Πότε πραγματικά νιώθετε την ανάγκη να διαβάσετε ένα βιβλίο;

ειμαι με τις μερες μου.υπηρχε διαστημα που ενα βιβλιο δεν μου επαιρνε πανω απο βδομαδα,δεν ηθελα να κανω τιποτα αλλο μονο να διαβαζω,στο σπιτι,στο λεωφορειο ακομη και στην δουλεια(ποσες φορες μου εκαναν παρατηρηση να μη διαβαζω τουλαχιστον οταν εχω πελατη μεσα αλλα τιποτα εγω που να καταλαβει ο εργοδοτης οτι πχ την αγκαθα κριστι θελεις να την διαβαζεις μεχρι και στον υπνο σου και ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σταματησεις μεχρι να μαθεις το δολοφονο;;;;;μετα της καναμε φεισμπουκ και μας αφησε στην ησυχια μας :χαχα:)αλλες φορες με πιανει κατι και διαβαζω χωρις να εχω πολυ ορεξη,το ριχνω στις ταινιες και στις βολτες αλλα ποτε δεν ειμαι χωρις βιβλιο παντα εχω ενα που διαβαζω αλλα οταν δεν ειμαι στα καλα μου μπορει να μου παρει και ενα μηνα να το τελιωσω.η αναγκη να χαθω σ ενα βιβλιο υπαρχει παντα αλλα αλλες φορες ειναι πιο εντονη και αλλες οχι.

Δε μπορώ να σκεφτώ την τελευταία φορά που δεν είχα βιβλίο δίπλα μου ή στην τσάντα. Διαβάζω παντού, στις αίθουσες αναμονής, τα μεσημέρια που έχει ησυχία στο γραφείο, στο δρόμο όταν αργήσει κάποιος που περιμένω, πριν κοιμηθώ,όταν ταξιδεύω (με τραίνο το καλύτερο μου) όταν πίνω καφέ το απόγευμα. Ακόμα και στα διαστήματα, συνήθως καλοκαίρι, που δεν έχω διάθεση να πιάσω ένα ογκώδες μυθιστόρημα, δε λείπουν τα μικρά βολικά αστυνομικά και τα κόμιξ. :)

Όχι, δεν είμαι από τους ανθρώπους που διαβάζουν όπου σταθούν και όπου βρεθούν. Θέλω την ησυχία μου, την ηρεμία μου, την αυτοσυγκέντρωσή μου όταν πιαστώ με ένα βιβλίο. Και επειδή είμαι γενικά ένας άνθρωπος πολύ παρατηρητικός και με οξεία αντίληψη του περιβάλλοντος γύρω μου, αυτό μου καθιστά πρακτικά αδύνατον να διαβάσω π.χ στη στάση του λεωφορείου, γιατί αποσπάται η προσοχή μου. Οπότε διαβάζω συνήθως το βράδυ πριν κοιμηθώ, ή αντίστοιχα τα μεσημέρια, ώρες δλδ που κοιμάται και το μωρό μου και έχω πλήρη ησυχία στο σπίτι.

Υ.Γ. Δεν θα ξεχάσω ένα πολύ πρόσφατο χαρακτηριστικό περιστατικό με τη Λορένα, στα γενέθλια της Λέσχης, όπου της έδωσε η Μαργαρίτα ένα βιβλίο και κάθισε και διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες μέσα στο μπαράκι!!! Είχα μείνει άφωνη, πώς καταφέρνει να συγκεντρωθεί εκεί μέσα! :)))) :πάνω: :μπράβο:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
:πανικός: Τις τελευταίες δέκα;;;
Λαγνε.. το ειχα ξαναδιαβασει το βιβλιο, αλλα ελειπαν απο κεινο το αντιτυπο οι τελευταιες σελιδες. Γι'αυτο και παρακαλεσα την Μαργαριτα να μου το φερει στην συναντηση να το διαβασω εκει.

Πραγμα που εκανα :)

Επισης διαβασα και λιγο απο τα γνωστα, για να μπω καλυτερα στο κλιμα

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
και κάθισε και διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες μέσα στο μπαράκι!!! Είχα μείνει άφωνη, πώς καταφέρνει να συγκεντρωθεί εκεί μέσα! :)))) :πάνω: :μπράβο:
νομίζω πως πολλοί εδώ το κάνουμε. Αποκόπτεσαι από την επαφή με το περιβάλλον, όπως στον ύπνο. Είναι χαρακτηριστικό πως συχνά κάποιος σου μιλάει και σε καλεί με το όνομά σου κι εσύ απλά δεν τον ακούς.

νομίζω πως πολλοί εδώ το κάνουμε. Αποκόπτεσαι από την επαφή με το περιβάλλον, όπως στον ύπνο. Είναι χαρακτηριστικό πως συχνά κάποιος σου μιλάει και σε καλεί με το όνομά σου κι εσύ απλά δεν τον ακούς.
Δεν θα υπερβάλλω αν πω, πως αυτό δεν πρέπει να μου έχει συμβεί ποτέ (ή τουλάχιστον όσο θυμάμαι). :ωιμέ:
Πάντα παρακολουθώ τα πάντα γύρω μου, ακόμη και αν δεν κοιτάζω στη συγκεκριμένη κατεύθυνση. Είμαι έτσι από τη φύση μου.

