Προτάσεις βιβλίων για το καλοκαίρι

Μαρία Χατζή

Όμορφο Νιάτο
Όοοοχι...δε θέλω να προτείνω κάποιο βιβλίο. Νομίζω πως ότι θα μπορούσα να προτείνω έχει ήδη προταθεί! Θέλω να γνωστοποιήσω τα βιβλία που διάβασα και λάτρεψα και να ζητήσω βοήθεια για καινούριες αγορές γιατί προβλέπεται να ξεμένω....

Οι Πεφωτισμένοι-Νταν Μπράουν του οποίου διάβασα και τα υπόλοιπα βιβλία
Αιχμηρά Αντικείμενα-Φλίν (επίσης τα διάβασα όλα)
Το Παιχνίδι Του Αγγέλου-Θαφόν (πάει κι αυτός, τον διάβασα)
και... μόλις ξεκίνησα το "Το παιχνίδι των Κρυφών Ευχών" του Πάτρικ Ρέντμοντ (το βρήκα χάρη στη βοήθεια ενός μέλους του φόρουμ και προβλέπεται συναρπαστικό)

Όποιος λοιπόν έχει να προτείνει κάποιο βιβλίο στη κατηγορία των παραπάνω ας το κάνει για να οργανωθώ...για το καλοκαίρι τουλάχιστον!

Ευχαριστώ :)

Last edited by a moderator:

Μαρία Χατζή

Όμορφο Νιάτο
480 σελίδες συναρπαστικής πλοκής! Ακριβώς αυτό! Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Για εμένα στο καλοκαίρι ταιριάζουν τα αστυνομικά.

Μια δική μου πρόταση: Ζαν-Πατρίκ Μανσέτ: "Η Πρηνής Θέση τού Σκοπευτή"

μόνο που θα το τελειώσεις μέσα σε δυο μέρες, οπότε ίσως καλύτερα δοκίμασε το υπέρτατο "Κορίτσι με το Τατουάζ" και προχώρησε έπειτα στις εξίσου υπέρτατες συνέχειες. Αυτά θα σου φτουρήσουν παραπάνω.
:ναι:

Αριάδνη

Όμορφο Νιάτο
Παιδια το πρωτο θεμα δινει καποια ισως καλοκαιρινα βιβλια, ξερουμε ποια δινει; πρωτο και καλύτερο στο εμγάλο κρεβάτι της σοουμπιζ:))εχει πολύ γέλιο

Μαρία Χατζή

Όμορφο Νιάτο
Για εμένα στο καλοκαίρι ταιριάζουν τα αστυνομικά.

Μια δική μου πρόταση: Ζαν-Πατρίκ Μανσέτ: "Η Πρηνής Θέση τού Σκοπευτή"

μόνο που θα το τελειώσεις μέσα σε δυο μέρες, οπότε ίσως καλύτερα δοκίμασε το υπέρτατο "Κορίτσι με το Τατουάζ" και προχώρησε έπειτα στις εξίσου υπέρτατες συνέχειες. Αυτά θα σου φτουρήσουν παραπάνω.
:ναι:
Η Πρηνής Θέση Του Σκοπευτή ήταν στα υπόψη, μένει μόνο να ξεπεράσω το κόλλημα με το εξώφυλλο του βιβλίου ( ο καθένας με τα χούγια του:))) )

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
τότε δοκίμασε την "Μοιραία" (Fatale) του Μανσέτ..

Αν κι αυτό διαβάζεται, πια, σε μια καθισιά...

Σκηνοθέτης

Όμορφο Νιάτο
Βοηθεια συμφορουμιτες. Εκπεμπω S.O.S.

Εχω πεσει σε μια κινουμενη αμμο, ασφυκτιωντας και δεν εχω καθολου χρονο και καθαρο μυαλο για να διαβασω. Θελω να μου προτεινετε κατι που να ειναι καθαρα λογοτεχνικο, να ανηκει στα πιο αναγνωσμενα βιβλια του ειδους και αν καποιο κομματι του συμβαινει καλοκαιρι τοτε ακομα καλυτερα.

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
Εγω ειχα διαβασει πριν 2 χρονια καλοκαιρακι το Ερωτας σαν Βροχη της Μαντα και το τελειωσα σε 3 μερες.Ειναι καλοκαιρινο γιατι ολο το βιβλιο μιλαει για την Κερκυρα και ειναι αναλαφρο .Εγω αυτο θα σου προτεινα :) Συμφωνω κι εγω για την Κριστι και για τα αστυνομικα γενικοτερα οτι ειναι οτι πρεπει.Το βιβλιο Εγκλημα στο Νειλο της Κριστι ειναι και φοβερο και ταιριαζει με την εποχη.

Σκηνοθέτης

Όμορφο Νιάτο
Την λενα μαντα την απορριπτω κατευθειαν.

Την Αγκαθα Κριστυ εχω παρατηρησει οτι την προτεινετε πολυ συχνα οποτε ας κανω και αυτο το ανοιγμα. Απο τις εκδοσεις λυχναρι να το παρω;

Φαροφύλακας

Προσωπικό λέσχης
Όπως φαίνεται πάμε σε κανονική μνημονιακή συμφωνία και θα ησυχάσουμε βυθισμένοι σε όσα είχαμε και δεν είχαμε και χθες. Και έτσι, σιγά-σιγά θα ξαναπάρει μπρος η κάθε μας μέρα και μαζί το καλοκαίρι. Τί να διαβάσουμε, λοιπόν, φέτος; Καμιά καινούργια πρόταση;
:χμ:

Λούση

Κοινωνός
Η Αλίκη στη χώρα των ψεμάτων - Ελένη Δαφνίνη, για καλοκαίρι πιστεύω πως είναι ό,τι πρέπει. Αμα το διαβάσεις πες μου τις εντυπώσεις σου.

Αστραιος

Όμορφο Νιάτο
Θα προτείνω και εγώ μια πεντάδα για όλα τα (ανάλαφρα-καλοκαιρινά) γούστα...
1. Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία - Robert Fisher
2. Αστραδενή - Ευγενία Φακίνου
3. Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών - Jean Teule
4. Γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστοπ - Douglas Adams (ή και όλη τη σειρά)
και αυτό που θα διαβάσω εγώ στις διακοπές μου...
5. Τσακισμένη ακτή - Peter Temple

Βάγγυ

Κοινωνός
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να διαβάσεις κάτι με συναρπαστική πλοκή. Θα σου πρότεινα λοιπόν αυτό.

:)
Συμφωνώ με τα χίλια σε αυτό.:πάνω: Επίσης, εμένα προσωπικά μ' άρεσε και η σειρά βιβλίων των Nicci French με πρωταγωνίστρια την ψυχαναλύτρια Φρίντα Κλάιν που θα την αγαπήσεις! :ναι: Κάθε βιβλίο έχει δική του πλοκή, απλώς συνεχίζεται συγχρόνως και μια κεντρική πλοκή. ;) http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/blue-monday/prod1821535pp/"] Blue Monday, http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/tuesdays-gone/prod3792053pp/ Tuesday's Gone, http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/skoteini-tetarti/prod5570193pp/ Σκοτεινή Τετάρτη, http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/simademeni-pempti/prod6950085pp/ Σημαδεμένη Πέμπτη. Έχουν βγει ήδη 4 βιβλία, οπότε αν σου αρέσει το πρώτο θα έχεις να διαβάζεις μετά! ;)

Last edited:

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει, αλλα διαβαστε Λενο Χρηστιδη (κατα προτιμηση το Χαστουκοψαρα).