Ποιο βιβλίο δανείστηκες σήμερα (και γιατί);

Δανείστηκα το ποτέ και πουθενά απο τη Βικελαία διότι είναι το επόμενο βιβλίο για συνανάγνωση στη λβΗρακειου

Προχθές δανείστηκα το σπίτι του ύπνου του
COE Jonathan από την Βικελαία, τη δανειστική βιβλιοθήκη του Ηρακλείου.
Ρε συ Ειφφελ, πες τωρα, εγώ φταιω με τα κεφαλαία COE (Council of Europe) και την αναφορα του επιθέτου πριν απο το όνομα;
Πες. Φταίω; :μαναι:
Εν τω μεταξύ, πες, πώς σου φανηκε το σπίτι του ύπνου; (με προσοχή τι θα γράψεις...)

@Έλλη Μ φταις γιατί άργησες να μου το πεις και δεν μπορώ να κάνω Εδιτ :θρρρ:

Λοιπόν, το σπίτι του ύπνου.. Το έγραψα και στην ενημέρωση της κατάστασης μου στην αρχική της λέσχης. Μου άρεσε τόσο πολύ που νομίζω ότι αλλάζω αναγνωστικές προτιμήσεις. Σαν ανάγνωσμα με κάλυψε 100% . Ο τρόπος γραφής, η πλοκή, η αλλαγή στα κεφάλαια, το γεγονός ότι δεν έχει ένα ήρωα αλλά όλοι οι χαρακτήρες είναι πολύ σημαντικοί κ.α.

Νιώθω ότι θέλω να διαβάσω κι άλλο Κοου. Είχα καιρό να το νιώσω αυτό με συγγραφέα.

Δεν ξέρω βέβαια αν μου ταιριάζει, αυτή την περίοδο της ζωής μου, το συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας ή μου το προκάλεσε ο Κοου αυτό. Ο χρόνος θα δείξει

Ναι, κατηγόρησέ με τώρα και για την πτώση της Ρώμης...

Το έγραψα και στην ενημέρωση της κατάστασης μου στην αρχική της λέσχης.
Το είδα και δεν πολυκατάλαβα αν σου άρεσε ή όχι (τώρα φταιω εγω)
Μου άρεσε τόσο πολύ που νομίζω ότι αλλάζω αναγνωστικές προτιμήσεις. Σαν ανάγνωσμα με κάλυψε 100% . Ο τρόπος γραφής, η πλοκή, η αλλαγή στα κεφάλαια, το γεγονός ότι δεν έχει ένα ήρωα αλλά όλοι οι χαρακτήρες είναι πολύ σημαντικοί κ.α.
Νιώθω ότι θέλω να διαβάσω κι άλλο Κοου. Είχα καιρό να το νιώσω αυτό με συγγραφέα.
Θα συμφωνησω, θυμάμαι αυτό το βιβλιο να ειναι τοσο καλό και τοσο καλό απο κάθε άποψη που σε κάποιον το εχω δανεισει και δεν μου το επεστρεψε ποτέ.. Κι αν θες τη γνωμη μου, ειναι καλύτερο κι απο το Πλιάτσικό του (επίσης εξαιρετικο), που όλοι γι αυτό μιλάνε. Μην ακούς τους όλοι, να ακους εμένα. :ρ

Last edited:
Χθες δανειστηκα από τη βιβλιοθήκη
1) την Ιέρεια της θάλασσας, της Dion Fortune...που ήταν από τα βιβλία που για φέτος, πριν τελειώσει ο χρόνος, θα ήθελα να διαβάσω. Δεν ξέρω τι περιμένω από το βιβλίο αλλά η εποχή μου φάνηκε ιδανική για να διαβαστεί.
2) Ήνοχ Σόουμς, του Max Beerbohm...μου το είχε προτείνει ο Νικόλας εδώ και κάποιο καιρό

Δεν βρήκα κάτι... Δεν φταις γι αυτό

Γενικά όπου ακούω για πολλά κεράσια κρατάω μικρό καλάθι. Φαντάσου διάβαζα το εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες και όταν άρχισαν να το διαφημίζουν τόσο πολύ μου έφυγε η διάθεση να το διαβάσω. Όσο διάβασα πάντως που έμοιαζε με την ταινία
ας ρίξει μια ματιά όποιος του άρεσε το συγκεκριμένο βιβλίο

Αυτό και 6-7 ακόμα, αν θυμάμαι καλά! :μαναι:
Μπέιμπι στεπς.
Σε μια δεκαετία από τώρα θα συνεχίζω να γράφω για αυτά που προτείνεις και εσύ θα γράφεις:

"Αυτό και 174 ακόμα, αν θυμάμαι καλά"

Κανονισε να βγαλεις (πλαστα) αποτελεσματα για την πτωση της Βαστιλλης, της ρωμαϊκης αυτοκρατοριας, του εωσφορου και του Καμύ

Last edited:
Εξετάζουμε το θέμα της Ρώμης.
Για την πτώση της Βαστίλλης σίγουρα δεν φταις -εσύ θα ήσουν με τους ευγενείς (μορφωμένοι, καλοζωισμένοι, ελιτιστές, σαρκαστικοί και arrogant). Ο εωσφόρος έκπεσε μόνος του και ηθελημένα (πιστεύω)
:εεε;: έπεσε ο Καμίύ;