Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αντίβαρο

Κοινωνός
Οι βιβλιοθήκες στη Θεσσαλονίκη είναι ανοικτές. (Κατόπιν ραντεβού στη είσοδο του εκάστοτε παραρτήματος...για να βρει κάποιος το βιβλίο που επιθυμεί χρησιμοποιεί τον ηλεκτρονικό κατάλογο)

Η βιβλιοθήκη της Βέροιας συνεργάστηκε με γνωστή αλυσίδα σούπερ μάρκετ, προκειμένου να εξυπηρετήσουν πόρτα πόρτα τους κατοίκους.

Για λοιπές πόλεις δεν γνωρίζω πως λειτουργούν.
Πάντως πολλοί άνθρωποι δεν γνώριζαν ότι έχουν ανοίξει οι βιβλιοθήκες.
(Κάντε ένα τηλεφώνημα στην τοπική βιβλιοθήκη σας, δεν έχετε να χάσετε κάτι)

Λένκοβιτς

Κοινωνός
Ευχαριστώ @Καστάλια :) Το κακό είναι ότι τελειώνουν γρήγορα και μετά θέλω κι άλλα κι άλλα κι άλλα κι άλλα....ουφ. Και δεν είμαι καθόλου του ηλεκτρονικού βιβλίου, θέλω να το πιάνω βρε παιδί μου το βιβλίο, να το αισθάνομαι. 'Ισως όμως στο μέλλον αναγκαστώ να πάρω κανένα e-reader μήπως καταφέρω και γλυτώσω μελλοντικά έξοδα. Πιάνουν και πολύ χώρο τα βιβλία και δεν έχω πλέον πού να τα βάλω.

'Εχω την εντύπωση ότι θα μου αρέσει ο Χέντρικ. Μου αρέσουν και οι καλές δόσεις πραγματικότητας. 'Οσο κυνικές και να είναι. Για τον ΟΒ, ελπίζω να μου αρέσει κι εμένα.

Που λες, πριν λίγο μπαίνει ο αδερφός μου στο δωμάτιο και μου λέει: "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;; ΚΥΑΝΟΠΩΓΩΝ;;;; Αμάν! 'Εχω δει την ταινία." Και άφησε να εννοηθεί ότι θα τρομάξω ή κάτι τέτοιο. Του είπα να πάψει, να μην μου κάνει σπόιλερ και να άλλαξα τη συζήτηση. Τι πήρα βρε παιδιά; Δεν έχω ιδέα! Βλέπω όλοι ότι έχουν τρέλα με αυτόν τον συγγραφέα και θέλησα να τον δοκιμάσω. Καλά έκανα ή θα πάθω τίποτα; Χα χα!

Καστάλια

Κοινωνός
Πάντως πολλοί άνθρωποι δεν γνώριζαν ότι έχουν ανοίξει οι βιβλιοθήκες.
(Κάντε ένα τηλεφώνημα στην τοπική βιβλιοθήκη σας, δεν έχετε να χάσετε κάτι)
Καλή ώρα, εγώ! Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή!

Λούνα

Κοινωνός
Με αναλογία αγοράς-ανάγνωσης 5 προς 1 παρήγγειλα απ την πρωτοπορία το confiteor του Ζάουμε Καμπρέ και το "1793: τότε που βασίλευε η βία" του Niklas Natt och Dag. Επίσης από public "To αηδόνι" της Kristin Hannah και από site μεταχειρισμένων το " Έθιμα Ταφής" της Kent Hannah.

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Αγορες μετα απο πολυ καιρο.

