Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το βιβλίο ''Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας'' του Μαρκεζ που μου άρεσε αρκετά και συνεχίζω με το ''Ο Χριστός ξανασταυρώνεται'' του Ν.Καζαντζάκη.

@Βάγγυ, Πολυξένη, Φαίη, είμαι ήδη στη σελίδα 126 της "Άριας, ο κόσμος από την αρχή" και προχωράω με το ζόρι.
Μέχρι στιγμής, δε με έχει συναρπάσει τίποτε, αφήστε που βρίσκω τον ήρωα ολίγον αντιπαθή.

Θα σας πω όμως στο τέλος :)

Όντως διασκεδαστικό το: "Εγώ ελπίζω να τη βολέψω" του Μαρτσέλο Ντ' Όρτα...
Ξεκίνησα: "Το Μηδέν και το Άπειρο" του Άρθουρ Καίσλερ, αν και διάβασα λίγες σελιδούλες -νομίζω ότι είναι εκπληκτικά, εντυπωσιακό βιβλίο!

Μόλις ξεκίνησα το Βάινλαντ του Τόμας Πίντσον, δέκα σελιδούλες έχω διαβάσει, δηλαδή... Μου φαίνονται δύσκολες οι προτάσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι κι ακατανόητες, μάλιστα παρατηρώ πως σε μεγάλο βαθμό φταίνε τα κακά σημεία στίξης. Απορώ γιατί τα ξεχνάνε :ωιμέ: Πάντως έχω ένα καλό προαίσθημα ότι θα μ' αρέσει αυτό το βιβλίο :)))

Τελείωσα την Εφεύρεση του Μορέλ του Αντόλφο Μπιόι Κασάρες και συνεχίζω με Το μυστήριο των σιαμαίων αδερφών του/των Έλερι Κουίν

Τέλειωσα την αηδονόπιτα του Ζουργού - πόσο πολύ μου αρέσει τελικά ο τρόπος γραφής αυτού του ανθρώπου καθώς και τα θέματα που επιλέγει - και ξεκινάω τον Κώδικα Da Vinci του Dan Brown.
Έφτιαξα την βιβλιοθήκη μου αυτές τις μέρες, και ανακάλυψα ένα σωρό αδιάβαστα βιβλία.. αυτό (ο κώδικας Da Vinci) πρέπει να είναι των παιδιών μου μάλλον...

Λόγω ενός δυνατού συναχιού, βρήκα επιτέλους χρόνο να ολοκληρώσω τη Βιλέτ της Σάρλοτ Μπροντέ. Δεν έχω λόγια για να περιγράψω τα συναισθήματα που μου προκάλεσε όλο το βιβλίο... Η κάθε σελίδα ήταν πιο τέλεια από την άλλη... (Πιστεύω πως ήταν πολύ καλύτερο από την Τζέην Έυρ) :προσκυνώ:

Τελείωσα το Μυστήριο των σιαμαίων αδερφών του/των Έλερι Κουίν, ένα συμπαθητικό αστυνομικό μυστηρίου, όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως. Συνεχίζω με την Εκκαθάριση του Ίμρε Κέρτις

Τελείωσα το "Σκοτάδι βαθύ , δίχως άστρα" του Κινγκ και , εντάξει , ότι και να πω θα είναι λίγο :προσκυνώ: Συνεχίζω χαλαρά το "Βιλετ" της Μπροντέ και το "Κελάρι της Ντροπής" της Δημουλίδου που το έπιασα στα χέρια μου πριν δυο μέρες να το δω και το έφτασα στη 200 σελίδα . Κάτι με έπιασε τελευταία και διαβάζω 2 βιβλία ταυτόχρονα ενώ παλαιότερα το έκανα σπάνια .Ίσως είναι τόσα τα αδιάβαστα πλέον που απλά δεν μπορώ να περιμένω . Πάντως δεν διαβάζω και απο τα δυο την ίδια μέρα κι αν το κάνω θα είναι το ένα το πρωι με τον καφέ και το άλλο στο κρεβάτι το βράδυ .

