Πως γράφουμε το φωνητικό αλφάβητο στις αναρτήσεις;

Μπου Ραντλι

Κοινωνός
Είναι μία απορία που την έχω καιρό, αλλά σήμερα εδέησα ν'ασχοληθώ περισσότερο, θέλω τα φώτα σας σε κάτι...

Ως φιλόλογοι ξένων γλωσσών μαθαίνουμε το λεγόμενο "φωνητικό" αλφάβητο, που είναι η γραφή κάθε γλώσσας με βάση την προφορά των φθόγγων. Απολύτως απαραίτητο π.χ. στα γαλλικά που έχουν ιστορική ορθογραφία τελείως διαφορετική από αυτή που προφέρουμε στις πιο πολλές λέξεις!!!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο φθόγγος [ch] δηλαδή το παχύ σσ. Στο φωνητικό αλφάβητο απεικονίζεται μ'ένα σύμβολο που μοιάζει με μικρό σκουλήκι. Πως αποτυπώνεται αυτό στο πληκτρολόγιο και κατ'επέκταση στις αναρτήσεις μας;

Υπάρχουν άλλοι 4-5 φθόγγοι στα γαλλικά που έχουν αντίστοιχες γραφές, τι κάνουμε και μ'αυτούς;

Περιμένω με ανυπομονησία τις πιθανές εξηγήσεις!!!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δυστυχώς, στο φόρουμ έχουμε πρόβλημα με το "εκτεταμένο λατινικό" (latin extended) και τα σύμβολα δεν εμφανίζονται σωστά. Ο λόγος είναι τεχνικός και δεν μπόρεσα να το λύσω το πρόβλημα δυο φορές που ασχολήθηκα. Έγγειται σε μια πολύ λανθασμένη σημαντική ρύθμιση που βρίσκεται σε πολύ χαμηλό επίπεδο και δεν αλλάζει καθόλου εύκολα.

Από εκεί και πέρα, όταν χρειάζομαι ένα παράξενο σύμβολο, απλά το αναζητώ στον Ιστό και το αντιγραφοκολλάω εκεί που θέλω.
:ναι:

Για σύμβολα που τα χρειάζεσαι συχνά ίσως μπορείς να ορίσεις καυτά κουμπιά :)))) (hotkeys)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Καταρχας δεν καταλαβα Μπου αν η ερωτηση σου ειναι γενικης φυσεως, δηλ γενικως πως πληκτρολογουμε αυτα τα συμβολα, ή αν ρωτας για τη Λεσχη συγκεκριμενα

Δεν εχω ασχοληθει πολυ, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να υπαρχει τροπος δαχτυλογραφησης αυτων των συμβολων απο το πληκτρολογιο, αλλα μονο μεσω εξωτερικων εφαρμογων, για παραδειγμα αν γραφεις στο Word πιθανοατα να υπαρχει μια επεκταση με πλητρα για να τα πατας και να εμφανιζονται στο κειμενο σου. Φυσικα υπαρχει και η μεθοδος copy-paste, εφοσον βρεις σε καποιο κειμενο ή λίστα, τα συμβολα που χρειαζεσαι.

Οσο για το αν μπορουν να εμφανιστουν σε αναρτησεις τις Λεσχης, μια δοκιμη θα μας πεισει. Κανοντας c-p απο το Wiktionary, η γαλλικη λεξη oreille προφερεται: /ɔ.ʁɛj/

Οκ εμφανιζεται μια χαρα το συγκεκριμενο, αν και ειναι πιθαν ναμην εμφανζονται αλλοι χαρακτηρες

Last edited: