Ποιες φατσούλες μάς λείπουν;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
και μία φατσούλα να πω να περάσω είναι μια άλφα δουλειά.. νομίζω πως τώρα πια δεν λέει να ξεκινήσουμε από την αρχή.. αν έχεις όμως να προτείνεις κάποια που πιστεύεις πως λείπει πες και θα το δούμε..

γενικά, επικεντρώνουμε σε φατσούλες που εκφράζουν κάποιο συναίσθημα (και όχι πχ σε φατσούλες που δείχνουν μια μπάντα να παίζει ροκ κτλ.)

...και εγώ μία που να σταυροκοπιέται ( και όταν τοποθετείς τον κέρσορα επάνω της να γράφει... "Κύριε Ελέησον") ! :)

Φαροφύλακας

Staff member
Σχετικά με αυτό που είπε σε άλλο νήμα ο Πολ. Οδυσσέας πως οι φατσούλες μας είναι περιορισμένες.

Η επιλογή για τις φατσούλες εδώ έγινε με βάση την έκφραση των συναισθημάτων... έτσι παρότι έχει μερικές τέλειες φατσούλες, όπως εκείνη που τον κυνηγάει ο καρχαρίας, ή η άλλη που πετάει κρατώντας φύλλα, δεν μπήκανε.. Ήδη έτσι οι φατσούλες της Λέσχης ανέρχονται σε κάμποσες δεκάδες.. Επίσης, δεν μπήκανε φατσούλες που θα είχαν εύκολα προσβλητική χρήση όπως π.χ. εκείνη που κάνει εμετό, όπου θα την βλέπαμε συχνά κάπως έτσι: "Στίβεν Κινγκ;! :εμετό: ", πράγμα που δεν το θέλουμε εδώ στην Λέσχη.

Από εκεί και πέρα λείπουν καναδυό, όπως αυτή που πεταρίζει παρακλητικά τα ματάκια και κάποια στιγμή θα προστεθούν κι αυτές.

Σε αυτό το νήμα, μπορεί ο καθένας να βάλει την πρότασή του αν και δεν δεσμεύομαι χρονικά, πότε θα πάρει σειρά αυτό το πράγμα, μιας και θέλει λίγη δουλίτσα ενώ έχει χαμηλή, πλέον, προτεραιότητα στην λίστα των εργασιών.

Αλίκη

Active member
Χμμμ σκεφτομουν διαβαζοντας Φαρε αυτο που ειπες για τις φατσουλες στο αλλο νημα, πως ενταξει, γενικα καλα ειναι να χρησιμοποιουμε τις φατσουλες του φορουμ, αλλα σε νηματα οπως το "ριξε εδω ενα μηνυμα" που δεν θα κατσει ο αλλος να τα διαβασει απο την αρχη ευκολα κ που καθε τοσο ξαναξεκινανε απο την αρχη, ισως να υπηρχε μια ας πουμε μεγαλυτερη ελευθερια.. Δεν ξερω κι εγω βεβαια, μια προταση κανω.

Φαροφύλακας

Staff member
@ Οδυσσέα, έχει λιγότερη δουλειά πια αλλά πάντα έχει και σίγουρα έχει εκκρεμότητες πιο σοβαρές από τις φατσούλες...

@ Αλίκη, στο "Ρίξε το μήνυμά σου" πράγματι, ακριβώς επειδή έχει προσωρινό χαρακτήρα και σβήνεται κάθε τόσο.. .. Πάντως, η ελευθερία υπάρχει.. παρότι ο Κανονισμός το αναφέρει, ποτέ δεν είπαμε κάτι για τις ξένες φατσούλες, μέχρι τώρα δηλαδή που απλά σας το σημειώνω για να έχετε υπόψη σας αυτήν την επιφύλαξη..

:)

Αζέλμα

New member
Ενταξει, ισως να μην ειναι και ο,τι πιο σημαντικο, αλλα χρειαζομαστε περισσοτερες φατσουλες που να δηλωνουν ενθουσιασμο και fangirlισμο. Δυστυχως το υπεροχο :γιούπι: ειναι καπως υπερχρησιμοποιημενο.
Καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να υπαρχουν σμάιλις που δειχνουν αηδια, αλλα ειλικρινα, Φαρε, χρειαστηκα κατι σε στιλ :μπλιαχ: οταν εγραψες σε καποιο νημα οτι σου αρεσει ο Πανας απ' τη μυθολογια. :))))

Γίνομαι βαρετή, το ξέρω, αλλά θα το ξαναπώ: οι φατσούλες της Λέσχης είναι ότι πιο αστείο και πρωτότυπο έχω δει εδώ και πολύ καιρό!:γιούπι: Πραγματικά υποκλίνομαι στον Φαροφύλακα και στο μεράκι του!:προσκυνώ:

Φαροφύλακας

Staff member
νέα φατσούλα: καχύποπτος :καχύποπτος:

μπορείτε να μου βρείτε μία (μικρή, στο ίδιο στιλ) με ματάκια που πεταρίζουν παρακλητικά;

Αριάδνη

New member
Γινεται να χουμε ειδικες φατσουλες για τα χριστουγεννα, για την ανοιξη, για το καλοκαιρι γενικα:)))και γλυκοφατσουλες, καθως και ζωακια

Φαροφύλακας

Staff member
Γενικότερα ό,τι φατσούλα μπαίνει πρέπει να μένει γιατί εάν βγει, αυτό επηρεάζει τις αναρτήσεις όπου χρησιμοποιήθηκε.

Από την αρχή κρατήσαμε την γραμμή οι φατσούλες είτε να εκφράζουν συναισθήματα, είτε να συνδέονται με την θεματολογία μας. Έτσι δεν μπήκαν πολλές που μου αρέσουν πολύ.

Αριάδνη

New member
Η αληθεια είναι πως εχεις δικιο γιατι είναι φορουμ για βιβλια και πρεπει να κρατηθεί σε μια πιο αυστηρη δομη , ετσι και οι φατσουλες φυσικα, θα μπορούσαμε όμως να εχουμε φατσουλες περισσότερες συγγραφεων όπως ο σαιξπηρ πχ. αγκαθα, τζειν ωστεν, γουλφ κτλ

Φαροφύλακας

Staff member
είχα ψάξει, τότε, και δεν βρήκα (μιλώντας για τέτοιο μέγεθος: :Σαίξπηρ: )

Φαροφύλακας

Staff member
υπάρχουν τα :σάλια: και :τρέλα: αλλά αν βρω κάτι καλό για πιο τρυφερή αγάπη, ίσως το βάλω. :ναι:

Φαροφύλακας

Staff member
Το :φραπεδάκι: είχε ψιλοπροβλήματα και το διόρθωσα.. Ίσως το ποτήρι να ήθελε να είναι μεγαλύτερο, αλλά δεν ξαναπιάνομαι τώρα.. :ρ

φαίνεται καθόλου ο φάρος στο χαρτί που διαβάζει; Δύσκολο να φτιάξεις φάρο με ύψος 5 πίξελ..