα ελληνικά του "Νίκολας Νικελμπι" του Κάρολου!!!:))))

Ιαβερης

Κοινωνός
Άντε με το καλό! :))) Βλέπω στην ιστοσελίδα τους ότι έχουν στα σκαριά το " Our Mutual Friend" , για να δούμε. :)

Αμάντα

Όμορφο Νιάτο

Και σίγουρα ο χειρότερος εκδοτικός οίκος για μένα είναι ο Ψυχογιός...
Με την εκνευριστική γραμματοσειρά του, την αλλοπρόσαλλη θεματολογία του, τα "φανταζί" και κιτς εξώφυλλα του..
Διαβάζω τώρα το Χειρόγραφο της Σαραγόσα και αισθάνομαι ότι διαβάζω ροζ λογοτεχνία...
Είχε πολύ ωραία παιδικά βιβλία ο Ψυχογιός (πχ. Jacqueline Wilson, τα είχα διαλύσει όταν ήμουν μικρή), τα πράγματα αλλάζουν όμως όταν μεγαλώνεις.

Στην ουσία πουλάει ακριβά άρλεκιν. Δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις (τα βιβλία του Καλέντ Χοσεϊνί, η σειρά με τον Βαλάντερ του μακαρίτη πλέον Μάνκελ), ο κανόνας όμως δεν είναι αυτός. Και δύσκολα ένα βιβλίο τους για ενηλίκους να κοστίζει κάτω από 18 ευρώ -ή τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου.

Το χειρότερο όμως είναι ότι πρέπει να κοπιάσεις ώστε να δημοσιεύσουν ένα αρνητικό σου σχόλιο για κάποιο βιβλίο στην ιστοσελίδα τους. Πριν κάποιο καιρό προσπαθούσα και ξαναπροσπαθούσα, διαμόρφωνα το σχόλιό μου ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο καταφανώς αρνητικό -μπορώ να εγγυηθώ ότι ήταν απολύτως ευγενικό από την πρώτη στιγμή- και το δημοσίευσαν γύρω στην έκτη ή έβδομη προσπάθεια.

Το αποτέλεσμα ήταν να λάβω ένα e-mail από τη συγγραφέα -ευγενέστατη ήταν η γυναίκα, δεν έχω τίποτε εναντίον της εννοείται- που να μου λέει ότι "λυπάται που η ηρωίδα της δε με κέρδισε και ελπίζει το επόμενο βιβλίο της να μου αρέσει πιο πολύ''. Ένιωσα άσχημα για ένα καθόλου προσβλητικό μου σχόλιο.

Ύστερα από αυτό έπαψα να αναρωτιέμαι γιατί υπήρχαν σχεδόν αποκλειστικά θετικά σχόλια στα βιβλία τους. Δημοκρατία κι ελευθερία λόγου πάνω από όλα.
Για να επιτρέψουν να δημοσιευθεί ένα ''με απογοήτευσε αρκετά'', πρέπει να είναι σε μεγάλα κέφια.

Ναντίν

Όμορφο Νιάτο
Εγώ αγαπώ πολύ και τα βιβλία από το Βιβλιοπωλείον της Εστίας. Όσα έχω στην κατοχή μου είναι μικρά και σκληρόδετα, λιτά αλλά πολύ όμορφα, με ωραία γραμματοσειρά. Θελω κάποια στιγμή να πάω επιτέλους και στο βιβλιοπωλείο στην Αθήνα !

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Όπως είχα πει και σ' άλλο νήμα, όταν επιλέγω ένα βιβλίο θέλω να είναι και εξωτερικά και εσωτερικά προσεγμένο. Κάτι τέτοιο το πραγματοποιούν αν όχι απόλυτα σε μεγάλο βαθμό λίγες εκδόσεις, όπως η Ερατώ, η Άγρα, οι εκδόσεις του βιβλιοπωλείου Εστίας, αρκετά του Κέδρου (κυρίως πεζογράφων του 20ού αιώνα) και οι εκδόσεις Ύψιλον (οι οποίες έχουν εκδόσει αρκετά έργα υπερρεαλιστών συγγραφέων (Μπρετόν, Εμπειρίκος κτλ) και κάμποσα πολιτικά/φιλοσοφικά). Καλές εκδόσεις, επίσης, πραγματοποιούν και οι Καστανιώτη και Πόλις, που ανέφερε παραπάνω ο Χρυσόστομος.