[λέτε να έχω πρόβλημα;] :))))

Εγω το κανω αυτο που λεει ο φαρος!!!!!Μου μιλανε και δεν νιωθω τιποτα απολυτως....Και τελευταια συμβαινει και χωρις να διαβαζω...το μυαλο μου απλως ταξιδευει....Λετε να εχω και εγω προβλημα? :ρ

Εγω το κανω αυτο που λεει ο φαρος!!!!!Μου μιλανε και δεν νιωθω τιποτα απολυτως....Και τελευταια συμβαινει και χωρις να διαβαζω...το μυαλο μου απλως ταξιδευει....Λετε να εχω και εγω προβλημα? :ρ
μηπως εισαι ερωτευμενη;;;:χαχα::γιούπι::φιρουλί::ρ

Για να διαβασω βιβλιο μαλλον θελω την ησυχια μου και να μην με αποσυντονιζει τιποτα, τουλαχιστον τον τελευταιο καιρο ειμαι ετσι. Αυτο που λες, Φαρε, το παθαινω οταν διαβαζω εφημεριδα, εκει καρφωμενος και δεν δινω σημασια σε τιποτα γυρω μου.

εγω παλι που διαβαζα στην δουλεια με το πιστολακια μαλλιων να δουλευει και τις πελατισσες να μιλανε κανενα προβλημα δεν ειχα.αλλα να πω και την αληθεια μεγαλη μου απολαυση ειναι να διαβαζω με τις ωρες στο κρεβατι μου η στο μπαλκονι τα καλοκαιρια...

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Συμφωνώ με τον Ιαβέρη, θέλω και γω την ησυχία μου- την απόλυτη ησυχία μου για την ακρίβεια. Τελευταία νομίζω πως ούτε καν την μουσική δεν ανέχομαι όταν διαβάζω. Ως προς την ερώτηση του νήματος, δεν ωθούμαι απο κάποια ιδιαίτερη ανάγκη να διαβάσω. Είναι μια ευχάριστη και αγαπημένη συνήθεια την αποία έχω ταυτίσει με το κρεβάτι (σπάνια έχω διαβάσει με τις ώρες σε καναπέ ή πολυθρόνα ή παγκάκι τώρα που το σκέφτομαι).

Υπήρξε μια περίοδος αποχής για μένα. Δεν ξέρω πώς προέκυψε. Από κούραση, μεζεμένες έγνοιες, θλίψη... Κράτησε δυο χρόνια περίπου και θα την περιέγραφα σαν απίστευτη δυσκολία συγκέντρωσης. Μολονότι δεν έμενα αδιάφορη, διάβαζα ξανά και ξανά τις παραγράφους και με κούραζε.

Για μένα είναι καθημερινή ανάγκη το διάβασμα. Συγκρατώ τον εαυτό μου με πολύ προσπάθεια, σκεπτόμενη το χρόνο και τις υποχρεώσεις που τρέχουν, γιατί αν βυθιστώ στην ανάγνωση δεν σηκώνομαι εύκολα.

Μα ακόμη κι αν δεν διαβάσω κάποιο βιβλίο, καθημερινά αναζητώ αποσπάσματα στο νετ, θέματα γύρω από το βιλίο, βιβλιοκριτικές, πληροφορίες, ηλεκτρονικά βιβλία, κείμενα νέων δημιουργών, προσωπικά ιστολόγια ... Και δεν περνά μέρα που να μην βρω κάτι να με συναρπάσει. Ανεξάντλητη πηγή το google!

:καφεδάκι:

η στο μπαλκονι τα καλοκαιρια...
Το καλύτερο μου! Και τώρα τέτοια εποχή θα ήθελα να διαβάζω μπροστά από ένα τζάκι αλλά που τέτοια τύχη! :-/

Σχετικά με το θέμα, μέσα στην μέρα διαβάζω συνήθως όποτε είμαι μόνη ή επικρατεί ησυχία, αλλιώς παρατηρώ ότι απλά προσπερνάω τις σειρές χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα! Γενικά, είναι από τις περιόδους της ζωής μου που διαβάζω πολύ οπότε δεν υπάρχει κάποιο διάστημα που να μένω χωρίς βιβλίο.

Όταν με απογοητεύει η πραγματικότητα μου και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό πρέπει να γίνεται πολύ συχνά.Διάβασα 2 βιβλία την τελευταία βδομάδα(εντάξει έχω και γρήγορο ρυθμό ανάγνωσης πχ. "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" το είχα διαβάσει όταν γύρναγα φοιτήτρια απο Κρήτη με ημερήσιο καράβι ήτοι 6 ώρες ταξιδιού) και τώρα ξαναδιαβάζω ένα που είχα αγοράσει αρχές Σεπτέμβρη.
Σε κανονικά πλαίσια κάνω 3-4 αγορές βιβλίων το μήνα που κι αυτά διαβάζονται σε διάστημα 3-6 ημερών το καθένα.Υπάρχουν όντως μέρες που το μόνο που προσμένω είναι να σχολάσω για να διαβάσω την συνέχεια....και μου αρέσουν αυτές οι μέρες!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
παιδιά, στις ουρές αναμονής όπως στην τράπεζα κτλ.

τραβάς χαρτάκι 141, βλέπεις πως είν' ακόμα στο 104, κι ενώ οι άλλοι βαριούνται και μπουχτίζουν εσύ λες: α ωραία, θα διαβάσω μερικές σελίδες!
:ναι: