Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σήμερα στον περίπατο μου τσίμπησα το '' Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν'' της Σρίβερ. Θέλω εδώ και πολύ καιρό να το διαβάσω αυτό το βιβλίο. Και έπειτα να δώ και την Τίλντα να κεντά στον ρόλο της μητέρας. Ναι, είμαι τοσο σίγουρη οτι θα είναι απίστευτη.
Ανυπομονώ για τα σχόλιά σου!!! (Λατρεύω ταινία και βιβλίο)

Θα τα αφήσω στο σχετικό νήμα όταν έρθει εκείνη η ώρα :)))

Νομίζω οτι θα σου αρέσει πολύ το Πέμπτο παιδί της Λέσινγκ. Απο τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει γενικα. Η Σρίβερ πρέπει να έχει επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό.

Καινουριες αγορες σημερα το νεο βιβλιο του Γιαλομ και ενα ελληνικο μυθιστορημα που είδα και μου φανηκε διασκεδαστικο "Τα ουγγρικα ψάρια" του Πλιωτα.

οι τελευταίες προσθήκες στα αναγνώσματα των διακοπών
• Η λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων - Jean-Michel Guenassia, ήθελα πολύ καιρο να το διαβάσω και λόγω όγκου πιστεύω οτι θα με βολέψει στις διακοπές.
• Αύγουστος - John Williams, μετά τον Στόουνερ ήταν σίγουρο οτι θα διαβάσω κι αυτό, δεν το είχα στο πρόγραμμα για τώρα αλλά το βρήκα σε καλή τίμή και άρπαξα την ευκαιρία.
• Η συνείδηση του Ζήνωνα - Ίταλο Σβέβο, έχω διαβάσει πολλές κριτικές και το αποθεώνουν, λίγο και η ψυχανάλυση που έχει ως θέμα ήταν αρκετά για να απαλάξω το ράφι απο το βάρος του.

Τι εννοεις "καλη τιμη"; ειναι ακομη στα 18€, στα βιβλιοπωλεια.
Επισης, προσωπικα, ο ζηνων μου αρεσει πολυ (διαβαζω τωρα το δευτερο μισο). Θυμαμαι ο Πικος απικος κι ο Ιαβερης να μην εχουν και πολυ καλα λιγια να πουνε. :ρ

Σημερα μου φερανε τους Παλιους δασκαλους του Μπερνχαρντ που, εΦιτέλους, κυκλοφορησε. :βέριενθουσιασμένη:

το βρήκα στην πρωτοπορία μεταχειρισμένο 14ευρω, μου έκανε εντύπωση όμως οτι ήταν σαν καινουργιο, ουτε τσάκιση στην ράχη ούτε τσακίσματα στο εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο. Μόλις το πλήρωσα μου έδωσαν και ενα απόκομμα που έγραφε ότι αν το επιστρέψω σε καλή κατάσταση μου το αγοράζουν 7ευρω. Υπάρχει περίπτψση να είναι καινουργιο το βιβλίο και να το έχουν βάλει επίτηδες στα μεταχειρησμένα και να εισπράτουν απο την υπεραξία που τους αποδίδει??

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Δηλ. τί κέρδος θα είχαν εάν το έκαναν αυτό; δεν καταλαβαίνω. Πώς θα έβγαιναν κερδισμένοι πουλώντας 14 ευρώ κάτι που θα μπορούσαν να το πουλήσουν πιο ακριβά;
:χμ:

το βρήκα στην πρωτοπορία μεταχειρισμένο 14ευρω, μου έκανε εντύπωση όμως οτι ήταν σαν καινουργιο, ουτε τσάκιση στην ράχη ούτε τσακίσματα στο εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο. Μόλις το πλήρωσα μου έδωσαν και ενα απόκομμα που έγραφε ότι αν το επιστρέψω σε καλή κατάσταση μου το αγοράζουν 7ευρω. Υπάρχει περίπτψση να είναι καινουργιο το βιβλίο και να το έχουν βάλει επίτηδες στα μεταχειρησμένα και να εισπράτουν απο την υπεραξία που τους αποδίδει??

Ίζι

Κυρά των Σκιών
μου έδωσαν και ενα απόκομμα που έγραφε ότι αν το επιστρέψω σε καλή κατάσταση μου το αγοράζουν 7ευρω. Υπάρχει περίπτψση να είναι καινουργιο το βιβλίο και να το έχουν βάλει επίτηδες στα μεταχειρησμένα και να εισπράτουν απο την υπεραξία που τους αποδίδει??
Γιατί; Δεν μπορούν να κάνουν το ίδιο και με καινούρια βιβλία;

Ιζάκι,νομίζω οτι η πρωτοπορία κάνει κάτι ανάλογο με τα καινούρια. Δηλαδή, αν το επιστρέψεις εντος κάποιου διαστήματος απο την αγορά του (25 μέρες; κάτι τετοιο), και εφοσον εχεις την αποδειξη, σου επιστρέφει το 50% της τιμής αγοράς

Παρόλο που ο τριών εβδομάδων γιος μου δεν μου επιτρέπει και πολύ το διάβασμα, εντούτοις μπήκα στον πειρασμό και αγόρασα τους ''Τελευταίους Εγγονούς'' του Τάσου Αθανασιάδη και το ''Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν'' Juan Gabriel Vasquez.
Αν έχει διαβάσει κανείς το δεύτερο βιβλίο ας μου γράψει εντυπώσεις.

Χθες παρέλαβα το πακέτο μου με τρία βιβλία του Ζαν Κριστόφ Γκρανζέ: Η Αυτοκρατορία των Λύκων, Τα Πορφυρά Ποτάμια και Ο Κύκλος της Πέτρας. Σήμερα βρήκα μεταχειρισμένο το Σπίτι από Φύλλα Mark Danielewski.

Τα πουλια πεθαινουν τραγουδωντας και ειναι ενα αριστουργημα , μαλιστα το πηρα σε πολύ καλή τιμή, περιμένω και από τα πάπλικ την ρεββεκα ( την εκανε και ταινια ο Χιτσκοκ)αλλα μια βδομαδα περιμενω και ακόμα τίποτα

Σημερα παρελαβα παραγγελια απο Μεταιχμιο

Μακβεθ, του Νεσμπο και Σκοτεινο Βερολινο, του Χαραλντ Γκιλμπερς.

Επειδη η παραγγελια ηταν στα πλαισια εορτασμου των 25 χρονων του εκδοτικου, πηρα και δωρακι το βιβλιο Η Τελευταια Μαυρη Γατα, του Ευγενιου Τριβιζα. Αυτο, παει για δωρακι σε ανηψουλες, αφου πρωτα το διαβασω εγω! :))

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
^Χανκ, είναι από τα ωραία βιβλία του Τριβιζά. Κάλλιστα αν δεν βρεθεί αυτή η στιγμή για δωράκι σε ανήψι (όχι απαραίτητα κοριτσάκι), θα μπορούσες να το κρατήσεις στην δική σου βιβλιοθήκη. Είναι από τα βιβλία που διαβάζονται σ' όλες τις ηλικίες και αξίζουν. Καλές αναγνώσεις! :)))

Πίκο, δεν ήταν δύσκολο να το βρω μιας και πήρα την αγγλική έκδοση, για την ελληνική έκδοση θα χρειαζόμουν τύχη βουνό για να το βρω και κανένα νεφρό για να το αγοράσω, οι άνθρωποι δεν κάνουν πλάκα, ζητάνε κάτι 200ρια... Φαίνεται πολύ δύσκολο βιβλίο όντως. :ναι:

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
οχι σήμερα,αλλα χθες αγορασα τη "διαφάνεια του χρόνου" (το νέο του Παδούρα) καθώς και το "Ο θρύλος του Αγιου πότη" του Joseph Roth