Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Διαβάζω το Μοιραία Πράγα του Philip kerr .Ωραίο το βιβλίο και ο αστυνόμος Γκούντερ σίγουρα ο μεγαλύτερος παρλαπίπας στην ιστορία της αστυνομικής λογοτεχνίας,δεν σταματά να μιλάει ακόμα κι όταν κινδυνεύει η ζωή του.Το τραγικό όμως είναι ότι εκεί που διαβάζεις με αγωνία και στην κορύφωση της αντιπαράθεσής του με τους κακούς ναζί, σου ξεφουρνίζει τον δολοφόνο στο "Ποιος σκότωσε τον Ακρόυντ" της Κρίστι.!!!!..Και δυστυχώς ΔΕΝ έχω διαβάσει το συγκεκριμένο της Άγκαθα:ωιμέ: Επίσης ΔΙΑΤΣΕΝΤΑ αν διαβάζεις άδειασε τα μυνήματά σου

Μια! :μουάχαχα: Να υποθεσω οτι ο Κερ μπηκε στη μαυρη λιστα; Φαντασου και στα αλλα βιβλια του να εχει τετοιες εκπληξεις. :))))
Παρεπιπτοντως εμενα η Μοιραια Πραγα δεν μου αρεσε, δε μπορεσα καν να την τελειωσω. Δεν ηταν του γουστου μου δυστυχως. :(

Μια! :μουάχαχα: Να υποθεσω οτι ο Κερ μπηκε στη μαυρη λιστα; Φαντασου και στα αλλα βιβλια του να εχει τετοιες εκπληξεις. :))))
Παρεπιπτοντως εμενα η Μοιραια Πραγα δεν μου αρεσε, δε μπορεσα καν να την τελειωσω. Δεν ηταν του γουστου μου δυστυχως. :(
Γιατι δε σου ταιριαξε Ιαβερη μου;θα ειχε ενδιαφερον να μου πεις...

Last edited:
Δεν μου τραβηξε το ενδιαφερον η υποθεση, απλα. :) Ας πουμε οτι δεν ειχε πολλη δραση απο την αρχη, κατι να με αρπαξει ωστε να συνεχισω την αναγνωση. Διαβασα μεχρι εκει που ο Αμερικανος δημοσιογραφος πλησιασε τον ντετεκτιβ για να του παρει πληροφοριες, για να καταλαβεις περιπου που το σταματησα. Μπορει στη συνεχεια να καλυτερευει η υποθεση, παντως απ' οσα διαβασα δεν ενθουσιαστηκα δυστυχως. :)

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Τέλειωσα το "Στρίψιμο της βίδας"! αρκετά καλό.μου άρεσε που αφήνει πολλά πράγματα στον αέρα.χωρις να τα διαλευκάνει πλήρως. Οι ιστορίες με φαντάσματα γενικά δεν με ενθουσιάζουν,δεν ειμαι πολλύ του φανταστικού οπότε ισως γι αυτό να μην ξετρελάθηκα αλλά σίγουρα έναι πολύ καλό βιβλίο.. Διατσέντα και πάλι σ'ευχαριστώ!
Συνεχίζω με την "Γυναίκα με τα άσπρα" του Wilkie Collins.

Τον Kerr ήθελα να τον διαβάσω εδώ και καιρό.Ολοι μιλούσαν για την τριλογία του Βερολίνου και ήλπιζα αυτός εδώ να άξιζε τόσες προσδοκίες και να μην ήταν απογοητευτικός όπως πχ ο Νέσμπο. Και τελικά ζαβέρ (Ιαβέρη:) εγώ δεν φρικάρω τόσο με τα σπόιλερ ,δηλαδή κι αν ακόμα μου πεις το τέλος μιας ταινίας ή ενός βιβλίου αυτό δεν με αποτρέπει από το να διαβάσω.Τρελλό έτσι; Αλλά όπως και να'χει ο kerr δεν μπαίνει μαύρη λίστα,όχι..

εκεί που διαβάζεις με αγωνία και στην κορύφωση της αντιπαράθεσής του με τους κακούς ναζί, σου ξεφουρνίζει τον δολοφόνο στο "Ποιος σκότωσε τον Ακρόυντ" της Κρίστι.!!!!..Και δυστυχώς ΔΕΝ έχω διαβάσει το συγκεκριμένο της Άγκαθα:ωιμέ:
:πανικός::πανικός: Ειδικά το συγκεκριμένο είναι από τα αγαπημένα μου! Απαπα, εγώ θα είχα σπαστεί πολύ άγρια (:αντιπαράθεση:), εσένα αρκετά ήρεμη σε κόβω! :ρ

Ξεκίνησα την Πειθώ της Τζέιν Όστεν, ένα βιβλίο που ήθελα πολύ να διαβάσω!...Είναι έκδοση εφημερίδας (ούτε που θυμάμαι ποιας!) με τίτλο Μεγάλοι Έρωτες. Για να δούμε!

