Προτάσεις για σειρές

Εχω δει πολλες σειρες, αλλα θα αναφερω μια προσφατη: Chicago Fire, μου αρεσει παρα πολυ. Ειναι κοινωνικη-δραματικη σειρα με αυτοτελη επεισοδια, το καθενα εχει πολυ ενδιαφερον, σασπενς αλλα και συγκινηση. Την προτεινω. :πάνω:
 
Μήπως ξέρει κανείς κινέζικες σειρές που είναι πλήρως υποτιτλισμένες στα ελληνικά και που μπορώ να τις δω ή να κατεβάσω τους υπότιτλους;
Έχω ήδη βρει και ανεβάσει τα: The Eternal Love (2017), Ice Fantasy (2016) και The Disguiser(2015.
Παλιότερα στο forum είχε αναφερθεί ότι είναι υποτιτλισμνο και το "Nirvana in Fire", αλλά μόνο τα πρώτα 3 επισόδεια, βρήκα υποτιτλισμένα στο viki. από το οποίο viki, έκανα εξαγωή και τους υπότιτλους που ανέφερα πριν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές.:)
 
Ειδα την μινι σειρα Chernobyl. Ειναι μονο πεντε επεισοδια οποτε την ξεπεταξα σε τρεις μερες. Συγκλονιστικη σειρα περιγραφει το ατυχημα και τις συνεπειες του πυρηνικου ατυχηματος. Το ατυχημα βεβαια το γνωριζα, μαλιστα το θυμαμαι αμυδρα οταν ειχε συμβει και τον πανικο που ειχε κυριαρχησει στην χωρα μας με τον κόσμο να αδειαζει τα σουπερ μαρκετ, αλλα ηταν παρα πολλα αυτα που δεν γνωριζα και εμαθα παρακολουθωντας την. Αξιζει να την δει καποιος. Στο imdb εχει την υψηλοτερη βαθμολογια που εχει υπαρξει με 9.6!!! Εντυπωσιακο νουμερο αν και νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικη η τοσο υψηλη βαθμολογία, προσωπικα θα του εβαζα γυρω στο 8.5 με 9.
 
Είδα τον τελευταίο κύκλο του game of thrones, η βαθμολογία στο imdb είναι σχετικά χαμηλή. Μάλλον δεν άρεσε το τέλος του! Νομίζω και τα 73 επεισόδια του ήταν καταπληκτικά... άντε τα 70!:)
 
Τώρα που τελείωσε το game of thrones, το ξεκίνησα κι εγώ. :))) Είχα δει πριν καμιά πενταετία τον 1ο κύκλο αλλά δε με είχε τραβήξει. Το ξαναβαλα από την αρχή γιατί δε θυμόμουν και τίποτα και τελικά με τράβηξε.
Περιμένω μέσα στις ερχόμενες βδομάδες το 2ο κύκλο του Dark και τον 3ο του Strangers things.
 
Τώρα που τελείωσε το game of thrones, το ξεκίνησα κι εγώ. :))) Είχα δει πριν καμιά πενταετία τον 1ο κύκλο αλλά δε με είχε τραβήξει. Το ξαναβαλα από την αρχή γιατί δε θυμόμουν και τίποτα και τελικά με τράβηξε.
Περιμένω μέσα στις ερχόμενες βδομάδες το 2ο κύκλο του Dark και τον 3ο του Strangers things.
Τελικά λίγο πολύ τα ίδια βλέπουμε! Ομοίως κι εγώ είδα τις σεζόν 1&2 του Strangers Things (8/10 από μένα), το δε αγαπημένο μου Dark (9/10 από μένα) περιμένω με περίσσια επιμονή για τη 2η σεζόν... Εξάλλου με ενδιαφέρει πολύ η "γερμανική" άποψη περί χωροχρόνου! :)
 
Το stranger things το περιμένω καιρό (από όταν παίχτηκε ο 2ος κύκλος). Το dark, νομίζω πως το είδα μέσα στο φθινόπωρο του '18, οπότε είμαι σχετικά τυχερή που δεν το περίμενα 2 χρόνια. ? Θα ανταλλάξουμε απόψεις όταν βγουν :)
 
