Ποιό είναι το σωστό;

Τώρα που είμαι μέλος της λέσχης και αναφέρω τίτλους βιβλίων,πέφτω συνεχώς πάνω στην ίδια απορία.Ποιό από τα παρακάτω είναι λοιπόν το σωστό;

1)Τώρα διαβάζω την ''Μεγάλη Χίμαιρα''.

2)Τώρα διαβάζω την μεγάλη χίμαιρα.

3)Τώρα διαβάζω το "Η Μεγάλη Χίμαιρα".

Υποψιάζομαι το τρίτο,όμως αν είναι έτσι θα πρέπει να γράφουμε:

Διάβασα το "Το Λάθος",και δεν πάει.Καμμιά βοήθεια;

Χα, πολύ ωραία ερώτηση. Την έχω κι εγώ αυτήν την απορία κατά καιρούς. Με μπερδεύει πολύ στην ονομαστική. Π.χ.

"Το Λάθος" του Σαμαράκη είναι ένα από τα πιο σημαντικά ελληνικά μυθιστορήματα

Ακουστικά φαίνεται εντάξει, αλλά γραμματικά;

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Το δεύτερο δεν είναι τόσο σωστό, όταν γράφουμε, γιατί δεν φαίνεται πως πρόκειται για τίτλο.

Κατά τα άλλα, η 1η και η 3η εκδοχή μοιάζουν καλές. Προσωπικά, χρησιμοποιώ την 1η. Στην 3η υπονοείται κάποιο ουδέτερο ουσιαστικό όπως βιβλίο ή έργο, δηλ. είναι σαν να λέμε: Τώρα διαβάζω το (βιβλίο) "Η Μεγάλη Χίμαιρα".

Σε περίπτωση που είναι ουδέτερο, βέβαια, επειδή δεν θα ακουγόταν καλά μια επανάληψη του άρθρου, πάμε στην 1η εκδοχή:
Τώρα διαβάζω "Το Λάθος" του Σαμαράκη.

:)

Μερικές φορές για να βγω από τη δύσκολη θέση μπορεί να πω: Διαβάζω το βιβλίο "Το λάθος" του Σαμαράκη.

Κατα τ' άλλα κι εγώ κάπως θα το βολέψω για να ακούγεται καλά και όταν πρόκειται για πασίγνωστα βιβλία για τα οποία μιλάω συχνά εδώ μέσα ή είναι αναπόσπαστα κομμάτια της ζωής μου μπορεί να μην πω τίποτα άλλο πέρα από: Διαβάζω Χάρι Πότερ, ή Περηφάνια και Προκατάληψη ή αν επαναλαμβάνομαι θα πω: Ακόμα παλεύω με τα πουλιά (σσ. Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας). Επειδή συνήθως γράφω και ποιο βιβλίο διαβάζω κάτω από το αβατάριο δε νομίζω ότι είναι μεγάλο μπέρδεμα..

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Δεν το λες λάθος, Αλίκη. Απλά όταν το γράφεις μπορείς να βάλεις κεφαλαίο αρχίγραμμα, ή πλάγια γράμματα, ή εισαγωγικά (π.χ.: Ακόμα παλεύω με "τα Πουλιά...") ώστε να καταλαβουμε πως πρόκειται για τίτλο βιβλίου και όχι για κάποια παράξενή σου περιπέτεια. Έτσι δεν είναι;
;)