Πώς κάνω πολλαπλή παράθεση

Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το εικονίδιο της πολλαπλής παράθεσης βρίσκεται στο κάτω μέρος του πλαισίου κάθε ανάρτησης, ακριβώς δίπλα από εκεί που λέει "Απάντηση με παράθεση" (είναι το ίδιο εικονίδιο με της απλής παράθεσης, με ένα + δίπλα του).

Αφού αποφασίσουμε ποιές αναρτήσεις θέλουμε να παραθέσουμε, πατάμε σε καθεμία από αυτές το εικονίδιο της πολλαπλής παράθεσης (θα φανεί ότι είναι τσεκαρισμένο), εκτός της τελευταίας που θα παραθέσουμε, όπου πατάμε το "Απάντηση με παράθεση".

Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι έχουμε επιλέξει 3 αναρτήσεις προς παράθεση. Τσεκάρουμε το σηματάκι της πολλαπλής παράθεσης στις δύο πρώτες και το "Απάντηση με παράθεση" στην τελευταία. Στο πλαίσιο της Γρήγορης Απάντησης θα εμφανιστούν όλα τα κείμενα που παραθέσαμε, όπου μπορούμε μετά να κάνουμε την απαραίτητη επεξεργασία που θέλουμε.

:)

Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά, το εικονίδιο της πολλαπλής παράθεσης βρίσκεται στο κάτω μέρος του πλαισίου κάθε ανάρτησης, ακριβώς δίπλα από εκεί που λέει "Απάντηση με παράθεση" (είναι το ίδιο εικονίδιο με της απλής παράθεσης, με ένα + δίπλα του).

Αφού αποφασίσουμε ποιές αναρτήσεις θέλουμε να παραθέσουμε, πατάμε σε καθεμία από αυτές το εικονίδιο της πολλαπλής παράθεσης (θα φανεί ότι είναι τσεκαρισμένο), εκτός της τελευταίας που θα παραθέσουμε, όπου πατάμε το "Απάντηση με παράθεση".

Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι έχουμε επιλέξει 3 αναρτήσεις προς παράθεση. Τσεκάρουμε το σηματάκι της πολλαπλής παράθεσης στις δύο πρώτες και το "Απάντηση με παράθεση" στην τελευταία. Στο πλαίσιο της Γρήγορης Απάντησης θα εμφανιστούν όλα τα κείμενα που παραθέσαμε, όπου μπορούμε μετά να κάνουμε την απαραίτητη επεξεργασία που θέλουμε.

thanx!:) ελπίζω την επόμενη φορά να το κάνω σωστά
ελπίζω να το καταφέρω κάποια φορά.

Εμένα αυτό μου φαινόταν πάντα σκέτο βραχυκύκλωμα και το κάνω με... χειροκίνητο τρόπο να το πω;; Νομίζω πάντως ότι είναι πιο εύκολος. Αν θέλει κανείς να το εξηγήσουμε, δεν έχει παρά να το πει.

Last edited:
Νομίζω το να κάνεις πολλαπλή παράθεση πατώντας το κουμπάκι κατευθείαν είναι πολύ πιο απλό..αλλά όπως βολεύει τον καθένα..:))

Και αλλιώς:

Ανοίγουμε τη λέσχη σε πολλές καρτέλες. Κάθε καρτέλα την ανοίγουμε στην αντίστοιχη ανάρτηση που θέλουμε να παραθέσουμε. Πάμε στην πρώτη που θέλουμε να παραθέσουμε, πατάμε "απάντηση με παράθεση" και μας βγάζει το κείμενο ανάμεσα στα [ QUOTE]... [ /QUOTE]. Το κοπιπαστώνουμε (μαζί με τις αγκύλες φυσικά) εκεί που θα κάνουμε τη δική μας ανάρτηση.

Πάμε μετά στο επόμενο παράθυρο και κάνουμε ακριβώς το ίδιο με την ανάρτηση που θέλουμε να παραθέσουμε.

Δεν ξέρω αν ο τρόπος αυτός είναι λίγο παράδοξος, αλλά εμένα μου φαίνεται ο πιο απλός.

Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά νομίζω ο δικός μου τρόπος σας γλυτώνει από πολύ κόπο! :ανέκφραστος:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
Η άποψή μου: ο τρόπος που υποδεικνύει η Ρεγινόρα, χρησιμοποιώντας το ειδικό κουμπάκι για "πολλαπλή παράθεση", είναι ο πιο εύκολος.

ΜαρίαΚ

New member
Βασικά...τι είναι η πολλαπλή παράθεση; :ρ
( σας έχω ζαλίσει λίγο, αλλά μαθαίνω! )

Η πολλαπλή παράθεση είναι να παίρνεις αποσπάσματα αναρτήσεων, ή ολόκληρες αναρτήσεις (κατά προτίμηση μικρές) και να τις παραθέτεις μέσα στην δική σου απάντηση, όπως εδώ.

Σαν την απλή παράθεση δηλαδή, αλλά με μεγαλύτερο αριθμό συμπεριλαμβανομένων αναρτήσεων. :)

ΜαρίαΚ

New member
Αααααααααα κατάλαβα, κατάλαβα! Και ένα άλλο που θες να απαντήσεις σε μια συγκεκριμένη ερώτηση από μια ανάρτηση, και κάνεις παράθεση μόνο στην ερώτηση, πώς γίνεται;; ( δεν ξέρω αν με κατάλαβες, το διατύπωσα λίγο κάπως...:ρ )

Πατάς κανονικά στο "απάντηση με παράθεση" και στο κειμενάκι που θα σου εμφανιστεί, σβήνεις ό,τι δεν σου χρειάζεται, κρατώντας μόνο το κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Και μετά προσθέτεις και την δική σου απάντηση φυσικά.

Προσοχή μόνο να μην σβήσεις τα
στην αρχή και στο τέλος. :)

ΜαρίαΚ

New member
A τόσο εύκολο;! Εντάξει, θα το εφαρμόζω!:)
Ευχαριστώ πολύ και πάλι Κική!!! :))

Τόσον καιρό το έκανα κάπως σαν τον τρόπο της Χρύσας...Τώρα που διάβασα αυτό το νήμα, απορώ: πώς γίνεται να προτιμά κάποιος όλη αυτή την ιστορία από το να πατήσει 2 κουμπάκια;:)

Αυτά είναι κολλήματα, στην ψυχολογία τα λένε ψυχαναγκασμούς :ρ

Εγώ βλέπω τόσο καιρό να λένε όλοι ότι ο άλλος τρόπος είναι ευκολότερος και ούτε που έχω μπει στον κόπο να τον δοκιμάσω...

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Staff member
Πριν αναρτήσεις, πατάς το κουμπί, Επεξεργαστής κειμένου και θα εμφανιστεί μια μεγαλύτερη μπάρα εργαλείων. Το κουμπί της πλοκής είναι ο συνδετήρας δεξιά και το πατάς, αφού έχεις επιλέξει / "μαυρίσει", το κείμενο που θες να κρύψεις.

Έκανα μια διπλή παράθεση χτες, και από τότε κάθε φορά που πάω να κάνω μια απλή παράθεση μού βγάζει το πρώτο κείμενο που είχα πατήσει το κουμπάκι για να παρατεθεί!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Staff member
χμ... δοκίμασε να αποσυνδεθείς από την Λέσχη και να ξανασυνδεθείς..

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Staff member
Δες ακόμα μήπως το είχες πατήσει κατά λάθος ξανά και είναι ακόμα πατημένο, δηλαδή στην συγκεκριμένη ανάρτηση εκεί δεξιά που λέει Απάντηση με παράθεση, δεν έχει +, αλλά είναι τικαρισμένο με ν. Το είχα πάθει μια φορά εγώ, έτσι.