Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μια προσωπική παρατήρηση: Οι πιο ευφυείς και διαβασμένοι άνθρωποι που έχω γνωρίσει (κάποιοι μέσα σ' αυτό το φόρουμ) δεν σνομπάρουν κανένα λογοτεχνικό είδος, και βέβαια δεν αποδέχονται τον όρο "παραλογοτεχνία".
Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό. Δε διαβαζεις ενα βιβλιο για να φανεις ουτε για να κρινεις αλλους που διαβάζουν διαφορετικό ειδος κ πόσω μάλλον να τους υποβαθμιζεις για ανυψωθεις εσυ. Ο καθένας διαβάζει οτι θέλει γιατί του αρέσει κ τίποτα δεν είναι ανώτερο απο το άλλο.

Τελείωσα το Κελάρι της Ντροπής που μου άρεσε πολύ παρόλο που η ιστορία του ήταν πολύ σκληρή .Η Δημουλίδου διάλεξε έναν πολύ ωραίο τρόπο αφήγησης που βοηθάει πολύ στο να έχει ο αναγνώστης ακόμα περισσότερη αγωνία . Παλιότερα είχα διαβάσει 2 δικά της και είχα τρελαθεί (τα δακρυα του θεου και το φιλι του δρακου) μετα διαβασα ένα άλλο και μου τα χαλασε εντελώς .Χαίρομαι που της έδωσα άλλη μια ευκαιρία και τώρα θα διαβασω στα σιγουρα κι αλλα δικα της .

Δεν ξερω καθολου με τι θα συνεχίσω .Είχα ενθουσιαστεί με το Βιλετ αλλά σκεφτομαι πολύ σοβαρα να το παρατήσω . (εχω παααααρα πολυ καιρο να αφησω βιβλιο στη μεση ) Εκει που κυλαει καλα και λεω οτι ειχα αδικο και ειναι πολυ ωραιο , αρχιζουν κατι περιγραφες και κατι καταθλιπτικά πραγματα σε συνδυασμό με την ηρωίδα που ειναι κομματακι περιεργη ....και δεν ξερω τι θα κανω .

Χαχαχα ε καλά αυτό εννοείται :ρ Τι τρώω για χάρη του όλα μου τα λεφτά ;;
Είμαι σε φαση που θέλω να κυλάει το βιβλίο γρήγορα , να εχω αγωνία ...Σκέφτομαι μηπως πιασω καμια Μαντά που δεν εχω διαβασει ακόμα φέτος ή κανένα bellακι ή κανένα ρομαντικούλι ...Αχ, στον Στίβεν παλι θα καταλήξω μου φαίνεται . Περιμένω να με "καλέσει" κατι απο τα ραφια μου όπως παντα . Στο μεταξύ μπορεί να ξεφυλλίσω τα μικρά της Ροουλινγκ να μαθω για τα φαντασικά ζώα και που να τα βρω, για το Κουίντιτς κλπ....

Μου τη σπάει όταν δεν ξέρω πριν τελείωσω ενα βιβλιο ποιο θα ειναι το επόμενο . Τώρα θελω να πιω καφε στο μπαλκονι και ξεροσφύρι χωρις βιβλίο δεν μπορώ . :όχισουλέω:

Κι εγώ ξεράθηκα στα γέλια :χαχαχα:

Συνεχίζω το Βάινλαντ, έχω προχωρήσει αρκετά, κ μ' αρέσει πολύ :πάνω: Μ' έβαλε κ στο τριπάκι να διαβάσω λίγο αμερικάνικη ιστορία, γιατί είμαι άσχετη κ δεν τις πολυπιάνω τις αναφορές... :χμ: Αλλά το ύφος του με τρελαίνει, το πώς πάει από το ένα στ' άλλο, οι χαρακτήρες του, το χιούμορ του επίσης είναι τέλειο...κ μ' αρέσει που είναι παρανοϊκός τύπος!
Καλημέρα Πολύνιους (πάνω που σε ήθελα, να σε ρωτήσω).
Είστε και πιο όμορφες και πιο έξυπνες από μας, τ' αρσενικά δίποδα, μην μας πληγώνεται άλλο.
Δεν αντέχω να τον ξαναπιάσω τον κυρ-Πίντσον, όχι άμεσα.
Πώς πας με το Βάινλαντ, προχωράς; (αν δεν έχεις διαβάσει το the zone να το κάνεις / μέσα έχει σημαντικά σκονάκια),
ο Λευτέρης θα σου έλεγε περισσότερα και με ουσία.

