Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Στο τρένο διάβασα "την Μπαλάντα της Ελαστικής Σφαίρας" του Κινγκ. Διήγημα που δεν μου τα έσκασε. Απορώ που το κυκλοφορούν έτσι ξέχωρα σε βιβλίο, μόνο του (έχουνε κολλημένα κι άλλα δύο μικρά στο τέλος).

Στο τρένο διάβασα "την Μπαλάντα της Ελαστικής Σφαίρας" του Κινγκ. Διήγημα που δεν μου τα έσκασε. Απορώ που το κυκλοφορούν έτσι ξέχωρα σε βιβλίο, μόνο του (έχουνε κολλημένα κι άλλα δύο μικρά στο τέλος).
Φάρε το διάβασμα στο τρένο τα σπάει!!!:μπράβο:

Εγώ στο πήγαινε έλα έχω διαβάσει καλό πράμα... Βλέπε Λόφος των Ονείρων, Πτωση κλπ κλπ!!!

Καταπληκτικό το Pet Sematary Μαργαρίτα. Διάβασέ το οπωσδήπποτε. Ίσως να μου άρεσε λίγο πιο πολύ επειδή δεν ήταν σε μετάφραση κ ο Κινγκ γράφει πολύ ωραία στο πρωτότυπο. Αλλά γενικά είναι πολύ πολύ ωραίο βιβλίο!

(Τον Μερσέντες τον είχε η αδελφή μου κ είπα να το διαβάσω μα δεν είναι πολύ καλό αλλά λέω να το τελειώσω μιας κ φτανω προς το τέλος του)

Last edited:
Τελειώνω τον Πύργο του Κάφκα. Είχα διαβάσει παλιότερα τη Μεταμόρφωση και μου άρεσε οπότε είπα να δοκιμάσω κάτι ακόμη. Στην αρχή με δυσκόλεψε πάρα πολύ. Κυρίως ήταν ο τρόπος γραφής του ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, μόλις όμως μπήκα στο κλίμα κι άρχισα να καταλαβαίνω περισσότερα πράγματα χωρίς να μπερδεύομαι, κυριολεκτικά δεν ήθελα να το αφήσω απ' τα χέρια μου. Ομολογουμένως πρόκειται για αρκετά περίεργο ανάγνωσμα, ωστόσο πιστεύω ότι ο Κάφκα είναι από τους συγγραφείς που αργά ή γρήγορα θ' ασχοληθείς μαζί τους.

Τελείωσα τον "Αναρχικό των δύο κόσμων" παρόλο που δεν θα έπρεπε. Τώρα διαβάζω το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" του Καζούο Ισιγκούρο. Μου το πρότεινε η Ίζι στο "Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο μέρος δ":γιούπι::γιούπι:

Τέλειωσα το "Βάινλαντ" του Πίντσον :προσκυνώ: κι έπιασα το "Νάνο" του Περ Λαγκερκβιστ (ευγενική χορηγία του Χρήστου Αλεξανδρίδη:)))) ) που μ' έχει κερδίσει απ' την αρχή...και το βιβλίο και ο ίδιος ο νάνος!

Τελειώνω όπου να΄ναι το "Στίγμα της προδοσίας" του Πολ Τζόνστον, με ήρωα τον ντετέκτιβ Άλεξ Μαύρο από μπαμπά Έλληνα και μαμά Σκωτσέζα.
Ο συγγραφέας είναι και ο ίδιος Σκωτσέζος και αγαπά πολύ την Ελλάδα.
Αυτή η ιστορία είναι η 4η του με τον ίδιο ήρωα αλλά μέχρι πρότινος δεν είχε μεταφραστεί στη χώρα μας.
Το ενδιαφέρον είναι ότι η ιστορία του διαδραματίζεται στην Αθήνα όπου κατοικεί μόνιμα ο ήρωας του και στην Κρήτη!
Με βεντέτες, πράματα και θάματα!
Και ιστορίες από τη μάχη της Κρήτης!

Τελείωσα τον Μπρούτζινο καβαλάρη και θέλω να το ξαναπιάσω από την αρχή ΤΩΡΑ !! :λυγμ::λυγμ::λυγμ::λυγμ::λυγμ::κλαψ: Υπέροχο ! Ανυπομονώ για τη συνέχεια !
Μέχρι να το πάρω λέω να πιάσω κανένα Κινγκ (πρωτότυπο :μαναι: ) ή το κουτί σε σχήμα καρδιάς του γιου του . Στο μεταξύ ίσως ξεπετάξω το μαγαζάκι των αυτοκτονιών που είναι δανεικό και πρέπει να το διαβάσω κάποια στιγμή .
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα ...Το μυαλό μου είναι στην Τατιάνα και κυρίως στον Αλεξάντερ...

