Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Εφτασε κι αλλο ενα δεματακι, δωρο απο τη Λεσχη Noir των εκδοσεων Μεταιχμιο στα μελη της, με τον Σκοτεινο Τοπο, της Τζιλιαν Φλυν και το Κυνηγοι Κεφαλων, του Τζο Νεσμπο. Και τα δυο σε pocket εκδοση.

Last edited:
@Χανκ Μουντυ το Κυνηγός Κεφαλών έχει γυριστεί και ταινία (προσωπικά τη βρήκα μέτρια αν και ούτε το βιβλίο με εντυπωσίασε) αλλά και το "Σκοτεινός Τόπος" θα βγει μέσα στο 2015.

Χανκ Μουντυ , μπορεις να μου πεις δυο λόγια γι αυτή τη λέσχη ; Την έχει πάρει το μάτι μου και απο φίλους μου στο fb αλλά δεν ξέρω τι παίζει ...

@Ιπποποταμος
Τον Σκοτεινο Τοπο τον εχω διαβασει και ειναι φοβερο βιβλιο. Τωρα, απο Νεσμπο, εχω διαβασει μονο το Νεμεσις και μου αρεσε πολυ. Οπως και να εχει, ηταν και τα 2 δωρεαν, οποτε...

@Μαργαριτα
Ο,τι θες για τη Λεσχη Noir εδω. Στην ουσια ειναι ενα γκρουπακι για του φαν του αστυνομικου μυθιστορηματος, με διαφορους διαγωνισμους, προσφορες αλλα και νεα για το αστυνομικο μυθιστορημα, γενικα. Δεν χανεις τιποτα να κανεις μια εγγραφη (δωρεαν ειναι), θα σου στειλουν και μια καρτα μελους και θα απολαμβανεις τα καλουδια της! :))

-"Η Πεινα" Κνουτ Χαμσουν. Εκδοσεις Μεταιχμιο
- "Το μυθιστορημα ενος ανθρωπου διχως πεπρωμενο" Ιμρε Κερτες. Εκδοσεις Καστανιωτη
"Νταμα Πικα". Αλεξαντερ Πουσκιν. Εκδοσεις Πατακη

Ξενόγλωσσος τίτλος PEER GYNT
Εκδότης ΔΩΔΩΝΗ
Σειρά ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 101
Χρονολογία Έκδοσης Δεκέμβριος 2013

@Ιπποποταμος
Τον Σκοτεινο Τοπο τον εχω διαβασει και ειναι φοβερο βιβλιο. Τωρα, απο Νεσμπο, εχω διαβασει μονο το Νεμεσις και μου αρεσε πολυ. Οπως και να εχει, ηταν και τα 2 δωρεαν, οποτε...
Για εμένα οι Κυνηγοί κεφαλών ήταν το πρώτο του Nesbo που είχα διαβάσει και με είχε ενθουσιάσει (δεν ξέρω βέβαια αν θα μου άρεσε εξίσου αν είχα διαβάσει και άλλα δικά του πριν). Από Flynn έχω διαβάσει μόνο τα Αιχμηρά αντικείμενα που μου άρεσαν πολύ οπότε θα αγόραζα κάποια στιγμή και τον Σκοτεινό τόπο και το γεγονός ότι ήταν τζάμπα δεν με χάλασε καθόλου :ωραίος:

Καινούρια άφιξη σήμερα, Τα βιβλία του Αίματος τόμος 1, Clive Barker! Ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο ακούγεται, 1 ώρα περίμενα στο ταχυδρομείο :ρ

Καινούρια άφιξη σήμερα, Τα βιβλία του Αίματος τόμος 1, Clive Barker! Ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο ακούγεται, 1 ώρα περίμενα στο ταχυδρομείο :ρ
Σε κάποιο απ' τα βιβλία του αίματος είχα διαβάσει ίσως την καλύτερη μικρή ιστορία τρόμου στη ζωή μου. Δεν θυμάμαι σε ποιο ήταν, αλλά είχε να κάνει με ένα χωριό ιθαγενών και μία κατάρα (δεν λέω περισσότερα για προφανείς λόγους)

Σε κάποιο απ' τα βιβλία του αίματος είχα διαβάσει ίσως την καλύτερη μικρή ιστορία τρόμου στη ζωή μου. Δεν θυμάμαι σε ποιο ήταν, αλλά είχε να κάνει με ένα χωριό ιθαγενών και μία κατάρα (δεν λέω περισσότερα για προφανείς λόγους)
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, δεν πρέπει να είναι σ'αυτό το βιβλίο, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι ο καλύτερος τόμος απ'όλους!

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, δεν πρέπει να είναι σ'αυτό το βιβλίο, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι ο καλύτερος τόμος απ'όλους!
Δεν θυμάμαι καθόλου τη σειρά των ιστοριών, πάνε πολλά χρόνια από τότε που τα διάβασα. Μπορεί να είναι και άλλη έκδοση (αυτή που έχω εγώ είναι 6τομη, Ελληνική). Προσπάθησα να ψάξω μήπως βρω με Google τον τίτλο της συγκεκριμένης, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Τώρα που γύρισα σπίτι το βρήκα, είναι στο 6ο βιβλίο, με τίτλο Πως Αιμορραγούν οι Καταπατητές (How Spoilers Bleed)

Πριν λίγες μέρες ήρθε η παραγγελία από Πρωτοπορία (έχει βάλει δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες άνω των είκοσι ευρώ!) Πήρα λοιπόν τα εξής:
1. Πέδρο Παράμο, Χουάν Ρούλφο
2. Ο τροπικός του καρκίνου, Χένρι Μίλλερ
3.Το μηδέν και το άπειρο, Άρθουρ Κάιστλερ
4. Τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη

Σήμερα,αφού ήμουν κέντρο δεν κρατήθηκα και πέρασα μια βόλτα από Πολιτεία,από τότε που έφυγα από Αθήνα δεν την επισκέπτομαι τακτικά (ας είναι καλά το ίντερνετ),αλλά όταν βρω ευκαιρία δεν την χάνω...Αγόρασα:
-Το τούνελ,Ερνέστο Σαμπατο
-Σιντάρτα,Έρμαν Έσσε
-Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν,Χουάν Γκαμπριέλ Βάσκες.

Σήμερα,αφού ήμουν κέντρο δεν κρατήθηκα και πέρασα μια βόλτα από Πολιτεία,από τότε που έφυγα από Αθήνα δεν την επισκέπτομαι τακτικά (ας είναι καλά το ίντερνετ),αλλά όταν βρω ευκαιρία δεν την χάνω...Αγόρασα:
-Το τούνελ,Ερνέστο Σαμπατο
-Σιντάρτα,Έρμαν Έσσε
-Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν,Χουάν Γκαμπριέλ Βάσκες.
Ζοζεφίνα τα δύο τελευταία είναι εκπληκτικά! Ο Έσσε είναι απ'τους αγαπημένους αλλά και το "Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν" είναι ένα μικρό αριστούργημα! Καλές αναγνώσεις!

Περασα απο Πολιτεια σημερα, επεσε το ματι μου στο "Το τσιρκο της νυχτας" , θυμηθηκα τα καλα λογια του μικρου βιβλιοφιλου

Αυτή τη στιγμή διαβάζω το Τσίρκο της Νύχτας της Erin Morgenstern.Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει.Το κλίμα, ο τρόπος με τον όποιο ανακαλύπτεις το τσίρκο αλλά και τους ίδιους τους χαρακτήρες είναι καθηλώτικος.

και το αγορασα.

Τώρα διαβάζω το Λύκο της Στέπας και μ'αρέσει πάρα πολύ!Είναι καταπληκτικό!Θα διαβάσω σίγουρα κι άλλα του Έσσε..

Παρήγγειλα χτες τα "βιβλία του Bachman", (Bachman = ψευδώνυμο του Stephen King), παλιά έκδοση, για να έχει και την "Οργή" μέσα!