Προτάσεις για σειρές

Πολύ παλιά αμερικανική σειρά μυστηρίου με ορισμένα εξαιρετικά ευφυή επεισόδια είναι το "Στη Ζώνη του Λυκόφωτος" (The Twilight Zone). Την έβλεπα φανατικά στη δεκαετία του '80, όταν η ΕΡΤ πραγματικά "ζωγράφιζε" μερικές φορές στο πρόγραμμα της. Είχε τρεις περιόδους : 1959/64, 1985/89, 2002/03.

Το παρακάτω επεισόδιο μου είχε κάνει τρομερή αίσθηση!!!

[video=youtube;csQAmclFLJo]https://www.youtube.com/watch?v=csQAmclFLJo&list=PLsp4Y5JtbjbthUxZwwNtzZOxGLWPSczoM[/video]

Tην θυμαμαι αυτην την σειρα Μπου. Δεν την εβλεπα στην τιβι οταν παιζοταν αλλα την δεκαετια του 90 ειχαν βγει κανα δυο βιντεοκασετες με καποια επεισοδια της δευτερης περιοδου. Ηταν παρα πολυ καλη με πανεξυπνη πλοκή. Μου θύμιζε Χιτσκοκ.

Απ'ότι είδα Χρυσόστομε μας "τσίμπησαν" στα πνευματικά δικαιώματα και το βιντεάκι "κατέβηκε". Το φοβόμουν αυτό γιατί ήταν ολόκληρο το επεισόδιο. Θυμίζω για τους φίλους που δεν το πρόλαβαν πως είχα βάλει το επεισόδιο "Examination Day" που με στοιχειώνει ακόμη 30 ολόκληρα χρόνια μετά την πρώτη φορά που το είδα!!! Στο youtube έχει πάντως τρομερό playlist που το προτείνω με τα "χίλια"...

Εξαιρετική σειρά η Ζώνη του Λυκόφωτος! Το μουσικό θέμα αλησμόνητο και μου άρεσε το κάπως πεσιμιστικό και ζοφερό τέλος. Νομίζω ότι όλα τα επεισόδια είχαν πολύ σκοτεινές ανατροπές.

Από τα καλύτερα επεισόδια θεωρείται εκείνο για ένα βιβλιοφάγο,το Time Enough at Last.

Ένας τύπος με υπερβολική μυωπία είναι ο μοναδικός επιζών μιας πυρηνικής καταστροφής, επιτέλους έχει όλο τον χρόνο διαθέσιμο να διαβάσει. Και τι γίνεται μετά? Πατάει τα γυαλιά του.:))))

Επίσης θεωρώ πολύ καλό το επεισόδιο με τους καλλιτέχνες που ήταν παγιδευμένοι σε ένα βαρέλι! :)[/FONT]
Εννοείς το Five Characters in Search of an Exit? Ήταν πάρα πολύ καλό, το είχα δει και μικρή και με τρόμαξε.

Ο δημιουργός της σειράς, Ροντ Σέρλινγκ, νομίζω ότι έγραφε ιστορίες για εξωγηίνους και τέρατα επειδή εμμέσως ήθελε να θίξει τα ζητήματα που αντιμετώπιζε η κοινωνία των Η.Π.Α. μετά τον πόλεμο. Το να βλέπεις επεισόδια της σειράς ήταν σαν να διαβάζεις ανθολογία φρικιαστικών διηγημάτων. Αν δεν κάνω λάθος και ο Τζρρ Μάρτιν είχε γράψει κάποια σενάρια.

Ναι αυτό λέω!
Εμένα η όλη σειρά μου έβγαζε κάτι Καφκικό. Χαρακτήρες που μπλέκουν σε καταστάσεις χωρίς ακριβώς να ξέρουν το γιατί...

Αγαπημένο επίσης επεισόδιο αυτό με ένα παιδάκι που εξουσίαζε μια μικρή πόλη.
Ανάγκαζε αν θυμάμαι καλά τους λιγοστούς πολίτες να δείχνουν συνέχεια χαρούμενοι και απαγόρευε κάθε είδους επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο!!:μπρ:

Όταν ακούω για ζώνη του λυκόφωτος, θυμάμαι το strange frequency και το ιστορίες από την κρύπτη. Αυτές τις τρεις σειρές τις έχω στο μυαλό μου σαν πακετάκι.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Απ' τα αγαπημένα μου επεισόδια της σειράς Μπου! Έχω πολλά αγαπημένα, μια που λατρεύω τη σειρά. Κάποιος μας είχε τάξει και παρουσίαση στη δίπλα λέσχη.. :φιρουλί::χεχ:

Με αφορμή το καταπληκτικό σημερινό επεισόδιο του Mr Robot να το ξαναπροτείνω σε όλους.

Από κει και πέρα, τελευταία είδα το Mindhunter κυρίως λόγω του David Fincher που σκηνοθέτησε περίπου τα μισά του πρώτου κύκλου.
Η σειρά έχει να κάνει με δυο πράκτορες του FBI στα τέλη της δεκαετίας του 70 που ασχολούνται με την ψυχολογία των εγκληματιών και ιδιαίτερα των δολοφόνων.

Η σειρά είναι καλή αλλά προσωπικά κάτι μου έλειπε. Δεν είμαι σίγουρος τι αλλά νομίζω πως πάσχει κάπως στο σενάριο και λίγο στην επιλογή των ηθοποιών (χωρίς να είναι κακοί). Αν και σαν ιδέα είναι καλή νομίζω πως την "χαραμίζουν" και πως θα την ξεχειλώσουν ακόμα περισσότερο στους επόμενους κύκλους. Φαίνεται σαν να την θάβω αλλά δεν είναι (ακριβώς) έτσι, αν δεν έχετε τι να δειτε αυτόν το καιρό ρίξτε μια ματιά και σε αυτή.

Είδα τον πρώτο κύκλο του Mr. Robot και ομολογώ ότι τον ολοκλήρωσα με το ζόρι. Η ανατροπή στο τέλος μου φάνηκε άκρως προβλέψιμη και αποφάσισα να μην συνεχίσω στις επόμενες σεζόν. Κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να το ξανασκεφτώ;

Τι να σου πω γούστα είναι αυτά.
Οι περισσότεροι θεωρουν τον πρώτο κύκλο πολύ καλύτερο από τον δεύτερο για αυτό και αρκετοί την παράτησαν.
Προσωπικά ο δεύτερος μου άρεσε περισσότερο από τον πρώτο. Ο τρίτος κύκλος που παίζεται τώρα ήταν "χειρότερος" από τους άλλους δύο αλλά από το σημερινό και μετά νομίζω θα φτιάξει αρκετά.

ο πρώτος κύκλος του mr robot με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις στον δεύτερο βαρέθηκα και τον είδα ψυχαναγκαστικά και τέλος παράτησα την σειρά στο πρώτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου. νομίζω ότι πλέον έχει φτάσει στα επίπεδα " σειρά που συνδυάζει τεχνολογία μυστήριο εγκλημα και λίγες δόσεις απο fiction" αλλά το κάνει με ένα "εξυπνακίστικο" τρόπο που εμένα με χάλασε πολύ.

Last edited:
Ξεκίνησα να βλέπω την σειρά Black Mirror με αυτοτελή επεισόδια. Κοιμήθηκα χαράματα μιας και εθίστικα πλήρως! Πανέξυπνη σειρά με πολλές στρώσεις υπαρξισμού!
Για κωμική σειρά το Black Books, αγγλική σειρά με το ανάλογο χιούμορ!(υπάρχει στο you tube ολόκληρη και με ελληνικούς υπότιτλους).
Κάτι παθαίνω με το Black στις σειρές... :τρέλα:

Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μπουμπούκο στο φόρουμ της Κινηματογραφικής Λέσχης συζητάμε εδώ και καιρό για το καταπληκτικό Black Mirror. Περιμένουμε τις απόψεις σου!

Επίσης έχουμε συζητήσει για Black Books. Και μια που σ' αρέσουν οι βρετανικές σειρές με black στον τίτλο, φαντάζομαι θα έχεις δει και Blackadder. Έχω δίκιο;

Το πρώτο επεισόδιο της άννας καρενινας έτσι και έτσι το είδε κανείς; Ή ηθοποιός που παίζει την Αννα έπαιζε και στον Μεγάλο Πετρο και θεωρείται ταλενταρα στην Ρωσια. Σαν εμφάνιση ταιριάζει στην Αννα έτσι την φανταζομουν ως εξωτερικα και εσωτερικά.