Last edited:
Μαργαρίτα πάρε το δυο και το τρία μαζί γιατί το ίδιο συναίσθημα θα σου βγάλει πάλι!
Το λατρεύω αυτό το βιβλίο!:γιούπι:

Και εγώ την τριλογία του Μπρούντζινου Καβαλάρη το ένα μετά το άλλο τα διάβασα!Το πρώτο μ άρεσε πιο πολύ από όλα...Και το τρίτο λιγότερο!Ίσως έπρεπε να αφήσω λίγο διάστημα να περάσει για το επόμενο....Πάντως κάποτε θα τα ξαναδιαβάσω...:)

Διάβασα το "Δόκτωρ Φάουστους" του Τόμας Μαν και μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.
Κατ' αρχάς μου άρεσε η όμορφη, πλούσια γλώσσα (η μετάφραση πρέπει να ήταν αρκετά δύσκολή αλλά μου δίνει την εντύπωση πως είναι πολύ καλή). Το βιβλίο περιέχει πάρα πολλές απόψεις για την πολιτική, τη φιλοσοφία, την τέχνη, την θρησκεία και γενικότερα για την ανθρώπινη φύση που σε κάνουν να σκεφτείς. Αυτή η πληθώρα των θεμάτων ήταν όμως και εν μέρει αρνητική για μένα γιατί μου έδινε την αίσθηση ότι ο συγγραφέας ήταν σαν είχε την ευκαιρία να γράψει το τελευταίο του βιβλίο και προσπάθησε να χωρέσει εκεί μέσα όλους σχεδόν τους προβληματισμούς και τις σκέψεις του. Ένα ακόμη αρνητικό ήταν ότι σε κάποια σημεία μου φάνηκε σαν να "φλυαρούσε" κάτι που με κούρασε κάπως. Τέλος φοβάμαι πως όντας ένα πολυεπίπεδο βιβλίο δυστυχώς δεν μπόρεσα να ανακαλύψω όλες (ή έστω τις περισσότερες) πτυχές του για αυτό θα ήθελα να το ξαναδιαβάσω σε μερικά χρόνια.

Συνολικά νομίζω πως είναι ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο που αξίζει να διαβαστεί. :)

Τώρα θα ξεκινήσω το "Δέκα Μικροί Νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι. (Ξέρω καμία σχέση με το παραπάνω αλλά χρειάζομαι κάτι πιο "ανάλαφρο" για τη συνέχεια)

Μετα το χωριο Στεπαντσικοβο και την Νταμα πικα συνεχιζω με την Πεινα του Χαμσουν...
Τρομερη εντυπωση μου εκανε η Νταμα πικα· τοσο μικρης εκτασης νουβελα και ομως τοσο πολυ περιεκτικη και ενδιαφερουσα...

Τελικά ξεκίνησα το μαγαζάκι των αυτοκτονιών που ειναι μικρούλι κι αν κυλάει γρήγορα σε 1-2 μέρες θα το τελειώσω .

Μου άρεσε αυτό το βιβλιαράκι, Μαργαρίτα. Αν το τελειώσεις, πες μου αν θέλεις τι πιστεύεις ότι γίνεται στο τέλος.

Α, υπάρχει κι αυτό το animation που είναι βασισμένο στο βιβλίο (και που αν δεν ήταν μιούζικαλ θα μου άρεσε αρκετά).

:)

@Μαργαρίτα, το είχε πάρει και εμένα το μάτι μου αυτό. Θα περιμένω λοιπόν κι εγώ τις εντυπώσεις σου. :)

Τελείωσα τους Αθώους Αγίους του Μιγκέλ Ντελίμπες και συνεχίζω με την Γοργόνα της Καμίλας Λάκμπεργκ

Τελείωσα το "Μη μ΄αφήσεις ποτέ". Θα γράψω εντυπώσεις στο άλλο νήμα, αύριο.
Τώρα ξεκινάω την Ιλιάδα, σε μετάφραση Ιάκωβου Πολυλά.