Πόσα βιβλία στο περίπου έχετε διαβάσει;

ΠολυξένηΧ

Όμορφο Νιάτο
Ένα θέμα που αναρωτιέμαι ώρες ωρες. Εδώ μέσα υπαρχουν πολλοι που διαβαζουν. (εχω εντοπισει και το μελος που παιρνει βραβειο ). Εχετε υπολογισει στο περιπου ποσα βιβλια εχετε διαβασει;

Παροτι πιστευα παρα πολλα, με εκπληκη όταν τα μετρησα, δεν ξεπερνουσαν τα πενηντα (μιλαμε για λογοτεχνια μονο). Δεν εβαλα μεσα καποιες σειρες βιβλιων ( όπως μυστικοι επτα πχ). Απογοητευτικα παρα πολύ παντως. Τι στο καλο, παντα πιστευα πως διαβαζα πολύ. Εσεις;

Δεν μπορώ να πω αριθμό,αλλά πιστεύω ότι αν κάτσω να τα απαριθμήσω δεν θα είναι τόσα πολλά όσα σκέφτομαι....

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ξεκινησα να μετρω τα βιβλια που εχω διαβασει.

Αν βγαλω εκτος καποιες λιστες παιδικων βιβλιων (5 φιλοι κτλ), χμ... δεν μενουν πολλα.

Καποια του Ιουλιου Βερν, παιδικη λογοτεχνια ολη σχεδον την λιστα απο την παιδικη λογοτεχνια Αγκυρα και οχι μονο, καποια της Ωστεν, της Καθυ Κελι και για να μην μακρυγορω (δεν με συμφερει κιολας), υπολογιζω κοντα στα εκατο (μονο λογοτεχνια)

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Τί δύσκολο να βρει κανείς απάντηση στην ερώτηση αυτή! Ποτέ δεν είχα σκεφτεί να μετρήσω το αριθμό των βιβλίων που διάβασα, και τώρα μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο (το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες που έχω δει). Ωστόσο απο βδομάδα θα χω πολύ χρόνο να ρεμβάζω και επειδή μπήκα σε σκέψεις, θα καθήσω να βρω κι αυτό το "περίπου" :-)

Εδώ και λίγες μέρες έχω ανοίξει αρχεία όπου καταγράφω κάθε ταινία και κάθε βιβλίο...Μακάρι να το είχα κάνει νωρίτερα,αλλά και πάλι, πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!!!!

Δέσποινα

Όμορφο Νιάτο
Μετά τα τριάντα άρχισε να με προβληματίζει αυτό το θεμελιώδες ερώτημα. Πάντως αν σκεφτεί κανείς ότι διαβάζω από 12 χρονών {το πρώτο λογοτεχνικό βιβλίο που διάβασα ήταν η "Μάνα" του Γκόρκι (δώρο μια συμμαθήτριάς μου στην Ε΄Δημοτικού)} και τώρα είμαι 42 (να, σας είπα και την ηλικία μου) και διαβάζω 2 βιβλία κατά μέσο όρο το μήνα, κάντε εσείς τον υπολογισμό γιατί εγώ βαριέμαι...

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
μας έβαλε σε μπελάδες η Πολυξένη! :))))

Υπάρχουν περίοδοι που δεν διαβάζω καθόλου. Πιτσιρικάς νομίζω πως διάβαζα περισσότερο. Μου είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να υπολογίσω, έστω κατά προσέγγιση, πόσα βιβλία έχω διαβάσει.

Ρέα

Όμορφο Νιάτο
Και εγώ δεν μπορώ να απαντήσω. Είναι σα να με ρωτάνε πόσους ανθρώπους γνώρισα.

Δροσούλα

Κοινωνός
Βιβλία δεν είναι μόνο λογοτεχνικά. Ούτε η λογοτεχνία μόνο πεζός λόγος. Πέρασα αρκετό χρόνο μπροστά στις σελίδες των έργων ολλανδών ζωγράφων ή ξεφυλλίζοντας μια οικολογική εγκυκλοπαίδεια. Εξάλλου δεν μπορώ να ξεχωρίσω σε βιβλία "Άπαντα" κάποιων συγγραφέων που έτυχε να έχω. Ενδιαφέρον έχει επίσης ότι κάποια βιβλία τα έχω διαβάσει περισσότερες από δέκα φορές, ενώ άλλα ακόμα περιμένουν... Αν θα έπρεπε να δώσω έναν αριθμό (κάτι που είναι απ' ό,τι κατάλαβα δύσκολο για όλους) θα έλεγα ότι η βιβλιοθήκη μου έχει περίπου 500 "κομμάτια". Από βίπερ μέχρι τόμους εγκυκλοπαίδειας.

Αεροβάτης

Όμορφο Νιάτο
Δεν έχει κανένα νόημα για ΄μενα αυτός ο αριθμός. Το ερώτημα μου θυμίζει σαν ήμασταν παιδιά και γυρίζαμε απ' τις καλοκαιρινές διακοπές ποιός έκανε τα περισσότερα μπάνια, ποιός έφαγε τα πιο πολλά παγωτά κι αργότερα άλλες κουτές -κατ' εμέ- πάντα συγκρίσεις. Έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία. Πάντα προτιμούσα το βιβλίο απ' την τηλεόραση. Πάντοτε διάβαζα ένα βιβλίο αντί της τηλεόρασης και ταυτόχρονα ένα καλό. Μπορώ να θυμηθώ στο πλοίο, στο ταξίδι, στο νοσοκομείο, στο φαγητό να διαβάζω αστυνομικά της σειράς και περιπέτειες και τόσα γλυκά μυθιστορήματα ή ηθογραφίες που διάβαζα όταν ήθελα να σκεφτώ, να νιώσω, να αφοσιωθώ σε 'μενα. Διαβάζω βιβλία απ' όταν έμαθα να ξεχωρίζω τα γράμματα, απ' όταν απέκτησαν νόημα για 'μενα και τα σύμβολα έγιναν λέξεις. Όμως είμαι αναγνώστης ουσιαστικός, δηλαδή διαβάζω τα πάντα χωρίς όρια και κλισέ του τύπου ''αυτό είναι ελαφρύ'' ή το ''δείνα είναι ρομάντζο'' απ' τα δεκαπέντε μου. Δε ντρέπομαι όπως κάποιοι να βγάλω πάνω στο τραπέζι της καφετέριας το βιβλίο που κρατώ είτε είναι αστυνομικό αγορασμένο απ' το περίπτερο, είτε Ντεφόε απ' τις εκδόσεις Αρσενίδη. Εμένα με νοιάζει να με γεμίζει, να με κάνει να σκέφτομαι ή απλά να ξεχνιέμαι. Να κάνω την ενδοσκόπηση μου την κάθε στιγμή και να μη μου πουλάει μασημένα νοήματα, αυτό είναι βιβλίο, αυτό ήταν πάντοτε.

Φαίη

Κοινωνός
Πολύ δύσκολο να υπολογίσω...! Πάντα μου άρεσε το διάβασμα χωρίς να επικεντρώνομαι σε ένα είδος μόνο. Για παράδειγμα, είχα περάσει μια φάση πέρυσι που διάβαζα βιβλία που αφορούσαν θέματα φιλοσοφίας, ψιχολογίας ή άγγιζαν ακόμα και τη μεταφυσική. Αυτά από μόνα τους θα ήταν γύρω στα 30! Τα τελευταία δύο - τρία χρόνια έχω μπει στη διαδικασία να καταγράφω αυτά που δαιβάζω, αλλά και πάλι μου είναι αδύνατο να πω έναν αριθμό έστω και κατά προσέγγιση.

Άντζελα

Όμορφο Νιάτο
Είμαι 42, διαβάζω κάπου 28 χρόνια, είχα την τύχη οι γονείς μου να έχουν ένα σπίτι- βιβλιοθήκη με κλασσικούς και όχι μόνο, υπήρξα επί μια 5ετία φανατική της Δανειστικής Βιβλιοθήκης, δανειζόμουνα 1-2 βιβλία την εβδομάδα, αργότερα χαλάρωσα-απέκτησα μάλλον κι άλλα ενδιαφέροντα :φρύδια:, έγιναν 1-2 το μήνα, καμιά 5ετία κράτησε κι αυτό, συνεργάστηκα κάποτε με εκδοτικό οίκο κι απέκτησα 2 κούτες βιβλία τιμής ένεκεν(όχι ότι τα διάβασα κι όλα), αγόρασα κι αγοράζω -όχι φανατικά γιατί δε φτάνει η τσέπη μου... κάπου τόσα.
Κι έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές "τι κρίμα που δεν υπήρξα οργανωτική, να κρατάω τίτλους, μια μικρή περίληψη ίσως, να κάνω αποδελτίωση σε καρτέλες. Κρίμα...

Μαργαριτα

Όμορφο Νιάτο
ουτε που θυμαμαι...και να κατσω να τα μετρησω μπερδευομαι και μετα φτου και απ την αρχη..απλα καποια βιβλια που διαβασα πριν καποια χρονια και με γρηγορη ταχυτητα μου εχει τυχει να ξεχασω πως τα διαβασα,να τα ξαναπιασω στα χερια μου και καπου στη μεση ξαφνικα θυμαμαι ολο το βιβλιο!!!επρεπε να κραταω αρχειο..ισως το κανω καποια στιγμη.

