Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Καλησπερα!!Διαβαζω το <<ποτε χωρις την κορη μου>>...Απο τα καλυτερα βιβλια που εχω διαβασει.
Πολυ καλο,αλλα εμπειρια τραυματικη για εμενα .Δυνατο και τρομερα αγωνιωδες-με γεμισε αγανακτηση
διοτι προκειται για πραγματικη ιστορια.Εδω,ο φορεας του μισους ηταν ενας ταξιδεμενος διαπρεπης Ιρανος μεγαλογιατρος που ζουσε στις ΗΠΑ κι επαναπατριστηκε με το που παντρευτηκε την Αμερικανιδα πρωην ασθενη του, Μπετυ.Η κολαση που επεφυλασσε σε αυτην και την κορη τους,Μαχτομπ Μαχμουντι, αμα τη επιστροφει του στη μητρικη του εστια,απεδειξε πως η μορφωση δεν καταφερε να ξεριζωσει το μισος στη Γυναικα και την ελευθερια με το οποιο ειχε διαποτισει βαθια τουτο τον ενθερμο Μουσουλμανο η ισλαμικη κοινωνια,οπως γινεται αλλωστε με την πλειονοψηφια οσων την αποτελουν..
Μαλλον ο αχταρμας των πολυπολιτισμικων κοινωνιων δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα,οταν μας καλει να συναλλαγουμε με τετοια δολοφονικα ηθη απο κοινωνιες αμετανοητα οπισθοδρομικες,αλλα αφηνω αυτη τη συζητηση στην ακρη...Παντως βιβλιο για Μουσουλμανους δε θελω να ξαναδιαβασω για κα-νε-να λογο.Μου ανεβαινει επικινδυνα η πιεση κι ειμαι κ σε επικινδυνη ηλικια...

Τελειωσα τα ΠΕΝΤΕ ΚΛΕΙΔΙΑ της Λενας Μαντα,που τα βρηκα υπεροχα,αν και παραδεχομαι πως καποιον συνηθισμενο σε αστυνομικες ιστοριες ισως να μην τν εντυπωσιαζε πολυ η αστυνομικη πλευρα.Η συνυπαρξη της ομως με ενα βαθυ συναισθημα και με σταδιακη ιχνηλατηση των χαρακτηρων ,το καθιστουν ενα γοητευτικο βιβλιο.Θα επανελθω με περαιτερω αναλυση του-σως κ παρουσιαση. .

Συνεχιζω με το μυθιστορημα ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΗΤΑΝ Η ΖΑΧΑΡΗ,της Τεσης Μπάιλα ,που καποιος ισως κ με διαθεση υπερβολης(ισως ...οχι??)το χαρακτηρισε "ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ της 3ης χιλιετιας".
Για να δουμε τι θα δουμε!!!!

Last edited:
Μια απάντηση στο σχόλιο της (ή του) Φαντίνας.

Κάθε κοινωνία έχει τα δικά της ήθη και έθιμα. Το ότι φαίνονται απάνθρωπα, κάποια από αυτά, σε μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατηγορούμε μια ολόκληρη κοινωνία. Και χωρίς τους Άραβες, δεν θα είχε αναπτυχθεί η άλγεβρα (Αραβικός όρος), η αστρονομία, η φιλοσοφία. Και πολλές από τις λατινικές μεταφράσεις Ελλήνων φιλοσόφων, όπως του Αριστοτέλη, που είχαν μεγάλη επίδραση στην Αναγέννηση, προήλθαν από Αραβικές μεταφράσεις, και μάλιστα σε μερικές περιόδους, οι Άραβες μελετούσαν περισσότερο τους Αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους από το Βυζάντιο.

Απαντω μεσα στην πλοκη σα σε διαλογο κ κλεινω το ασχετο προς το τοπικ θεμα.

Μια απάντηση στο σχόλιο της (ή του) Φαντίνας.
Κάθε κοινωνία έχει τα δικά της ήθη και έθιμα. Το ότι φαίνονται ??????????? απάνθρωπα, κάποια από αυτά, σε μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατηγορούμε μια ολόκληρη κοινωνία.