Όταν το τελειώσεις, κάνε παρουσίαση (αν τολμάς... χοχο χο).

Χαχαχα ε καλά αυτό εννοείται :ρ Τι τρώω για χάρη του όλα μου τα λεφτά ;;
Είμαι σε φαση που θέλω να κυλάει το βιβλίο γρήγορα , να εχω αγωνία ...Σκέφτομαι μηπως πιασω καμια Μαντά που δεν εχω διαβασει ακόμα φέτος ή κανένα bellακι ή κανένα ρομαντικούλι ...Αχ, στον Στίβεν παλι θα καταλήξω μου φαίνεται . Περιμένω να με "καλέσει" κατι απο τα ραφια μου όπως παντα . Στο μεταξύ μπορεί να ξεφυλλίσω τα μικρά της Ροουλινγκ να μαθω για τα φαντασικά ζώα και που να τα βρω, για το Κουίντιτς κλπ....

Μου τη σπάει όταν δεν ξέρω πριν τελείωσω ενα βιβλιο ποιο θα ειναι το επόμενο . Τώρα θελω να πιω καφε στο μπαλκονι και ξεροσφύρι χωρις βιβλίο δεν μπορώ . :όχισουλέω:
Δες το πρώτο επεισόδιο Under the Dome και θα αποφασίσεις άμεσα!! Έχω αρχίσει να αναθεωρώ ως προς το "βλέπω πρώτα την ταινία και μετά διαβάζω το βιβλίο ή το ανάποδο", ιδίως για τέτοιες περιπτώσεις που η ταινία/σειρά σου δίνει μια γενική ιδέα του βιβλίου και τίποτα παραπάνω αφού το βιβλίο είναι τέρμα διαφορετικό.

Δες το πρώτο επεισόδιο Under the Dome και θα αποφασίσεις άμεσα!! Έχω αρχίσει να αναθεωρώ ως προς το "βλέπω πρώτα την ταινία και μετά διαβάζω το βιβλίο ή το ανάποδο", ιδίως για τέτοιες περιπτώσεις που η ταινία/σειρά σου δίνει μια γενική ιδέα του βιβλίου και τίποτα παραπάνω αφού το βιβλίο είναι τέρμα διαφορετικό.
Αααα μου αρεσει η ιδεα σου ! Και μόλις το αγόρασα ειναι ευκαιρία ...με τρομάζει βεβαια που ειναι τοσο τεραστιο :χμ:

Καλημέρα Πολύνιους (πάνω που σε ήθελα, να σε ρωτήσω).
Είστε και πιο όμορφες και πιο έξυπνες από μας, τ' αρσενικά δίποδα, μην μας πληγώνεται άλλο.
Δεν αντέχω να τον ξαναπιάσω τον κυρ-Πίντσον, όχι άμεσα.
Πώς πας με το Βάινλαντ, προχωράς; (αν δεν έχεις διαβάσει το the zone να το κάνεις / μέσα έχει σημαντικά σκονάκια),
ο Λευτέρης θα σου έλεγε περισσότερα και με ουσία.

Όταν το τελειώσεις, κάνε παρουσίαση (αν τολμάς... χοχο χο).
Προχωράει, αμέ. Δεν έχω φτάσει στην μέση ακόμα, το πάω σιγά-σιγά. Ευχαριστώ για το ΖΟΝΕ, το είχα πετύχει κάποτε, αλλά το είχα ξεχάσει! Θα το μελετήσω!
Μπορείς να μου πεις τι σε δυσκόλεψε στο Βάινλαντ; Γιατί έχω κι εγώ μια αίσθηση, κυρίως λόγω των σχολίων που έχω διαβάσει, ότι αποκλείεται να τό'χω, κάτι δεν πιάνω και ούτε που το καταλαβαίνω :χμ: Πάντως, το διαβάζω κ περνάω τέλεια.
Όσο για την παρουσίαση, έχω κάνει ελάχιστες, αλλά άμα όταν το τελειώσω, νιώθω έστω και λίγο ότι μου άφησε κάτι, υπόσχομαι ότι θα το κάνω, έτσι γιατί το ζήτησες αδερφάκι μου (κ με προκάλεσες κιόλας :ρ ) ;)

