Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Λούνα

Κοινωνός
Αν και δεν έχω ιδιαίτερη όρεξη εδώ και μια βδομάδα, διαβάζω την Εκδίκηση της Υρσα Σίγουρδαντοτιρ και τελειώνω το Όσα Φοβούνται οι Σοφοί του ς ΠΠατρικ Ροθφας, το οποίο με παίδεψε αρκετά.... μα αρκετά...
θα ήθελα πραγματικά γνώμη για το "εκδίκηση". μόλις το παρέλαβα! :μιαμ:

Δουλτσινέα

Κοινωνός
Διαβάζω την ΄'Δίψα'' του Jo Nesbo. Αν και δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα βιβλία με τις περιπέτειες του Χάρυ Χόλε, ελπίζω να οι προσδοκίες μου για τον συγγραφέα να μην διαψευστούν.

Σελεφά

Κοινωνός
@Λούνα Το τελείωσα σήμερα. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Το ξεκίνησα γιατί άκουγα ότι είναι τρομακτικό, με ανατροπές και άλλα σχετικά. Αλλά πέρα από κάποιες περιγραφές, το βρήκα αρκετά άνευρο -ειδικά το τέλος- και δεν μπόρεσα να συνδεθώ με τα υπόλοιπα στοιχεία του βιβλίου.

Χρυσένια

Κοινωνός
Οι αναλφάβητοι του έρωτα.:γιούπι:

Μου το έδωσε φίλη να το διαβάσω χωρίς να της εχω ζητήσει καν κάποιο βιβλίο...

Υποψιάζομαι,τι πρόκειται για σπόντα!:χαχα:

Αυτή τη στιγμή καταπιάνομαι με τον Κίτρινο φάκελο του Καραγάτση. Πολύ καλή γραφή με ωραία ροή και πολύ καλά ανεπτυγμένους χαρακτήρες. Ίσως λίγο αργό σε κάποια σημεία (ιδιαίτερα στην αρχή) αλλά κατά τ'άλλα ενδιαφέρον και σχετικά εύκολο.

Last edited:

Τουραντό

Κοινωνός
Καλησπέρα!! Τώρα διαβάζω το Ιμαρέτ του Γιάννη Καλπούζου το οποίο προβλέπω να γίνεται και το αγαπημένο της χρονιάς και το shadow's edge το δεύτερο μέρος της τριλογίας του Brent Weeks, Night angel.

Αυτή τη στιγμή καταπιάνομαι με τον Κίτρινο φάκελο του Καραγάτση. Πολύ καλή γραφή με ωραία ροή και πολύ καλά ανεπτυγμένους χαρακτήρες. Ίσως λίγο αργό σε κάποια σημεία (ιδιαίτερα στην αρχή) αλλά κατά τ'άλλα ενδιαφέρον και σχετικά εύκολο.
Εμένα μου άρεσε πολύ, όχι όσο ο Γιούγκερμαν και η μεγάλη Χίμαιρα αλλά ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

Τουραντό

Κοινωνός
Τελείωσα το "Μαιτρ και Μαργαρίτα" φανταστικό βιβλίο, και ξεκίνησα τον εξορκιστή για να μπω στο mood των χριστουγέννων.
Το Μαιτρ και Μαργαρίτα ήταν πολύ καλό!!
Όσο για τον εξορκιστή, έχε ένα μπουκάλι αγιασμό στο κομοδίνο σου για καλό και για κακό το βράδυ!:))))

Διαβασα τα "Σκοτεινα ονειρα του Ντεξτερ." Αρκετα καλό ήταν, ενδιαφερων χαρακτηρας ο Ντεξτερ θα αναζητησω και την συνεχεια του. Μετά διαβασα το ψυχολογικο θριλερ "Τσιχλοφουσκα" της Ειρηνης Βαρδακη. Pageturner βιβλίο, σκληρό, με αγωνία, ειχε και τις ανατροπες του αλλά είχε και τις αδυναμίες του. Η συγγραφεας προσπαθησε να καταπιαστεί με πάρα πολλά θέματα (ενδοοικογενειακή βία, σεξουαλικη κακοποιηση ανηλικων, bullying, κακοποιηση ζώων) και κάπου εγινε υπερβολικό. Παντως ήταν μια πολύ καλη προσπάθεια της συγγραφεως. Τωρα ξεκινησα το "Ενας διακριτικός ήρωας" του Λιοσα.

