Πότε πραγματικά νιώθετε την ανάγκη να διαβάσετε ένα βιβλίο;

παιδιά, στις ουρές αναμονής όπως στην τράπεζα κτλ.

τραβάς χαρτάκι 141, βλέπεις πως είν' ακόμα στο 104, κι ενώ οι άλλοι βαριούνται και μπουχτίζουν εσύ λες: α ωραία, θα διαβάσω μερικές σελίδες!
:ναι:
Μου θυμίζει λίγο ατάκα Ζουμπουλίας απο Παρα Πέντε ενώ περιμένουν να ετοιμαστεί το τζετ της Ντάλιας:
-Πως την πάτησα εγώ έτσι και δεν έφερα σταυρόλεξο??:χαχαχα::χαχαχα::χαχαχα:

Υ.γ Μα καλά βολεύεσαι να διαβάζεις όρθιος??Ή προλαβαίνεις κάθισμα σε τράπεζα??
Δεν ξέρω τι απο τα δύο μου κάνει περισσότερη εντύπωση:))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
μα σε κάθισμα.. αλλιώς απ' έξω, μέσα στο αμάξι.. και φυσικά, δεν έχω κάποια δυσκολία με το διάβασμα στα όρθια. :)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
ορθιος σοβαρα;;;πες μας οτι μπορεις να περπατας και να διαβαζεις;;;
Το εχει δηλωσει ο Φαρος οτι περπαταει και διαβαζει. Ανεφερε πως το εκανε οταν πηγαινε στην σχολη του (αν δεν με απατα η μνημη μου)

το θυμαμαι γιατι απαντησα και εγω, οτι μια φορα παλια που το δοκιμασα.. επεσα πανω σε μια κολωνα :))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
α, για τους τυφλούς είναι; εγώ μέχρι τώρα νόμιζα για εμάς που διαβάζουμε περπατώντας.. :ρ

πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο το να διαβάζεις περπατώντας όσο θα υπέθετε κανείς.. καταρχήν, σε αποφεύγουν κυρίως οι άλλοι και με την περιφερειακή όραση έχεις αίσθηση τής πορείας. Σύντομες ματιές έξω απ' το βιβλίο βοηθούν περαιτέρω.

Τί λέτε, δοκιμάζουμε;

α, για τους τυφλούς είναι; εγώ μέχρι τώρα νόμιζα για εμάς που διαβάζουμε περπατώντας.. :ρ

πάντως δεν είναι τόσο δύσκολο το να διαβάζεις περπατώντας όσο θα υπέθετε κανείς.. καταρχήν, σε αποφεύγουν κυρίως οι άλλοι και με την περιφερειακή όραση έχεις αίσθηση τής πορείας. Σύντομες ματιές έξω απ' το βιβλίο βοηθούν περαιτέρω.

Τί λέτε, δοκιμάζουμε;
φαρε εγω σκοντάφτω στα φυσιολογικά μου αμα διαβαζω κιολας θα με χασετε!!!:χαχα:

Παιδια εγω ειδα μια στο γυμναστηριο να διαβαζει ενω κανει διαδρομο....Ο Φαρος σας πειραξε? :ρ

Εγω παντως ορθια μπορω....

παιδιά, στις ουρές αναμονής όπως στην τράπεζα κτλ.

τραβάς χαρτάκι 141, βλέπεις πως είν' ακόμα στο 104, κι ενώ οι άλλοι βαριούνται και μπουχτίζουν εσύ λες: α ωραία, θα διαβάσω μερικές σελίδες!
:ναι:
Φαροφύλακα, το έκανα αυτό πριν λίγες μέρες - για πρώτη φορά - στην τράπεζα. Το είχα ψιλιαστεί ότι θα είχε πολύ κόσμο, μετά από αρκετές μέρες απεργιών και έτσι πήρα και το βιβλίο μαζί μου. Ευτυχώς, γιατί τόσα πολλά νούμερα σε αναμονή δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου:νατώρα: Μετά από λίγα λεπτά βρήκα ένα κάθισμα πίσω-πίσω και διάβασα δύο κεφαλαιάκια. Βέβαια, η οχλοβοή (και τα διαρκή παράπονα για τις συντάξεις που δεν μπήκαν στους λογαριασμούς:γρμβ:) με αποσυντόνιζαν λίγο, αλλά με τον καιρό θα συνηθίζω, πιστεύω.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Απαντάμε σε γράμματα από φίλους:

φαρε εγω σκοντάφτω στα φυσιολογικά μου αμα διαβαζω κιολας θα με χασετε!!!:χαχα:
Μπορεί να σε βοηθήσει να πάψεις να σκοντάφτεις! Διαβάζοντας αναπτύσσεις υπερηρωικές δυνάμεις! :ναι:

Παιδια εγω ειδα μια στο γυμναστηριο να διαβαζει ενω κανει διαδρομο....Ο Φαρος σας πειραξε? :ρ
Στο γυμναστήριο διαβάζω ενώ κάνω ποδήλατο (γιατί στον διάδρομο τρέχω και εκεί πραγματικά δεν γίνεται) :)

Βέβαια, η οχλοβοή (και τα διαρκή παράπονα για τις συντάξεις που δεν μπήκαν στους λογαριασμούς:γρμβ:) με αποσυντόνιζαν λίγο, αλλά με τον καιρό θα συνηθίζω, πιστεύω.
Η συνεχής εξάσκηση θα σε τελειοποιήσει! :)))

Έντονη ανάγκη (εδώ και μια δεκαετία περίπου) να διαβάσω ένα βιβλίο, όταν παίζει η TV δλδ:
"Βρίσκω την τηλεόραση πολύ διαπαιδαγωγική. Όποτε κάποιος την ανοίγει, πάω στο άλλο δωμάτιο και διαβάζω ένα βιβλίο" Groucho Marx
Υ.Γ.
Κάποιος χρήστης χρησιμοποιεί αυτό το υπέροχο γνωμικό για υπογραφή του! Δεν θυμάμαι ποιος όμως ;)

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Σπουδαία ανακάλυψη το νούμερο αναμονής. :)))) Όταν είμαι σε τράπεζα ή σε δημόσιες υπηρεσίες, το βιβλίο βγαίνει από την τσάντα μου με αντανακλαστική κίνηση, αφού έχω σκανάρει τον χώρο για να δω αν υπάρχει ελεύθερο κάθισμα, αλλιώς ακουμπάω σε κανα τοίχο.
Το ίδιο εύκολα βγάζω το βιβλίο μου όταν είμαι σε λεωφορείο, τρένο, μετρό ή όταν περιμένω στην αποβάθρες περιμένοντας να φτάσει το μέσο μου. Και όρθια να είμαι, δεν αποθαρύνομαι, ακόμα και όταν έχει αρκετό κόσμο, φτάνει να έχω πιαστεί από κάπου. :)))

Μπράβο σε όσους μπορούν να διαβάζουν περπατώντας! Εγώ πάντως το αποφεύγω. Τα πεζοδρόμια μας δεν ενδυκνύονται γι΄αυτό το σπορ, καθώτι είναι στενά, μπορεί να έχουν σκαλάκια, έχουν φυτεμένα δέντρα κτλ. Θα νιώθω σαν να περπατάω σε ναρκοπέδιο. :χαχα:

Last edited:
"Βρίσκω την τηλεόραση πολύ διαπαιδαγωγική. Όποτε κάποιος την ανοίγει, πάω στο άλλο δωμάτιο και διαβάζω ένα βιβλίο" Groucho Marx
Υ.Γ.
Κάποιος χρήστης χρησιμοποιεί αυτό το υπέροχο γνωμικό για υπογραφή του! Δεν θυμάμαι ποιος όμως ;)
Ο Ιαβέρης, μόνο που γράφει σκέτο «Μαρξ», κάνοντας τούς ανυποψίαστους επισκέπτες να νομίζουν ότι πρόκειται για τον Καρλ Μαρξ (που φυσικά όχι μόνο δεν πρόλαβε την τηλεόραση, αλλά ούτε καν τον κινηματογράφο)... :θρρρ:

ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????????????????????????????????χαχαχαχχαχχχαχαχαχαχααχα