@Πολύνιους καλημέρα.
Ναι αμέ, θα σου πω κοπελάρα, με το χέρι στην καρδιά:
Πρώτα απ' όλα, δεν έχω εμπειρία από το έργο του, είναι μία σχολή από μόνος του, βάζει αμέτρητα θέματα, αδιαφορεί για τους μη μυημένους και απαιτεί έμπειρο αναγνώστη. Από την άλλη, το είδος γραφής μού αρέσει αφάνταστα κι εμένα, όμως για τόσο βαθιά νερά δεν είμαι έτοιμος· καταφρονεμένη μου άποψη, χρειάζονται πολλές ώρες στυψίματος μυαλού και μια εξοικείωση επάνω στο είδος. Δεν έκανα τίποτα απ' αυτά, είχα το βιβλίο και άρχισα να καταστρέφομαι...

Παρ' όλ' αυτά, μην δώσεις σημασία σε τίποτα από τα παραπάνω και προχώρα άφοβα, είμαι σίγουρος πως θα το τελειώσεις και θα κάνεις μία υπέροχη παρουσίαση (μην ψαρώσεις με διάφορες μελέτες και ολοκληρωτικά-παντογνωστικά κατασκευάσματα, κανένας δεν έχει το κλειδί, απλώς η τριβή φέρνει τη φωτιά).

Γι' άλλη μια φορά υποκλίνομαι στη θηλυκή ανωτερότητα.

Η Αλίκη είχε δίκιο , τελικά Κινγκ ξεκίνησα :μαναι: Το τέλος της αθωότητας (στασου πλάι μου ) Θα ξεκινούσα το Θόλο για να δω και τη σειρά κάποια στιγμή αλλά περιμένω να δω αν θα πάρω μέρος σε μια συνανάγνωση για το Κορακι του ίδιου .Μη βρεθω μετα να διαβαζω ταυτόχρονια δυο βιβλια απο 1000 σελιδες το καθενα :πανικός:

Διαβάζω την "Λάμψη" του Στίβεν Κινγκ η οποία μέχρι στιγμής αναλύει τα εσωτερικά ζητήματα της οικογένειας Τόρανς και γι'αυτό δεν με έχει συνεπάρει ακόμη, νομίζω όμως πως βρίσκομαι στην είσοδο προς το τρομαχτικό τμήμα του βιβλίου (για το οποίο αδημονώ!). Παράλληλα, για εναλλαγή σκέφτομαι να αρχίσω τον "Βιασμό" της Τζόις Κάρολ Όουτς που είναι αρκετά μικρό.

Τελείωσα το «Κυνηγοί κεφαλών» (Headhunters) του Τζον Κινγκ, εκδόσεις Οξύ, (η συνέχεια του «Εργοστάσιο ποδοσφαίρου», ή άκομψα: πώς πηδούν οι Άγγλοι).

Γεια σας παιδιά, αυτό το διάστημα διαβάζω τον Αδύνατο, του "Μπακμαν", σχεδόν το τελειώνω και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλό, νομίζω έχει αρκετό σασπένς και μυστήριο αλλά σκηνές τρόμου όχι αρκετές (ως τώρα τουλάχιστον), βέβαια αυτό δεν το κάνει ένα άσχημο βιβλίο, μάλιστα με κέρδισε απ' τις πρώτες κιόλας σελίδες μιας και έχει μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία καθώς είναι και αρκετά καλογραμμένο, επίσης, οι σελίδες για κάποιο λόγο φεύγουν πολύ γρήγορα. :)))

Τελείωσα τελικά "Το Κατά Ιησούν Ευαγγέλιο" του Ζοζέ Σαραμάγκου, βιβλίο με πολύ βάθος και προβληματισμό,μου άρεσε αλλά το περίμενα καλύτερο.Ίσως είχα αυξημένες προσδοκίες! Κριτική και μικρή παρουσίαση στο αντίστοιχο νήμα της λέσχης!!!

Τώρα προχωράμε σε άλλο συγκλονιστικό ελπίζω, "Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος" του Άλντους Χάξλει...

πολι μου αρεσε ο χαξλει εχει πολλες αληθιες . Οταν το προτοδιαβασα μηλουσα συνεχια γαι την υποδουλοση του απλου εργατικου προσοπικου . Να ναρκοτικα το αλκολ και οτι βγαζει τον ανθροπο απο τις ευθινες τις σκεψεις σε προτο ρολο ...