Το μόνο κακό είναι, Χρυσόστομε, ότι το σαγρέ χάρτινο εξώφυλλο, όταν καταλήγει σε βιβλιοθήκη και οι βιβλιοθηκονόμοι κολλάνε το αυτοκόλλητο με τον ταξιθετικό αριθμό, αν χρειαστεί να βγει, το εξώφυλλο σχεδόν καταστρέφεται. Όσο και να προσέχει κάποιος είναι ευάλωτα. Είχα κλάψει με ένα παλιό βιβλίο που είχα βρει σε μια βιβλιοθήκη. Μιλάμε για κακοποίηση κανονικότατη. :κλαψ:

προσθήκη:και για επιστημονικά καλές είναι και οι π.ε.κ. με αρκετά προσεγμένα βιβλία

Last edited:

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Το μόνο κακό είναι, Χρυσόστομε, ότι το σαγρέ χάρτινο εξώφυλλο, όταν καταλήγει σε βιβλιοθήκη και οι βιβλιοθηκονόμοι κολλάνε το αυτοκόλλητο με τον ταξιθετικό αριθμό, αν χρειαστεί να βγει, το εξώφυλλο σχεδόν καταστρέφεται.
Μου εχει συμβει αυτο Σαωρη. Ειχα αγορασει ενα βιβλιο των εκδοσεων Πολις απο βιβλιοπωλειο που το ειχε σε προσφορα. Ο βιβλιοπωλης ειχε κολλησει ενα μεγαλο αυτοκολλητο απο εξω με την τιμη και οταν πηγα να το αφαιρεσω καταστραφηκε το μισο εξωφυλλο. :( Πιο εμπειροι και σχολαστικοι βιβλιοπωληδες το γνωριζουν αυτο και δεν κολλανε τιποτα απο εξω η θα βαλουν ειδικα αυτοκολλητα που ξεκολλανε χωρις προβλημα. Θα επρεπε και στις βιβλιοθηκες να χρησιμοποιουσαν τετοιου τυπου αυτοκολλητα.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εχει ειδικά αυτοκόλλητα που ξεκολλάνε σχετικά εύκολα δίχως να αφήνουν σημάδι.

Τσίου

Μύστης
Μ'αρέσουν οι εκδοτικοί οίκοι: Σμίλη, Πόλις, Opera, Ερατώ και Μέδουσα (και ο εκδ. οίκος Διήγηση, όταν υπήρχε :κλαψ:)
edit: Ξέχασα Ροές!

Last edited:

Τσίου

Μύστης
Νικόλα, στις εκδόσεις Ζισκάρ θα δώσεις ψήφο, η θα είμαι η μόνη; :))))
Μ'αρεσαν και οι εκδόσεις Modern Times που τώρα κάνω και σε αυτές μνημόσυνο :λυγμ: Μου θύμισε η Σάσεναχ τον εκδοτικό οίκο, τον είχα ξεχάσει. Έκανα την αρχή γύρω στο 1998 με το μεγάλο βιβλίο του θανάτου και μετά συνέχισα να αγοράζω κι άλλα αγαπημένα κόμικ (όπως Σεντρίκ, οι νοσοκόμες)

Λίλιθ

Όμορφο Νιάτο
Μου αρέσουν οι εκδόσεις Καστανιώτη και Ωκεανίδα. Οι αγαπημένες μου όμως είναι οι εκδόσεις Άγρα. Είναι σε όλα τέλειες, οι τίτλοι βιβλίων, το χαρτί του εξωφύλλου, η εικόνα του, το χαρτί των σελίδων, οι μεταφράσεις. Ειδικά η σειρά των αστυνομικών με τα μαύρα μικρά βιβλία. Απλά τις λατρεύω.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Πόσο συμφωνώ για την Άγρα !! Τα πάντα είναι εντελώς το γούστου μου σε αυτές τις εκδόσεις. Επίσης λατρεύω την πάλπ αισθητική του Λυχναριού στα βιβλία της Κρίστι.
Mου αρέσουν επίσης Πατάκης, Σμίλη, οι Ροές (συγκεκριμένα η κομψή micromega σειρά τους) και ο Γκοβόστης.