Το ίδιο εύκολα βγάζω το βιβλίο μου όταν είμαι σε λεωφορείο, τρένο, μετρό ή όταν περιμένω στην αποβάθρες περιμένοντας να φτάσει το μέσο μου. Και όρθια να είμαι, δεν αποθαρύνομαι, ακόμα και όταν έχει αρκετό κόσμο, φτάνει να έχω πιαστεί από κάπου. :)))
Σε ζηλευω. Εγω συνηθως ζαλιζομαι και δεν μπορω να διαβασω σε μεσα μεταφορας. Μια φορα που το εκανα, ζαλιστηκα τρομερα.

Σπουδαία ανακάλυψη το νούμερο αναμονής. :)))) Όταν είμαι σε τράπεζα ή σε δημόσιες υπηρεσίες, το βιβλίο βγαίνει από την τσάντα μου με αντανακλαστική κίνηση, αφού έχω σκανάρει τον χώρο για να δω αν υπάρχει ελεύθερο κάθισμα, αλλιώς ακουμπάω σε κανα τοίχο.
Πώς μπορείς; Δεν αφαιρείσαι από τον κόσμο και τον θόρυβο; Εγώ για να διαβάσω και να συγκεντρωθώ στο περιεχόμενο πρέπει να είμαι σε απόλυτη ησυχία αλλιώς "ξεφεύγω"!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Σε ζηλευω. Εγω συνηθως ζαλιζομαι και δεν μπορω να διαβασω σε μεσα μεταφορας. Μια φορα που το εκανα, ζαλιστηκα τρομερα.
Κι εγώ νιώθω τυχερή Πιούζυ, γιατί πολύς κόσμος έχει αυτό το σύμπτωμα. Από περιέργεια κοίταξα λίγο στον ιστό, για ποιο λόγο ζαλίζονται οι άνθρωποι όταν διαβάζουν στα μέσα μεταφοράς και γιατί εγώ δεν το παθαίνω, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μπορεί να μην έβαλα τις σωστές λέξεις κλειδιά, ποιος ξέρει.
Εδώ μέσα πάντως κυκλοφορούν κάποιοι φοιτητές της Ιατρικής, αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, μήπως μπορείτε να μας δώσετε τα φώτα σας; :))))

Πώς μπορείς; Δεν αφαιρείσαι από τον κόσμο και τον θόρυβο; Εγώ για να διαβάσω και να συγκεντρωθώ στο περιεχόμενο πρέπει να είμαι σε απόλυτη ησυχία αλλιώς "ξεφεύγω"!
Μάλλον αυτό οφείλεται στην.. εξάσκηση χρόνων. Όταν τέλειωσα το γυμνάσιο αποφάσισα να πάω τεχνικό λύκειο (αν και είχα μεγάλη αγάπη στα φιλολογικά μαθήματα.. τέσπα), το οποίο ήταν σχετικά μακριά - έπαιρνα το τρένο για να πάω. Ε, σαν καλό παιδάκι :)))), μπορεί να μην είχα γράψει τις ασκήσεις του μαθήματος που είχα την 1η ώρα και πρωί πρωί τις έγραφα στο "πόδι", στο τρένο μέσα. Και από τότε μάλλον, μου έμεινε το κουσούρι. :μαναι:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εγώ μπορώ να διαβάσω μια χαρά σε τρένο.. στο λεωφορείο όμως ζαλίζομαι. Βέβαια, τώρα πια έχει καιρό να χρειαστεί να πάρω λεωφορείο.. Στο αυτοκίνητο, πάλι, όταν οδηγώ, το θεωρώ απλά επικίνδυνο.

εγω δυστυχως ανηκω σ αυτους που ζαλιζονται (και χωρις να διαβαζω οταν ειμαι αναποδα σε λεωφορειο...χαλια)
αλλα σκεφτομουν να το καταπολεμησω με ομοιοπαθητικη γιατι μιαμιση ωρα για να παω στη σχολη, πρεπει καπως να αξιοποιω το χρονο μου...περα απο την μουσικη!
αλλα οταν υπαρχει ησυχια στο σπιτι ειναι ο τι πρεπει...:)