Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Χωρις δευτερη σκεψη λοιπον θα το αγορασω. :ναι: Το εχω βαλει στην λιστα Ελλη και θα το παρω η θα μου το παρει η γυναικα μου αφου μου ειχε πει οτι θελει να μου το κανει δωρο. :))))
Παντως δεν εχω προβλημα με τα μεταχειρισμενα Ελλη εχω παρει πολλες φορες απο μοναστηρακι, παζαρια κ.λ. Αλλα προτιμαω να ειμαι εκει και να βλεπω τι παίρνω. Σε ηλεκτρονικες παραγγελιες ειμαι διστακτικος με τα μεταχειρισμενα γιατι φοβαμαι τι θα μου στειλουν. Εχει τυχει φορές να παραγγειλω απο πρωτοπορια και να βλεπω οτι υπαρχει και σε μεταχειρισμενο 4-5 ευρω κάτω αλλά προτιμώ το καινουριο.

Καταλαβαινω τι λες και συμφωνω. Για το συγκεκριμενο βιβλίο, ειχα δει τα αντιτυπα στο βιβλιοπωλείο κι ηταν πραγματικα καινουρια, αλλα τελικα το αγορασα on line και ηρθε αυτο που ειχα δει. Για καποιον λογο, κι οσες φορες βρεθηκα στο βιβλιοπωλειο τους τελευταιους μηνες, υπηρχαν 5-6 αντιτυπα στα μεταχειρισμενα. :ναι:

Παντως, δεν ανηκω σε καμια αιρεση/οργανωση για την προασπιση, προαγωγη και προώθηση του εργου του Ουίλλιαμς.

Last edited:
Ξερεις τι σκεφτομαι τωρα που το λες; Στα καινουρια βιβλια οταν δεν ειναι επανεκδοσεις για δυο χρονια δεν μπορουν να κανουν εκπτωση πανω απο το νομιμο 10%. Η πρωτοπορια πολλες φορες παραβαινει τον κανονα και αλλα βιβλιοπωλεια διαμαρτυρονται επανειλλημενως. Προσφατα ειχε γινει και με το Κουτσο που το δινανε με 40% με την δικαιολογια οτι ειναι επανακυκλοφορια. Μονο που ηταν απο αλλον εκδοτικο οικο, αλλη μεταφραση τελειως διαφορετικη εκδοση λοιπον. Τελος παντων. Ετσι λοιπον και αυτοι προσπαθουν καπως να συμμορφωθουν. Και λεω εγω τωρα μηπως τα αντιτυπα που λες ειναι οντως καινουρια και τα εχουν βαλει στα μεταχειρισμενα ετσι ωστε να μπορουν να τα δινουν με 30%;

Αααααααα!!!(<-----αναφωνησε οταν αντικρυσε το αγαλμα της ελευθεριας :)))) ) Ουτε που θα το σκεφτομουν. Δεν ηξερα τις λεπτομερειες που αναφερεις περι του περιορισμου των 2 ετων.

Απο αυτα που ειχε -50% το Public, με 30 ευρω

Εγκλημα στο Εξπρες Οριαν - Αγκαθα Κριστι

Τα Βιβλια του Αιματος 1 - Κλαιβ Μπαρκερ

Hellraiser - Κλαιβ Μπαρκερ

Μαικλ Τζορνταν: Ζωη - Ρολαντ Λαζενμπι

Ημέρα προσφορών σήμερα! 50% στην Πολιτεία για τη Σκιά στο Σπίτι και για την Ιστορία του Κόσμου σε 6 Πιάτα. Και στο μαγαζί του greekbooks.gr στην Ακαδημίας, 2τομο Χίλιες και Μία Νύχτες των εκδόσεων 4Π με 50% επίσης - 10 ευρώ και οι δύο. Συν 3-4 βιβλία με το στάνταρ 40άρι της Πρωτοπορίας. Ήταν μία καλή μέρα!

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους..!
Αγορασα το "Αποχαιρετισμος στα οπλα" του Χεμινγουει, η δευτερη αναγνωστικη μου αποπειρα στον εν λογω συγγραφεα...
Καθως και το "Μονος στο Βερολινο" του Φαλαντα.

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Ιαβέρη,σε εμπιστεύομαι για ακόμα μία φορά κ μόλις αγόρασα το Confiteor-για να δούμε!

Το δεύτερο μέρος του "Δον Κιχώτη" (εκδόσεις Εστία) που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε εξαιρετική μετάφραση. Διάβασα από την ίδια μεταφράστρια το πρώτο μέρος και ενθουσιάστηκα με τα υπέροχα ελληνικά της.

Ο Δον Κιχώτης είναι στη λίστα με τα βιβλία που θέλω να αγοράσω αυτή τη χρονιά. Δυστυχώς όταν γίνεσαι μέλος μίας λέσχης η λίστα μεγαλώνει συνεχώς!:)

Νομίζω πρέπει να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Πέρασα μια βόλτα από την Πρωτοπορία το Σάββατο, μόνο έτσι "για να ρίξω ένα μάτι", και έφυγα με 7-8 βιβλία, και ενώ μόλις την Παρασκευή μου είχε έρθει παραγγελία που είχα κάνει απ' το Λεμόνι με άλλα 5-6 βιβλία...

Ο λόγος που το αναφέρω όμως είναι διότι μετά από αρκετά χρόνια αναμονής, λόγω υψηλής τιμής αρχικά, και μετά γιατί είχε εξαφανιστεί από τα ράφια (στη σελίδα της Πρωτοπορίας ακόμα το αναφέρει ως "Εξαντλημένο"), αγόρασα επιτέλους τον Φάουστ, από τις εκδόσεις Γαβριηλίδη, που είναι μετάφραση του Μάρκαρη και συμπεριλαμβάνει και το πρωτότυπο Γερμανικό κείμενο - http://www.gavrielidesbooks.gr/showtitle.aspx?vid=649. Το βιβλίο αυτό έχει 53 ευρώ, και στην Πρωτοπορία πωλείται 31. Μπορεί σε κάποια βιβλία οι εκπτώσεις της Πρωτοπορίας να μην κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά (για 2-3 ευρώ πολλές φορές προτιμώ να αγοράσω ένα βιβλίο από "μικρό" βιβλιοπωλείο, π.χ. Λεμόνι), αλλά κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι ο λόγος που η Πρωτοπορία είναι δώρο εξ ουρανού!

Παρέλαβα σήμερα τα εξής βιβλία:

1) Σιλμαρίλλιον
2) Χόμπιτ
3) Τα παιδιά του Χούριν
4) Μπέρεν και Λούθιεν

Και έτσι επιτέλους θα μυηθώ στον μαγικό κόσμο του Τόλκιν!

Last edited:
Μου ήρθε από το Book Depository ένα από τα πιο περίεργα βιβλία που πρέπει να έχουν υπάρξει ποτέ, το S, των J. J. Abrams (ναι, του γνωστού) και Doug Dorst (του άγνωστου, υποθέτω, εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω ξανακούσει). Είναι σαν ένα βιβλίο που έχεις δανειστεί από βιβλιοθήκη, και κάποιος το έχει γεμίσει σημειώσεις, αλλά έχει αφήσει μέσα και διάφορα πράγματα, όπως γράμματα, καρτ ποστάλ, ακόμα και έναν χάρτη σε χαρτοπετσέτα! Υποθέτω όλα αυτά θα έχουν να κάνουν με την ιστορία. Είδα και μία συζήτηση εδώ για το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά ξεκινούσε με προειδοποίηση για spoilers, οπότε δεν τη διάβασα. Το S είναι από τα βιβλία που θέλω πάρα πολύ να διαβάσω, να δω τώρα πότε και πως θα τα καταφέρω...!
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες. Αν είναι πολλές, θα κάνω edit και θα αφήσω μόνο την πρώτη, και τις άλλες με link.

Μου ήρθε από το Book Depository ένα από τα πιο περίεργα βιβλία που πρέπει να έχουν υπάρξει ποτέ, το S, των J. J. Abrams (ναι, του γνωστού) και Doug Dorst (του άγνωστου, υποθέτω, εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω ξανακούσει). Είναι σαν ένα βιβλίο που έχεις δανειστεί από βιβλιοθήκη, και κάποιος το έχει γεμίσει σημειώσεις, αλλά έχει αφήσει μέσα και διάφορα πράγματα, όπως γράμματα, καρτ ποστάλ, ακόμα και έναν χάρτη σε χαρτοπετσέτα! Υποθέτω όλα αυτά θα έχουν να κάνουν με την ιστορία. Είδα και μία συζήτηση εδώ για το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά ξεκινούσε με προειδοποίηση για spoilers, οπότε δεν τη διάβασα. Το S είναι από τα βιβλία που θέλω πάρα πολύ να διαβάσω, να δω τώρα πότε και πως θα τα καταφέρω...!
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες. Αν είναι πολλές, θα κάνω edit και θα αφήσω μόνο την πρώτη, και τις άλλες με link.

Ενδιαφέρον φαίνεται!!

Last edited by a moderator:
Αγορασα τα "Η ζωη εν ταφω" του Μυριβηλη και το "Τρια λευκά φερετρα" που μου ειχε σχολιασει με πολυ καλα λόγια καποια στιγμη η Μεταλλαγμενη.