Τελείωσα εδώ και καιρό το Βιβλίο Κόλαση, του Κάρλο Φραμπέτι που μου άρεσε πολύ και ευελπιστώ να το βρω κάποια στιγμή και στο πρωτότυπο.
Διασκέδασα με την ειρωνεία του πράγματος, ότι δηλαδή η κόλαση παρουσιαζόταν σαν μια τεράστια και αχανής βιβλιοθήκη κάτι που για μένα μοιάζει μάλλον με παράδεισο!!

Γενικά, ειναι ενα βιβλίο που θα το πρότεινα σε κάθε βιβλιόφιλο και λάτρη των μαθηματικών και μη γρίφων!

Τώρα, χάρην της συναναγνωσης, διαβάζω τον Μέλμοθ, του Ματσούριν αν και έχω μείνει λιγο πίσω :ουχ:

Παιδια, καταπιαστηκα χθες βραδυ με εναν καινουριο για μενα συγγραφεα κι εχω ενθουσιαστει. Ο λογος για τον Μπορις Ακουνιν. Ηθελα για λιγο να ξεφυγω απο τον σκοτεινο Μελμοθ και να διαβασω κατι απο Ρωσια γιατι πολυ καιρο την εχω παραμελημενη. Τυχαια ξεκινησα την νουβελα " Βαλες Πικα" του Μπακουνιν και το τελειωσα σε 3- 4 ωριτσες. Αστειος, ανατρεπτικος, πολυ καλος με λιγα λογια ο Ακουνιν. Τον συνιστω! :πάνω:

Α, Ιαβέρη, ο Ακούνιν είναι από τους αγαπημένους μου. Τον έπιασες λίγο από τη μέση - ο πέμπτος Εράστ Φαντόριν, αν δεν κάνω λάθος; Δες να βρεις και καμιά Αδελφή Πελαγία στη συνέχεια, εξίσου καλή :)))

Οπωσδηποτε θα διαβασω κι αλλα δικα του, εχω καμια 10ρια βιβλια του κατεβασμενα στο ταμπλετ. Θα ψαξω να βρω ποιο ειναι το πρωτο της σειρας με τον Φαντοριν και βλεπουμε. :)

Αααα τι ομορφα βρηκα κι αλλο Ρωσο,μπηκε στους προς αναγνωση συγγραφεις .Ευχαριστω Κασταλια και Ιαβερη :)))

Διαβάζω το «Μαντάμ Μποβαρύ» του Φλωμπέρ, με σκοπό να το ξαναδιαβάσω στα Γαλλικά. Ναι...
Δεν με ξετρελαίνει το θέμα του όμως απολαμβάνω πραγματικά το ύφος και γενικά τον τρόπο γραφής.

Αααα τι ομορφα βρηκα κι αλλο Ρωσο,μπηκε στους προς αναγνωση συγγραφεις .Ευχαριστω Κασταλια και Ιαβερη :)))
Στιλλ, δυστυχως λιγα εργα του Μπακουνιν εχουν μεταφραστει στα ελληνικα κι εκεινα απ' οτι ειδα στον ιστο ειναι εξαντλημενα στα περισσοτερα βιβλιοπωλεια. Παντως το " Αζαζελ" που ειναι το πρωτο μιας αστυνομικης σειρας με ηρωα τον Εραστ Φαντοριν, και το οποιο παρεπιπτοντως διαβαζω τωρα, υπαρχει στη Πολιτεια, ριξε μια ματια εαν θες. Ειναι πολυ καλος ο Ακουνιν. :πάνω:

Αχ, Κασταλια, πως σε ζηλευω που διαβαζεις στα ρωσικα, φανταζομαι στο πρωτοτυπο θα ειναι ακομα πιο απολαυστικος ο Ακουνιν. Δυστυχως μονο 2 χρονια εκανα ρωσικα στο σχολειο οταν ημουν πιτσιρικας, μετα δυτικοποιηθηκαμε και συνεχισα με αγγλικα, κριμα. :(
Τα βιβλια με την Πελαγια τα εχεις μηπως, γιατι στο chitanka μονο εκεινα με τον Εραστ υπαρχουν;

Last edited:
Δυστυχώς, Ιαβέρη, όπως είπα, τα έχω μόνο στα ρώσικα ή στα αγγλικά. Πάντως την Πελαγία την έχω τύχει στη βιβλιοθήκη της γειτονιάς μου νομίζω, δε χάνεις να ρωτήσεις και εσύ στη δική σου.