Ξεκίνησα το Μαρκοβάλντο του Ίταλο Καλβίνο, πολύ απλό ως προς το ύφος αλλά πολύ όμορφο.

Τελείωσα το "Σκοτάδι βαθύ , δίχως άστρα" του Κινγκ και , εντάξει , ότι και να πω θα είναι λίγο :προσκυνώ: Συνεχίζω χαλαρά το "Βιλετ" της Μπροντέ και το "Κελάρι της Ντροπής" της Δημουλίδου που το έπιασα στα χέρια μου πριν δυο μέρες να το δω και το έφτασα στη 200 σελίδα . Κάτι με έπιασε τελευταία και διαβάζω 2 βιβλία ταυτόχρονα ενώ παλαιότερα το έκανα σπάνια .Ίσως είναι τόσα τα αδιάβαστα πλέον που απλά δεν μπορώ να περιμένω . Πάντως δεν διαβάζω και απο τα δυο την ίδια μέρα κι αν το κάνω θα είναι το ένα το πρωι με τον καφέ και το άλλο στο κρεβάτι το βράδυ .
Το νου σου Μαργαριτα... :ρ

Χαχαχα μα τι χαζοί που ειναι αυτοί απο το Luben :χαχα: Πέρα απο την πλάκα είναι τέρμα υπερβολικοι , εγώ μέσα απο το διαγωνισμό της είδα πολύ καλές φωτογραφίες με θέμα το συγκεκριμένο βιβλίο . 'Εχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και καμιά φορά μιλάει χωρίς να το έχει σκεφτεί πρώτα αλλά γράφει ωραία η άτιμη και αυτό νομίζω το λένε οι περισσότεροι .
Δεν σου κάνω επίθεση , ξέρω ότι το έβαλες για πλάκα και γέλασα κι εγώ απλά κουβέντα να γίνεται :ρ

Χαχαχα α ρε Χανκ, έχω ξεραθεί στα γέλια... Μα τι μπορεί να πάθει ο κόσμος...

Αφού σκέφτομαι να την κανω και εγώ φίλη στο Φέις, και ας μην είμαι άντρας με απώτερο σκόπο...

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μαργαρίτα, ποια ιστορία ξεχώρισες; Εγώ, έχοντας περάσει πια κάποιοι μήνες απ' την ανάγνωσή του, ξεχωρίζω περισσότερο το "Ένας Καλός Γάμος".

Παιδιά, δεν ξέρω τι έχω πάθει. Μετά από μια μεγάλη περίοδο που διάβαζα συνέχεια, τώρα κάθομαι και ξαναδιαβάζω τις ιστορίες του Ντον Ρόσα με τα παπιά. Τι διαμαντάκι αυτό το "Ζήτημα Βαρύτητας" :)

(Άσχετο: παρατηρήσατε την αναφορά στους Simpsons στο λινκ που μας έβαλε ο Χανκ για τη Δημουλίδου; :) )

Last edited:
Μαργαρίτα, ποια ιστορία ξεχώρισες; Εγώ, έχοντας περάσει πια κάποιοι μήνες απ' την ανάγνωσή του, ξεχωρίζω περισσότερο το "Ένας Καλός Γάμος".
Ίζι , αν θες ρίξε μια ματιά εδώ. Το πρωί έγραψα δυο λόγια για το βιβλίο στο goodreads όπου εξηγώ τι μου άρεσε στην κάθε ιστορία .
Φοβερή συλλογή με πααααρα πολύ αγωνία και τόσα πράγματα να σκεφτείς :πάνω:

[h=2]"Να βρεθείς σε ναυάγιο, να κολυμπήσεις με τις τελευταίες σου δυνάμεις μέχρι την κοντινότερη ακτή κι εκεί να βρεις μόνο ένα βιβλίο της Δημουλίδου"[/h]
Tragic!!!

χαχαχαχαχαχα... πέθανα! :χαχαχα: Χανκ, άπαιχτο! :χαχαχα: