Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Παρολο που η στοιβα με τα αδιαβαστα είναι αρκετα μεγάλη δεν μπορεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και έκανα σημερα μια νέα παραγγελία με τρια βιβλία που είχα καιρό βάλει στο μάτι. Αυτα είναι "Το ηλεκτρικο προβατο" του Φιλιπ Ντικ, το "Ο αναρχικος των δυο κόσμων" της Ουρσουλα Λε Γκεν και την "Ιστορία της θεραπαινιδας" της Ατγουντ. Φουλ του δυστοπικού δηλαδή.

Στιλλ ιλλ

Κοινωνός
Εξαιρετικές επιλογές Χρυσόστομε !! Μου έχει ξεφύγει για την ώρα ο αναρχικός, αλλα θα είναι λογικά μέσα στα επόμενα αναγνώσματα.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Παρολο που η στοιβα με τα αδιαβαστα είναι αρκετα μεγάλη δεν μπορεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και έκανα σημερα μια νέα παραγγελία με τρια βιβλία που είχα καιρό βάλει στο μάτι. Αυτα είναι "Το ηλεκτρικο προβατο" του Φιλιπ Ντικ, το "Ο αναρχικος των δυο κόσμων" της Ουρσουλα Λε Γκεν και την "Ιστορία της θεραπαινιδας" της Ατγουντ. Φουλ του δυστοπικού δηλαδή.
Κι αμα σου έρθουν πριν την ανασταση, σφύρα μου.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
@Έλλη Μ ευτυχως έχω βιβλία να διαβασω και έτσι η αληθεια είναι δεν πολυβιάζομαι. Αλλα εκεί που πραγματι βραζω στο ζουμι μου είναι μια παραγγελία που έχω κάνει στον Μουστακα για τα παιδιά, κατι παιχνιδια κατι βιβλία δραστηριοτήτων και κατι αλλά μπιχλιμπιδάκια, αυριο συμπληρωνονται δυο εβδομάδες και ακόμα τίποτα. Εγω τα παραγγειλα για να ασχολουνται τωρα που δεν έχουν σχολείο και είναι όλη μέρα σπίτι αλλά όπως το πάνε αυτοί πρώτα θα ανοιξουν τα σχολεία και μετά θα έρθουν. Και το λάθος που εκανα ήταν να το πω στα παιδιά οτι τους παραγγειλα πράγματα και τωρα κάθε μέρα τα καημενα με εχουν φάει ποτε θα ερθουν και πότε θα έρθουν. :ουχ:
Αφου άμα μπεις τωρα στην σελίδα τους λεει οτι δεν δεχονται αλλες παραγγελίες λογω μεγάλου όγκου παραγγελιων.

Γρίλος

Κοινωνός
Έχω κάνει 4 παραγγελίες βιβλίων από διαφορετικά βιβλιοπωλεία. Οι τρείς (Πολιτεία, Πατάκη, Λαβύρινθος) ήταν σε 2-3 μέρες σε εμένα, μόνο από Πρωτοπορία μου έχει αργήσει αλλά μάλλον γιατί έχω ένα μεταχειρισμένο μέσα. Μάλλον είναι θέμα στην περιοχή της Αθήνας.

Ιπποπόταμος

Κοινωνός
Πάντως με αφορμή τις αργοπορημένες παραγγελίες σε μουστακαλήδες και μη ίσως είναι ακόμα πιο σημαντικό αυτή τη περίοδο να στηρίξουμε συνοικιακά μαγαζιά που λογικά αν κάνουν θα την κάνουν άμεσα την παράδοση (εννοείται αν η παραγγελία δεν μας κοστίσει μισο νεφρό παραπάνω).

Είπα εν μέσω κορωνοιού, να στηρίξω κι εγώ τον κολλητό και το βιβλιοπωλείο του, κι έτσι αγόρασα τα παρακάτω βιβλία:

- Η γραμματική των γλωσσών της Βαβέλ - Γιούργκεν Μπούχμαν

- Οι πολυτέλειες της ζωής - Λούντβιχ Τηκ
- Στην άλλη πλευρά του ονείρου - Ούρσουλα ΛεΓκεν

- Σμιλεύοντας τον χρόνο - Αντρέι Ταρκόφσκι

Το πρώτο ήταν πρόταση της Έλλης Μ., το δεύτερο το αγόρασα λόγω της αδυναμία που έχω στον Γερμανικό ρομαντισμό, το τρίτο γιατί η ΛεΓκεν ποτέ δεν με απογοητεύει και φυσικά το τελευταίο λόγω αγάπης των δημιουργιών του Ταρκόφσκι!:ματιά:

Πληθων

Κοινωνός
Έχω κάνει 4 παραγγελίες βιβλίων από διαφορετικά βιβλιοπωλεία. Οι τρείς (Πολιτεία, Πατάκη, Λαβύρινθος) ήταν σε 2-3 μέρες σε εμένα, μόνο από Πρωτοπορία μου έχει αργήσει αλλά μάλλον γιατί έχω ένα μεταχειρισμένο μέσα. Μάλλον είναι θέμα στην περιοχή της Αθήνας.
Από προσωπική εμπειρία, είχα κάνει παραγγελία με μεταχειρισμένα βιβλία από Πρωτοπορία πριν κάποιους μήνες και περίμενα 10 μέρες απλά για να με πληροφορήσουν πως τα βιβλία (ο Αποτυχημένος του Μπέρνχαρντ και ο Πότης του Φάλλαντα) δεν βρέθηκαν διαθέσιμα και έτσι μου επέστρεψαν τα χρήματα την επόμενη μέρα. Οπότε δεν είναι θέμα της τωρινής κατάστασης αλλά διαθεσιμότητας.

Προχθές στενοχωρήθηκα πάντως γιατί είδα στο σαιτ τους πως ήταν διαθέσιμος ο "Ματωμένος μεσημβρινός από εκδόσεις Καστανιώτη. Συγκεκριμένα έγραφε (Με παραγγελία σε 2-5 εργάσιμες ημέρες) Το βάζω στο καλάθι χαρούμενος, μετά από λίγη ώρα που πάω να ρίξω παραγγελία τσουπ εξαντλημένο πάλι.. :(

Τσίου

Μύστης
Φτάσαμε πολιτεία (με αυτό το ηχητικό εφέ-και τραγούδι στο κεφάλι μου), αλλά κατεβήκαμε τις άλλες σκάλες, της διπλανής εισόδου, και με τις μασκουλες μας, ετοιμοι να χειρουργησουμε, αγόρασα:
1) Αύγουστος, Τζον Γουίλιαμς
2) Δεν κατοικούν όλοι οι άνθρωποι τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο, Ζαν-Πωλ Ντυμπουά
3) Το χρήμα, Εμίλ Ζολά :αγαπώ: