Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Βάγγυ

Κοινωνός
Καλε μέχρι να φτάσω στο Rhythm of war έχω μέλλον, ουου... Είναι και τεράστια τα βιβλία. Ούτως ή άλλως πρώτα θα διαβάσω το warbreaker που μου έχουν πρότεινει να διαβαστεί πριν τη σειρά SA ή τουλάχιστον πριν από το WoR, γι' αυτο τα πήρα αυτά τα δύο μαζί. Ναι, εκείνα τα κοντοχοντρα :ρ Αυτά τα βιβλία είναι ο λόγος που σκέφτομαι καιρό τώρα να πάρω ένα eReader για να μην παιδεύομαι.

Σελεφά

Κοινωνός
@Βάγγυ εγώ περιμένω το ereader ως δώρο Χριστουγέννων. Άντε να δω :γρμβ:
Σκεφτόμουν να πάρω τη μεγάλη έκδοση, για μη χαλάσει και επειδή δεν αποφάσισα τα έχω σε ebook.
Παρόλο που δεν έπιασα (κανονικά) ακόμα το way of kings, έχω διαβάσει το 1ο κεφάλαιο. Μόλις τελειώσω τη λίστα του μήνα θα το πιάσω.
Εκτός, και αν γίνει πουρές το κεφάλι μου και θελήσω να διαβάσω κάτι πιο ανάλαφρο.

Βάγγυ

Κοινωνός
Να σου πω την αμαρτία μου κι εγώ θέλω να έρθει η νέα χρονιά μπας και μου το πάρουν δώρο Χριστουγέννων ή γενεθλίων :φιρουλί:αμαρτία εξομολογουμενη ουκ εστι αμαρτία :φιρουλί: έχω βάλει στο μάτι το Kobo Clara.
Για το The way of kings, δώσε του χρόνο, είναι μεγάλων διαστάσεων βιβλίο και ο Sanderson όπως θα έχεις καταλάβει είναι σχολαστικός με τους κόσμους του και το ξεδιπλωμα χαρακτήρων. Από το παρτ 2 και μετά, φεύγει νερό (αν έχεις χρόνο να διαβάσεις βέβαια).
Να σου πω την αλήθεια, διάλεξα αυτές τις εκδόσεις (που μόνο πόκετ δεν είναι έτσι, σε back pack το κουβαλούσα και πάλι καλά που χωρούσε έλεγα), τις διάλεξα γιατί είναι οι πιο οικονομικές. Κι επειδή δεν είναι και λίγα τα βιβλία του, δε βγαίνει αλλιώς ο προϋπολογισμός :ρ

Σελεφά

Κοινωνός
@Βάγγυ Και εγώ το Clara θέλω, άσχετα που ζαχαρώνω το Libra. Για την ακρίβεια είχα παραγγείλει το Clara, αλλά τελικά δε μου το έφεραν.
Οπότε πάμε για Χριστούγεννα.

Όσον αφορά το διάβασμα, επειδή δε δουλεύω δυστυχώς, έχω άπλετο χρόνο.
Και εγώ για οικονομικούς λόγους κοιτάω το pocket, απλά επειδή δε μου αρέσει κάνω υπομονή, μήπως και το πετύχω σε μεταχειρισμένο.
Αν δεν σε ενοχλεί το second hand, υπάρχουν κάποια site. Έχω αγοράσει αρκετά μεταχειρισμένα βιβλία, και όλα είναι σε άριστη κατάσταση και με σκληρό εξώφυλλο. π.χ. Το παρακάτω το αγόρασα με 7.5 ε μαζί με τα μεταφορικά.
318320
Σου αναφέρω κάποια site, αν και μπορεί να τα ξέρεις.
Μια καλή επιλογή site είναι το blackwell's, για καινούργια βιβλία και το better world books και world of books, για μεταχειρισμένα.
Στο blackwell's oι τιμές είναι σαν αυτές του book depository, και μερικές φορές μπορεί να πετύχεις και κάποιο βιβλίο κανένα 2ευρώ φθηνότερα, από το book depository. Όλα είναι χωρίς έξοδα αποστολής, εκτός του world of books, που η χρέωση είναι 2 λίρες ανά βιβλίο. Υπάρχουν και άλλα site απλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα κάτι από εκείνα.

