"Ράδιο Πέντραχ" - το ραδιόφωνο της Λέσχης του Βιβλίου

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
το ποια τραγούδια σας άρεσαν, αληθινά θα το προτιμούσα, για όποιον προαιρείται, στο ιστολόγιο στην σελίδα της εκπομπής.. εκεί ίσως σας δώσω και πληροφορίες.. ;)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
ευχαριστώ όλους εδώ πέρα..

Ντρέηκ, δυστυχώς ο ρόλος μου εδώ με κάνει ανά καιρούς να φαίνομαι, σε κάποιους τουλάχιστον, κακός, αντιπαθητικός κτλ. Όμως βλέπω το αποτέλεσμα να με δικαιωνει κι έτσι δέχομαι τον άχαρο αυτό ρόλο..
:)

Παρα πολυ ωραια ιδεα, η εκπληξη αξιζε την αναμονη. :γιούπι

*εγω ακομα εχω την απορια: τι ειναι το πεντραχ;;;;;;

Last edited:
ΤΕΛΕΙΑ ΙΔΕΑ Φάρε!! Μου αρέσει πολύ να ακούω στο ραδιόφωνο (τις σπάνιες φόρες που πετυχαίνω) αποσπάσματα από λογοτεχνικά έργα!! ΥΠΕΡΟΧΗ ΙΔΕΑ!!!! Και η μουσική (αν και δεν ξέρω κανένα τραγούδι) είναι πολύ ωραία!! Συγχαρητήρια, λοιπόν και από εμένα!!! Και πάντα τέτοια!!! :))))

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εξαιρετικη προσπαθεια Φαρε. Καλη συνεχεια και στις επομενες εκπομπες σου

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Πολύ ωραία, Φάρε! Προσωπικά θα ήθελα κι άλλο μπλα-μπλα μιας και μου άρεσε πολύ να ακούω κομμάτια έργου του Κάφκα έτσι όμορφα διαβασμένα. Το λέω αυτό γιατί μουσική -εγώ τουλάχιστον- ακούω με τα κιλά καθημερινά και δεν το χω τόσο ανάγκη. Βέβαια, ραδιόφωνο χωρίς μπόλικη μουσική γίνεται; Δεν γίνεται! :εεε;: Καλή συνέχεια, ελπίζω το Ράδιο Πέντραχ να γίνει σταθερό και αναπόσπαστο κομμάτι της Λέσχης μας!

Φαρε... :προσκυνώ:

Σημερα το πρωι βρηκα ευκαιρια κι ακουσα ολοκληρη την εκπομπη κι ηταν οτι πρεπει με τον πρωινο καφε. Μπραβο, συνεχισε ετσι! :πάνω:

Υ.Σ. Θα ηθελα σε καποια αλλη εκπομπη να διαβασεις τον μονολογο του Ιππολυτου απο τον '' Ηλιθιο''. :χαχα:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Καταρχήν να ευχαριστήσω για την τόσο θετική υποδοχή! είναι σημαντικό να βλέπεις πως ο κόπος σου πιάνει τόπο. :)

Όπως είναι στημένη η πρώτη εκπομπή, κάπως έτσι θα συνεχίσει κι ελπίζω πως θα καθιερωθεί σαν μια νέα διάσταση της Λέσχης.

Το Pendrah είναι το όνομα που χρησιμοποιώ όταν καμιά φορά αξιωθώ και καθίσω να γράψω κανένα μουσικό κομμάτι. Ήθελα ένα ιδιαίτερο όνομα για το "ραδιόφωνο" κι αυτό είναι πολύ ξεχωριστό. :)

Υ.Σ. Θα ηθελα σε καποια αλλη εκπομπη να διαβασεις τον μονολογο του Ιππολυτου απο τον '' Ηλιθιο''. :χαχα:
:μπρ: φοβάμαι πως κι ο πιο δυνατός θα λυγίσει.. :μπρ:

Θα το πω κι απ'ο εδώ.
Η πρώτη εκπομπή είναι απλά Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η...:γιούπι::γιούπι::γιούπι:
Την έχω ακούσει (μέχρι στιγμής) τρεις φορές!:ρ(την ανακάλυψα και σε μια άγρυπνη νύχτα για εργασία, οπότε ήταν η καλύτερη παρέα...:μαναι:)
Το θέμα εξαιρετικά ενδιαφέρον (πόσα υπέροχα καινούργια πράγματα θα ανακαλύψουμε ακόμα χάρη στη Λέσχη?),εξαιρετική η ισορροπία μεταξύ λόγου και μουσικής-αυτό που με εκνευρίζει πιο πολύ στις ραδιοφωνικές εκπομπές είναι η μανία μερικών εκφωνητών να μιλάνε διαρκώς ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑΜΕΣΙΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ, εκεί που έχεις μισοκλείσει τα μάτια και το απολαμβάνεις.:κατάρα!:
Στην εκπομπή του Φαροφύλακα όμως, υπήρχε ακριβώς όσος λόγος ταίριαζε να υπάρχει.Ούτε περισσότερος, ούτε λιγότερος.:προσκυνώ:
Η μουσική πάρα πολύ όμορφη, (άλλες ανακαλύψεις εκεί) και τα αποσπάσματα επίσης.
Ξεχώρισα εκείνο το σημείο με τα φτερά:

"Έχει φτερά!"φώναξα στους συντρόφους μου.
"Παραξενεύεστε...."είπε ο γέρος.
"...όλοι μας έχουμε φτερά.Δεν μας χρησίμεψαν όμως σε τίποτα.Κι αν μπορούσαμε να τα βγάλουμε, θα το κάναμε".

Κοινώς, ένα σύνολο για μένα ιδανικό.
Περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη εκπομπή.
Φάρε, συγχαρητήρια και σε ευχαριστούμε!:ευχαριστώ:

Off the record:
ευχαριστώ όλους εδώ πέρα..

Ντρέηκ, δυστυχώς ο ρόλος μου εδώ με κάνει ανά καιρούς να φαίνομαι, σε κάποιους τουλάχιστον, κακός, αντιπαθητικός κτλ. Όμως βλέπω το αποτέλεσμα να με δικαιωνει κι έτσι δέχομαι τον άχαρο αυτό ρόλο..
Έεεεεεεει!!!ποιόν άχαρο ρόλο???:όχισουλέω:
ΌΟΟΟοοοοοοχι, να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους!!
Λέσχη με κοτζαμαν Φάρο, χωρίς φαροφύλακα γίνεται?Δε γίνεται!!!:))
(σαν την παλιά διαφήμιση της ΙΟΝ ακούστηκε αυτό:χαχα:)
Άκου "κακός" και "αντιπαθητικός"...
Εγώ προτείνω ειδική εκπομπή αφιερωμένη στον υπέρτατο συγγραφέα:σάλια::σάλια:
(τα ευκόλως εννοούμενα να παραλείπονται)
"Το πέταγμα του Φιοντορ", πώς σας φαίνεται?:))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Η δεύτερη εκπομπή (κατ' εξαίρεση, λόγω εκλογών, σήμερα) αύριο Δευτέρα στις 9:00 μ.μ.

Φιλε μου ακουω το προγραμμα σου τωρα ,καλη πορεια μεσα απο την καρδια μου και ευχομαι να μας προσφερεις ομορφες στιγμες μελανχολιας.....