Ειδα την μινι σειρα Chernobyl. Ειναι μονο πεντε επεισοδια οποτε την ξεπεταξα σε τρεις μερες. Συγκλονιστικη σειρα περιγραφει το ατυχημα και τις συνεπειες του πυρηνικου ατυχηματος. Το ατυχημα βεβαια το γνωριζα, μαλιστα το θυμαμαι αμυδρα οταν ειχε συμβει και τον πανικο που ειχε κυριαρχησει στην χωρα μας με τον κόσμο να αδειαζει τα σουπερ μαρκετ, αλλα ηταν παρα πολλα αυτα που δεν γνωριζα και εμαθα παρακολουθωντας την. Αξιζει να την δει καποιος.
Το είδα κι εγω. Μ' αρεσε παρα πολύ. Είδα και τον πρωτο κυκλο του stranger things αλλα μεχρι εκει εφτασα. Επιασα χθες να βλεπω το when they see us, το οποιο μου μαυριζε την ψυχη για κανα μισαωρο. Όταν, δε, καταλαβα οτι βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα (η δικη των the central park five) το παρατησα ανερυθριαστα και πηγα για υπνο.
 
Επιασα χθες να βλεπω το when they see us, το οποιο μου μαυριζε την ψυχη για κανα μισαωρο. Όταν, δε, καταλαβα οτι βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα (η δικη των the central park five) το παρατησα ανερυθριαστα και πηγα για υπνο.
Εγω Ελλη αυτη θα ειναι η αμεσως επόμενη σειρα που θα δω. Αυτο ακριβως μαλιστα το οτι βασιζεται σε πραγματικα γεγονότα ειναι που μου κεντριζει ακόμα περισσότερο το ενδιαφερον για να το δω. Επισης μετρησε και οτι και αυτη ειναι μινι σειρά (μολις 4 επεισοδια) και μονο τετοιες μινι σειρες βλεπω, δεν μπορω αυτες που τραβανε πολύ.
 
Επιασα χθες να βλεπω το when they see us, το οποιο μου μαυριζε την ψυχη για κανα μισαωρο. Όταν, δε, καταλαβα οτι βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα (η δικη των the central park five) το παρατησα ανερυθριαστα και πηγα για υπνο.
Γελάω διότι είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση.

Μια φίλη μου με πρήζει, εδώ και πολύ καιρό (παίζει να το έχω αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση) να δω το The Wire. Για να με πείσει, έφτασε στο σημείο να πει ότι είναι "Τέχνη στην τηλεόραση" (λες κι εγώ μασάω με τέτοια), αλλά δεν ξέρω τελικά τι θα κάνω, μου φαίνεται ψυχοπλακωτικό σαν το When they see us.
 
Μετά απο καιρό, αποφάσισα να ξεκινήσω και εγώ κάποιες σειρές καθώς είχα ξεμείνει. Ξεκινάω με την Killing Eve. Είναι μια απίστευτη αστυνομική σειρά. Περιμένω εντυπώσεις αν κάποιος την έχει δεί.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Είναι καλή σειρά τουλάχιστον για την πρώτη σεζόν η δεύτερη είδα ότι βγήκε φέτος την άνοιξη και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Θα δεις την Sandra Oh σε μία διαφορετική ερμηνεία και έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα από την συμπρωταγωνίστριά της. :)
 

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Εγω Ελλη αυτη θα ειναι η αμεσως επόμενη σειρα που θα δω. Αυτο ακριβως μαλιστα το οτι βασιζεται σε πραγματικα γεγονότα ειναι που μου κεντριζει ακόμα περισσότερο το ενδιαφερον για να το δω. Επισης μετρησε και οτι και αυτη ειναι μινι σειρά (μολις 4 επεισοδια) και μονο τετοιες μινι σειρες βλεπω, δεν μπορω αυτες που τραβανε πολύ.
Το είδα κι εγώ.Ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο,το κλάμα που έριξα δεν περιγράφεται...
 