Χρυσόστομος

Κοινωνός
@Χρυσόστομος Το Βασίλειο το ζαχαρώνω εδώ και καιρό κι εγώ αλλά περιμένω να πέσει λίγο η τιμή. Αν το διάβασες πες μας τη γνώμη σου. Οι κριτικές πάντως ως τώρα είναι διφορούμενες.
@Ιαβερης δεν το έχω διαβάσει ακόμα, θα γινει συντομα, όταν το διαβάσω θα γραψω εντυπώσεις.

Βάγγυ

Κοινωνός
@Σελεφά Τι εννοείς δε σου το έφεραν; Από Ελλάδα το παρήγγειλες ή εξωτερικό;
Δεν έχω κανένα με τα μεταχειρισμένα απο τη στιγμή που είναι σε καλη κατάσταση. Προς το παρόν βέβαια ό,τι έχω πάρει, το έχω πάρει αρκετά φθηνά, περιμένω να βγάλει κανα 10% έκπτωση και τα παίρνω τότε (όπως τωρα καλή ώρα).
Θα τσεκάρω τα σαιτ που λες, δεν είχα ψάξει ποτέ για μεταχειρισμένα και δεν τα ήξερα. Καλή ιδέα φαίνεται! :)

Σελεφά

Κοινωνός
@Βάγγυ
Το είχα παραγγείλει από Ελλάδα. Γενικά νευρίασα με το site, δεν έμπαιναν καν στη διαδικασία να με ενημερώσουν. Τώρα σκέφτομαι να το παραγγείλω κατευθείαν από τη Rakuten, νομίζω έχει έδρα και στην Αγγλία (θα το ρωτήσω), γιατί γενικά στο εξωτερικό είδα ότι δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, σε αντίθεση με την Ελλάδα που πλέον δίνει 1 χρόνο, άσχετα αν αυτό δε είναι νόμιμο.

Εγώ συνήθως αγοράζω μεταχειρισμένα.
Στα μεταχειρισμένα συνήθως υπάρχουν οι κατηγορίες, like new, good, fair, poor.
Αν είναι να αγοράσεις κάποιο βιβλίο με σκληρό εξώφυλλο να κοιτάς αυτά που γράφουν Like New ή Very Good.
Σε Καλή κατάσταση έχω αγοράσει paperback. Δεν μπορώ να πω ότι είχαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά γενικά το αποφεύγω.
π.χ. στο παρακάτω το μόνο πρόβλημα ήταν οτι οι πρώτες σελίδες είχαν λυγίσει.
321
To book depository κάθε μήνα βγάζει κουπόνια, είτε για διάφορες χώρες είτε γενικό, που ξεκινάνε από 5% και μπορεί να φτάσει στα 20%.
Αν γράψεις book depository coupons θα σου βγάλει τα site που δίνουν αυτά τα κουπόνια. Κάνεις αντιγραφεί του κωδικού και όταν είναι να κάνεις την αγορά το επικολλάς στο αντίστοιχό πεδίο. Αν δε λειτουργεί κάποιο κουπόνι σημαίνει ότι πέρασε το προβλεπόμενο όριο χρηστών που το χρησιμοποίησαν.

Βάγγυ

Κοινωνός
@Σελεφά Ναι, τώρα παίζει το 10% για τη Ελλάδα μέχρι 18 Οκτωβρίου.
Πολυ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για τα μεταχειρισμένα. :κόλλα5::ευχαριστώ:

Τσίου

Μύστης
Αγόρασα το Σκέφτομαι να βάλω ένα τέλος (αλίμονο) στα ελληνικα, και το The book of forgotten authors. Για το πρώτο έχω να πω ότι χάνει λίγο στη μετάφραση, δεν έχει το flow που έχει στα αγγλικα. Αυτό βέβαια μπορεί να πέφτει στην κατηγορία "it's not you, it's me", επειδή αποφεύγω να διαβάζω στα ελληνικά 🤷‍♀️. Επισης κοίταξα κάποια αποσπάσματα από περιέργεια και η επιλογή ορισμένων λέξεων δεν με βρίσκει σύμφωνη. Ίσως να φταίω εγώ, ισως πάω στο κατάλληλο νήμα. Δεν ξέρω ακόμη. Για το δεύτερο βιβλίο που πήρα, έχω να πω ότι το σκυλομετάνιωσα. Εμένα να έβαζες να έγραφα για τον Μάικλ ΜακΝτάουελ—που παθαίνω Στόουνερ με σονετο και στην καλύτερη αντιπρόεδρο Εδεσσαϊκού—πιο πολλά θα έγραφα. Μια σελίδα, δύο το πολύ, πληροφορίες για κάθε συγγραφέα. Δηλαδή λιγότερες πληροφορίες απ' ο,τι προσφέρει ένα τρίλεπτο ψάξιμο στο γκουγκλ.
Συνήθως ανοίγω τα βιβλία και ρίχνω μια ματιά μέσα. Με αυτό επειδή φοβόμουν ότι θα ήταν εξαντλημένο, την πάτησα. Το τσακωσα και πήγα καρφί στο ταμείο :(

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Είχα τη χαρά να αποκτήσω: "Η Ταυτότητα" του Μίλαν Κούντερα, "Η Απουσία" του Πέτερ Χάντκε και "Πόλεμος και Πόλεμος" του Λάσλο Κρασναχορκάι.

Ιαβερης

Κοινωνός
Αγόρασα τις τελευταίες μέρες τα εξής βιβλία:
Αόρατος Ανθρωπος - Ραλφ Ελισον
Woman, girl, other - Evaristo
White Teeth - Zadie Smith
Χέρτζογκ - Σωλ Μπέλλοου.
Το τελευταίο το πήρα γιατί με ιντρίγκαραν τα σχόλια των παιδιών που το διαβάζουν τώρα. Δεν ξέρω αν θα το διαβάσω στα πλαίσια της συνανάγνωσης, όμως ήθελα να το έχω γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι θα μου αρέσει.

Σελεφά

Κοινωνός
Από τις καλύτερες μέρες μέσα στο 2020...:γιούπι::γιούπι:

Μου χάρισαν τα παρακάτω βιβλία:
Υπερηφάνεια και προκατάληψη της Τζέιν Οστεν
Άννα Καρένινα του Λέων Τολστόι
Ταπεινοί και καταφρονημένοι του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι
Στην κόψη του ξυραφιού του Σόμερσετ Μωμ
Το χρονικό του σαν Μικελε του Άξελ Μούντε
Οι Συντροφοι του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ
Δύσκολος Δόμος του Λόυντ Ντάγκλας
Μαρία Στιούαρτ του Στεφαν Τσβαιχ
Το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρέυ του Όσκαρ Ουάιλντ
Ανυπόμονη καρύδια του Στεφαν Τσβαιχ
Ουδέν νεώτερον από το δυτικόν μέτωπον του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ
Ανατολικός και δυτικός άνεμος του Περλ Μπακ
Ο παίκτης του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι
Το υπέροχο μυστικό του Λόυντ Ντάγκλας
Το υπόγειο του Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι

:διάβασμα7:

Καστάλια

Κοινωνός
Θέλω κι εγώ τέτοιους φίλους και τέτοια δώρα! Καλή ανάγνωση, όλα είναι εξαιρετικά (Ρεμάρκ και Μωμ οι προσωπικοί μου αγαπημένοι). Αν σου αρέσει το βιβλίο της Περλ Μπακ (είναι γυναίκα), εδώ μπορείς να βρεις παρουσιάσεις τριών άλλων βιβλίων της, γιατί είμαστε πολλοί στη Λέσχη που την αγαπάμε.

Σελεφά

Κοινωνός
@Καστάλια ιδέα δεν είχα :χαχα: είναι και παλιά η έκδοση και δεν έχει φώτο. Βέβαια θα έπρεπε να με προϊδεάσει το όνομα... αλλά δεν:μουάχαχα:
Θα είναι το πρώτο που θα διαβάσω, αφού είναι αγαπημένη της λέσχης.