Ιαβερης

Κοινωνός
Θυμαμαι πιτσιρικας (13-14 χρονων ) ειχα μπει στη διαδικασια να σημειωνω σε ενα τετραδιο τα βιβλια που διαβαζω κι ημουν πολυ ενθουσιασμενος με την ιδεα αυτη. Το πρωτο βιβλιο που κατεγραψα ηταν ''Το Νησι των Θησαυρων''...και το τελευταιο δυστυχως! Κριμα που δεν το συνεχισα, θα ειχε ενδιαφερον μετα απο χρονια να δω τι εχω διαβασει και τι εντυπωσεις μου εχει αφησει το καθε βιβλιο῎

Νομιζω οτι εχω διαβασει αρκετα βιβλια, βεβαια δεν μπορω να πω ποσα, αλλα πιστευω ειναι ενας σεβαστος αριθμος. :)))

Πολυξενη

Κοινωνός
Δεν σκέφτηκα ποτέ να κρατήσω αρχείο με τα βιβλία που έχω διαβάσει, σημειώσεις και σκόρπια σχόλια πάρα πολλά αλλά τακτική καταγραφή δεν έκανα ποτέ. Δεν έχω μετρήσει ούτε πόσα έχω στη βιβλιοθήκη μου. Δυστυχώς δε μπορώ να υπολογίσω αριθμό γιατι διαβάζω πάνω από τριάντα χρόνια χωρίς σταθερό ρυθμό. Πάντως είναι ωραία ιδέα ένα ημερολόγιο ανάγνωσης. :πάνω:

Νηρηιδα

Όμορφο Νιάτο
To εχω κανει κι εγω να γραφω σε τετραδιο τιτλους απ΄οσα βιβλια εχω διαβασει(και φυσικα τα θυμαμαι) Το κακο ειναι βεβαια πως συμπληρωνω ποσα εχω ηδη διαβασει και μετα το ξεχναω...Οταν εχω αναλαμπη και θελω να προσθεσω τα νεα, δεν βρισκω τη λιστα και ξαναγραφω απο την αρχη μαζι με τα νεα...Ομως παντα ξεχναω καποιους τιτλους και εκνευριζομαι γιατι θυμαμαι την πλοκη αλλα πως θα το βαλω στην λιστα; Τελος παντων, τελευταια φορα -αν θυμαμαι καλα- ειχα συμπληρωσει 6 σελιδες και κατι απο ενα τετραδιο μεγαλου μεγεθους με καπου 30 σειρες καθε σελιδα. Αρα ηταν 180 περιπου.

Εγώ έχω ακόμα ένα τετράδιο και σημειώνω ανά χρονιές τι διάβασα. Μου αρέσει να ανατρέχω στις σελίδες του και, μέσα από τα βιβλία που διάβαζα, να θυμάμαι περιόδους της ζωής μου...Πχ. όταν ήμουν φοιτήτρια, όταν ήμουν έγκυος κλπ.Είναι για μένα ένα είδος ημερολογίου.

Κάνοντας τον απολογισμό μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει αρκετά, όχι όμως τόσα όσα θα ήθελα και θα μπορούσα :)

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Προσφατα,ασχοληθηκα λιγο με τον λογαριασμο μου στο goodreads, καταγραφοντας οσα βιβλια εχω διαβασει,οσα περιμενουν αδιαβαστα στη βιβλιοθηκη κτλ.Ετσι διαπιστωσα οτι εχω διαβασει 111 βιβλια,ενω καθε τοσο θυμαμαι και καποιο αλλο,οποτε ο αριθμος ενδεχεται να ειναι μεγαλυτερος.Τα αδιαβαστα ειναι 40.

Επισης προσθεσα σε αρκετους τιτλους,τις αντιστοιχες ελληνικες εκδοσεις οι οποιες ελειπαν.

Αλίκη

Κοινωνός
Κι εγω παρομοιως απο το goodreads ξερω οτι εχω διαβασει γυρω στα 210 βιβλια, μαζι με καποια παιδικα (του Πατακη πχ κ τετοια)

Χανκ Μουντυ

Κοινωνός
Με το goodreads μπορεις να κανεις αρκετα πραγματακια.Το βασικο ειναι οτι μπορεις να οργανωσεις τα βιβλια που εχεις διαβασει,να τα αξιολογησεις-βαθμολογησεις,να γραψεις σχολια,να διαβασεις κριτικες αλλων χρηστων και αλλα τετοια.Επειτα,μπορεις να κατηγοριοποιησεις τα βιβλια σου πχ σε ΕΦ,φαντασυ,τρομου κτλ.Να κρατησεις σημειωσεις για το καθενα,οπως πχ για το αν εχεις δανεισει καποιο και σε ποιον.Γενικα εχει αρκετες παρομοιες επιλογες.

Υ.Γ. Θυμηθηκα αλλα 2,συνολο 113 τα διαβασμενα.

Last edited: