Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πολύ ωραία εξώφυλλα! Το περιεχόμενο τι λέει; Φάντασυ είναι προφανώς, απλά δεν έχω ξανακούσει ούτε συγγραφέα ούτε τίτλο.

@Τσίου Η αλήθεια είναι ότι έχω κι εγώ ένα βιβλίο με πεζά του, από τη Vintage Classics, αλλά φοβάμαι να τα πιασω ακόμα. Τον Ουίλιαμς τον έχω παρά πολύ ψηλά στην εκτίμηση μου, λόγω των θεατρικών του, και σκέφτομαι πως εάν μου φανεί μέτριος στα διηγήματα θα τον απομυθοποίσω.
@Νικόλας Δε Κιντ έχω μεγάλη περιέργεια πώς θα σου φανεί το 2666! Εγώ το βρήκα αρκετά δύσκολο βιβλίο ( έχει χάρη που ειμασταν σε λοκνταουν αλλιώς θα το παρατούσα εύκολα), αλλά στη συνέχεια με κέρδισε και δεν μετανιώνω που αφιέρωσα χρόνο γι'αυτο. Η περιγραφή των πολλών φονων που ανέφερε ο @Λένκοβιτς πάλι ήταν το αγαπημένο μου μέρος του βιβλίου. :χαχα:

@Διχασμένη και εμένα μου άρεσαν τα εξώφυλλα. Και εγώ δε τα είχα ξανακούσει.
Είδα μια δημοσίευση κάποια στιγμή και είδα ότι ο συγγραφέας είναι από την πόλη μου., οπότε τα τσίμπησα.

Σου στέλνω στοιχεία από το goodreads, σχετικά με το 1ο βιβλίο.
Από το ξεφύλλισα που έκανα είδα ότι η εκτύπωση είναι προσεγμένη, με ευχάριστη γραμματοσειρά -για εμένα- και καλό χαρτί,
αν και θα προτιμούσα να μην είναι τόσο άσπρο.

Θα το ξεκινήσω κάποια στιγμή το '22.

@Διχασμένη ναι. Διάβασα και στο goodreads καλά σχόλια.
Ελπίζω να είναι ενδιαφέρουσα ιστορία, όσο είναι και τα εξώφυλλα.
Είναι από ό,τι κατάλαβα το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα.
😊

Last edited:
@Τσίουκαι σκέφτομαι πως εάν μου φανεί μέτριος στα διηγήματα θα τον απομυθοποίσω.
🤔 Ναι, καταλαβαίνω, έχει ένα ρίσκο. Δυστυχώς (ή μαλλον ευτυχώς, διότι δεν θα κάνω σύγκριση–βέβαια, γενικά δεν κάνω, αλλά τεσπα) δεν έχω διαβάσει θεατρικό του.

Αγόρασα το Prisoners of Geography του Tim Marshall
@Ιαβερης την προηγουμενη εβδομαδα το διαβασα..αρκετα καλο, ενδιαφερον, ευαναγνωστο με πολλες πληροφοριες πάνω στα γεωπολιτικα παιχνιδια που παιζονται στον πλανητη. Με χαλασε μόνο ο υπερπατριωτισμος του Μαρσαλ (αμερικανος) οποτε μιλαγε για τις ΗΠΑ και όλοι αυτοι οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιούσε για την πατρίδα του, "μεγαθήριο", "ευλογημενος τόπος", "η μεγαλυτερη υπερδυναμη που γνωρισε ο πλανητης" και ένα σωρο τέτοια. Δεν έχανε ευκαιρία να εκθειαζει τις ΗΠΑ (κυριως στο κεφαλαιο που ασχολειται αποκλειστικά με την Αμερική) χωρις να βρίσκει κανενα αρνητικό να της προσάψει. Ακόμα και τις ατομικες βομβες τις προσπερασε και αφιερωσε μόλις δυο γραμμές. Παντως ο τύπος είναι γνωστης των πραγματων και οι αναλυσεις του ήταν πολυ ευστοχες.

Αλήθεια; Χαχα.. Στο αυτί του βιβλίου δεν γράφει την καταγωγή του όμως στο σύντομο βιογραφικο του που έχει όπου εκτός από πολλούς πολέμους που έχει καλύψει έχει καλύψει και αρκετές αμερικανικές εκλογές αλλά και από όλους αυτούς τους ύμνους που γράφει για τις ΗΠΑ υπέθεσα ότι θα είναι Αμερικάνος.. πολύ αμερικανολατρεια πάντως.

@Χρυσόστομος Είμαι ακριβώς στα μισά του κεφαλαίου της Αμερικής κι έκανα ακριβώς την ίδια σκέψη! Ενώ στα πρώτα κεφάλαια, Ρωσία - Κίνα, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση σαν πολιτικός αναλυτής, τώρα με ξενερώνει απίστευτα με αυτή την αμερικανολατρεία του. Δηλαδή εάν δεν είχε αναφέρει ο Κρίτων ότι είναι Εγγλέζος θα ορκιζόμουν πως είναι Αμερικανός. Όπως και να'χει θα τελειώσω το βιβλίο γιατί έχω περιέργεια να δω τι έχει να πει και για τη Μέση Ανατολή οπου τα έχουν κάνει μαντάρα εκεί με τα φιλαράκια τους.

Κάθε φορά που μπαίνω νοσοκομείο για θεραπεία ο αδελφός μου μου παίρνει δώρο ένα βιβλίο. Για να αντέξω. Σήμερα μου πήρε το HHhH, του Laurent Binet. Είχα διαβάσει πριν καιρό το άλλο του βιβλίο, το "Η έβδομη λειτουργία της γλώσσας" και είχα ενθουσιαστεί!

865

ΒΡΑΒΕΙΟ GONCOURT ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ 2010

1942. Κατεχόμενη Τσεχοσλοβακία.

Δύο Τσεχοσλοβάκοι παρτιζάνοι σταλμένοι από το Λονδίνο πέφτουν με αλεξίπτωτο κοντά στην Πράγα. Αποστολή τους να δολοφονήσουν τον πιο επικίνδυνο άντρα του Γ’ Ράιχ: τον Ράινχαρντ Χάιντριχ, «το ξανθό κτήνος», τον «δήμιο της Πράγας», τον αρχηγό των γερμανικών μυστικών υπηρεσιών, το δεξί χέρι του Χάινριχ Χίμλερ. Πρόκειται για την Επιχείρηση Ανθρωποειδές, μία από τις πιο τολμηρές και ηρωικές απόπειρες του Β’ Παγκόσμιου πολέμου.

Περιγράφοντας με καθηλωτικό τρόπο την απόπειρα δολοφονίας του Χάιντριχ, το HHhH συνθέτει μια πανοραμική εικόνα του Γ’ Ράιχ και της περιόδου του Β’ Παγκόσμιου πολέμου. Μια συναρπαστική ιστορία απροσμέτρητου ηρωισμού και συντροφικότητας, προδοσίας και εκδίκησης.

«Μια λογοτεχνική εποποιία… Ένα μυθιστόρημα που μας γνωρίζει καλύτερα την Ιστορία».
The New York Times Book Review

«Το HHhH με ενθουσίασε. Η γραφή του Binet συνδυάζει τα πάντα: Μια ουδέτερη, δημοσιογραφική και ειλικρινής αφήγηση με την ενστικτώδη γραφή ενός λογοτέχνη που ξέρει να επινοεί ιστορίες. Είναι ένα από τα καλύτερα ιστορικά μυθιστορήματα που έχουν πέσει στα χέρια μου».
Μπρετ Ίστον Έλις

κι εγω θελω να διαβασω τη λειτουργια της γλωσσας.
Τι να σου πω, με τη λειτουργία της γλώσσας έπαθα πλάκα και δεν το περίμενα. Αυτό το βιβλίο ήταν η αιτία για να διαβάσω για πρώτη φορά Ρολάν Μπάρτ, το S/Z που είναι η κριτική ανάλυση του βιβλίου "Σαραζίν" του Μπαλζάκ. Πολύ δύσκολο βιβλίο.

@Λένκοβιτς πολυ δυνατό το "HHhH"..πιστευω θα σου αρέσει. Δεν προκειται για μυθιστορημα, ουτε καν ιστορικο μυθιστόρημα. Αν και δυσκολα μπορεις να το κατατάξεις κάπου θα έλεγα οτι είναι καθαρά ιστορικό. Εγω πάντως στο ραφι με τα ιστορικά το έχω. :)

Πηγα σήμερα στο βιβλιοπωλειο της γειτονιας μου οπου ψωνιζω πάντα (οταν δεν κάνω ηλεκτρονικες παραγγελίες). Κατα την γνωμη μου το καλυτερο βιβλιοπωλειο της πόλης (@Ειφφελ το Αναλόγιο λέω). Πήγα για βόλτα καθως ήμουν περαστικος έτσι να κουβεντιασω λίγο με τον βιβλιοπώλη και εν τελει έφυγα με δυο βιβλία. Το "Χιροσιμα 1945" και τον "Ταξιδιώτη" του Μποσβιτς. Οσο για το δευτερο δεν το ήξερα καθολου ουτε το βιβλίο ούτε τον συγγραφεα αλλα νομίζω έπεσα σε διαμαντακι!