Φαινονται???Δεεν...ΕΙΝΑΙ????Εχεις καθε δικαιωμα στην αποψη σου,αλλα μια κοινωνια ειναι νοσηρη οταν εχει ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΚΙ ΕΝΤΑΞΕΙ αμετανοητα στο ΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑ εδω και αιωνες την κακοποιηση ανθρωπινων πλασματων μονο κ μονο λογω του φυλου τους.Σεβαστα ειναι ολα τα εστω παραξενα για μας ηθη οποιασδηποτε κοινωνιας οταν δεν καταφερονται εναντια στα ανθρωπινα δικαιωματα(πχ χοροι,απορριψη του αλκοολ και του χοιρινου ως ακαθαρτα,αρχιτεκτονικη,μουσικη κλπ).
Η εξαθλιωση ανθρωπων λογω εξωτερικου γνωρισματος(πχ φυλο) κομιζει μια λογικη μισαλλοδοξιας και ειναι ευθεως ρατσιστικη και βαθια σαδιστικη.Η θεσμοθετημενη καταπιεση κακοποιηση και καταστροφη ενος ανθρωπου λογω φυλου ειναι εγκλημα.Οπου γης.Τελεια και παυλα!!Δε χωραει διαπραγματευσεις σε αυτο!
Το να αντιμετωπιζει καποιος το νοσηρο θεοποιημενο μισος (κλειτοριδεκτομη,μπουργκες,φιμωμα των γυναικων,αποκλεισμος απο την μορφωση,λιθοβολισμοι,απαγορευση να ερωτευτουν η να κυκλοφορουν ελευθερα,ακρωτηριασμοι κλεφτων ελεω Αλααχ κλπ) ως ηθη απλα "διαφορετικα απο μας" καταδεικνυει μια αλγεινη ελαφροτητα αν οχι συναινεση σε εγκληματα.Μακρυα απο εμενα τετοιες λογικες!!!

ΓΡΑΦΕΙΣ------Και χωρίς τους Άραβες, δεν θα είχε αναπτυχθεί η άλγεβρα (Αραβικός όρος), η αστρονομία, η φιλοσοφία.

Εχεις λαθος.Οι μαθηματικες εννοιες ειχαν ηδη αναπτυχθει σε προγενερστερους πολιτισμους με προεξαρχοντα τον ελληνικο.(Θαλης,Ευκλειδης,Πυθαγορας κ πληθος αλλοι).
Ολες οι μαθηματικες και φυσικες εννοιες στηριχθηκαν στους Αρχαιους Ελληνες.
Η αλγεβρα των Αραβων χαρισε στην ανθρωποτητα εναν πιο λειτουργικο τροπο αναπαραστασης των μαθηματικων εννοιων/αριθμων/παραστασεων,που σε μεγαλο ποσοστο ομως ειχαν αρχισει να αναπτυσσονται στη σκεψη της ανθρωποτητας..Η δε αστρονομια ανθουσε στην Αιγυπτο και στην Ελλαδα(πχ Αναξαγορας).Η ατομικη θεωρια βρηκε τν πρωτο σπορο της στο Δημοκριτο.
Η ιστοριογραφια με στοχο την αμεροληψια κ τη νουθεσια των επομενων γενεων γεννηθηκε απο το Θουκυδιδη.Η αρμονια της Αρχιτεκτονικης κορυφωθηκε στα ελληνικα κτισματα οπως ο Παρθενων που μεσω της καμπυλης ανεδειξε τη συμμετρια της ευθειας.(Καλα,τι συγκρινουμε τωρα??)
Το δε επιχειρημα της φιλοσοφιας ειναι ατοπο απο καθε αποψη-ολες οι βασεις και οι οροι της ηθικης σκεψης εδραζονται ασφαλως στο ελληνικο πνευμα και μονο.Αυτο οδηγησε τον ανθρωπινο λογο στο μεγαλειο,που δεν ξεπεραστηκε ποτε,απλως διακλαδιστηκε κ αναδιατυπωθηκε στους αιωνες...Παντα στους Αρχαιους Ελληνες γυριζουμε οχι στους...Αραβες!!
Ολοι σχεδον οι οροι της πολιτικης κ των πολιτευματων εχουν ξεκαθαρα ελληνικη ριζα δινοντας τη σκυταλη κ σε μερικους λατινικους ορους επειτα.Γι αυτο ο ΝΙΤΣΕ αναφωνησε"Μισω τους Ελληνες διοτι ο,τι και να σκεφτω εκεινοι ηδη το εχουν πει!"
Η υψιστη ομως συμβολη της ελληνικης σκεψης τελικα δεν ειναι στην επιστημη αλλα στην ηθικη αναπτυξη της ανθρωποτητας..Κι αυτην οι Αραβες ποτε τους δεν την αγγιξαν οπως μαρτυρα το ριζικων ΟΛΩΝ ΜΑ ΟΛΩΝ των ισλαμικων κρατων ανα την υφηλιο και τους αιωνες...Δεν ειναι τυχαιο οτι κ ως κατακτητες οι Ελληνες αφησαν πισω τους πολιτισμο,ηθος ,ενω οι ισλαμιστες παντου μονο ερειπια εξαθλιωση,οπισθοδρομηση κ δυστυχια!Αρκει μια ματια στη μοιρα της πατριδας σου(αν εισαι Ελληνας).Η συγκριση ειναι εντελως ανιση.

