Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Σημερα αγορασα τα "Ακουω τις σειρηνες στον δρομο" του Αντριαν Μακιντι για το οποιο εχω ακουσει πολύ καλά λόγια και το "Ο ανεπιθυμητος νεκρος" του Πρατανου.

Σελεφά

Κοινωνός
Αγόρασα "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" της Gillian Flynn
και το "Dragon Keeper/The Rain Wilds Chronicles Book 1" Robin Hobb

Τζονικ

Όμορφο Νιάτο
Περασα απ το παζάρι της πλατειας Κοτζια χωρις σκοπο να αγοράσω κάτι αφού κάθε χρόνο εχει σχεδον τα ίδια βιβλία. Ανέλπιστα βρηκα δυο απ τα λιγα βιβλια που εχω στη λιστα για αγορα.
Τζον Φαντε - Ρωτα τη σκόνη
Κλάιβ Μπάρκερ - Hellraiser

8,5 ευρω συνολικα.

Ειδικα με τα 4,5 ευρω για το Ρωτα τη σκονη ενιωσα οτι εκλεψα εκκλησια.

Ιαβερης

Κοινωνός
Ο Τζον Φάντε είναι πολύ καλός, Τζονικ, εξαιρετική η επιλογή σου. :πάνω:Εχω διαβάσει σχεδόν όλα του τα μυθιστορήματα του όπως και διάφορες συλλογές διηγημάτων και τον βρήκα εξαιρετικό. Να'ναι καλά ο Μπουκόφσκι που τον έβγαλε από την αφάνεια και τώρα χαίρει, έστω και καθυστερημένα, την εκτίμηση που του αξίζει.

Λήδα

Κοινωνός
Αγόρασα (χθες) το The Ingenious Language: Nine Epic Reasons to Love Greek της Andrea Marcolongo. To περίμενα πολύ καιρό να μεταφραστεί στα αγγλικά για να το διαβάσω.

Ελένιον

Κοινωνός
Μόλις ήρθε ο ταχυμεταφορέας (πως να τον πω ελληνικά τον κύριο κούριερ) με το :τρέλα: δέμα:
ένα ειδικού ενδιαφέροντος, του αγαπημένου δάσκαλου Πλάτωνα Ριβέλλη, "Η Φωτογραφία στην ψηφιακή εποχή",
άλλο ειδικού ενδιαφέροντος "Το ικανό σου παιδί" του Juul Jesper και ένα που ήθελα από τότε που είχα δει την
εξαιρετική ομώνυμη ταινία, "Το δωμάτιο" της Έμα Ντονάχιου. Αν και προτιμώ πρώτα να διαβάσω και μετά να δω την
ταινία.

Λέανδρος

Κοινωνός
Χθές αγόρασα το '' The Complete Novels '' της Jane Austen για την κόρη μου. Μα τι κουμούτσα είναι αυτή; Πως να το στείλω στη Γερμανία όπου σπουδάζει η κόρη μου, που ζυγίζει 10 κιλά;

Τσίου

Μύστης
Αφού έριξα συνωμοτικό χαμόγελο στον γλυκούλη α' (επειδη σε προηγούμενη αγορά του ζήτησα το αριστούργημα του Ζολα—αντί για το Το Δημιούργημα του Ζολα :σαςευχαριστώ:)
Τσάκωσα το Πέρα από την ενοχή και την εξιλέωση του Ζαν Αμερύ, το Αστυνομική ιστορία του Ίμρε Κέρτες (πάλι θα καλοπερασω) και το Τα κάστρα του Αθλιν και του Ντάνμπεϊν της Ανν Ράντκλιφ.

Τζονικ

Όμορφο Νιάτο
Το μάτι μου έπεσε με μια παρουσίαση βιβλίου του Λάρι Τραμπλε "ο Πορτοκαλεώνας" , διάβασα κριτικές και το οπισθόφυλλο του βιβλίου και τελικά το αγόρασα. Πήγα και στην παρουσίαση μιας και είχα χρόνο πριν το Άρσεναλ-Ολυμπιακός και τσίμπησα και την υπογραφή του συγγραφέα. Το κακο είναι ότι έπεσα σε άπειρα σποιλερ.
Επίσης αγόρασα και το Μέρες δίχως τέλος του Σεμπάστιαν Μπάρι που το είχα στη λίστα μου εδώ και πολύ καιρό.

Λέανδρος

Κοινωνός
Χθές μου ήρθαν από την Γερμανία 3 βιβλία του Τέρρυ Πράτσετ
Το ''Θανατηφόρος βαηθός''.Εκδόσεις Παρά Πέντε..Γερμανικός τίτλος ''Gevatter Tod'' Αγγλικός ''Mort''
Το «The Fifth Elephant» Δεν γνωρίζω αν μεταφράστηκε στα ελληνικά...

Το Feet of Clay Ούτε αυτό μεταφράστηκε μάλλον...

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Εν μεσω κορονοιου και με την χωρα σε καραντινα ο κουριερ ακλόνητος και αγέρωχος ηρθε και μου παρέδωσε την παραγγελία μου. Τα βιβλια που είχα βάλει ήταν τα "Οι επικυριαρχοι" του Αρθουρ Κλαρκ, ο "θαυμαστος καινουργιος κοσμος" (προτασεις του @Νιλς κατοπιν επιθυμίας μου), τα "Σκοτεινο Βερολινο" και "Γιοι του Οντιν" του Γκιλμπερς, "Πεθαινοντας στην Καταλωνια" του Οργουελ, "Φυγη" του Χαρλαν Κομπεν και το "Πεθαμενο λικερ" του Ξανθουλη (διαβασα ενα δικό του που μου αρεσε πολύ και ετσι πηρα αλλο ένα).