Λούνα

Κοινωνός
@Λούνα Το τελείωσα σήμερα. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Το ξεκίνησα γιατί άκουγα ότι είναι τρομακτικό, με ανατροπές και άλλα σχετικά. Αλλά πέρα από κάποιες περιγραφές, το βρήκα αρκετά άνευρο -ειδικά το τέλος- και δεν μπόρεσα να συνδεθώ με τα υπόλοιπα στοιχεία του βιβλίου.
Αρχικά σ ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα διαβάσει γενικά αντικρουόμενες απόψεις για το συγκεκριμένο οπότε θα το ξεκινήσω άμεσα για να έχω και ολοκληρωμένη άποψη.:καφεδάκι:

Ναϊάδα

Όμορφο Νιάτο
Διαβάζω δύο βιβλία αυτές τις μέρες, το Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρα και το Θεώρημα του παπαγάλου. Το δεύτερο το είχα διαβάσει πρίν δέκα χρόνια περίπου και το είχα απολαύσει, αυτή τη φορά λειτουργεί σαν διάλειμμα από το Ζαρατούστρα.

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Την Τετάρτη ξεκίνησα το Νεκροταφείο Ζώων από Stephen King.Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον για το πώς θα εξελιχτεί η ιστορία αλλά το θέμα είναι πως έχω ήδη δει την ομώνυμη ταινία οπότε μου έρχονται flashbacks. Ελπίζω το βιβλίο να περιέχει και γεγονότα τα οποία δεν περιλαμβάνονται στην ταινία.

Λένκοβιτς

Κοινωνός
'Εχω ξεκινήσει το "Μηχανές σαν κι εμένα" του 'Ιαν ΜακΓιούαν από εκδόσεις Πατάκη. Σε γενικές γραμμές μου αρέσει αυτός ο συγγραφέας. Το Solar μου είχε αρέσει πολύ και το "Επιχείρηση Ζάχαρη" καθόλου. 'Εχω διαβάσει κι άλλα δικά του αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα. Δεν είναι τα βιβλία που θα πεις: Ω! Ουάου! αλλά συνήθως είναι ευχάριστα στην ανάγνωση, ξεκούραστα και περνάει ωραία η ώρα. Τώρα τελευταία άρχισα να διαβάζω πιο εύκολα βιβλία γιατί είχα κουραστεί αρκετά με βιβλία δυσνόητα, ίσως ποιοτικότερα κάποια βέβαια αλλά που σου καίνε τον εγκέφαλο μέχρι να τα τελειώσεις. :διάβασμα9:

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Μέχρις στιγμής το βιβλίο που διαβάζω Νεκρωταφίο Ζώων το έχω φτάσει στην μέση και πράγματι διαπιστώνω πως από την ταινία λείπουν αρκετά και απλά έχει πάρει τα βασικά.

Το βιβλίο περιτριγυρίζεται γύρω από το ζήτημα του θανάτου (όχι μόνο των ζώων αλλά και των ανθρώπων).Δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία του Stephen King να γνωρίζω αλλά το Νεκρωταφίο Ζώων ,αναλύει σε βάθος αυτό το ζήτημα.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι τρομακτικό καθώς αναφέρει αλήθειες.Θεωρώ πως πρόκειται για περιπέτεια με υπερφυσικά στοιχεία πολλά από τα οποία παρουσιάζουν ρεαλισμό καθώς συνέβησαν σε κατάσταση υπνοβασίας,ονείρου ή ψευδαισθήσεων.

Το μόνο που είναι εντελώς υπερφυσικό από τα όσα αναφέρει είναι η ανάσταση.

Το μυθιστόρημα το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον και συγκινητικό σε ορισμένα σημεία.Βέβαια όσους τους ενοχλεί να ασχολούνται με το ζήτημα του αναπόφευκτου θανάτου μπορεί να τους ενοχλήσει και να τους ανατριχιάσει.Επίσης περιέχει κάποιες λίγες περιγραφές,οι οποίες ενώ μπορεί να ενοχλήσουν κάποιους,τους μυημένους με horror ταινίες και σε όσους δουλεύουν στον χώρο της υγείας ως Νοσηλευτές/Γιατροί δεν θα τους πειράξουν.

Θα επανέλθω όταν το διαβάσω όλο.

Last edited:

Προφέσορας

Όμορφο Νιάτο
Σήμερα το διάβασα όλο.Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και εκεί που σκεφτόμουν να το διαβάσω σε 10 μέρες,το έτρεξα και το διάβασα σε 6 μέρες.

Δεν θα μιλήσω για το τέλος για να μην κάνω spoiler αλλά συγκριτικά με την ταινία του 2019 το βρήκα πιο ικανοποιητικό.

Θα ξαναδώ την ταινία του 2019 να την θυμηθώ γιατί δεν την θυμάμαι εντελώς αλλά έχω την εντύπωση πως στην ταινία του 2019 όχι απλά δεν παρουσιάζονται ακριβώς τα γεγονότα όπως στο βιβλίο αλλά παρουσιάζονται και διαφοροποιημένα.

Βέβαια η ταινία δεν είναι εντελώς αποκομμένη αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ακριβή μεταφορά.

Last edited: