Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή το ''Η ζωή εν τάφω'' Χρυσόστομε. ¨Οταν το διάβασα κατάλαβα όσο ποτέ άλλοτε τη φρίκη και το παράλογο του πολέμου, από τις καλύτερες και συναισθηματικά πιο έντονες περιγραφές γύρω από το θέμα αυτό. Συνεχειά του δε αποτελούν ''Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια'' και ''Η Παναγιά η γοργόνα''.

Δουλτσινεα αυτο που λες με την φρικη και τον παραλογισμο του πολεμου το ειχα νοιωσει οταν διαβαζα το "Ουδεν νεωτερο απο το δυτικο μετωπο" του Ρεμαρκ. Πραγματικά ολη η κολαση του πολεμου σε ενα βιβλίο. Συνταρακτικο βιβλίο αν δεν το εχεις διαβασει στο προτεινω ανεπιφυλακτα!

Διαβάζω τώρα τη βιογραφία "Ναπολέων" του Εμίλ Λούντβιχ, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα οπτική με τις σκέψεις και τα συναισθήματα του να συνοδεύουν την εξιστόρηση των γεγονότων της ζωής του.

Αγορασα το "Για τα πληγωμενα μας αδερφια" του Ζοζεφ Αντράς και τον "Πριγκιπα" του Μητσου Κασόλα.

Κόμης

Member
Μπήκε Φεβρουάριος, ο μήνας του 50% στο Βιβλιοπωλείο της Ακαδημίας Αθηνών. Οπότε έσπευσα άμεσα να αγοράσω επιτέλους την εκπληκτική έκδοση των Εννεάδων του Πλωτίνου.

Δυστυχώς η Έκτη έχει βγει σε 2 τόμους και λόγω νόμου εννιαίας τιμής κοστίζει 80 ευρώ (79 ευρώ οι άλλες 5 μαζί). Οπότε για την Έκτη υπομονή μέχρι Φεβ 2021...

Επίσης, όπως φαίνεται στη φωτό, η Πρώτη είναι σε επανέκδοση, με πιο ανοιχτό χρώμα. Κάποτε οι ψυχαναγκασμοί μου θα με είχαν οδηγήσει στο να μην την αγοράσω και να ψάξω να βρω τη σκουρόχρωμη ξεχασμένη σε κανα βιβλιοπωλείο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους ήρθε να αλλάξουν το χρώμα ξαφνικά. Εγώ μπορεί πλέον να "είμαι καλύτερα" αλλά σίγουρα θα υπάρξουν κάποιοι που θα έχουν πρόβλημα με αυτή την αλλαγή.

Κόμης

Member
Ναι, το Βιβλιοπωλείο της Ακαδημίας βάζει όλα τα βιβλία στο 50% κάθε Φεβρουάριο, για όλο τον μήνα - εκτός, φυσικά, από τα βιβλία που μπλοκάρονται στο 10% λόγω του καταραμένου νόμου ενιαίας τιμής*...

* Και για να μην παρεξηγηθώ, είμαι ΥΠΕΡ του συγκεκριμένου νόμου, αλλά όπως ήταν παλιότερα, για 6 μήνες δηλ. Όχι τώρα που τον έχουν κάνει 2 χρόνια.

Τσίου

Active member
Σήμερα βγήκα τελείως απροετοίμαστη για μια δουλειά, και έτσι όπως περπατούσα μες στην τρελή χαρά (καθόλου), λέω δεν πάω μία σε ένα βιβλιοπωλείο να ξεχάσω το υπαρξιακό μου δράμα; Εντωμεταξύ με την μαιμού και τα πιατίνια της που έχω μέσα στο κεφάλι μου, αν δεν κρατώ λίστα (ακόμη για 2 πράγματα), χάνομαι. Όπως και έγινε δηλαδή, γύριζα σαν σβούρα μέσα στο βιβλιοπωλείο, ώσπου το μάτι μου πέφτει στον αγαπημένο μου Ζολά και αυτό ήταν. Άρπαξα το Το στομάχι του Παρισιού κι έφυγα.

Τώρα που είπα Ζολά... Νικόλα, τι θα γίνει με το ανθρώπινο κτήνος; θα το ξεκινήσεις όταν μείνω με ένα δόντι; :γρμβ: :)αγκαλιά:)

Κόρτο Μαλτέζε

Μεγάλος Βεζίρης της Βαγδάτης
Staff member
Δεν είχα διαβάσει τον Στόουνερ ακόμα. Και ρώτησα τον εαυτό μου "Γιατί να μην το έχω διαβάσει; Στο πηγάδι κατούρησα;" και μου απάντησε "Ναι, αλλά δεν πιάνεται γιατί ήσουν μικρός" και τέλος πάντων αποφάσισα να το εντάξω στην λίστα με τα αδιάβαστα που κατέχω...

Έλλη Μ

Active member
Αν ηξερα οτι θα μπορουσα να ειμαι συνεπης, θα σου προτεινα συναναγνωση.
Σημερα πηρα τα:
Έχων σώας τας φρένας, του Χιονη.
Ο μαίτρ της δευτέρας παρουσίας, του Περουτζ (τιμησα προταση -η τριτη κατα σειρα που αγοραζω- εξαφανισμενου μελους)
Ο καλεσμένος του Δράκουλα. Βαλπούργεια νύχτα, του Στοκερ, απο την πολυ ομορφη σειρα "Άτακτος Λαγος" των εκδοσεων Αγρα.

Ιαβερης

Active member
Όχι σήμερα αλλά πριν λίγες μέρες αγόρασα τα εξής βιβλία:
Βρυκολακες- Ίψεν
5 θεατρικά του Τενεσί Ουίλιαμς, Λεωφορείον ο Πόθος, Λυσσασμένη Γάτα, Γλυκό πουλί της νιότης κι άλλα δύο που δεν θυμάμαι τώρα πώς λέγονται.
Η πείνα- Κνουτ Χάμσουν
Iron Gustav- Hans Falada
Διηγήματα - Μάρκες
Καθώς ψυχορραγώ- Φώκνερ
The Waste land and other poems- T.S. Eliot

Σμίλα

New member
Αγόρασα την 'Υπόθεση Jacob' του Γουίλιαμ Λαντεη - το είδα χθες στο βιβλιοπωλείο και ο τίτλος του μου θύμισε κάτι που διάβασα στη λέσχη . Ελπίζω να μην έκανα λάθος και να ήταν καλό το σχόλιο .

Σμίλα ισως να ηταν το δικο μου σχόλιο αυτο που ετυχες να διαβασεις αφου και εγω το ειχα διαβασει πριν 1-2 μηνες και ειχα σχολιασει. Το σχόλιο μου πάντως ηταν πολυ καλο αφου το βιβλίο μου αρεσε πάρα πολύ, ειναι ενα δυνατο οικογενειακο δικαστικό δραμα, με αγωνια, ανατροπες και αναπαντεχο φιναλε. Πιστευω θα σου αρέσει.

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Αγόρασα «Τον άνθρωπο που έτρωγε πολλά» του Κορτώ για να το κάνω δώρο στη γυναίκα μου που έχει τα γενέθλιά της και εύχομαι να μην το πάρει προσωπικά!

Αγόρασα το "Το περιοδικό σύστημα" του Πρίμο Λεβί γιατί μου άρεσε πάρα πολύ το "Εάν αυτό είναι ο άνθρωπος" και το "Ένας επικίνδυνος δρόμος" γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον από αυτά που έλεγε ο Χρυσόστομος και είναι και σε προσφορά.