ΓΡΑΦΕΙΣ--------------------------Και πολλές από τις λατινικές μεταφράσεις Ελλήνων φιλοσόφων, όπως του Αριστοτέλη, που είχαν μεγάλη επίδραση στην Αναγέννηση, προήλθαν από Αραβικές μεταφράσεις, και μάλιστα σε μερικές περιόδους, οι Άραβες μελετούσαν περισσότερο τους Αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους από το Βυζάντιο

Ειναι προφανες πως και να τα διαβασαν τιποτα δεν πηραν για να βγουν απο το σκοταδι.Η πορεια τους κι ο απαραδεκτος πρωτογονισμος τους το δειχνει!Βλεπω πως ζουν σε αυτα τα κρατη διαχρονικα και αγανακτω κι αυτη τη γνωμη κανεις δε θα την αλλαξει.Μου αρκει που ξερω οτι αν ως τουριστρια παω πχ στο Ιραν η στη Νιγηρια με τοπακι κ φουστα πανω απο το γονατο κινδυνευει η ζωη μου.Μου αρκει.
Θεωρω ασκοπο να συνεχιστει αυτη η συζητηση και δεν το θελω,αφου αλλωστε το τοπικ αφορα σε βιβλια και οχι σε πολιτικα θεματα,τα οποια αποφευγονται σε αυτο το φορουμ γενικα.Ηθελα να τα πω κ οποιος εχει διαβασει το ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ,κατανοει οτι αυτα ειναι σταγονα σε εναν ωκεανο δακρυων και θηριωδιας...
.
.

Ας σε ενημερωσω ΤΕΛΟς οτι το προσωνυμι ειναι ξεκαθαρα ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ -αφορα δε σε μια απο τις γνωστοτερες ηρωιδες της παγκοσμιας λογοτεχνιας τη ΦΑΝΤΙΝΑ απο τους ΑΘΛΙΟΥς του Ουγκω.Αυτα και την καλησπερα μου!

EDIT: Τώρα είδα την απάντηση.

EDIT 2:

Δυστηχώς διάβασα την απάντηση, αν και θα ήταν καλύτερα να μην την διάβαζα. Είναι μια Ελληνοκεντρική αντίληψη που θέλει τους Έλληνες να είναι το κέντρο του σύμπαντος και τον μόνο ανεπτυγμένο πολιτισμό στον πλανήτη. Αυτό είναι λάθος. Και οι Άραβες, και οι Πέρσες και οι Ινδοί και οι Κινέζοι ανέπτυξαν την φιλοσοφία και τα μαθηματικά. Μάλιστα, οι Άραβες, που είχαν γνωρίσει την Ελληνική φιλοσοφική σκέψη, δεν έμειναν στάσιμοι σε αυτήν, αλλά την εξέλιξαν. Και ναι, υπάρχουν και άλλοι πολιτισμοί υψηλού επιπέδου πέρα από τον Ελληνισμό. Οι απόψεις σου μοιάζουν βγαλμένες από της αντιλήψεις των Ευρωπαίων αποικιοκρατών, σχετικά με την "ανωτερότητα" της Δύσης, ενώ την ίδια στιγμή έκαναν πολέμους για το εμπόριο ναρκωτικών και υποδούλωναν λαούς.

Last edited:
Ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών όπου να ναι τελειώνει και είμαι στην αναζήτηση για το επόμενο . Είμαι ανάμεσα στο Σαλεμς Λοτ και στο Παιχνίδι του Τζέραλντ απο Κινγκ , μετά σκέφτομαι να πιάσω κάτι πιο αναλαφρο του τύπου Βαλς με 12 θεούς της Μαντά ή το δεύτερο βιβλίο από το ημερολόγιο της Μπρίτζετ Τζόουνς... Μετά σκεφτομαι ότι έχω και κάτι bellακια αγορασμένα.... :χμ:

Εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο το Σάλεμς Λοτ από τον Δράκουλα.. μπορεί να βασίζονται στους ίδιους θρύλους, αλλά είναι εντελώς διαφορετικά γραμμένα, από εντελώς διαφορετικούς συγγραφείς. Το ένα δείνει την αίσθηση του κλασσικού και το άλλο του Κινγκ. Για καλοκαίρι πάντως ο Στόκερ είναι λίγο βαρύς...

Δεν διάβασα τον Δράκουλα αν και θέλω καποια στιγμη να το κάνω . Για την ώρα λέω να διαλέξω κάτι ανάμεσα στα βιβλία που έχω αγορασμένα και αδιάβαστα .Μάλλον για Κινγκ με κόβω γιατί μου έχει λείψει ο άτιμος .Αυτή τη χρονιά διάβασα ήδη 4 δικά του κι έχω σκοπό να διαβάσω κι άλλο.Επίσης , σκέφτομαι παράλληλα με ότι κι αν διαβάσω να πιάσω και την Περηφάνια και Προκατάληψη γιατί μου λείπει απίστευτα πολύ , αλλά ακόμα δεν αποφάσισα .

Ναπολεοντα ,για να τελειωνουμε τη συζητηση κ για διευκρινισεις που με αναγκαζεις να κανω παραφραζοντας ελαφρως ο,τι εγραψα:
Δυστηχώς διάβασα την απάντηση,είναι μια Ελληνοκεντρική αντίληψη που θέλει τους Έλληνες να είναι το κέντρο του σύμπαντος και τον μόνο ανεπτυγμένο πολιτισμό στον πλανήτη
ΔυστΥχως ΔΕΝ τη διαβασες κι αυτο ειναι καταφανες απο τον ασυναρτητο τροπο με τον οποιο αντιμετωπισες οσα τεκμηριωμενα ειπα.Προφανως για να απαντας με τοση αρνητικοτητα δεν μπορεις να κανεις διαλογο.Δικαιωμα σου...
Εχω την αξιωση ομως να ΜΗΝ ΠΑΡΑΦΡΑΖΟΝΤΑΙ οσα γραφω για να ικανοποιει ο καθενας τις οποιες αναγνωστικες του φαντασιωσεις κ να ριχνει το επιπεδο της συζητησης απο την επιχειρηματολογια σε φτηνες κατηγοριες..
Οταν,λοιπον, γραφω αυτολεξει
εννοιες ειχαν ηδη αναπτυχθει σε προγενερστερΟΥΣ πολιτισμΟΥΣ με προεξαρχοντα τον ελληνικο
.

