Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Το σαββατοκύριακο διάβασα το Ασκήσεις Ύφους του Ραιημόν Κενώ, όπου περιγράφει ένα συνηθισμένο καθημερινό συμβάν με 99(!) διαφορετικά στυλ γραφής!(εξ ου και ο τίτλος). Το βρήκα πολύ έξυπνο και δημιουργικό και αρκετά αστείο επίσης. Αυτή τη στιγμή διαβάζω το 1984 για πρώτη φορά αλλά δεν μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει κιόλας. Αλλά βέβαια, ούτε φαν της ΕΦ είμαι ιδιαίτερα, ούτε και των ιστοριών αγάπης. Παρ'όλαυτα, η γραφή του Όργουελ κυλάει σαν νεράκι! Αρκετά ενδιαφέροντες βρίσκω επίσης τους συμβολισμούς και τις πολιτιστικές αλληγορίες του βιβλίου.

Βασίλισσα

Κοινωνός
Μόλις τελείωσα το Ψυχοπαθολογία της καθημερινής ζωής του Φρόυντ.
Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σαν βιβλίο. Πέρα του ότι του αρέσει να ψαχουλεύει μέσα στο ασυνείδητο για ερμηνεύσει την αλήθεια των γεγονότων... μου αρέσει που εκδηλώνει μέσα από τα βιβλία του τα αναγνώσματα του. Έχει αναφορές για ταξίδια που έχει κάνει επίσης και την μουσική που άκουγε ενίοτε. Από τα βιβλία του που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι του άρεσε πολύ ο Σαίξπηρ και ο Ίψεν.

Συνεχίζω το διάβασμα μου με το βιβλίο οι Αδερφοφάδες του Νίκου Καζαντζάκη.

Ντέξτερ

Κοινωνός
Ξεκίνησα το χόμπιτ πριν 2 εβδομάδες και με έχει κουράσει απίστευτα και το άφησα στην άκρη για λίγο.
Χτες ξεκίνησα την οργή του Stephen King.

Λούνα

Κοινωνός
Διάβασα "Το λάθος αστέρι" του john green. Στενάχωρο το θέμα αλλά καταφέρνει μέσω του διάχυτου χιούμορ ο συγγραφέας να μην προκαλέσει κατάθλιψη στον αναγνώστη. Το μόνο αρνητικό για μένα είναι πως απευθύνεται σε ηλικίες κάτω των 25. Πιστεύω αν το είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια που ήμουν έφηβη θα το εκτιμούσα καλύτερα.

Χρυσένια

Κοινωνός
"Ο ελληνιστικος κοσμος - Frank W. Walbank
Eιναι η αρχαια ιστορια απο την στιγμη, που ανεβαινει ο Αλεξανδρος στο θρονο, μεχρι και την εμφανιση της Ρωμης.

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Eιναι η αρχαια ιστορια απο την στιγμη, που ανεβαινει ο Αλεξανδρος στο θρονο, μεχρι και την εμφανιση της Ρωμης.
Τι σπουδάζεις; Ή το διαβάζεις από απλό ενδιαφέρον; :φιρουλί::φρύδια:

Χρυσένια

Κοινωνός
Τι σπουδάζεις; Ή το διαβάζεις από απλό ενδιαφέρον; :φιρουλί::φρύδια:
Ήμουν ανέκαθεν εντελώς ανιστόρητη και επειδή δε θα είμαι μια ζωή σεξοβόμβα, είπα να ξεστραβωθώ, για να γοητεύω και με τα πνευματικά μου χαρίσματα.

Νίκοςς

Κοινωνός
Όταν φτάσεις εκεί που ο Μέγας Αλέξανδρος πάει προς την Αίγυπτο, πολιορκεί προηγουμένως την Ιόππη (Γιάφφα), με τους Εβραίους τι έκανε; Υπάρχει κενό εκεί. Πες μας, πως τους παράκαμψε;

Last edited:

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Προσωπικό λέσχης
Ήμουν ανέκαθεν εντελώς ανιστόρητη και επειδή δε θα είμαι μια ζωή σεξοβόμβα, είπα να ξεστραβωθώ, για να γοητεύω και με τα πνευματικά μου χαρίσματα.
Χαχαχα! Είναι απλά από τα συγγράμματα που δίνουν στη φιλολογία και το ιστορικό μέσα σε άλλες επιλογές, γι' αυτό σε ρώτησα.

Χρυσένια

Κοινωνός
Όταν φτάσεις εκεί που ο Μέγας Αλέξανδρος πάει προς την Αίγυπτο, πολιορκεί προηγουμένως την Ιόππη (Γιάφφα), με τους Εβραίους τι έκανε; Υπάρχει κενό εκεί. Πες μας, πως τους παράκαμψε;
Θα χαρω να μου πεις:)

Εχω απορροφηθεί απο τους διαδοχους.
Εβγαλα μολυβι και χαρτι και κανω σχεδιαγραμματα.
Τοσο σαπσενς δεν ειχε ουτε το la casa de papel!