Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελειωσα το "Καλη ανταμωση εκει ψηλα". Συναρπαστικό βιβλίο απο τα καλυτερα που διαβασα μεσα στη χρονιά που φεύγει. Συνεχίζω με τον "Σωσία" του Ντοστογιεφσκι.

Γεια και χαρά.

Μόλις τελείωσα το "Έχων σώας τας φρένας" του Αργύρη Χιόνη. Μου άρεσε πάρα πολύ ο γλαφυρός τρόπος του συγγραφέα και η κωμική διάσταση που δίνει στην παρουσίαση μάλλον θλιβερών ιστοριών.

Πολύ καλό βιβλίο η Μελαγχολία της αντίστασης ,δυστυχώς η ανύπαρκτη επιμέλεια και η Μέτρια προς Κακή μετάφραση με έκαναν να το παρατήσω .Αν κάποιος θέλει να το διαβάσει ας πάει στην Αγγλική μετάφραση ή στο Ουγγρικό πρωτότυπο ,αν ξέρει Ουγγρικά [...] Άρχισα το ''Στο καφέ των Υπαρξιστών .Ελευθερία ,ύπαρξη και κοκτέιλ βερίκοκο '' της Sarah Bakewell .Ένα δοκίμιο για τον Υπαρξισμό και τους εκπρόσωπους αυτού .Μέχρι στιγμής μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις .
Μιλάς για δύο βιβλία που με ενδιαφέρουν πολύ. Αν δεν είναι κόπος θα ήθελα την άποψή σου για το "Καφέ των Υπαρξιστών" της Bakewell. Το έχω στα υπόψιν. :))))

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Είπα να κλείσω τη χρονιά με κατι κλασικο και ξεκινησα το "Μαγικό βουνό" του Τόμας Μαν !

Τελείωσα τους εξαιρετικούς αγριόκυκνους οι τρεις κόρες της Κίνας και το προτείνω για όποιον δε το έχει διαβάσει. Συνεχίζω με την Εφεύρεση των φτερών
Sue Monk Kidd
το οποίο μέχρι στιγμής φεύγει αέρας

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Και να ανοιξεις την επομενη, φανταζομαι. :ρ
Χμ.
Έχει κανένας άλλος την ψυχαναγκαστική ανάγκη να τελειώνει το βιβλίο του πριν τελειώσει η χρονιά, ώστε να αρχίζει την επόμενη με καινούριο; :ρ Φέτος δεν πρόκειται να τα καταφέρω, μια που το βιβλίο είναι μεγάλο και οι υποχρεώσεις πολλές, πράγμα που με σκοτώνει ελαφρώς. :μαναι:

@Καλοκαίρι, απέκτησα πρόσφατα την Εφεύρεση των Φτερών σε μια ανταλλαγή μέσω ΦΒ! Γράψε γνώμη μόλις το τελειώσεις. :)

Το ''Καφέ των Υπαρξιστών'' το συστήνω ανεπιφύλακτα ,προτείνω όμως να το πάρεις μετά από λίγο καιρό που θα έχει πέσει η τιμή του -26 ευρώ έχει τώρα - αν δεν μου το είχαν κάνει δώρο δεν θα το έπαιρνα. Πολλές αναφορές σε Σάρτρ και Χάιντεγκερ ,λες και τους αντιπαραβάλει συνεχώς ,κατατοπιστικές οι αναφορές σε Φαινομενολογία και Υπαρξισμό ,δεν λείπουν οι αναφορές στον Καμί την Μποβουάρ ,τον Μερλό-Ποντί ,τον Χούσερλ ,τον Λεβίνας κ.α.
Δεν είναι εκλαϊκευμένο αλλά ούτε και δυσνόητο .Εμένα μου έλυσε απορίες και κατάλαβα -όσο μπορεί κάποιος να καταλάβει - την σύνδεση και την καταγωγή του Υπαρξισμού από την Φαινομενολογία .
Τη Μελαγχολία της Αντίστασης αν ξέρεις πολύ καλά αγγλικά πάρε το σ'αυτά ,το κείμενο είναι απαιτητικό και συχνά δυσνόητο ακόμη και στα Ελληνικά .Η μετάφραση έχει κάποιες άκυρες εκφράσεις όπως πχ όταν ένας χαρακτήρας γυρίζοντας σπίτι ταλαιπωρημένος αναφωνεί ''Επουράνιε Πατέρα έφτασα σπίτι '' ,αλλά και κάποια λάθη -μου το μετέφεραν άτομα που διάβαζαν παράλληλα και το αγγλικό κείμενο -μεταφραστικά .Η ελληνική έκδοση δεν δείχνει να έχει επιμέλεια και διόρθωση .Θα σου το πρότεινα αλλά όχι πολύ θερμά .Σαν βιβλίο το θεωρούν ,και πιστεύω ότι είναι ,καλύτερο από το Πόλεμος και πόλεμος .Στην Μελαγχολία της αντίστασης στηρίχτηκε ο Μπέλα Ταρ για να γυρίσει το αριστούργημα του ,Οι αρμονίες του Βερκμάιστερ ,το 2000 .