..καθενας μπορει να κατανοησει οτι ΔΕ θεωρω ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ανεπτυγμενο,οπως λες.Οταν δε αργοτερα φερνω το παραδειγμα των Αιγυπτιων κ καπου αναφερω κ τους Λατινους ε,προφανως δε μιλαω ΜΟΝΟ για τν ελληνικο πολιτισμο.Προεταξα τον ελληνικο ,διοτι απο αυτον ηξερα και μπορουσα να σου αναφερω ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παραδειγματα κι οχι νεφελωδεις αοριστολογιες,οπως αυτες που παρελαυνουν στο κειμενο σου.

Για τους πολεμους εχεις δικιο,αλλα ο Πολεμος ειναι εγγενης παρορμηση-ενστικτο-στον ανθρωπο και ο Πολιτισμος δεν καταφερε ποτε να τον νικησει-αντιθετως ητταται καθημερινα απο αυτον.Σε ολες τις εποχες.
Οι δε Μουσουλμανοι απο τις ηγεσιες ως τον τελευταιο ταπεινο πολιτη-με φωτεινοτατες εξαιρεσεις-θεωρουν εκτος απο την υποτιμηση της γυναικας-τον εξανδραποδισμο των απιστων(πολεμο) "ιερο καθηκον"-κι οχι σε καποιον μακρυνο Μεσαιωνα αλλα διαχρονικα κι ανελλιπως ως σημερα!!!

Ο δυτικος πολιτισμος παλι,κινητηριο δυναμη σημερα εχει εναν ακραιφνη καπιταλισμο,που δομικο του στοιχειο ειναι οι πολεμοι για πρωτες υλες ,κερδος και μηχανισμοι του ειναι ο ρατσισμος,η ενθαρρυνση της βιας απο την παιδικη ηλικια,η εξαρση των παθων,η ελλιπης παιδεια,ο ατομισμος.
Ηθικα ομως ο μεσος πολιτης αποστρεφεται τον πολεμο και τον θεωρει ανηθικο,διοτι η ανθρωπινη ζωη ,λογω της εστιασης στην ατομικοτητα εχει αξια μεγαλυτερη απο ο,τι στα ισλαμικα κρατη του σημερα.
...
"

ΛΕΣ----Αυτό είναι λάθος. Και οι Άραβες, και οι Πέρσες και οι Ινδοί και οι Κινέζοι ανέπτυξαν την φιλοσοφία και τα μαθηματικά. Μάλιστα, οι Άραβες, που είχαν γνωρίσει την Ελληνική φιλοσοφική σκέψη, δεν έμειναν στάσιμοι σε αυτήν, αλλά την εξέλιξαν.Και ναι, υπάρχουν και άλλοι πολιτισμοί υψηλού επιπέδου πέρα από τον Ελληνισμό. Οι απόψεις σου μοιάζουν βγαλμένες από της αντιλήψεις των Ευρωπαίων αποικιοκρατών, σχετικά με την "ανωτερότητα" της Δύσης, ενώ την ίδια στιγμή έκαναν πολέμους για το εμπόριο ναρκωτικών και υποδούλωναν λαούς
Δε μας λες ΠΩΣ οι αγαπημενοι σου Αραβες εξελιξαν τη φιλοσοφια??ΠΩΣ...ωστε να την ξεπερασουν κ να μη θεωρειται η ελληνικη σκεψη αφετηρια και σημειο αναφορας ,αλλα η αραβικη πχ??
Πως αποτυπωθηκε στη δομη των κρατων τους??Στην ηθικη ?Στο πολιτευμα?Στη ζωη του ΑΠΛΟΥ ΛΑΟΥ-κι οχι σε κλειστες αυλες κ καστες οπως πχ των Ινδων κλπ.???

Μηπως θυμασαι πως αποστομωσε ο Ελληνας Σολων τον Λυδο ΚΡΟΙΣΟ,σε αναμετρηση δυο κιοσμοθεωριων στην ουσια???Διαβασε το κ τα ξαναλεμε .
Αληθεια γιατι λεμε Μεγας Αλεξανδρος κι οχι Μεγας Ξερξης,Μεγας Σουλειμαν,Μεγας Ναβουχοδονοσωρ κλπ???Ασε μη σε κουραζω...Γιατι το μεγαλειο του ελληνισμου ηταν οτι ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ επεσε με τους 300 του,οτι ο Αλεξανδρος τιμησε τους αιχμαλωτους του η οτι αρνηθηκε να πιει νερο στην ερημο ,αν δεν ξεδιψουσαν ολοι του οι συμπολεμιστες...

Ασε που αυτοαναιρεισαι..Αυτο που λες κ μονο(Οι Αραβες ΜΕΤΕΦΡΑΣΑΝ ελληνικη φιλοσοφια,οι Αραβες ΓΝΩΡΙΣΑΝ την ελλ φιλοσοφια) αποδεικνυει οτι οι Ελληνες ΗΤΑΝ πρωτοποροι κι ανοιξαν δρομους.]

Και ναι,ειναι συγκλονιστικο οτι ο πολιτισμος μιας χουφτας ανθρωπων απο μια γωνιτσα της γης τοση δα,ελαμψε -πρωτιστως ΗΘΙΚΑ-και μεσα σε 6 περιπου αιωνες ξεπερασε μακραιωνες πολιτισμους ΑΧΑΝΩΝ,ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΣΤΑΤΩΝ Αυτοκρατοριων!!"
Αν αρνεισαι να δεις αυτο που θαυμαζει ολος ο κοσμος η αν δεν αγαπας την πατριδα σου ειναι δικο σου προβλημα κ δε θα απολογηθω εγω γι αυτο.

Στην τελικη, η συζητηση ξεκινησε απο ενα πολυ οδυνηρο βιβλιο,που περιγραφει γλαφυρα μια κολαση θεσμοθετημενη για εκατομμυρια πολιτες -κυριως γυναικες- κι εγω σαν πολιτης Σκεπτομενος αδυνατω να μεινω απαθης.
Αν δεν εχεις διαβασει το βιβλιο, με ποια λογικη παρεμβαινεις και κρινεις με τετοιο υφακι το σκεπτικο μου???

Last edited:
1) Πρώτα από όλα, ο Σουλεϊμάν ονομάζεται Μεγαλοπρεπής στην Δύση (αν και στα Τουρκικά, το προσωνύμιο του είναι 'Νομοθέτης'), και ο Ξέρξης ονομάζεται Μέγας.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν πράγματι μια μορφή που σημάδεψε την Παγκόσμια Ιστορία με τις στρατιωτικές του ικανότητες. Αλλά, πρέπει να μην παραγνωρίζουμε τις μεγάλες σφαγές στην Σογδιανή και στην Ινδία (Πακιστάν, για την ακρίβεια, σύμφωνα με τα σημερινά σύνορα). Φυσικά, καθώς υπήρχε άλλη αντίληψη της ηθικής εκείνη την εποχή, δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Μ. Αλέξανδρο, όπως δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Τσένγκις Χάν (κανονικά στα μογγολικά είναι Τσίνγκις Χάν). Αφού τελειώσαμε σχετικά με τους "Μεγάλους" της ιστορίας, μπορούμε να γυρίσουμε πίσω στο original θέμα μας.

2)
Δε μας λες ΠΩΣ οι αγαπημενοι σου Αραβες εξελιξαν τη φιλοσοφια??
Παράδειγμα μέγα Άραβα φιλοσόφου είναι ο Ιμπν Χαλντούν. Είναι μια μορφή ισάξια του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα στον χώρο της φιλοσοφίας. Ιδιαίτερα τα Μουκαντίμα (Προλεγόμενα) και η θεωρία του περί των πέντε σταδίων κάθε Δυναστείας.

3) Οι Άραβες, σε μια περίοδο που οι Βυζαντινοί θεωρούσαν κάθε τι Ελληνικό ως "Αιρετικό" και οι Ευρωπαίοι ήταν στους Σκοτεινούς Χρόνους, μελετούσαν την Ελληνική φιλοσοφία, τα μαθηματικά, την αστρονομία. Το μελετούσαν μπορεί να μην σου λέει πολλά, αλλά σε σύγκριση με την αμάθεια σε άλλα κράτη, ήταν σίγουρα προοδευτικό για τον Παγκόσμιο Πολιτισμό.

