Ρίξε τρεις λέξεις... για ένα θέατρο!

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
... τις χίμαιρες που ...

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
ΜΑΤΑ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ: Νομίζω πως θα...

(Φάρε, μάζεψε τα πάλι όλα σε ένα-"νοικοκυρεμένα" που λέει και η διαφήμιση- γιατί χάνω την μπάλα έτσι!) :ε;:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
όλο εγώ κάνω όμως το νοικοκύρεμα! ας βρεθεί και κανας άλλο νοικοκύρης!!

λοιπόν, βάζω κι εγώ "άκουσες στις ειδήσεις" κι έτσι έχουμε:

===================

Βλέπουμε το καθιστικό μιας εξοχικής έπαυλης ιδιαίτερα έρημης [ας χιόνιζε γαμώτο..] όπου στο κέντρο φωτίζει ένα κερί τη βαριά επίπλωση.

Πρόσωπα

ΒΙΡΓΚΩ: μια γελαστή, γρια υπηρέτρια με ανδρικό πουκάμισο και μια φθαρμένη γκρίζα λιβρέα που σέρνεται στο πάτωμα.
ΛΟΥΙΖΑ: κόρη της σελήνης.
ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ: νεόπλουτος χασάπης με μπεμβέ.
ΜΑΤΑ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ: κυρία χασάπη. Έχει στα μαλλιά της μπικουτί. Φοράει αρχαιοελληνικό χιτώνιο και κλαίει καθισμένη.

ΣΚΗΝΗ ΠΡΩΤΗ

ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ: Νύχτα ήρθα στην πόλη κρατώντας μόνο ένα πούρο αβάνας. Θυμάμαι ότι πρώτα είδα το σφαγείο.

ΒΙΡΓΚΩ: Μα είχες έρθει από την όμορφη Ισπανία όπου είχες δουλέψει τα πρώτα χρόνια της ζωής σου σαν εμπνευσμένος χασάπης.

ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ: Αχ, πώς να ξεχάσω τη στιγμή τής πρωτόγνωρης χαράς όταν σε αντίκρισα και αμέσως σκέφτηκα: πω-πω ένα φιλέτο.

(η κα Πασχαλάκη σκουπίζει τα μάτια της με ένα μαντηλάκι και κατευθύνεται προς το μέρος τους)

ΜΑΤΑ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ: Βίργκω, πήγαινε να ανοίξεις το κίτρινο κουτί με τα φτερά και τα τούλια. Θέλω απόψε αναμμένο το τζάκι και ψημένο σουτζουκάκι! Και μην ξεχάσεις να πας στο γραφείο του Πασχαλάκη! Εκεί θα βρεις ό,τι χρειάζεται μια κυρία.

ΒΙΡΓΚΩ: Είναι μάλλον μια νύχτα δακρύων, ας βάλω και λίγα ξύλα στο τζάκι, να ξορκίσω τις χίμαιρες που τρώνε τα σουτζουκάκια.

ΜΑΤΑ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ: Νομίζω πως θα άκουσες στις ειδήσεις

===================

Παρεμπιπτόντως, ο Πασχαλάκης φαίνεται πως το "πω-πω, ένα φιλέτο" το είπε για την Βίργκω!!!

των δημοκρατικών Αθηναίων(κάνουμε Δημοσθένη αυτον τον καιρό γιαυτό ο συνειρμός:ρ)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
ΒΙΡΓΚΩ : Κυρά, να στρωσω..

(αυτη η Λουιζα ποιανου κορη ειναι; της Σεληνης η του Πασχαλακη; )