Τέλειωσα την Ημέρα Ανεξαρτησίας ,αρκετά καλό ,και σκέφτομαι να συνεχίσω είτε με την Μελαγχολία της Αντίστασης που την έχω αφήσει μισή είτε με το τρίτο μέρος της τριλογίας του Φράνκ Μπάσκοπ ,Η χώρα όπως είναι .

Το ''Καφέ των Υπαρξιστών'' το συστήνω ανεπιφύλακτα ,προτείνω όμως να το πάρεις μετά από λίγο καιρό που θα έχει πέσει η τιμή του -26 ευρώ έχει τώρα - αν δεν μου το είχαν κάνει δώρο δεν θα το έπαιρνα.
Οντως ενδιαφερον και οντως ακριβούτσικο (ακόμη). Τοσο κανει (ακομη) και το "Σκεψη αργη και γρηγορη" του Kahneman, αλλά λέω να μου το κάνω δώρο, μιας και με συμπαθώ πολύ. :ρ

Τοσο κανει (ακομη) και το "Σκεψη αργη και γρηγορη" του Kahneman, αλλά λέω να μου το κάνω δώρο, μιας και με συμπαθώ πολύ. :ρ
Το έχω στα αγγλικά. Δεν ήξερα ότι κυκλοφορεί και στα ελληνικά. Μετά την τριλογία των προτάσεων της Στιλλ ιλλ θα είναι το επόμενο ανάγνωσμα.

Ξεκινησα το Κλοιος Θανατου, του Λι Τσαιλντ. Πρωτη ιστορια του Τζακ Ριτσερ.

Παραλληλα θα διαβαζω σιγα σιγα και το Ο Κοσμος της Φωτιας και του Παγου, του Τζορτζ Μαρτιν.

Last edited:
Διάβασα το κόκκινο βάζο του Μαρή αυτές τις μέρες το οποιό μ'αρεσε ένα κλίκ παραπάνω απ'ολα όσα έχω διαβάσει μεχρι στιγμής δικά του. Το πρόγευμα στα Τίφαννυς του Καπότε το οποίο το αγάπησα απο την αρχή μέχρι το τέλος. Απο τους πιο ζωντανούς χαρακτήρες που πέρασαν απο το χαρτί η Χόλυ Γκολάιτλι χωρίς να μπορούμε να την αποκρυπτογραφήσουμε πλήρως ή να την προσεγγίσουμε και αυτό την κάνει γοητευτική στα δικά μου μάτια. Τέλος διάβασα και το ηλεκτρικό πρόβατο του Ντίκ το οποίο μου άρεσε πολύ. Τώρα διαβάζω την περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουώρντ του Λάβκραφτ.

Last edited:
Τέλος διάβασα και το ηλεκτρικό πρόβατο του Ντίκ το οποίο μου άρεσε πολύ. Τώρα διαβάζω την περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουώρντ του Λάβκραφτ.

To Ηλεκτρικό προβατο είναι βιβλιάρα!!! (αλήθεια από ποιες εκδόσεις το διάβασες;;;)

Και ο Λάβκραφτ βεβαίως πολύ καλός!!!

Μπράβο Στιλλ:))))

Το ''Καφέ των Υπαρξιστών'' το συστήνω ανεπιφύλακτα ,προτείνω όμως να το πάρεις μετά από λίγο καιρό που θα έχει πέσει η τιμή του -26 ευρώ έχει τώρα - αν δεν μου το είχαν κάνει δώρο δεν θα το έπαιρνα. Πολλές αναφορές σε Σάρτρ και Χάιντεγκερ ,λες και τους αντιπαραβάλει συνεχώς ,κατατοπιστικές οι αναφορές σε Φαινομενολογία και Υπαρξισμό ,δεν λείπουν οι αναφορές στον Καμί την Μποβουάρ ,τον Μερλό-Ποντί ,τον Χούσερλ ,τον Λεβίνας κ.α.
Δεν είναι εκλαϊκευμένο αλλά ούτε και δυσνόητο .Εμένα μου έλυσε απορίες και κατάλαβα -όσο μπορεί κάποιος να καταλάβει - την σύνδεση και την καταγωγή του Υπαρξισμού από την Φαινομενολογία .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φοβόμουν ότι μπορεί να περιέχει ορολογία δυσνόητη αλλά ανακουφίζομαι πολύ με το ότι αντίθετα έλυσε και απορίες σου.
Τέλεια! Παραμένει στη λίστα..
Ευχαριστώ! :)

Το "Καφέ των Υπαρξιστών" φαίνεται πολύ ενδιαφέρον τελικά!!! Μπαίνει και στη δική μου λίστα, είναι πολύ ακριβό όμως ακόμη!!! Θα περιμένουμε...

Τελειωσα το Τραγούδι της θεας καλι του Dan Simmons -φοβερο βιβλίο και ηταν το πρώτο που διάβασα του συγκεκριμενου συγγραφεα, σε οποιον αρέσει η λογοτεχνία τρόμου - φανταστικου συνισταται ανεπιφύλακτα!
Συνεχιζω με Μπαρκερ και Το καταραμενο παιχνίδι!