Πώς αρχίζει, πώς τελειώνει

το επόμενο βιβλίο:
Στην από 'κει μεριά του φράχτη, ανάμεσα σε κενά με σγουρά φυλλώματα λουλουδιών, μπόρεσα εγώ και τους έβλεπα που χτυπούσαν το μπαλάκι.....

.....Το τσακισμένο άνθος τώρα κρεμόταν πάνω στη γροθιά του Μπεν, τα μάτια του κενά και γαλανά και γαλήνια πάλι, καθώς μετόπες και προσόψεις πάλι έρεαν μετατοπιζόμενες από αριστερά προς τα δεξιά, κάθε στύλος και δέντρο, κάθε παράθυρο και είσοδος και ταμπέλα, κάθε ένα τους στη θέση που τους είχε οριστεί.
Γνωστός Αμερικανός συγγραφέας, βιβλίο γραμμένο στο μεσοπόλεμο, που προσωπικά μου αρέσει πολύ, όμως σε πολλά άλλα μέλη της όχι.

Να τολμήσω να πω Φωκνερ τη βουή και την μανία; Δεν μπορώ να το τσεκάρω.
Δεν νομιζω να είναι Χεμινγουει πάντως.

Γιούπι μου!:))))

Ήταν νύχτα και γω καθόμουν στο κρεβάτι του ξενοδοχείου μου, στην καρδιά του Λος Άντζελες.
...
Γύρισα στ' αυτοκίνητο, έβαλα μπρος τη μηχανή και γύρισα πίσω στο Λος Άντζελες.
Αμερικανος συγγραφέας του 20ου αιώνα, το βιβλίο έχει γίνει ταινία με σχετικά αρνητικές κριτικές και ξέρω πως δεν σας λένε και πολλά αυτές οι πληροφορίες όμως αυτή η πληροφορία που έρχεται σας το σερβίρει στο πιάτο! Ο συγγραφέας αυτός ήταν ας το πούμε ...
...ο ''μπαμπάς'' του Charles Bukowski!

Α, χαιρομαι πολυ! Ενταξει με βοηθησε πολυ το τζοκερ στην πλοκη που εβαλες. Θυμαμαι οταν δανειστηκα το βιβλιο, το πηρα ακριβως επειδη εγραφε στην εισαγωγη οτι ο Μπουκοβσκι τον ειχε ( τον Φαντε εννοω) πιο πανω απο το μποϊ του, κι ελεγα οτι ισως θα μου αρεζε. Τελικα δεν με κερδισε και το επεστρεψα μισοδιαβασμενο. Απο την ταινια θυμαμαι μονο την Χαγιεκ, η οποια δεν ξεχνιεται ετσι κι αλλιως. :))
Ριχνω το επομενο λοιπον:

" Ηταν τοσο βαθια ριζωμενη στη συνειδηση μου που τον πρωτο χρονο στο σχολειο πιστευα μου φαινεται οτι η καθεμια απο τις δασκαλες μου ηταν η μανα μου μεταμφιεσμενη. "

" ΛΟΙΠΟΝ [ ειπε ο γιατρος]. Θα μπογουσαμε τωγα να αγχισουμε; Ναι; "

Προκειται για μυθιστορημα του περασμενου αιωνα ενος απο τους πιο σπουδαιους αμερικανους συγγραφεις. :) Προσωπικα το θεωρω απο τα πιο αστεια βιβλια που εχω διαβασει στη ζωη μου. :)

Η Νοσος του Πορτνοϊ, Φιλιπ Ροθ.

Και επειδη ειμαι σιγουρος, βαζω στο καπακι.

"Σχεδον ολοι οσοι εβλεπαν τον αντρα και το αγορι τους περνουσαν για πατερα και γιο."

.....

"Στο μικρο ξεφωτο που εβλεπε στους στυλους του ηλεκτρικου, η φωτια που ειχε αναψει μεσα στο σωρο των χαμοκλαδων αρχισε να δυναμωνει, σπρωγμενη απο ενα φθινοπωρινο ανεμο που φυσουσε απο τα δυτικα."

Ευκολακι. Αμερικανος συγγραφεας, αγαπημενος πολλων μελων.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σόρρυ παιδιά, ξεχάστηκα! Λοιπόν:

Αρχή: "Σαν ήμουνα ακόμα έξι χρονών, είδα κάποτε μια έξοχη εικόνα στο βιβλίο το γραμμένο για το Παρθένο Δάσος και που το λέγανε οι Ιστορίες που τις ζήσαμε."

Τέλος: "Γράψτε μου γρήγορα πως ξαναγύρισε."

Βοήθεια
είναι πανεύκολο, δεν έχει βοήθεια!

Αρχή:

Τώρα της δυσαρέσκειάς μας ο χειμώνας κατέστη δοξασμένο θέρος από τούτον τον ήλιο της Υόρκης.

Τέλος:

Οι πληγές του λαού σταμάτησαν τώρα, η ειρήνη ξαναζεί: Ας δώσει ο Θεός να μακροημερεύσει εδώ πέρα, αμήν!

Ο Πουαρώ ανακάλυψε:
Ηταν τόσο βαθιά ριζωμένη στη συνείδησή μου που τον πρώτο χρόνο στο σχολείο πίστευα μου φαίνεται ότι η κάθε μου δασκάλα ήταν η μάνα μου μεταμφιεσμένη.

Λοιπόν [είπε ο γιατρός], νομίζω ότι τώγα μπογούμε να ξεκινήσουμε. Ναι;

Πολυβραβευμένος εν ζωή Αμερικανός συγγραφέας εβραίικής καταγωγής. Το συγκεκριμένο έχει χαρακτηριστεί "το εκπληκτικότερο και πιο αστείο βιβλίο που γράφτηκε ποτέ για το σεξ."
" Ηταν τοσο βαθια ριζωμενη στη συνειδηση μου που τον πρωτο χρονο στο σχολειο πιστευα μου φαινεται οτι η καθεμια απο τις δασκαλες μου ηταν η μανα μου μεταμφιεσμενη. "

" ΛΟΙΠΟΝ [ ειπε ο γιατρος]. Θα μπογουσαμε τωγα να αγχισουμε; Ναι; "

Προκειται για μυθιστορημα του περασμενου αιωνα ενος απο τους πιο σπουδαιους αμερικανους συγγραφεις. :) Προσωπικα το θεωρω απο τα πιο αστεια βιβλια που εχω διαβασει στη ζωη μου. :)