Μετά απο καιρό, αποφάσισα να ξεκινήσω και εγώ κάποιες σειρές καθώς είχα ξεμείνει. Ξεκινάω με την Killing Eve. Είναι μια απίστευτη αστυνομική σειρά. Περιμένω εντυπώσεις αν κάποιος την έχει δεί.
Είδα τη 1η σεζόν, πολύ καλή θάλεγα:)
 
Το είδα κι εγώ.Ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο,το κλάμα που έριξα δεν περιγράφεται...
Κι εγω την ειδα Κουακέρε. Συγκλονιστικη ιστορία! Πραγματι πολυ συγκινηση αλλα και πολυ θυμος για αυτην την ξανθια την τυπισσα που εστησε όλη την ιστορία και εν τελει συνεχιζει ακομα την ζωη της χωρις να ειχε πότε καμμία συνέπεια. Εξοργιστικο!
 
Έχω προλάβει να δώ μέχρι το 4ο επεισόδιο. Μέχρι στιγμής που έχει τραβήξει το ενδιαφέρον. Η ξανθιά αναρωτιέμαι... να γεννήθηκε γι'αυτό τον ρόλο; φαίνεται σαν να τον απολαμβάνει.
 
Ναι αυτη είναι. Το ονομα της ειχε εμπλακει και σε ενα σκανδαλο με τα πανεπιστημια των ΗΠΑ πριν κατι μηνες, οπου ευποροι γονεις λαδωνανε για να βελτιωθουν τα γραπτα των παιδιων τους ωστε να παρουν υψηλους βαθμους και να μπουν στα καλυτερα πανεπιστήμια. Το ειχε παραδεχτει και η ίδια δημόσια, ειχε ζητησει συγγνωμη κ.λ.π κ.λπ. Ωραίο παραδειγμα δινανε στα βλαστάρια τους!
 
Παιδιά μου, εγώ είδα πρόσφατα και μου άρεσαν :
α) The boys: Πως θα σας φαινόταν αν οι υπερήρωες είναι οι κακοί που αδιαφορούν για τις παράπλευρες απώλειες; πως θα σας φαινόταν αν μία παράπλευρη απώλεια ήταν ο/η σύντροφός σας; Αυτό έπαθε ένας συμπαθής τυπάκος και αποφασίζει να τα βάλει με τους υπερήρωες των ΗΠΑ. Άφθονη σάτιρα, χιούμορ, περιπέτεια. Πολύ πολύ καλό.
β) Locke and Key: Πηγάζει από πολύ νταρκ και κρούελ κόμικ. Προσπάθησαν να το κάνουν πιο φάμιλυ φρέντλυ εκεί στο νετφλιξ αλλά (ευτυχώς) δεν τα κατάφεραν. Μία οικογένεια πάει να ζήσει σε ένα παλιό αρχοντικό όπου υπάρχουν διάφορα κλειδιά που ανοίγουν περίεργες πόρτες.. Και προφανώς ένας δαίμων, τα θέλει...
γ) The morning show: Πως είναι ένα πρωινό μαγκαζίνο πίσω από τις κάμερες; Και μάλιστα μετά από ένα μεγάλο σκάνδαλο; Θα μας δείξουν ο Τζένιφερ Άνιστον, ο Στηβ Καρέλ και η Ρις Γουίδερσπουν. Τρομερές ερμηνείες.
Τέλος, το αγαπημένο μου. δ) The Umbrella Academy: Το τρομερό σενάριο (του παλιού φροντμαν των My Chemical Romance) έχει ως εξής. Ταυτόχρονα στον κόσμο γεννιούνται 43 παιδιά. Το παράδοξο; Το πρωί της ιδίας ημέρας καμία από τις μαμάδες τους δεν ήταν καν έγκυος! Whaaaat? Το θέμα είναι ότι αυτά τα παιδιά έχουν κάποιες υπερδυνάμεις. Και ένας τύπος καταφέρνει να τα συγκεντρώσει και να τα κάνει ομάδα. Και μετά όλα πάνε στραβά κι ανάποδα.
Αυτά..
 
Top