4) Σχετικά με το σχόλιο σου για τους Ινδούς, δεν έχω καταλάβει αν είναι θετικό ή αρνητικό.

5)

Το δε επιχειρημα της φιλοσοφιας ειναι ατοπο απο καθε αποψη-ολες οι βασεις και οι οροι της ηθικης σκεψης εδραζονται ασφαλως στο ελληνικο πνευμα και μονο.Αυτο οδηγησε τον ανθρωπινο λογο στο μεγαλειο,που δεν ξεπεραστηκε ποτε,απλως διακλαδιστηκε κ αναδιατυπωθηκε στους αιωνες...Παντα στους Αρχαιους Ελληνες γυριζουμε οχι στους...Αραβες!!
..καθενας μπορει να κατανοησει οτι ΔΕ θεωρω ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ανεπτυγμενο,οπως λες.
Μιλώ για το σχόλιο σου σχετικά με την Φιλοσοφία. Συγγνώμη που δεν το είναι διευκρινίσει. Και οι Άραβες, και οι Ινδοί και οι Κινέζοι (βλέπε Ταοϊσμό και Κομφουκιανισμό) ανέπτυξαν την φιλοσοφία. Και μάλιστα, οι Ινδοί και οι Κινέζοι, χωρίς να έχουν ποτέ συναντήσει το Ελληνικό πνεύμα, ανέπτυξαν τις φιλοσοφίες τους. Φυσικά, δεν υποτιμώ την μέγα συνεισφορά του Ελληνικού πνεύματος στον χώρο της φιλοσοφίας, αλλά διαφωνώ με την άποψη σου ότι η φιλοσοφία άρχισε και τελείωσε με τους Έλληνες φιλόσοφους.

Αν αρνεισαι να δεις αυτο που θαυμαζει ολος ο κοσμος η αν δεν αγαπας την πατριδα σου ειναι δικο σου προβλημα κ δε θα απολογηθω εγω γι αυτο.
Αγαπώ την πατρίδα μου, αλλά είμαι αντικειμενικός. Θαυμάζω τον Ελληνικό πολιτισμό, αλλά δεν είμαι τυφλά περιορισμένος σε αυτόν. Και άλλο πατριωτισμός, και άλλο προγονοπληξία.

Απλά ήθελα να δηλώσω την διαφωνία μου στην απαξίωση και απέχθεια που δείχνεις απέναντι σε έναν πολιτισμό με μεγάλη ιστορία που συνείσφερε πολλά στην ανθρωπότητα λόγω ενός αρνητικού τους. Αν κατηγορούσες μόνο την συμπεριφορά των Αράβων έναντι στις γυναίκες και δεν έκανες μια επίθεση ενάντια σε όλον τον Ισλαμικό πολιτισμό, δεν θα είχα τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Ελπίζω να μην θεωρείς ότι έχω κάποιο "υφάκι". Απλά σχολιάζω αρνητικά ένα σχόλιο σου με το οποίο διαφωνώ. :))))

Τα κείμενα σου φαίνονται να είναι συναισθηματικά φορτισμένα. Relax, απλό διάλογο κάνουμε. :))))

Last edited:
Διαβάζω την "Λάμψη" του Στίβεν Κινγκ. Είναι το πρώτο βιβλίο τρόμου που διαβάζω και έχω ενθουσιαστεί με αυτή την καινούργια εμπειρία. Έχω φτάσει στην σελίδα 214 - κοντεύω την μέση- και έχω ξεκινήσει εδώ και 4 μέρες. Το βιβλίο είναι εθισμός. Ανυπομονώ να διαβάσω την συνέχεια και να δω πως θα τελειώσουν τα πράγματα στο ξενοδοχείο Θέα.

Τελείωσα το δεύτερο βιβλίο από τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών που μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο και τώρα συνεχίζω τελικά με το Παιχνίδι του Τζέραλντ του Κινγκ που ξεκινάει πολύυυυ δυναμικά από τις πρώτες σελίδες .