Καστάλια

Κοινωνός
Μόνο για ένα ασχολήθηκα να γράψω κριτική, αλλά η γραφή της γενικώς σε κάνει να ξεχνάς ότι διαβάζεις κι απλώς σε μεταφέρει στον τόπο και την εποχή της ιστορίας. Απ' όσα έχω καταλάβει για τα γούστα σου, περιμένω ότι θα το ευχαριστηθείς.

Σελεφά

Κοινωνός
@Καστάλια ααααααα! το ξέρω αυτό το βιβλίο. έχω το 2ο βιβλίο της σειράς... απλά είναι η έκδοση του 1954 από τις εκδόσεις Κ.Μ και δεν είναι σε καλή κατάσταση...

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Ενοψει Lockdown 2: Η επιστροφή ειπα να αγορασω και εγω κανα δυο βιβλία (οκ δικαιολογια είναι αυτό έχω αδιαβαστα να βγάλω εξάμηνη καραντίνα). Λοιπον πήρα το "Πατριδα" του Αραμπουρου και την "Ψιχα εκείνου του καλοκαιριού" του Ζουργου.

Έλλη Μ

Κοινωνός
Ενοψει Lockdown 2: Η επιστροφή ειπα να αγορασω και εγω κανα δυο βιβλία (οκ δικαιολογια είναι αυτό έχω αδιαβαστα να βγάλω εξάμηνη καραντίνα). Λοιπον πήρα το "Πατριδα" του Αραμπουρου...
Κάπου πήρε το μάτι μου (ή, μήπως, να' ταν τ' αυτί μου; ) οτι έχει θεματακια με τη μετάφραση, με τη συνταξη.. Γενικά, με την απόδοση. Οταν το διαβάσεις, ξερεις τι πρέπει να κάνεις... :))))

Χρυσόστομος

Κοινωνός
Σήμερα αγόρασα το "Johnny Got His Gun" του Dalton Trumbo
Ιαβερη το βιβλίο το ειχα διαβασει πριν πολλά χρονια (ουτε εικοσι χρονων δεν θα ήμουνα) και ειχα συγκλονιστει. Πανε τόσα χρόνια και ακόμα το θυμάμαι πολύ εντονα. Η ζωη του Τραμπο έχει γίνει και ταινία . Ο Τραμπο ήταν απο τους πιο πετυχημενους σεναριογραφους του χολυγουντ, είχε γραψει δεκαδες σεναρια άλλα κυνηγηθηκε απο τον Μακαρθισμο και τα σεναρια του κυκλοφορουσαν με άλλα ονόματα. Ειχε παρει και δυο οσκαρ τα οποια του απονεμηθηκαν πολλά χρόνια αργότερα. Ενδιαφερουσα προσωπικότητα, αξιζει η ταινία να την δεις.

Κάπου πήρε το μάτι μου (ή, μήπως, να' ταν τ' αυτί μου; ) οτι έχει θεματακια με τη μετάφραση, με τη συνταξη.. Γενικά, με την απόδοση. Οταν το διαβάσεις, ξερεις τι πρέπει να κάνεις... :))))
Ελλη το διαβαζω τωρα και όσο έχω διαβασει, περίπου το 1/3, είναι εξαιρετικό! Αν και μεγαλο σε όγκο κυλαει γρήγορα, η γραφη του είναι πολυ ελκυστική, συγκινητικη και ολοζωντανη. Αν συνεχισει έτσι θα είναι σίγουρα απο τα καλυτερα βιβλία που έχω διαβασει τα τελευταία χρόνια. Για τα θεματακια που λες προσωπικά δεν έχω διαπιστωσει κάτι. Αν και νωρίς ακομα στο προτείνω ανεπιφυλακτα.
Και σενα Ιαβερη και λεω για σενα γιατι απο όσο ξέρω σου αρέσει η Ισπανοφωνη λογοτεχνία (Ισπανοι, Λατινοαμερικανοι).