Ποιο βιβλίο δανείστηκες σήμερα (και γιατί);

Η αλήθεια είναι ότι δεν το δανείστηκα σήμερα. Μου το δάνεισε ένας φίλος μου και το ξεκίνησα σήμερα μιας και είναι μικρό για να το επιστρέψω σύντομα. Αν ξεκινήσω να διαβάζω τον πυροσβέστη (είναι μεγάλο) που μου έκανε δώρο ο @Χρυσόστομος, είμαι σίγουρος ότι ότι και να έμαθε ο φίλος μου από το βιβλίο που μου δάνεισε, δεν θα με βοηθήσει γλιτώσω από το θυμό του.

Σήμερα δανείστηκα το μεσάνυχτα στη βιβλιοθήκη, είναι το επόμενο βιβλίο που θα κάνουμε συνανάγνωση στη λτβ Ηρακλείου. Μια ματιά που έριξα στις πρώτες σελίδες, μου φαίνεται ότι θα είναι όμορφη εμπειρία η ανάγνωση του.

Υ. Γ. έχουν αρχίσει να μαζεύονται αδιάβαστα στην άκρη και ανησυχώ

Ο Ματ Χέιγκ με είχε προβληματίσει με τον όγκο του έργου που δημοσιεύει συνέχεια και με τα κομματάκι γλυκανάλατα μηνύματα που περνά μέσα από τις ιστορίες του (τύπου "Μην τα βάζεις κάτω, η ζωή είναι ωραία, θα τα καταφέρεις" κλπ). Πέραν όλων των άλλων, υπάρχει μια υποβόσκουσα κατάθλιψη σε όσα γράφει, κι ας έρθει ένα θετικό και αισιόδοξο τέλος - μέχρι τότε είσαι λίγο έτοιμος να κόψεις φλέβες.
Διάβασα όμως λίγο για αυτόν και βλέπω ότι όλα αυτά είναι κυριολεκτικά από τη ζωή (του) βγαλμένα. Αν και δεν μπορώ να διαβάσω πολλά δικά του απανωτά, το στιλ του είναι ωραίο. Ειδικά τέτοιες εποχές, διαβάζω και μια από τις χριστουγεννιάτικες ιστορίες του, με χαλαρώνουν μετά από μήνες με απαιτητικά αναγνώσματα.

(Πάντως η ταινία για το A Boy Called Christmas για μένα είχε πολύ άτυχη επιλογή για τον πρωταγωνιστή. Ας όψεται ότι παίζει, έστω λίγο, η Μάγκι Σμιθ).

@Ειφφελ ε καλά ποτέ πρόλαβε η τοπική βιβλιοθήκη σου και το πήρε;;; Η δική μου σιγά... Αν δεν είναι αστυνομικό ή Δημουλιδου ή συνταγές τίποτα.
Σε ένα μήνα μου είχαν πει θα φέρουν το Μίσος Πολεμος (Βιβλίο 3 της τσακισμένος θαλάσσιας)... Έτσι μου είπαν... Τελικά πήγα το αγόρασα για να τελειώσω την τριλογία. Και φυσικά αγόρασα και τα 2 πρώτα.

Νομίζω πως πρωτίστως έχει να κάνει με τη διαχείριση προϋπολογισμού στους δήμους, και μετά που και πως μοιράζονται αυτά τα λεφτά.

Και έτσι να συνεχίσει...
962
Τι να σε πω @Αντίβαρο σε εμάς δεν είναι ότι δεν αγοράζουν βιβλία, απλά από νέες κυκλοφορίες σίγουρα θα φέρουν μόνο αστυνομικά και ρομαντικά. Γενικά σπάνια καταλήγω να δανείζομαι από τη βιβλιοθήκη και αυτό μόνο αστυνομικά.

Παντως @Ειφφελ η Βικελαια βιβλιοθηκη έχει ένα σημαντικό αρνητικό. Το ωράριο. Λειτουργει Δευ-Παρ 8.30 με 14.30. Για καποιον δηλαδή που δουλευει πρωινες ώρες, που νομιζω είναι οι περισσοτεροι, δεν μπορεί να δανειστει. Ας ανοιγε τουλαχιστον ένα απογευμα την εβδομαδα. Η εστω 2-3 ωρες το Σαββατο.

Εμάς η βιβλιοθήκη 2 μερες την εβδομάδα είναι ανοιχτά από τις 10:30-18:30 για αυτούς που δουλεύουν.:γιούπι:

Ναι το ξέρω ότι αυτά έχουν ζήτηση, αυτό δε σημαίνει ότι θα με σταματήσει από το να γκρινιάζω για την κατάσταση :χαχα::χαχα:

Καλησπέρα σας παιδιά. Εγώ σήμερα δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη τα εξής βιβλία:
1) Το χωριό Στεπαντσίκοβο του Ντοστογιέφσκι
2) Το όνομα του ρόδου του Ουμπέρτο Έκο
3) Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ και άσχετα με τη λογοτεχνία 4) Sapiens Μια σύντομη ιστορία του ανθρώπου του Harari.

Δανείστηκα από τον αδερφό...
970
Είναι φαντασίας και από Έλληνες συγγραφείς... εε και αφού τα είχε είπα να τα τσεκάρω...

Δανείστηκα από φίλη το The lost cent του Serge Onnen, διότι μου αρέσει η δουλειά του. Το κακό είναι ότι την ρώτησα από που τον ξέρει αυτόν, και πήρα την απάντηση: Ήταν καθηγητής μου. Ακολούθησε σιωπή κατά τη διάρκεια της οποίας από μέσα μου ήμουν 50% "Aah" και 50% "Συγγνώμη, κυρία μου, γνωριζόμαστε;", και την έσπασε για να συμπληρώσει: κάναμε έκθεση μαζί. Και εκεί που ανοίγω το στόμα για να πω, εγώ γιατί το μαθαίνω τώρα; Παθαίνω
και θυμάμαι ότι ο λόγος που έχω χάσει αρκετά επεισόδια είναι επειδή συνηθίζω να εξαφανίζομαι (δεν σηκώνω τηλέφωνα, δεν απαντώ στα μηνύματα, δεν ανοίγω την πόρτα και άλλα όμορφα πράγματα, που κάνει κάθε ζαβός άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του), και δεν με έπαιρνε να ζητήσω τα ρέστα, θα έπεφτε κράξιμο, οπότε πήρα αγκαλίτσα το γκράφικ νόβελ, είπα με την έκφραση του τσιουάουα, "μπράβο, μπράβο" και προχωρήσαμε παρακάτω.
Υ.Γ Ναι, στο εξώφυλλο υπάρχει κολλημένο αληθινό cent.

Φρεσκοδανεισμένο....
Οι λόγοι είναι:
1. Το έχω στη λίστα μου χρόνια.
2. Λογικά θα είναι το δώρο των γενεθλίων μου η τριλογία (την έχω ήδη στο καλάθι μου), και επειδή θα πάρει κανένα 2μηνο να έρθει, είπα να διαβάσω το πρώτο που υπάρχει στα ελληνικά στη βιβλιοθήκη.
@Χρυσόστομος 1013

Θα σε πω.
Λογικά αύριο θα το ξεκινήσω κανονικά. Έχω ακόμα την κόκκινη ανατολή να τελειώσω 😓