Ααα όχι ! Σούπερ ο Τόλκιν αλλά δεν μπορώ συνεχόμενα :ναι: Είναι πολύ ωραία βιβλία και με συναρπάζει κάθε φορά ο κόσμος που έχει δημιουργήσει αλλά είναι ώρες -ώρες λίγο πολυλογάς και θέλω μια αλλαγή στο ενδιάμεσο.:))))

Καθώς έτρεχα σε συνέδρια, δεν πρόλαβα να γράψω καιρό στη Λέσχη μας, τι βιβλία διάβασα τελευταία: Τον "Ανδαλουσιανό φίλο" του Soderberg, το "Ρουβικών" του Steven Saylor, την "Πάουλα" της Αλιέντε, το "Χειρόγραφο της Άκκρας" του Κοέλιο, τον "Σωσία" του Ντοστογιέφσκι, ξαναδιάβασα το "Πέμπτο βουνό" του Κοέλιο, και έχω ξεκινήσει επιτέλους τις "Χίλιες και μία νύχτες" και την "Εύα Λούνα" της Αλιέντε.

Διαβάζω Το χωριό Στεπαντσίκοβο του Ντοστογιέφσκι, με έναν από τους πιο αντιπαθείς ήρωες που εχω συναντήσει ποτέ σε λογοτεχνικό έργο.

Τελειωσα το "Μυστικο Ηταν Η Ζαχαρη" της ΤΕΣΥ ΜΠΑΙΛΑ,εκδ Ψυχογιος,μια αξιολογη ηθογραφια οπου μας σεριανα στην ορεινη ΚΡΗΤΗ της δεκαετιας που εκτεινεται απο το Μεσοπολεμο ως τν ΕΜΦΥΛΙΟ-για να κλεισει στα καταγωγια της Δραπετσωνας...Πλοκη με δυνατες στιγμες.

Ξεκινησα ...επιτελους τις "ΕΥΜΕΝΙΔΕΣ" του ΛΙΤΤΕΛ-εκδ ΛΙΒΑΝΗ,ενα μεγαλοπνοο εργο ,γυρω απο τους μηχανισμους που μετετρεψαν πολιτισμενους και συχνα καλλιεργημενους πολιτες στους ειδεχθεις δολοφονους,που επανδρωσαν τα διαβοητα SS,που σκορπισαν αιμα και θηριωδια λεκιαζοντας δια παντος το συγχρονο πολιτισμο!!
Ειναι μια προσωπικη καταθεση,καθως ενας πρωην ναζι αξιωματικος κ νυν διευθυντης εργοστασιου και οικογενειαρχης ,ο Μαξιμιλιαν Αουε,αναμετραται με τη συνειδηση του,αποτιμωντας την αποκρουστικη διαδρομη του...
Βιβλιο απαιτητικοτητο σε μεγεθος(1.000 σελιδες)κ περιεχομενο-εξαιρετικα πυκνογραμμενο, βαθυστοχαστο - με πληθος πληροφοριων, ακραιων συναισθηματων, καθως και με περιτεχνες αναφορες σε ιστορια,φιλοσοφια κ λογοτεχνια.
Η ιδανικη ,πνευματικη προκληση,που σιγουρα δε θα ...λεκιαστει απο κοκκους αμμου!!Η παραλια δεν ειναι το ιδανικο σκηνικο για να το διαβασει κανεις σιγουρα-χαχα!
Αυτο το βιβλιο με δυσκολεψε πολυ να το βρω-καθοτι εξαντλημενο(α,ρε ΛΙΒΑΝΗ ολα τα καλα σου βιβλια τα αφηνεις στη...ληθη!)!Θυμαστε τις...απελπισμενες εκκλησεις μου για να βρεθει εδω στη ΛΕΣΧΗ μας λιγους μηνες πριν-και κοιτα γυρισματα που εχει ο καιρος-τωρα βρεθηκα να το διαβαζω ολοδικο μου κ ευγνωμονω καποιους παλιους φιλους γι αυτο...