Απο τοπικο βιβλιοπωλειο

Το Κιβωτιο - Αρης Αλεξανδρου

Η Πτωση της Γκοντολιν - J. R. R. Tolkien

Το Στριψιμο της Βιδας - Henry James (απο ΟΞΥ)

Απο Πολιτεια

Η Τετραλογια του Λος Αντζελες (Η Μαυρη Νταλια, Το Μεγαλο Πουθενα, Λος Αντζελες Εμπιστευτικο, Λευκη Τζαζ) - James Ellroy

Και δωρακι απο φιλο

Η Ιστορια του Κοσμου σε 6 Ποτηρια - Tom Standage

Last edited by a moderator:

ΚρίτωνΓ

Κοινωνός
Επειδή πήρα υπερδόση λογοτεχνικής βαρβατίλας (σερί 10 αρρένων λογοτεχνών), είπα να βάλω ξανά λίγη θηλυκή λογοτεχνική χροιά στα αναγνώσματα μου (το τελευταίο ήταν πέρυσι ένα βιβλίο της Σούζυ Στάινερ). Έτσι παρήγγειλα (και περιμένω να μου έρθουν):
1. Καλό μου παιδί (Romy Hausmann), Μεταίχμιο - για να μείνω σε Γερμανία και θρίλερ και ευπώλητο, best seller που λένε στο χωρίο μου (μετά τον Φίτζεκ).
2. Μπαρόκ, Αμάντα Μιχαλοπούλου, Εκδόσεις Καστανιώτη, 2018. Άκουσα ένα podcast (Να ένα βιβλίο) με θέμα τη γυναικεία σεξουαλικότητα στη λογοτεχνία. Την είχε καλεσμένη κυρίως για το έργο της "Η γυναίκα του Θεού" (2014) που μεταφράστηκε προσφάτως στα Αγγλικά. Όμως μου κίνησε πρώτα το ενδιαφέρον να διαβάσω το συγκεκριμένο - δεν ξέρω γιατί (ίσως επειδή είναι το αυτοβιογραφικό της).
Δυο γυναίκες που αδημονώ να συναντήσω :ματιά:.
Ελπίζω δεν θα "με στήσουν" πολύ στο ραντεβού.

Σελεφά

Κοινωνός
Λοιπόν αγόρασα κάαααποια στιγμή τον Δεκέμβριο το All System Read (The Murderbot Diaies Series, βιβλίο 1) της Martha Wells και ήρθε χθες :γιούπι::γιούπι::γιούπι:
και μου δώρισαν τα
  • Αριστουργήματα Παγκόσμιου Λογοτεχνίας (8 τόμους) με τις παρακάτω ιστορίες:
τ1. Ανατολικά της Εδέμ
τ2. α) Ο χειμώνας της πίκρας μας β) Τορτιλλα φλατ
τ3. Μπεν Χουρ
τ4. Το κόκκινο και το Μαύρο
τ5. Ο τελευταίος των δικαίων
τ6. α) Θάνατος το απόγευμα, β) Αποχαιρετισμός στα όπλα γ) Τα χιόνια του Κιλιμάντζαρο
τ7. Καπούτ και
τ8. α) Μανόν Λεσκώ β) Αυγουστιάτικο φεγγάρι γ) Τζειν Έυρ​
  • Με όλες τους τις δυνάμεις. Συλλογικό έργο από τις εκδόσεις Χρονικό και
  • Μικρές φωτιές παντού της Seleste Ng

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αυτά τα αγόρασα χθες! Το Lykke με μόλις 5€ βρε παιδιά ! Εξεπλάγην!!
(* σόρρυ προσπάθησα πολύ να ανεβάσω τη φώτο κανονικά- είχα πολύ ελεύθερο καραντινοχρόνο αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα)
@Σελεφά θέλει απλά να αντιγράψεις το url της εικόνας (π.χ. με δεξί κλικ πάνω της) και να το χρησιμοποιήσεις εδώ:

Και καλοδιάβαστα :)

Σελεφά

Κοινωνός
@Λένκοβιτς Φυσικά και έκανες καλά.
Όποιος σου πει το αντίθετο πες του "Με την καραντίνα μη χαρά μου έμεινε. Δεν γίνεται να την κόψω και αυτή. Κρίμα είναι να μαραζώσω. Έτσι τουλάχιστον ταξιδεύω χωρίς να στείλω μήνυμα με κωδικό 6, ενώ οι υπόλοιποι μένετε μέσα στους 4 τοίχους".
🤪🤪